10 Misteret e Enver Hoxhes

Document Sample
10 Misteret e Enver Hoxhes Powered By Docstoc
					10 Misteret e Enver Hoxhes...
Enver Hoxha eshte njeriu i cili ne historine e Shqiperise ka marre me vete shume mistere,
jo vetem si drejtues i nje sistemi i cili kishte ne thelb te fshihte te verteten por dhe si nje
diktator i famshem ne periudhen qe drejtoi vendin.

Misteret e Hoxhes fillojne qe ne rinine e hershme te tij ku edhe sot nuk njihet aktiviteti,
shkollimi dhe formimi intelektual. Askush nuk thote dot me siguri nga erdhi dhe si arriti
te mbante nen urdhra nje popull qe historikisht njihej per kryeneçesi ndaj udheheqesve.

Misteret vijojne me marrjen e PKSH-se, marrjen e pushtetit, afrimin me Lindjen,
eliminimin e kundershtareve dhe aleateve te tij, prishjen e marredhenieve me aleatet me
te medhenj te Shqiperise, Rusine dhe Kinen, planet kunder tij nga anglo-amerikanet per
ta rrezuar dhe deri ne fund te “heqja qafe” e Mehmet Shehut dhe Kadri Hazbiut.

Edhe momenti i fundit i jetes se tij eshte i mbushur me mistere, semundjet e tij kurre nuk
u bene publike, po ashtu vdekja u arrit te mbahej e fshehte per dy dite.

Me 11 prill behen 25 vjet qe Enver Hoxha ka nderruar jete, por thuajse eshte bere shume
pak per te zbuluar misteret e tij. Enver Hoxha eshte nder te paktet, qe kundershtaret e
donin nga frika dhe te vetet e donin nga mallengjimi.

Sistemi qe ai instaloi ne Shqiperi me gjithe perparesite dhe mangesite qe ka, kurre nuk
mund te hiqet nga memoria historike e vendit. Çdo fakt i ri qe del per diktatorin
komunist, aq me shume rrit pikepyetjet per te kaluaren e tij.

Ne keto 20 vjet jane thene e sterthene nje pafundesi faktesh per te, por askush nuk ka
marre persiper te beje nje biografi te tij, jo vetem per ndjesite qe ai shkakton ne popull,
por dhe per faktin se do duhet nje pune voluminoze nga historiane serioze per te nxjerre
ne drite anet e erreta te Enver Hoxhes.

1. Mosha e rinise se Enver Hoxhes edhe sot ka pikepyetje te medha. Ish-diktatori
komunist, ne kujtimet e tij e kalon periudhen e rinise si revolucionar, por kurre nuk jepen
permasat reale te aktivitetit. Pse nuk e shau kurre pushtetin e Mbretit Zog?

Ish-diktatori komunist eshte padyshim njeriu qe ka marre me vete ne boten e pertejme me
shume mister se çdokush tjeter qe ka drejtuar kete vend. Misteri i pare, qe edhe ne ditet e
sotme ka te beje me rinine e tij, shkollimin dhe aktivitetin ne France.

Pjesa e erret e jetes se ish-udheheqesit komunist, Enver Hoxha, ajo qe ka te beje pikerisht
me vitet e rinise se tij, eshte formesuar ne kujtimet e tij dhe ne tekstet e pafundme te
biografeve te tij, si kohe aktiviteti revolucionar, pa marre asnjehere permasat e saj reale
dhe te verteta.

Aktiviteti i djaloshit Enver Hoxha, sidomos ne periudhen 1927-¬1939, ngec ne arkiva, si
edhe kuptohet hija e 50 vjeteve te regjimit te tij, ka bere ketu punen e saj.
Aktiviteti "revolucionar" i djaloshit Hoxha, ne keto vite, ka te beje me qendrimin e tij ne
Korçe (1927-¬1930), "studimet" ne Montpelje (1930-¬1934), jetesa ne Paris (1934-
¬1935), detyra e diplomatit ne Bruksel (1935¬-1936) dhe ardhjen ne liceun e Korçes, ne
kohen kur ketu kish filluar perhapja e propagandes bolshevike dhe kerkohej qe te
kontrollohej nga sherbimi sekret.

