RPH Kajian Tempatan Tema 5 A

Description

Topik : Masyarakat Setempat Sub Topik : Kegiatan ekonomi - pertanian - perlombongan - perindustrian Hasil pembelajaran: 1. Menyatakan ciri-ciri kegiatan ekonomi setempat 2. Menjelaskan bagaimana cara kegiatan ekonomi setempat mempengaruhi kehidupan masyarakat 3. Menghargai dan bersyukur hidup dalam negara yang aman dan makmur Objektif eksplisit: Diakhir pembelajaran, murid-murid dapat 1. Menyatakan dan mengenalpasti sekurang-kurangnya 2 dari 3 jenis kegiatan ekonomi setempat yang dilaksanakan 2. Menjelaskan kepentingan sekurang-kurangnya 2 dari 3 jenis kegiatan ekonomi setempat terhadap kawasan setempat dan negara 3. Menilai kesan kegiatan ekonomi tersebut terhadap taraf hidup masyarakat setempat dan negara

Shared by: solehin251
-
Stats
views:
374
posted:
3/28/2011
language:
Malay
pages:
5
Document Sample
scope of work template
							Mata Pelajaran : Kajian Tempatan (KT)
Kelas                   : 4 Bestari
Bil. Murid              : 30 orang
Masa                    : 9.00-9.30 pagi
Tarikh                  : 28 Mei 2009 (Jumaat)
Topik                   : Masyarakat Setempat
Sub Topik               : Kegiatan ekonomi
                        - pertanian
                        - perlombongan
                        - perindustrian
Hasil pembelajaran:
     1. Menyatakan ciri-ciri kegiatan ekonomi setempat
     2. Menjelaskan bagaimana cara kegiatan ekonomi setempat mempengaruhi kehidupan
        masyarakat
     3. Menghargai dan bersyukur hidup dalam negara yang aman dan makmur

Objektif eksplisit:
Diakhir pembelajaran, murid-murid dapat

   1. Menyatakan dan mengenalpasti sekurang-kurangnya 2 dari 3 jenis kegiatan ekonomi setempat
      yang dilaksanakan
   2. Menjelaskan kepentingan sekurang-kurangnya 2 dari 3 jenis kegiatan ekonomi setempat
      terhadap kawasan setempat dan negara
   3. Menilai kesan kegiatan ekonomi tersebut terhadap taraf hidup masyarakat setempat dan
      negara

Isi kandungan pelajaran:
     1. Kegiatan ekonomi dari segi jenis, aktiviti dan kepentingannya
     2. Persamaan dan perbezaan setiap kegiatan ekonomi yang dijalankan

Pengetahuan sedia ada:
Murid biasa melihat bentuk-bentuk kegiatan ekonomi dijalankan dikawasan mereka

Nilai murni:
Kerjasama, hornat menghormati berbangga dan menghargai

Unsur patriotism:
Bersyukur dan berbangga

BBM/SPP
 Bil                              Senarai Sumber                                 Kuantiti (unit)
 1 Papan Putih                                                                         1
 2 Pen Marker
 3 Flash Card
 4 Kad Arahan
 5 LCD
 6 Laptop
 7 Kertas Mahjung
Pelaksanaan

      Prosedur Pelaksanaan         Elemen Pembelajaran Bestari                 Catatan

 Set Induksi (3 minit)
                                   Kecerdasan Pelbagai (TKP)     Sumber
 Guru menerangkan mengenai         Verbal-linguistik             Papan putih
 tajuk apa yang bakal dipelajari                                 Marker pen
 oleh murid                                                      Flash card
                                   Kemahiran Berfikir (KB)
 Murid akan ditunjukan oleh guru   Menjana idea                  Nilai
 flash card yang mengandungi       Mengkategorikan               Berbangga, menghargai
 gambar-gambar kegiatan
 ekonomi                           Pembelajaran Kontekstual

 Murid akan memegang flash card
 yang diberi

 Guru menerangkan jenis-jenis
 kegiatan ekonomi berdasarkan
 flash card

 Murid akan bersoal jawab
 dengan guru tentang jenis dan
 bentuk kegiatan ekonomi yang
 ada di kawasan mereka

 Soalan guru:
 Apakah bentuk kegiatan ekonomi
 di tempat kamu?

