Docstoc

RPH: Kajian Tempatan Masyarakat Setempat

Document Sample
RPH: Kajian Tempatan Masyarakat Setempat Powered By Docstoc
					Mata Pelajaran        : Kajian Tempatan (KT)
Kelas                 : 4 Bestari
Bil. Murid            : 30 orang
Masa                  : 9.00-9.30 pagi
Tarikh                : 28 Mei 2009 (Jumaat)
Topik                 : Masyarakat Setempat
Sub Topik             : Kegiatan ekonomi
                      - pertanian
                      - perlombongan
                      - perindustrian
Hasil pembelajaran:
   1. Menyatakan ciri-ciri kegiatan ekonomi setempat
   2. Menjelaskan bagaimana cara kegiatan ekonomi setempat mempengaruhi kehidupan
        masyarakat
   3. Menghargai dan bersyukur hidup dalam negara yang aman dan makmur

Objektif eksplisit:
Diakhir pembelajaran, murid-murid dapat

   1. Menyatakan dan mengenalpasti sekurang-kurangnya 2 dari 3 jenis kegiatan ekonomi setempat
      yang dilaksanakan
   2. Menjelaskan kepentingan sekurang-kurangnya 2 dari 3 jenis kegiatan ekonomi setempat
      terhadap kawasan setempat dan negara
   3. Menilai kesan kegiatan ekonomi tersebut terhadap taraf hidup masyarakat setempat dan
      negara

Isi kandungan pelajaran:
     1. Kegiatan ekonomi dari segi jenis, aktiviti dan kepentingannya
     2. Persamaan dan perbezaan setiap kegiatan ekonomi yang dijalankan

Pengetahuan sedia ada:
Murid biasa melihat bentuk-bentuk kegiatan ekonomi dijalankan dikawasan mereka

Nilai murni:
Kerjasama, hornat menghormati berbangga dan menghargai

Unsur patriotism:
Bersyukur dan berbangga

BBM/SPP
 Bil                              Senarai Sumber                                 Kuantiti (unit)
 1 Papan Putih                                                                         1
 2 Pen Marker                                                                          6
 3 Flash Card                                                                          6
 4 Kad Arahan                                                                          6
 5 LCD                                                                                 1
 6 Laptop                                                                              1
 7 Kertas Mahjung                                                                      6
 8    Plastik pelekat                                                                    2

Pelaksanaan

      Prosedur Pelaksanaan         Elemen Pembelajaran Bestari                 Catatan

 Set Induksi (3 minit)
                                   Kecerdasan Pelbagai (TKP)     Sumber
 Guru menerangkan mengenai         Verbal-linguistik             Papan putih
 tajuk apa yang bakal dipelajari                                 Marker pen
 oleh murid                                                      Flash card

 Murid akan ditunjukan oleh guru   Kemahiran Berfikir (KB)
 flash card yang mengandungi       Menjana idea                  Nilai
 gambar-gambar kegiatan            Mengkategorikan               Berbangga, menghargai
 ekonomi

 Murid akan memegang flash card    Pembelajaran Kontekstual
 yang diberi

 Guru menerangkan jenis-jenis      Kemahiran Belajar
 kegiatan ekonomi berdasarkan      Memperoleh maklumat
 flash card                        mengingat

 Murid akan bersoal jawab
 dengan guru tentang jenis dan
 bentuk kegiatan ekonomi yang
 ada di kawasan mereka

 Soalan guru:
 Apakah bentuk kegiatan ekonomi
 di tempat kamu?

 Jelaskan bagaimana perbezaan
 bentuk ekonomi di tempat
 kamu?