Ne misteret e shumta qe mbulojne jeten e ish-diktatorit komunist, eshte ajo qe Enver
Hoxha kurre nuk e shau sherbimin sekret te Mbretit Zog, ndonese nuk la qelize te ketij
regjimi pa share e mallkuar.

Se dyti, asnjehere Hoxha ne kujtimet e tij kilometrike dhe as biografet e tij te shumte, nuk
japin sqarime pse shefi i mevonshem i komunisteve nuk kreu sipas ligjit, sherbimin e
detyrueshem ushtarak.

2. Nje nga misteret e medha te Enver Hoxhes eshte padyshim dhe ardhja e tij ne krye te
Partise Komuniste me 8 nentor 1941. Ne mbledhje ai nuk u caktua te ishte drejtues,
nderkohe qe me pare del si lider i komunisteve, cili ishte ndikimi i jugosllaveve ne
ngritjen e tij?

Mbledhja per formimin e PKSH filloi ne mbremjen e 8 nentorit 1941 dhe aty erdhen
perfaqesuesit e tre grupeve. Nga Grupi i Korçes ishte Koço Tashko, Pilo Peristeri, Koçi
Xoxe dhe Sotir Vullkani.

Nga Grupi i Shkodres ishin Qemal Stafa, Vasil Shanto, Kristo Themelko dhe Tuk Jakova.
Kurse nga Grupi i te Rinjve ishin Sadik Premtja, Anastas Lula, Ramadan Çitaku dhe
Sinan Hasani. Po keshtu aty ishin prezent dhe Miladin Popoviç e Dushan Mugosha, per te
cilet te tre grupet kishin rene dakord qe te ishin si ndermjetes dhe t'i ndihmonin per punet
procedurale.

Ne mbledhje, ishte Koçi Xoxe ai qe mori ne dore frenat e partise, por me vone kjo gje u
kalua ne hije dhe drejtimin e PKSH-se e merr Enver Hoxha, i cili e drejton deri ne prill te
vitit 1985.

3. Vrasja e Qemal Stafes eshte nje pjese e erret e historise se Enver Hoxhes. Edhe pse
ish-sekretari i Rinise Komuniste u vra nga pushtuesit enigme, kane ngelur arsyet e urdhrit
ndaj ti per te shkuar ne Vlore ne 5 maj te vitit 1942.

Ne daten 4 maj 1942, Qemal Stafes iu caktua nje detyre nga udheheqesi i PKSH-se,
Enver Hoxha, per te shkuar ne qytetin e Vlores. Qemali, duke qene ne ilegalitet te plote,
strehohej ne nje shtepi tiranase, e cila nuk bente pjese te shtepite e dyshuara per strehim
komunistesh.

Vendndodhjen e tij ne ate shtepi e dinin shume pak veta, midis tyre dhe Enver Hoxha.
Asnjehere nuk ka dale me siguri nese ishte nje kurth prezenca e Qemal Stafes ne ate
shtepi, apo ishte thjesht nje rastesi.
Megjithate, gjate periudhes se komunizmit nuk eshte folur shume me kete teme pasi ishte
e ndaluar nga diktatura. Mos hapja e diskutimeve gjate asaj kohe per vrasjen e Qemal
Stafes, ka bere qe pas viteve '90 te diskutohet qe vrasja e tij te kete ardhur si pasoje e
ndonje drejtuesi te larte te Partise Komuniste te asaj kohe, qe ishte ne dijeni te
vendndodhjes se tij.

Por te gjitha keto dyshime nuk jane zbardhur ende, megjithese shpeshhere te njohurit apo
personat qe kane qene deshmitare te asaj kohe, kane hedhur idene duke e argumentuar me
dokumente faktin se Qemal Stafa mund te jete spiunuar. Fakt eshte qe djali 21-vjeçar nuk
arriti te realizonte dot deshirat dhe synimet qe ai kishte.

4. Marrja e pushtetit dhe nisja e spastrimeve politike, çfare ndikimi kishin jugosllavet dhe
ruset ne vendimmarrjen e Hoxhes, pse i prishi marredheniet me Titon dhe çfare synonte
me refuzimin e planit Marshall?

Enver Hoxha ashtu dhe si Stalini njihet ne histori si diktator qe ka eliminuar me radhe
bashkepunetoret e tij me te ngushte. Qysh nga vitet e Luftes, Hoxha nisi procesin e
spastrimeve. Akuzat e para vijne per Qemal Stafes, vdekja e te cilit edhe ne ditet e sotme
eshte e mistershme.

