Docstoc

RPH - Download as DOC

Document Sample
RPH - Download as DOC Powered By Docstoc
					                RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PENDIDIKAN JASMANI (OLAHRAGA)
Tarikh :              5 Januari 2011           Bil. Pelajaran :        1              Tingkatan :           2 Aman
Hari:                 Rabu                     Minggu :                12             Bilangan Pelajar :    32 Orang
Masa:                 8.00-8.40 pagi
Tunjang pembelajaran           : Kemahiran
Tajuk pembelajaran             : Merejam Lembing
Fokus pembelajaran             : Kemahiran merejam lembing Gaya Finish.
Pengetahuan sedia ada          : Pelajar pernah menyaksikan sukan atau atlet melakukan merejam lembing.
Objektif                       : Diakhir pengajaran pelajar akan dapat:
         Psikomotor:
           a) Pelajar dapat melakukan kemahiran merejam lembing gaya Finish dengan teknik yang betul dan selamat.
           b) Pelajar dapat melakukan kemahiran merejam lembing secara statik dengan teknik yang betul dan selamat.
           c) Pelajar dapat melakukan kemahiran merejam lembing sebanyak 3 kali daripada 4 kali percubaan merejam lembing
              dengan teknik yang betul.
       Kognitif:
           a) Pelajar dapat menyatakan undang-undang dan peraturan dalam acara merejam lembing dengan betul dan tepat.
           b) Pelajar dapat menyatakan 3 otot yang terlibat semasa melakukan kemahiran merejam lembing.
           c) Pelajar dapat mengenal pasti kesalahan teknik lakuan merejam lembing semasa melakukan ansur maju aktiviti
              merejam lembing.
         Afektif:
           a) Memupuk semangat keyakinan dan nilai kerjasama dalam diri pelajar semasa melakukan aktiviti merejam lembing.
           b) Pelajar berasa seronok semasa melakukan aktiviti merejam lembing.
Strategi mengajar : Gaya Arahan
Kemahiran KBKK         : Mengaitkan kecergasan anggota fizikal dan jenis otot yang terlibat dalam aktiviti merejam lembing serta
                          Memikirkan alat bantu bersesuaian dengan mengambil kira aspek keselamatan untuk latihan ansur maju
                          kemahiran merejam lembing.
Persediaan pelajar     : Fizikal pelajar dalam keadaan yang sihat dan mental pelajar bersedia untuk menjalani proses pengajaran
                        dan Pembelajaran serta pelajar berpakaian sukan.
Persediaan guru        : Lembing, skitel, marker, pancang kayu pendek, pancang kayu panjang, model lembing,bola baling.
FASA/MASA                AKTIVITI                           ISI KANDUNGAN                 ORGANISASI     CATATAN
                                                            PEMBELAJARAN
Set induksi   -Pelajar beada dalam keadaan       - Aktiviti melibatkan acara lembing
 (3 minit)    ‘ladam kuda’                       - Anatomi lembing                                     Peralatan:
              Aktiviti guru:                         - Kepala (25cm-33cm)                       G      - Lembing lelaki
              - Guru bertanya tentang                - Grip                                            dan wanita
                kehadiran dan kesihatan              - Ekor                                 XX    XX   - Carta/gambar
                                                                                            XX    XX
                pelajar.                         - Berat dan panjang lembing
                                                                                              XXXX
              - Guru bertanya tentang aktiviti     -Lelaki 800g, panjang 2.60-2.70m
                dan kemahiran yang dipelajari      -Wanita 700g, panjang 2.20-2.30m
                 minggu lepas.
              - Guru menunjukkan anatomi         Cadangan soalan:
                lembing dan keselamatan          -Apakah kemahiran yang dijalankan
                kepada pelajar.                  pada minggu lepas?                  Petunjuk:
                                                                                      X – Pelajar
              Aktviti pelajar                    Aspek keselamatan:                   G - Guru
              - Pelajar memberi respon           -Pastikan     kawasan       rejaman
                terhadap pertanyaan guru.        dikosongkan.
                                                 -Melakukan      aktiviti     dibawa
                                                 pengawasan guru.
                                                 -Ikut giliran semasa melakukan
                                                 rejaman.
                                                 - Cara bawa lembing, heret dan mata
                                                 lembing menghadap ke bawah.
FASA/MASA             AKTIVITI                     ISI KANDUNGAN                         ORGANISASI               CATATAN
                                                   PEMBELAJARAN
PEMANASAN   Aktiviti guru:                                                                         G            *Aktiviti ini di
BADAN       - Guru memberi arahan kepada    - Aktiviti membaling bola baling                                    lakukan secara
(5 minit)   pelajar.                        dan regangan menyediakan otot-                XX           XX       individu     dan
                                                                                          XX           XX
                                            otot badan ke aktiviti seterusnya.                                  berpasangan.
                                                                                               XXXX