 Jelaskan bagaimana perbezaan
 bentuk ekonomi di tempat
 kamu?

 Jangkaan jawapan murid:
 Murid akan menjawab pelbagai
 bentuk kegiatan ekonomi dan
 perbezaan yang mereka tahu.




 Langkah 1 (8 minit)               Kecerdasan Pelbagai (TKP)     Sumber
                                   Verbal-linguistik             Kad arahan
 Setiap pelajar diberi arahan      Interpersonal                 LCD
 menerusi kad arahan agar          Intrapersonal                 Laptop
mengambil isi-isi daripada
persembahan video klip                Kemahiran Berfikir (KB)     Nilai
                                      Menjana idea                Kerjasama, hormat menghormati
Isi-isi yang perlu dikutip oleh       Mengkategorikan
setiap pelajar:
                                      Pembelajaran Kontekstual
a) Apa jenis kegiatan ekonomi
yang ditunjukan

b) Ciri/kiteria kegiatan ekonomi?

c) Jenis peralatan yang terlibat

d) Perbezaan setiap kegiatan
ekonomi

Murid akan mendengar
penerangan guru tentang video
klip yang ditayangkan
menerusi LCD berkaitan
pertanian, perlombongan dan
perindustrian di Malaysia

Beberapa murid akan dipilih
secara rawak untuk menerangkan
secara lisan di hadapan kelas ciri-
ciri setiap kegiatan ekonomi yang
ditunjukan

Murid diminta bersoal jawab
dengan rakan yang
membentangkan




Langkah 2 (8 minit)                   Kecerdasan Pelbagai (TKP)   Sumber
                                      Visual ruang                Flash card
Guru membentuk 3 buah                 Verbal-linguistik           Kad arahan
kumpulan iaitu                        Interpersonal               Marker pen
                                      Intrapersonal               Kertas mahjung
Kumpulan 1: Pertanian
Kumpulan 2: Perlombongan              Kemahiran Berfikir (KB)
Kumpulan 3: Perindustrian             Menjana idea                Nilai
                                      Mengkategorikan             Kerjasama, hormat,tekun
Ketua kumpulan akan diberi kad        Membanding beza
arahan untuk diikuti dan akan    Merumus
membincangkan mengikut
kumpulan perkara-perkara         Pembelajaran Koperatif
seperti:                         Timed –pair share
                                 Round table
1. Nama dan ciri-ciri kegiatan
ekonomi tersebut

2. Mengapa dan bagaimana
kepentingan kegiatan ekonomi
terhadap kawasan setempat

3. Mengapa dan bagaimana
kepentingan kegiatan ekonomi
kepada negara

4. Menyenaraikan persamaan
dan perbezaan setiap kegiatan
ekonomi

Setiap kumopulan diminta
berbincang menggunakan kaedah
pembelajaran koperatif

Hasil perbincangan hendaklah
dirumuskan dalam bentuk peta
minda




Langkah 3 (8 minit)              Kecerdasan Pelbagai (TKP)   Nilai
                                 Verbal-linguistik           Berkerjasama
Murid membentangkan hasil                                    Berani
perbincangan mereka              Kemahiran Belajar (KB)
                                 Memperolehi maklumat
Murid dan guru berbincang dan
merumuskan hasil penbentangan
tersebut




Penutup (3 minit)                Kecerdasan Pelbagai (TKP)   Unsur patriotisme
                                 Verbal-linguistik           Bersyukur dan berbangga
 Murid –murid diminta                                      Sebagai rakyat Malaysia
 merumuskan isi pelajaran         Kemahiran Belajar (KB)
                                  Mengingat dan merumus    Nilai
 Guru menerapkan unsure-unsur                              Bersyukur, merjasama dan
 patriotisme dan nilai                                     menghargai

 Murid akan menampal hasil
 perbincangan mereka disudut KT
 di belakang kelas


Refleksi

						
Related docs
Other docs by solehin251