Kulmi eshte denimi i Koçi Xoxes, apo dhe vetevrasja e Nako Spiru. Ne vitin 1948 Hoxha
prishi marredheniet me nje nga aleatet e tij te ngushte, qe drejtonte Jugosllavine, Jisif
Tito. Nje vit perpara kesaj, Enver Hoxha kishte refuzuar te merrte pjese ne planin
Marshall.

Fakti qe Hoxha refuzoi planin Marshall erdhi dhe per faktin se do te cenohej ndjeshem
marredhenia me Stalinin, qe aso kohe ishte aleati me i ngushte i Shqiperise dhe i vete
pushtetit komunist.

Plani Marshall, si nje plan per rimekembjen e ekonomise, nese do te pranohej nga
Shqiperia, do te sillte nje sere perparimesh ne vend. Edhe sot kane mbetur mister bisedat
e Hoxhes me Stalinin per te refuzuar propozimin amerikan.

5. Arsyet e eliminimit te disa figurave kryesore qe ishin bashkepunetore te tij si Koçi
Xoxe dhe te tjere, jane padyshim sekrete qe Enver Hoxha i ka marre ne varr. Cilat jane
taktikat e tij per te mbajtur dhe konsoliduar pushtetin? Si u perball me tentativat per ta
rrezuar nga pushteti, çfare qendrimi mbajti me diversantet?

Misterin per denimin e Koçi Xoxes, fare mire e zbardh deshmia e Prokurorit te
Pergjithshem te asaj kohe, Bedri Spahiut. Ashtu siç deklaron vete Spahiu, ai u detyrua qe
te deklaronte se Koçi Xoxe ishte fajtor.

Duhet thene qe pendimi i Bedri Spahiut behet me i besueshem kur kujton qe keta te dy
kishin marredhenie jo fort te ngrohta. Me vdekjen e tij, Koçi Xoxe mori dhe shume
mistere. Ishte apo jo agjent i jugosllaveve? Kishte plane per rrezimin e Enver Hoxhes,
donte apo nje rilidhje me shtetin fqinj, keto e te tjera mistere mbulohen me trupin tij.
Gjate gjithe periudhes qe Enver Hoxha ishte gjalle, deri ne vitin 1985 propagandoi me te
madhe qe Koçi Xoxe e kishte tradhtuar ate vete, por edhe atdheun, duke punuar per
armiqte me te medhenj, siç i cilesonte Enver Hoxha, jugosllavet.

A ishte Koçi Xoxe agjent i jugosllaveve, pse e denoi Enveri me nje motivacion te tille
absurd po t'u referohesh rrethanave te kohes? Ne kohen e Luftes, Shqiperia kishte
marredhenie shume te mira me shtetin jugosllav.

Kjo erdhi per nje sere arsyesh, por sidomos per faktin qe kishin nje qellim te perbashket,
ate te luftimit te armikut nazi-fashist, i cili kishte marre me dhune territorin e dy vendeve,
por edhe bashkimi drejt nje ideali siç ishte komunizmi. Me mbarimin e Luftes edhe
marredheniet midis ketyre dy vendeve filluan te ftoheshin.

Keshtu, ne vitin 1948 vjen dhe divorci i nje marredhenieje disavjeçare. Por kete zhvillim
do te vinin dhe viktimat e para pas saj. Keshtu Koçi Xoxe, i cili kishte qene ne
marredhenie mjaft te mira me jugosllavet, u etiketua nga Enver Hoxha dhe klika e tij
drejtuese, si nje agjent me rrezikshmeri te larte dhe nje devijant i asaj qe quhej "vija e
Partise".

Goditjen me te madhe ndaj ushtarakeve te larte, Enver Hoxha e filloi ne prag te Kongresit
te Pare te PKSH-se. Asokohe dhe me pas, gjate vitit 1949, Enver Hoxha goditi
bashkepunetorin e tij me te afert gjeneral-leitenant, Koçi Xoxen.