            Aktviti pelajar:                Otot terlibat:
            - Pelajar dengan berpasangan    - Deltoid                                                           Peralatan:
                                                                                     X         X            X
            membaling dan menyambut bola    - Biceps                                                            - bola baling
                                                                                 G
            baling.                         - Triceps                                                           - kon penanda
            - Jarak antara pelajar akan     - Gastronemius
            ditambah.                       - Kuadrisep
                                                                                     X         X        X
            - Pelajar melakukan regangan    - Soleus
            diketuai oleh seorang pelajar




                                                                                 Petunjuk:
                                                                                  X – Pelajar
                                                                                  G - Guru
  FASA/MASA                AKTIVITI                  ISI KANDUNGAN                ORGANISASI     CATATAN
                                                     PEMBELAJARAN
PERKEMBANGAN - Pelajar dibahagikan kepada 4   Teknik-teknik:
   Langkah 1 kumpulan                         - Gaya Amerika                               G   Peralatan;
  ( 3 minit) Aktiviti guru:                   - Gaya Finish                                    - Pancang kayu
                                                                                    X X X X
             - Guru menerangkan teknik –      - Gaya pegangan U                                panjang
                                                                                    X X X X
             teknik dalam merejam lembing                                           X X X X
             dan seterusnya fokus kepada      Teknik Gaya Finish
             teknik Gaya Finish.                Lembing dipegang di antara
             - Guru menerangkan fasa-fasa
                                              ibu jari dan jari tengah.
             merejam lembing secara
             umum.

                 Aktviti pelajar:                                            Petunjuk:
                 - Pelajar memberi respon                                    G – Guru
                                                                             X - Pelajar
                 kepada penerangan guru


