Docstoc

RPH Kajian Tempatan (KT) Tahun 4

Document Sample
RPH Kajian Tempatan (KT) Tahun 4 Powered By Docstoc
					Mata Pelajaran        : Kajian Tempatan (KT)
Kelas                 : 4 Bestari
Bil. Murid            : 30 orang
Masa                  : 9.00-9.30 pagi
Tarikh                : 31 Mei 2009 (Isnin)
Topik                 : Masyarakat Setempat
Sub Topik             : Kegiatan ekonomi
                      - perkhidmatan
                      - perlancongan
                      - perniagaan
Hasil pembelajaran:
   1. Menyatakan ciri-ciri kegiatan ekonomi setempat
   2. Menjelaskan bagaimana cara kegiatan ekonomi setempat mempengaruhi kehidupan
        masyarakat
   3. Menghargai dan bersyukur hidup dalam negara yang aman dan makmur

Objektif eksplisit:
Diakhir pembelajaran, murid-murid dapat

   1. Menyatakan dan mengenalpasti sekurang-kurangnya 2 dari 3 jenis kegiatan ekonomi setempat
      yang dilaksanakan
   2. Menjelaskan kepentingan sekurang-kurangnya 2 dari 3 jenis kegiatan ekonomi setempat
      terhadap kawasan setempat dan negara
   3. Menilai kesan kegiatan ekonomi tersebut terhadap taraf hidup masyarakat setempat dan
      negara

Isi kandungan pelajaran:
     1. Kegiatan ekonomi dari segi jenis, aktiviti dan kepentingannya
     2. Persamaan dan perbezaan setiap kegiatan ekonomi yang dijalankan

Pengetahuan sedia ada:
Murid biasa melihat bentuk-bentuk kegiatan ekonomi dijalankan dikawasan mereka

Nilai murni:
Kerjasama, hornat menghormati berbangga dan menghargai

Unsur patriotism:
Bersyukur dan berbangga

BBM/SPP
 Bil                              Senarai Sumber                                 Kuantiti (unit)
 1 Papan Putih                                                                         1
 2 Pen Marker                                                                          6
 3 Flash Card                                                                          6
 4 Kad Arahan                                                                          6
 5 LCD                                                                                 1
 6 Laptop                                                                              1
 7 Kertas Mahjung                                                                      6
 8 Plastik pelekat                                                                       2
Pelaksanaan

      Prosedur Pelaksanaan         Elemen Pembelajaran Bestari                 Catatan

 Set Induksi (3 minit)
                                   Kecerdasan Pelbagai (TKP)     Sumber
 Guru menerangkan mengenai         Verbal-linguistik             Papan putih
 tajuk apa yang bakal dipelajari                                 Marker pen
 oleh murid                                                      Flash card

 Murid akan ditunjukan oleh guru   Kemahiran Berfikir (KB)
 flash card yang mengandungi       Menjana idea                  Nilai
 gambar-gambar kegiatan            Mengkategorikan               Berbangga, menghargai
 ekonomi

 Murid akan memegang flash card    Pembelajaran Kontekstual
 yang diberi
                                   Kemahiran Belajar
 Guru menerangkan jenis-jenis      Memperoleh maklumat
 kegiatan ekonomi berdasarkan      Mengingat
 flash card                        Mencatat nota

 Murid akan bersoal jawab
 dengan guru tentang jenis dan
 bentuk kegiatan ekonomi yang
 ada di kawasan mereka

 Soalan guru:
 Apakah bentuk kegiatan ekonomi
 di tempat kamu?

 Jelaskan bagaimana perbezaan
 bentuk ekonomi di tempat
 kamu?