Me 1949 Shtetet e Bashkuara dhe organizata te zbulimit britanik ishin duke punuar me
Mbretin Zog. Ata rekrutuan refugjate shqiptare dhe emigrante nga Egjipti, Italia, dhe
Greqia, ata qe ishin trajnuar ne Qipro, Malte dhe Republika Federale e Gjermanise dhe
ata te infiltruar ne Shqiperi.

Njesitet guerile hyne ne Shqiperi ne vitin 1950 dhe 1952, por ata u vrane apo u kapen nga
forcat e sigurimit shqiptar. Kim Philby, agjent i dyfishte sovjetik, duke punuar si nje
oficer nderlidhes ne mes te sherbimit te zbulimit britanik dhe Shtetet e Bashkuara,
Central Intelligence Agency, ka zbuluar detajet e planit te infiltrimit ne Moske, si dhe
menyren se si Enver Hoxha arriti te mbante pushtetin.

6. Pse i prishi Shqiperia marredheniet me Jugosllavine, Rusine dhe me pas me Kinen,
çfare qellimi kishte Enveri me izolimin e vendit, pse nuk kerkoi aleate te rinj ne vendet
komuniste?

Padyshim qe ne listen e gjate te mistereve te cilat Enver Hoxha i ka marre ne boten e
pertejme jane dhe arsyet e prishjes se marredhenieve te Shqiperise me tre vende ish-
komuniste siç ishte Jugosllavia, Bashkimi Sovjetik dhe Kina.

Pas prishjes se marredhenieve me Jugosllavet, Enver Hoxha, nje dekade e gjysme me
vone u prish dhe me ruset, te cilet sipas tij kishin shkelur vijen marksiste-leniniste dhe
nuk perfaqesonin me as idealet e Stalinit. Kjo padyshim mbetet objektiv studimi per
historiane te ndryshem, pasi eshte e pamundur qe te gjesh nje arsye te vertete perse
Hoxha largohet nga aleati i tij me i madh qysh prej ardhjes ne pushtet.

Pas BS, Enver Hoxha afrohet me Kinen, e cila po e ndihmonte mjaftueshem
ekonomikisht vendin tone. Mirepo dhe kjo marredhenie do te pesonte krisje ne menyre te
pashpjegueshme.

Politika e Shqiperise ishte nje gershetim i maoizmit dhe respektit per Stalinin, busti i te
cilit ishte karakteristike ne çdo qender te qyteteve dhe fshatrave te Shqiperise. Por,
pavaresisht borxhit ekonomik te Shqiperise ndaj Kines, i cili zinte nje pjese te madhe te
mallrave te importuara ne vend, qe nga letrat higjienike, e deri tek traktoret, sloganet qe
vleresonin miqesine Shqiperi-Kine, shiheshin shume rralle.

Thuhej se Hoxha nuk ishte i kenaqur me pajtimin e Kines me Shtetet e Bashkuara te
Amerikes. Ne vend gjendeshin shume pak keshilltare kineze. Ata te gjithe mbanin veshje
perendimore.

Ne historiografine e Shqiperise, prishja e marredhenieve te Shqiperise me tre aleate te
rendesishem te saj, eshte ende e pazbardhur dhe do te duhet ende nje kohe e gjate per ta
zbardhur.

7. Si ruhej Enver Hoxha, çfare te vertete ka lidhur me sozite e tij dhe kush ishin ata qe
Hoxha i shikonte realisht si armiq te tij?

Ka patur apo jo sozi Enver Hoxha? Pyetja qe ka munduar prej kohesh shqiptaret, ka
marre pergjigje nga me te ndryshmet. Por ne vend qe te sqaronin, ato e kane dendesuar
edhe me teper mjegullen rreth temes intriguese.

Vetem tashme, pas 18 vitesh pas vdekjes se njeriut qe udhehoqi me dore te hekurt
Shqiperine, nje deshmitar pranon te flase. eshte rrefimi i njerit prej njerezve te sigurimit
te afert te jetes se Hoxhes, ai qe duket se ka shkundur pluhurin qe mund te varroste
perfundimisht enigmen e madhe. Historia e tij dhe e sozive te Hoxhes, eshte e thjeshte.

Enver Hoxha jo vetem ka patur dytes, por njerezit ne nje rol te tille, mesohet te kene qene
plot kater. Per sigurimin e jetes se Enver Hoxhes, ne udhetimet jashte Tiranes, sidomos
gjate pushimeve ne malin e "Dajtit", ne vilat e plazhit te Durresit, ne Vlore, Pogradec ose
vizita te ndryshme te vendit, mobilizohej Drejtoria e dyte ose drejtoria e "sigurimit te
Udheheqjes", Garda dhe grupi i sigurimit te afert.