                                              Fasa-fasa:
                                              - Fasa Persedian
                                              - Fasa Lari landas
                                              - Fasa Rejaman
                                              - Fasa Ikut Lajak
  FASA/MASA                AKTIVITI                     ISI KANDUNGAN                    ORGANISASI           CATATAN
                                                        PEMBELAJARAN
PERKEMBANGAN Ansur maju 1                                                          - Pelajar berada dalam   *Aktiviti ini di
   Langkah 2  - Aktiviti rejaman/balingan        Aktiviti membaling/merejam kumpulan masing-masing          lakukan secara
    (5 minit) menggunakan pancang kayu           pancang kayu pendek:                                       individu.
              pendek.                            -Mendapatkan     keyakinan   diri     X X X X
                                                 pelajar dalam melakukan rejaman.       X X X X             Peralatan:
                                                                                                            - pancang kayu
                 Aktiviti guru:                                                         X X X X
                                                                                                            pendek
                 - Guru memberi arahan kepada                                                               - pancang kayu
                 pelajar untuk mengambil                                                     G              panjang
                 pancang kayu pendek.                                               *guru menunjukkan
                 - Guru menunjukkan              Aspek keselamatan:                 demontrasi
                 demontrasi                      - Pastikan kawasan balingan jauh
                                                 daripada laluan orang.                X X X X X
                 Aktviti pelajar:                - Pastikan posisi badan bersedia      X X X X X
                 - Pelajar melakukan rejaman     sebelum melakukan balingan.
                 ataupun balingan dengan         - Melakukan ansur maju di bawah        X X X X X
                 menggunakan pancang kayu        pengawasan guru.
                 pendek.
                 - Pelajar membaling pancang
                 kayu tersebut sejauh mungkin.
                 - Pelajar yang membaling
                 pancang kayu tersebut                                              Petunjuk:
                 mengutip dan pelajar                                                X – Pelajar
                 seterusnya akan melakukan                                           G - Guru
                 balingan.
  FASA/MASA                AKTIVITI                     ISI KANDUNGAN                  ORGANISASI             CATATAN
                                                        PEMBELAJARAN
PERKEMBANGAN Ansur maju 2                                                                                   *Aktiviti ini di
   Langkah 3  - Guru memberi memberi             Aktiviti membaling/merejam - Pelajar berada dalam          lakukan secara
    (5 minit) arahan kepada pelajar untuk        pancang kayu panjang:             kumpulan masing-masing   individu.
              memegang lembing dengan            - Aktiviti ini adalah untuk
              cara gaya Finish.                  mendapatkan cara memegang            X X X X
                                                 lembing dengan teknik yang betul.    X X X X
                 Aktiviti guru:                                                      X X X X
                 - Guru memerhati dan cuba
                                                                                          G
                 membetulkan kesilapan pelajar
                                                                                  * Demontrasi
                 semasa melakukan ‘grip’ gaya
                 Finish.
                                                                                      X X X X X
                                                  Aspek keselamatan:
                                                                                      X X X X X
                 Aktviti pelajar:                 - Pastikan laluan pergerakan
                 - Pelajar akan menjalankan aktiviti adalah keadaan yang              X X X X X G
                 aktiviti berdasarkan arahan dari selamat.
                 guru.                            - Pastikan posisi badan bersedia
                                                  sebelum melakukan balingan.
                                                  - Melakukan ansur maju di bawah
                                                  pengawasan guru.
                                                  -Membawa pancang kayu panjang Petunjuk:
                                                  dengan mengheretnya.             X – Pelajar
                                                                                   G- Guru
  FASA/MASA                AKTIVITI                       ISI KANDUNGAN                  ORGANISASI             CATATAN
                                                          PEMBELAJARAN
PERKEMBANGAN Ansur maju 3                                                            - Pelajar berada dalam   *Aktiviti ini di
   Langkah 4  - Aktiviti rejaman menggunakan       Aktiviti membaling/merejam kumpulan masing-masing          lakukan secara
    (5 minit) pancang kayu                         pancang kayu panjang:                  X X X X             individu.
              panjang(menombak ikan).              - Aktiviti ini adalah untuk           X X X X
                                                                                         X X X X
                                                   mendapatkan cara memegang
                 Aktiviti guru:                    lembing dengan teknik yang betul.           G
                 - Guru memberi arahan kepada                                        * Demontrasi
                 pelajar untuk mengambil
                 pancang kayu panjang.                                                 X    X     X   X
                 - Guru menunjukkan                                                    X    X     X   X
                 demontrasi
