BERBERI DHE MYSHTERIU

Document Sample
BERBERI DHE MYSHTERIU Powered By Docstoc
					BERBERI DHE MYSHTERIU

Nje njeri shkoi ne berberane per ti prere floket dhe te rregulloje
mjekrren e tij. Me te filluar punen berberi, ata u futen ne nje bisede.
Ata biseduan shume gjera dhe tema te ndryshme kur me ne fund
preken edhe temen per Allahun.
Berberi tha:
- Une nuk besoj se Zoti ekziston.
- Pse e thua kete? Pyeti myshteriu.
- Paj …, mjafton te dalesh ne rruge dhe te kuptosh se Allahu nuk
ekziston. Me thuaj nese Allahu ekziston,a do te kishte kaq shume
njerez te semure? A do te kishte femije te braktisur? Nese Allahu
ekziston, nuk do te kishte dhimbje as vuajtje. Nuk mund ta
imagjinoj nje Allah qe do te lejonte gjithe keto gjera.
Myshteriu mendoi per nje moment, por nuk u pergjigj per arsye se
nuk deshiroi te filloj me argument.
Berberi perfundoi punen e tij dhe myshteriu leshoi lokalin.
Vetem pak pasi doli nga berberana,ai ne rruge pa nje njeri me floke
te gjata,te papasterta dhe me nje mjekerr te parregulluar,ai dukej i
palare dhe jo i krehur.
Myshteriu u kthye prap ne berberane dhe i tha berberit:
- A din çfare? Berberet nuk ekzistojne.
- Si mund ta thuash kete? Pyeti i befasuar berberi. Une jam ketu,
dhe une jam nje berber qe sapo punova me ju!
- Jo! Bertiti myshteriu … Berberet nuk ekzistojne sepse po te
ekzistonin, nuk do te kishte njerez me floke te gjata dhe mjekrra te
pakrehura, sikurse ai njeri jashte.
- Ah, por berberet ekzistojne! Kjo eshte ajo qe ju ndodh njerezve
qe nuk vijne tek une.
- Pikerisht, pohoi myshteriu. Kjo eshte pika (kuptimi, qellimi)!
Allahu, gjithashtu, ekziston! Kjo eshte pikerisht ajo qe ju ndodh
njerezve qe nuk shkojne te Ai dhe nuk kerkojne ndihme nga Ai. Per
kete arsye ka kaq shume dhimbje dhe vuajtje ne bote.

				
DOCUMENT INFO
Description: "Ndërgjegja është si qilimi, sa herë ta shkundësh aq herë nxjerr pluhur." Nëse Islami është një virus, unë jam i lumtur për të qenë i infektuar ... dhe krenarë për të përhapur atë ...! Tupan, Familja, Adelina, Nora, Genta, Ermal, Fejzullahu, Ermali, Blero, Shpat, Kasapi, Tingulli3nt, Sinan, Meda, Gazi, Gentiana, forum, , kuizi, dituri, top, lista, shqiptare, faqe, shqip, faqet, shqipetare, gratis, dating, shqip, njoftohu, takime, albume, show, televizive, fiks, fare, perrall, tupan, kafeneja, jone, familja, moderne, portokalli, digitalb, tv, live, top, channel, video, shqiperia, shqipria, albania, kosova, kosovo, Shkupi, prishtina, gjilani, tetova, struga, durrsi, mitrovica, lajme, shqip, lajmet, shqiptare, bbf, my, music, rtk, premier, feja, islame, muslimanet, Albanian Web Design, MuzikShqip, Sporti Shqiptar, Kosova, Radio Top Kosova, Popullore, Kenga Shqip, Top Albumet, Kosova Shqiperia, Shkupi, Muzika Shqip, Albania Online, Web Cam Chat, albania CHAT, Music shqip Online, Albanian Music Online, Albania Chat, Radio Dashuria, Albania Online, new Dating singles, chat Albania chat, personals, Albanian Chat, personals Adds Online, Albanian Music Online, Albanian New, Albanian Internet Dating Service, Albanian Chat Rooms, Albania Map, Albanian Flag, Albania History, Albanian Online, Albania Picture, Albania Art, Albania Newspaper, Gazeta Shqiptare, Albania Media News, Tirana Market, balkan web, gazeta FAKTI, koha jone, Shqiperia, Photo Shqiptare, Flag of Albania, Miss Albania, Tirana, Kosova, Macedonia, Montenegro, Shkupi, Prishtina, Albania, Albania Music, Radio Kosova, Economy of Albania, Travel to Albania, Albania Culture, Government of Albania, KAFENEJA JONE Albanian Capital, Albania Albanian Show TV Program, Albanian Soccer, Albanian Songs, Fashion, AlbFashion, Albanian Models, Albanian Religion, Albanian Climate, Weather, Albanian TV, Albanian Money, Albanian Restaurants, albanian Guide, Albanian Yellow Pages, Albanian Universities, Music Shqip, Albanian Rap, A