Byroja Politike kishte hartuar nje rregullore te posaçme, e cila detyronte te gjitha Deget e
Puneve te Brendshme ne rrethet ku do te kalonte autokolona, te qendronin ne gatishmeri
numer nje, 24 ore perpara dhe per disa ore me pas, bllokohej qarkullimi i automjeteve ne
rruge.

Te gjithe shqiptareve, qe kane jetuar ne ate kohe ne qendrat e banimit prane rrugeve
nacionale, i ka rene rasti te pakten qe nje here ne jete te jetojne kete skene: "Nje
autokolone me 4-5 makina levizte me shpejtesi, por pa zhurme, pa sirena e drita te
ndezura.

Ne mes te tyre, zakonisht qendronte nje limuzine e zeze, e ndryshme nga benz-at e zinj te
udheheqesve te tjere komuniste. Nje grumbull i tille makinash luksoze ishte nje ngjarje e
jashtezakonshme per rruget e vendit, ku nuk lejoheshin makinat private.

Kjo autokolone, qe ishte me e gjate se e udheheqesve te tjere, ishte shenja me e mire se
ne te po udhetonte Enver Hoxha. Ajo qe eshte e vertete ne te gjithe kete histori, eshte
fakti se sozite e tij, me se shumti ishin manekine, pra njerez qe mbanin veshur brenda
makines gjate udhetimit, vetem rrobat e tij. Halim Zano, Axhem Abazi, Kadri Bregu e
Qazim Malaj nuk kane "luajtur" kurre Enver Hoxhen jashte hapesires se brendshme te
"Mercedezit" te zi.

Megjithese askush nuk e pranon kete fakt zyrtarisht, ai ruhet ende, madje me fanatizem,
si nje nga shume enigmat qe kane shoqeruar regjimin komunist ne Shqiperi. Por, per te
kuptuar me se miri detyren specifike ekstra te kater sozive te diktatorit, mjafton te
permendet nje fakt i panjohur:

Megjithese ata kane siguruar ne 46 vjet pa nderprerje jeten e Hoxhes, ne dhjetera e qindra
dalje te tij ne publik, portreti i tyre nuk figuron ne asnje prej mijera fotografive te
publikuara te ish kreut te shtetit. Madje as ne njeren nga fotot e albumit te madh e luksoz
te botuar me rastin e 80 vjetorit te lindjes se Enverit.

8. Ka pas nje plan te CIA-se per te eliminuar Enver Hoxhen? Pse Mehmet Shehu ishte i
preferuari i amerikaneve, kur nderkohe ishte krahu i djathte i Hoxhes?

Ai qe hedh drite me shume mbi enigmen e ekzistences se nje komploti ne fund te viteve
'40 dhe fillim te viteve '50, kunder qeverise komuniste ne Shqiperi, eshte Nikolas
Beathels. I cili, ne librin e tij "Tradhtia e madhe",- bazuar ne te dhenat e dokumenteve
autentike arkivore te sherbimeve sekrete britanike dhe amerikane,- shkruan:

"Qeverite amerikane dhe britanike, kishin miratuar ne parim nje operacion te fshehte me
synimin per te shkeputur nje vend te Evropes Lindore nga blloku socialist. Per shume
arsye, per realizimin e ketij objektivi, ishte zgjedhur Shqiperia. Ky ishte vendi me i vogel
dhe me i dobeti ne radhen e vendeve te tjera socialiste.

Ne jug kufizohej nga Greqia, aleate e Britanise se Madhe dhe SHBA. Teknikisht, Greqia,
ne baze te ligjit mbreteror te Luftes se II Boterore, e konsideronte Shqiperine shtet armik
dhe i kishte shpallur asaj lufte (nje vendim qe formalisht eshte ende ne fuqi?!).