                                                                                        X   X     X   X   G
                                                   Aspek keselamatan:
                 Aktviti pelajar:                  - Pastikan laluan pergerakan
                 -Pelajar menggunakan pancang      aktiviti adalah keadaan yang
                 panjang dan merejam seperti       selamat.
                 lakuan ‘menombak ikan’.           - Pastikan posisi badan bersedia
                 - Pelajar melakukan ‘menombak     sebelum melakukan balingan.
                 ikan’ sehingga jarang yang di     - Melakukan ansur maju di bawah
                 tanda kemudian membawa            pengawasan guru.
                 pancang         kayu     secara   -Membawa pancang kayu panjang Petunjuk:
                 mengheret.                        dengan mengheretnya.             X – Pelajar
                 - Setiap pelajar akan                                              G- Guru
                 melakukakan aktiviti ini
                 sehingga kesemua ahli
                 kumpulan melakukannya.
  FASA/MASA                 AKTIVITI                    ISI KANDUNGAN                    ORGANISASI            CATATAN
                                                        PEMBELAJARAN
PERKEMBANGAN Ansur maju 4                                                           - Pelajar berada dalam   *Aktiviti ini di
   Langkah 5  - Merejam dengan model             Aktiviti membaling/merejam:        kumpulan masing-masing   lakukan secara
    (5 minit) lembing dalam keadaan statik       - Lembing berada pada aras                                  individu.
              dan kilas pinggang untuk           kepala dalam keadaan dibawah        X X X X
              mendapatkan kuasa dan              sudut 40 darjah.                    X X X X        Peralatan:
                                                                                                    - Model
              momentum rejaman.                  - Kilas pinggang bertujuan untuk    X X X X
                                                                                                    lembing
                                                 mendapatkan       kuasa      dan
                 Aktiviti guru:                  momentum semasa melakukan                 G
                 - Guru memberi arahan kepada    rejaman.                         *Guru menunjukkan
                 pelajar untuk mengambil model                                    demontrasi
                 lembing.
                 - Guru menunjukkan                                                    X X X X
                 demontrasi                                                            X X X X
                                                 Aspek keselamatan:
                 Aktviti pelajar:                - Pastikan kawasan rejaman jauh        X X X X
                 - Pelajar melakukan rejaman     daripada laluan orang.
                 ataupun balingan dengan         - Pastikan posisi badan bersedia
                 menggunakan model lembing.      sebelum melakukan balingan.
                 - Pelajar merejam model         - Melakukan ansur maju di bawah
                 lembing tersebut sejauh         pengawasan guru.
                 mungkin.                                                           Petunjuk:
                 - Pelajar yang merejam                                              X – Pelajar
                 mengutip model lembing                                              G - Guru
                 tersebut dan pelajar
                 seterusnya akan melakukan
                 rejaman.
  FASA/MASA          AKTIVITI                ISI KANDUNGAN PEMBELAJARAN                  ORGANISASI        CATATAN
PERKEMBANGAN -Melakukan aktiviti             Fasa persediaan                    - Pelajar berada dalam   *Aktiviti ini di
   Langkah 4 rejaman lembing secara          -Berdiri dengan postur badan yang kumpulan masing-masing    lakukan
   (8 minit) statik berdasarkan fasa-        tegak dan selesa.                       X X X X             secara
             fasa.                           -Pegang lembing mengikut gaya          X X X X              individu.
                                             pegangan yang dipilih dengan kemas     X X X X
                 Aktiviti guru:              dan selesa.
                                                                                          G
                 - Guru menunjukkan          -Lembing berada pada aras kepala
                                                                                * Demontrasi
                 demontrasi tentang          iaitu bersudut 40 darjah.
                 aktiviti rejaman.           -Bahagian kepala lembing hendaklah
                                                                                     X X X X
                                             menghala ke aras kawasan rejaman.
                                                                                    X X X X
                 Aktviti pelajar:            -Pandang ke arah kawasan rejaman.
                 - Pelajar melakukan                                                  X X X X    G
                 rejaman menggunakan         Fasa rejaman
                 pancang kayu panjang.       -Dalam keadaan tumit kaki hadapan
                 - Pelajar melakukan         menekan ke tanah, kilaskan badan ke
                 aktiviti kemudian pelajar   sisi.
                 yang seterusnya.            -Kilas badan ke sisi dan ke belakang Petunjuk:
                                             dengan menggunakan tangan bebas       X – Pelajar
                                             dan kuasa rotasi pinggang.            G- Guru
                 Langkah pergerakan:         -Tolak lembing ke belakang dan tarik
                 - dua langkah besar,kaki    ke hadapan untuk melancarkan
                 kanan langkah, kiri dan     lembing.
                 rejam.                      - Perlakuan ini memerlukan rotasi di
                                             pinggang dan lentikan di belakang
                                             untuk menambahkan kuasa rejaman
Fasa ikut lajak
-Sebaik sahaja lembing dilepaskan,
langkah setapak ke hadapan dan
mendarat dengan sebelah kaki.
-Badan dengan kaki yang sebelah
lagi.
-Rendahkan badan bagi mengimbang
dan menstabilkan kedudukan badan.       Fasa persediaan