 Jangkaan jawapan murid:
 Murid akan menjawab pelbagai
 bentuk kegiatan ekonomi dan
 perbezaan yang mereka tahu.
Langkah 1 (8 minit)                   Kecerdasan Pelbagai (TKP)   Sumber
                                      Verbal-linguistik           Kad arahan
Setiap pelajar diberi arahan          Interpersonal               LCD
menerusi kad arahan agar              Intrapersonal               Laptop
mengambil isi-isi daripada
persembahan video klip
                                      Kemahiran Berfikir (KB)
Isi-isi yang perlu dikutip oleh       Menjana idea                Nilai
setiap pelajar:                       Mengkategorikan             Kerjasama, hormat menghormati

a) Apa jenis kegiatan ekonomi
yang ditunjukan                       Pembelajaran Kontekstual

b) Ciri/kiteria kegiatan ekonomi?
                                      Kemahiran Belajar
c) Jenis peralatan yang terlibat      Memperoleh maklumat
                                      Mengingat
d) Perbezaan setiap kegiatan          Mencatat nota
ekonomi

Murid akan mendengar
penerangan guru tentang video
klip yang ditayangkan
menerusi LCD berkaitan
pertanian, perlombongan dan
perindustrian di Malaysia

Beberapa murid akan dipilih
secara rawak untuk menerangkan
secara lisan di hadapan kelas ciri-
ciri setiap kegiatan ekonomi yang
ditunjukan

Murid diminta bersoal jawab
dengan rakan yang
membentangkan
Langkah 2 (8 minit)              Kecerdasan Pelbagai (TKP)   Sumber
                                 Visual ruang                Flash card
Guru membentuk 3 buah            Verbal-linguistik           Kad arahan
kumpulan iaitu                   Interpersonal               Marker pen
                                 Intrapersonal               Kertas mahjung
Kumpulan 1: Pertanian                                        Plastik pelekat
Kumpulan 2: Perlombongan
Kumpulan 3: Perindustrian        Kemahiran Belajar           Nilai
                                 Memperoleh maklumat         Kerjasama, hormat,tekun
Ketua kumpulan akan diberi kad   Mengingat
arahan untuk diikuti dan akan
membincangkan mengikut
kumpulan perkara-perkara         Kemahiran Berfikir (KB)
seperti:                         Menjana idea
                                 Mengkategorikan
1. Nama dan ciri-ciri kegiatan   Membanding beza
ekonomi tersebut                 Merumus

2. Mengapa dan bagaimana
kepentingan kegiatan ekonomi     Pembelajaran Koperatif
terhadap kawasan setempat        Round table

3. Mengapa dan bagaimana
kepentingan kegiatan ekonomi
kepada negara

4. Menyenaraikan persamaan
dan perbezaan setiap kegiatan
ekonomi

Setiap kumpulan diminta
berbincang menggunakan kaedah
pembelajaran koperatif

Hasil perbincangan hendaklah
dirumuskan dalam bentuk peta
minda
 Langkah 3 (8 minit)              Kecerdasan Pelbagai (TKP)   Sumber
                                  Verbal-linguistik           Kertas mahjung
 Murid membentangkan hasil                                    Plastik pelekat
 perbincangan mereka              Kemahiran Belajar (KB)
                                  Memperolehi maklumat        Nilai
 Murid dan guru berbincang dan                                Berkerjasama
 merumuskan hasil penbentangan                                Berani
 tersebut




 Penutup (3 minit)                Kecerdasan Pelbagai (TKP)   Unsur patriotisme
                                  Verbal-linguistik           Bersyukur dan berbangga
 Murid –murid diminta                                         Sebagai rakyat Malaysia
 merumuskan isi pelajaran         Kemahiran Belajar (KB)
                                  Mengingat dan merumus       Nilai
 Guru menerapkan unsur-unsur                                  Bersyukur, merjasama dan
 patriotisme dan nilai                                        menghargai

 Murid akan menampal hasil
 perbincangan mereka disudut KT
 di belakang kelas


Refleksi

				
DOCUMENT INFO
Shared By:
Categories:
Stats:
views:509
posted:3/28/2011
language:Malay
pages:5
Description: Topik : Masyarakat Setempat Sub Topik : Kegiatan ekonomi - pertanian - perlombongan - perindustrian Hasil pembelajaran: 1. Menyatakan ciri-ciri kegiatan ekonomi setempat 2. Menjelaskan bagaimana cara kegiatan ekonomi setempat mempengaruhi kehidupan masyarakat 3. Menghargai dan bersyukur hidup dalam negara yang aman dan makmur