Ne veri dhe ne Lindje kufizohet nga Jugosllavia. Sipas eksperteve, Marshalli Tito, pas
prishjes me bllokun socialist, do mbante nje qendrim neutral per çfaredolloj ndryshimi qe
mund te ndodhte ne Tirane. Ne keto rrethana, Shqiperia dukej e izoluar dhe me mundesi
te mira per t'u penetruar nga ajri dhe nga deti, prej ishullit te Maltes".
Sipas Bethelit, "anglezet dhe amerikanet mbanin kontakte te vazhdueshme me grupet e
emigranteve shqiptare, te gjithe fraksionet e te cileve filluan te bashkonin perpjekjet e
tyre per çeshtjen e kunderrevolucionit".

Ne kete kohe, ne Itali ndodheshin 750 emigrante, ndersa ne Greqi, 800 shqiptare te
arratisur. "Per te ndihmuar ne riorganizimin e emigracionit shqiptar, qeveria angleze
dergoi ne Rome lordin Xhulian Emer".

Zv/ Ministri i Luftes ne qeverine e Londres, pas eksperiences gjate luftes ne perberje te
misioneve angleze ne territorin tone, konsiderohej si njohes i mire i Shqiperise. Britania
vuri ne dispozicion te pergatitjes se grupeve desante, ishullin e Maltes, e cila "ishte nje
baze e avancuar dhe terren i pershtatshem per imbarkimet e nevojshme dhe futjen e
agjenturave permes detit dhe ajrit ne Shqiperi".

Oficeret britanike Maikell Bruke dhe David Smajli, u moren me pergatitjen speciale te
trupave desante. Nje grup ne perberjen e te cilit bente pjese edhe gruaja e Smajlit, Moy, e
cila jepte mesimet e shifrimit te radiokomunikimit.

Ndersa amerikanet, moren persiper pjesen me te madhe te mbeshtetjes financiare dhe
logjistike te operacioneve ushtarake. Si baze prapavije dhe depo materialesh, ata vune ne
dispozicion aeroportin e Mhelus ne Libi.

Gjate 5 viteve, per pergatitjen dhe realizimin e operacioneve desante per rrezimin e
qeverise komuniste te Hoxhes, anglo- amerikanet angazhuan rreth 100 vete. Sipas ish-
Drejtorit te CIA-s, Eilliam Colby, "operacioni deshtoi, sepse autoritetet shqiptare, kishin
infiltruar ne organizatat e emigranteve dhe lokalizonin vendndodhjen e shumices se
grupeve pothuajse qe ne kohen kur ata zbarkonin nga deti ose hidheshin me parashute".

Tradhtia e Filbit nuk ishte e vetmja shenje e rrjedhjes se sekretit rreth operacioneve ne
Shqiperi. Sipas Sherbimeve Sekrete Perendimore, kishte rrjedhje informacioni edhe nga
ambientet e Komiteteve te emigracionit shqiptar ne Rome, ku personeli i ambasades
shqiptare atje ishte shume aktiv.

Po ashtu edhe ne Athine. Deshtimin ndoshta e ka pershpejtuar edhe vdekja e papritur ne 3
tetorin e 1949, e kreut te "qeverise shqiptare ne mergim", Mit'hat Frasheri. Sipas
Beathelit, rreth kesaj vdekje ende te mistershme "ekziston edhe nje variant i vrasjes
(shkaktimit te infarktit nepermjet ilaçeve apo nepermjet gazit nga agjentet e KGB-se).

Kim Filbi, agjent i dyfishte, i cili kishte qene ne Londer ne shtator te vitit 1949, kur
Mit'hat Frasheri e koleget e tjere te Komitetit "Shqiperia e Lire" ishin atje, mendohet se
kishte njoftuar nderkohe agjentet e KGB-se ne New York qe te vepronin mbi Mit'hat
Frasherin, ashtu siç kishin vepruar edhe mbi disa personalitete te tjera antikomuniste te
Lindjes, si Stepan Bandera, Lev Rebet, Georgi Markov etj. Mit'hat Frasheri u gjend i
vdekur siç supozohej nga njee atak zemre, atehere kur Kim Filbi udhetonte per ne New
York me anijen "Coronia".
9. Pse i prishi marredheniet me Mehmet Shehun dhe me pas me Kadri Hazbiun, cilin
kerkonte Enveri te linte pasardhes te tij, a ishte Ramiz Alia njeriu qe po projektonte per te
drejtuar vendin? Çfare kishte biseduar me Hysni Kapon deri ne vitin 1979?