Aspek keselamatan:
- Pastikan laluan pergerakan aktiviti
adalah keadaan yang selamat.
- Pastikan posisi badan bersedia         Fasa rejaman
sebelum melakukan balingan.
- Melakukan ansur maju di bawah
pengawasan guru.
-Membawa pancang kayu panjang
dengan mengheretnya.



                                        Fasa ikut lajak
FASA/MASA               AKTIVITI                       ISI KANDUNGAN                ORGANISASI          CATATAN
                                                       PEMBELAJARAN
KEMUNCAK     PERMAINAN KECIL                  Peraturan permainan kecil:     - Pelajar berada dalam   *Aktiviti ini di
 (8 minit)   (Pertandingan)                   -Menggunakan Gaya Finish       kumpulan masing-masing   lakukan secara
                                              - Rejaman adalah statik                                 individu.
             Aktiviti guru:                   -pemenang ditentukan dengan        X X X X
             - Guru menerangkan cara-cara     rejaman yang paling jauh            X X X X
             permainan ini dijalankan iaitu   -Aktiviti melibatkan jarak dan      X X X X
             demontrasi                       ketepatan.                                              Peralatan:
                                                                                          G           - pancang
             Aktviti pelajar:                                                                         pendek
             -Pelajar di bahagikan kepada 4                                                           -gegelung
                                                                                                      -kon penanda
             kumpulan A, B,Cdan D.            Aspek keselamatan:                    X X X X
             -Pelajar merejam model lembing   - Pastikan kawasan permainan          X X X X
             sejauh      mungkin     dengan   jauh daripada laluan orang.
             menggunakan Gaya Finish.         - Pastikan posisi badan bersedia       X X X X
             -Kumpulan     yang    mendapat   sebelum melakukan balingan.
             rejaman paling jauh dikira       - Melakukan aktiviti di bawah
             sebagai pemenang.                pengawasan guru.
             -

                                                                                 Petunjuk:
                                                                                  X – Pelajar
                                                                                  G - Guru
 FASA/MASA                 AKTIVITI                       ISI KANDUNGAN                  ORGANISASI            CATATAN
                                                          PEMBELAJARAN
  PENUTUP      Menyejukkan badan dan                                                - Pelajar berada dalam
   (5 minit)   perbincangan.                        Cadangan soalan:                kumpulan masing-masing
                                                    - Berapa fasa dalam kemahiran
               - Sesi soal jawab dengan pelajar     merejam lembing?                   X X X           X   X
                                                    - adakah anda anda mengalami       X X X           X   X
               Aktiviti guru:                       kecederaan?                        X X X           X   X
               - Guru merumuskan kemahiran                                             X X X           X   X
               apa yang dipelajari pada hari ini.
               - Mengajukan soalan kepada                                                          G
               pelajar

               Aktviti pelajar:                                                     Petunjuk:
               - Melakukan aktiviti peyejukan                                        X – Pelajar
               badan sambil mendengar                                                G - Guru
               penerangan guru
               - Seorang pelajar mewakili untuk
               memberi respon kepada soalan
               yang diberikan




Ulasan :
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________

Refleksi:
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
                                                 30M
Garisan had larian


                     5cm
                                      Lingkungan bulatan


                                                           74 cm
          4M                                                       15M
                                          7 cm

            Pusat larian




Permulaan


                           Lingkungan bulatan
Rujukan:


Mosston, M., Ashwoth, S (2002). Teaching physical education (5th ed.). San Fracisco: Benjamin Cummings.


Aminudin Yusof, Anuar Din, Enson Din (2006). Pendidikan jasmani dan kesihatan tingkatan 2. Kuala Lumpur: Dewan bahasa dan
     pustaka.

				
DOCUMENT INFO
Shared By:
Categories:
Tags:
Stats:
views:2671
posted:3/24/2011
language:Malay
pages:14