 Jangkaan jawapan murid:
 Murid akan menjawab pelbagai
 bentuk kegiatan ekonomi dan
 perbezaan yang mereka tahu.
Langkah 1 (8 minit)                   Kecerdasan Pelbagai (TKP)   Sumber
                                      Verbal-linguistik           Kad arahan
Setiap pelajar diberi arahan          Interpersonal               LCD
menerusi kad arahan agar              Intrapersonal               Laptop
mengambil isi-isi daripada
persembahan video klip
                                      Kemahiran Berfikir (KB)     Nilai
Isi-isi yang perlu dikutip oleh       Menjana idea                Kerjasama, hormat menghormati
setiap pelajar:                       Mengkategorikan

a) Apa jenis kegiatan ekonomi         Kemahiran Belajar
yang ditunjukan                       Memperoleh maklumat
                                      Mengingat
b) Ciri/kiteria kegiatan ekonomi?     Mencatat nota

c) Jenis peralatan yang terlibat      Pembelajaran Kontekstual

d) Perbezaan setiap kegiatan
ekonomi

Murid akan mendengar
penerangan guru tentang video
klip yang ditayangkan
menerusi LCD berkaitan
perkhidmatan, perlancongan dan
perniagaan di Malaysia

Beberapa murid akan dipilih
secara rawak untuk menerangkan
secara lisan di hadapan kelas ciri-
ciri setiap kegiatan ekonomi yang
ditunjukan

Murid diminta bersoal jawab
dengan rakan yang
membentangkan



Langkah 2 (8 minit)                   Kecerdasan Pelbagai (TKP)   Sumber
                                      Visual ruang                Flash card
Guru membentuk 3 buah                 Verbal-linguistik           Kad arahan
kumpulan iaitu                        Interpersonal               Marker pen
Kumpulan 1: Perkhidmatan              Intrapersonal               Kertas mahjung
Kumpulan 2: Perlancongan                                          Plastik pelekat
Kumpulan 3: Perniagaan
Ketua kumpulan akan diberi kad   Kemahiran Berfikir (KB)
arahan untuk diikuti dan akan    Menjana idea                Nilai
membincangkan mengikut           Mengkategorikan             Kerjasama, hormat,tekun
kumpulan perkara-perkara         Membanding beza
seperti:                         Merumus

1. Nama dan ciri-ciri kegiatan   Kemahiran Belajar
ekonomi tersebut                 Memperoleh maklumat
                                 Mengingat
2. Mengapa dan bagaimana
kepentingan kegiatan ekonomi     Pembelajaran Koperatif
terhadap kawasan setempat        Round table

3. Mengapa dan bagaimana
kepentingan kegiatan ekonomi
kepada negara

4. Menyenaraikan persamaan
dan perbezaan setiap kegiatan
ekonomi

Setiap kumpulan diminta
berbincang menggunakan kaedah
pembelajaran koperatif

Hasil perbincangan hendaklah
dirumuskan dalam bentuk peta
minda




Langkah 3 (8 minit)              Kecerdasan Pelbagai (TKP)   Sumber
                                 Verbal-linguistik           Marker pen
Murid membentangkan hasil                                    Kertas mahjung
perbincangan mereka              Kemahiran Belajar (KB)      Plastik pelekat
                                 Memperolehi maklumat
Murid dan guru berbincang dan                                Nilai
merumuskan hasil                                             Berkerjasama
pembentangan tersebut                                        Berani
 Penutup (3 minit)                 Kecerdasan Pelbagai (TKP)   Unsur patriotisme
                                   Verbal-linguistik           Bersyukur dan berbangga
 Murid –murid diminta                                          Sebagai rakyat Malaysia
 merumuskan isi pelajaran
                                   Kemahiran Belajar (KB)
 Guru menerapkan unsur-unsur       Mengingat dan merumus       Nilai
 patriotisme dan nilai                                         Bersyukur, merjasama dan
                                                               menghargai
 Murid akan menampal hasil
 perbincangan mereka di sudut KT
 di belakang kelas



Refleksi

				
DOCUMENT INFO
Shared By:
Categories:
Tags:
Stats:
views:695
posted:3/28/2011
language:Malay
pages:5
Description: Topik : Masyarakat Setempat Sub Topik : Kegiatan ekonomi - perkhidmatan - perlancongan - perniagaan Hasil pembelajaran: 1. Menyatakan ciri-ciri kegiatan ekonomi setempat 2. Menjelaskan bagaimana cara kegiatan ekonomi setempat mempengaruhi kehidupan masyarakat 3. Menghargai dan bersyukur hidup dalam negara yang aman dan makmur