Jo rastesisht, vetem pak dite pas prishjes se lidhjes mes Silva Turdiut dhe Skender
Shehut, gjerat moren per keq ne familjen kryeministrore. Para vdekjes misterioze te
Mehmet Shehut, Byroja Politike gumezhinte me historine roze te djalit te kryeministrit
dhe fanatiket e luftes se klasave luftuan me mish dhe me shpirt qe çifti te ndahej.

Por, dilema me e madhe edhe sot e kesaj dite eshte nese historia e Silva Turdiut u perdor
si arme ne luften e brendshme te Byrose, apo ajo ishte thjesht nje viktime ne kurthet e
Bllokut?

Ne debatet e shumta te eksperteve dhe historianeve, kur flitet per kryeministrin me
jetegjate te regjimit komunist, jepen detaje qe tregojne se ne nivelet e larta te Partise
Komuniste, Shehu kishte jo pak kundershtare, te cilet luftonin me çdo mjet qe te gjenin
prova per ta rrenuar karrieren e tij.

Njera prej armeve qe u perdor ishte vajza me biografi jo te mire qe hyri ne shtepine e
kryeministrit. Por ka edhe hipoteza te tjera, te cilat lidhen me motive te tjera, te cilat e
shtyne kryeministrin t’i jepte fund jetes. Gjithsesi, prishja e nje lidhjeje perfundoi me nje
fund tragjik edhe per Mehmet Shehun dhe rrenimin e familjes se tij.

Po ashtu, disa kohe me vone Enver Hoxha denoi Ministrine e Brendshme, te ciles i kishte
besuar nje pjese te mire te pushtetit. Edhe denimi i Kadri Hazbiut mbetet misterioz.

Ka shume hipoteza lidhur me denimin e tij. Ato qe me shume duket se kane zene vend,
jane hipotezat e frikes se Hoxhes per marrjen e pushtetit nga nje njeri i cili dilte nga sfera
e influences se tij. Mendohet se Hoxha si pasardhes te tij kishte parashikuar Hysni
Kapon.

Por vdekja e tij ne vitin 1979 prish planet dhe ne skene del ideja e Ramiz Alise. Per te
trasheguar pushtetin tek Ramiz Alia, sigurisht duhej te largoheshin njerezit me te forte siç
ishin Mehmet Shehu dhe Kadri Hazbiu.

10.Misteri i fundit eshte padyshim semundja dhe vdekja e Enver Hoxhes. Pse u mbajt
semundja dhe vdekja, e fshehte per nje kohe te caktuar?

Enveri ishte nje koleksion semundjesh. Kishte pasur dy hemorragji cerebrale, me 1983-in
dhe 1984-en, kishte humbur gati krejtesisht syte ne menyre te pakthyeshme, nderkohe qe
dy dite para vdekjes kishte kaluar edhe infarkt.

Tashme eshte shkruar mjaft per faktin se diabeti i rende kishte ndikuar ne kete fund te
keq. Humbja progresive e mundesive te tij fizike dhe intelektuale nuk zbuti aspak
pushtetin e tij te tmerrshem, ate pushtet, qe njerezit e tij te aferm, me nje fshehtesi
gjithnje e me te madhe, e ruanin deri ne absurditet, duke shkaktuar situata tragjike.
Momentet e fundit te Hoxhes jane shoqeruar nga hije dyshimi te medha. Dyshimtare te
kohes tregojne se vdekja e tij u mbajt e fshehte per dy dite. Me 11 prill te 1985 Enver
Hoxha deklarohet zyrtarisht i vdekur.

Ceremonia e tij u shoqerua me homazhe madheshtore, sa ne psikozen e njerezve u duk se
nga ai moment e pas Shqiperia nuk do te kishte me te ardhme. Trupi i tij u vendos ne
varrezat e deshmoreve. Shume pikepyetje u ngriten asokohe, nese do te ishte Piramida
vendi ku do te vendosej trupi i balsamosur i Enver Hoxhes.

				
DOCUMENT INFO
Description: Enver Hoxha, sekretet e enver hoxhes, komunizmi, komunizmi ne shqiperi, shqiperia komuniste, vlerat e komunizmit, te reja nga komunizmi, historia shqiptare, historia e enver hoxhes, 10 misteret e enver hoxhes