Docstoc
EXCLUSIVE OFFER FOR DOCSTOC USERS
Try the all-new QuickBooks Online for FREE.  No credit card required.

Calitatea produselor si a serviciilor

Document Sample
Calitatea produselor si a serviciilor Powered By Docstoc
					Unitatea de învăţământ: Colegiul Economic “A. D. Xenopol”            Profesor coord.
Disciplina de studiu: Studiul calitatii produselor si serviciilor    Student: Năuiu Alina Claudia
Clasa: a X- a F                                                      Data. 19.11.2009       Ora: 13:00




                                 12.1 Proiect didactic al lectiei de proba nr.1 - semestrul I



Unitatea de invatare: Calitatea produselor si a serviciilor
Subiectul lectiei: Factorii care influenteaza si determina calitatea produselor /serviciilor
Tipul lectiei: mixta
Competente specifice vizate:
    1. Identificarea factorilor care determina calitatea produselor.
Obiective operationale ale lectiei:
O1: La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa enumere factorii care actioneaza in productie, in maxim 2 minute, fara a folosi
manualul.
O2. La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa argumenteze importanta cercetarii si proiectarii, in 2 minute, fara a folosi manulalul,
cu propriile cuvinte.
O3. La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa exemplifice legatura dintre materii prime si materiale cu calitatea marfurilor, in 2
minute, folosindu-se de manual, cu propriile cuvinte.
O4: La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa defineasca notiunea de proces tehnologic, in 2 minute, fara a folosi manualul, cu
propriile cuvinte.
Locul de desfasurare a lectiei: In sala de clasa
Bibliografie: T. Petre, G. Simionescu, Studiul calitatii produselor si serviciilor, Editura Niculescu, Bucuresti, 2008




                                                                    1
                                                      Desfasurarea lectiei

  Evenimentele       Timp       Activitatea profesorului           Activitatea elevilor        Metode, si    Modalitati de evaluare
 instructionale/     alocat                                                                    mijloace de
  etapele lectiei   (minute)                                                                   invatamant
                                                                                                 utilizate
    Moment          1          -face prezenta                    -numesc elevii care nu -                    -
  organizatoric                                                  sunt prezenti
Captarea atentiei 2            -se va realiza prin enuntarea     - participa la discutie , - conversatia - observarea sistematica
                               unui citat si corelarea lui cu    interpretand citatul si - text scris pe
                               tema calitatii                    argumentandu-si           tabla
                               „ Concurenta scoate ce e          raspunsurile
                               mai bun dintr-un produs si
                               ce e mai rau din oameni”
    Anuntarea       2           - Va anunta titlul lectiei:      -cnoteaza titlul lectiei si - explicatia    -observarea sistematica
subiectului lectiei                 Factorii             care    cele 4 puncte de interes, -conversatia       -       intrebari     de
 şi a obiectivelor                  influenteaza            si   care constituie subiectul                   control(Considerati ca
   operationale                     determina                    obiectivele operationale                    titlul lectiei cuprinde si
                                    calitateaproduselor          -       fac comentarii                      alte subteme pe care nu
                                    /serviciilor                 referitoare              la                 le-am nominalizat in
                                - se         vor      analiza    desfasurarea lectiei                        cadrul celor 4 obiective?
                                    urmatoarele      aspecte                                                 Care ar fi acestea?)



                                                                    2
                           relevante pentru tema
                           in cauza:
                       1. Factorii care actioneaza
                           in productie?
                       2. Cercertarea            si
                           proiectarea
                       3. Materiile prime si
                           materialele
                       4. Procesul tehnologic
Reactualizarea   5    - Care este definitia - Raspund                            -conversatia         -intrebari deschise
 cunostintelor        calitatii?                    - Fac completari,            -problematizarea     - evaluare curenta(oral)
   anterioare         - Ce semnifica conceptul argumenteaza, explica             -sarcina
    necesare          TQM?                                                       colectiva
învatarii care                                                                   -lucru in echipa
    urmează                                                                      -brainstorming
Comunicarea      20   O1: Enumerarea factorilor O1: Elevii trebuie sa            - conversatia        - observarea sistematica
     noilor           care actioneaza in productie enumere factorii pe care      - explicatia         - evaluare frontala
  continuturi:                                       ii considera relevanti in    -
organizarea si        Factorii care actioneaza in procesul de productie;         problematizarea
    dirijarea         productie:                     sa          construiasca    - lucru individual
    învatarii              Cercetare             si impreuna cu profesorul      - frontal
                              proiectare             o schema relevanta;          - exemplificarea
                           Materii prime si elevii sunt atenti si               -schema pe tabla
                              materiale              noteaza
                           Procesul tehnologic
                           Resursa umana
                           Asigurarea            si
                              controlul calitatii
                           Standarde si norme
                              tehnice




                                                        3
                                                                                  - observarea sistematica
                                                                                   - evaluare frontala



    O2:     Cercetarea      si
dezvoltarea in procesul de
productie                                                    -conversatia
Profesorul      va      pune     O2: Sa discute cu           - explicatia
urmatoarele intrebari:           profesorul pe marginea       -
   1. De unde pot rezulta        acestui subpunct; sa        problematizarea
       ideile          pentru    raspunda la cele 2          - lucru individual
       produsele           si    intrebari organizat, in     - frontal
       serviciile noi?           urma lucrului in echipa;     - exemplificarea
   2. Ce atributii are           sa         construiasca,    -schema pe tabla
       compartimentul            impreuna cu profesorul      -brainstormingul
       marketing?                2 scheme ; sa-si noteze
                                 ideile principale; cer
                                 nelamuriri

O3: Materii prime si                                                              - observarea sistematica
materiale                                                                          - evaluare frontala
   1. De ce materiile                                        -conversatia
       prime si materialele      O3: Sa discute cu           -explicarea
       determina in mod          profesorul; sa lucreze in   -problematizarea
       hotarator calitatea       echipe pentru a rezolva     -brainstormingul
       marfurilor?               punctul 2; sa cerara        -exemplificarea
   2. Construiti        un       nelamuriri; sunt atenti
       exemplu relevant in       si noteaza
       acest sens.



                                    4
                         3. Care este esenta
                            acestui factor?




                      O4: Procesul tehnologic
                           1. Ce este procesul                                                   - observarea sistematica
                              tehnologic?                                                         - evaluare frontala
                           2. Prin care factori                                  -conversatia
                              determina calitatea?     O4: Elevii discuta cu -explicarea
                           3. Din       perspectiva    profesorul, organizat, -problematizarea
                              caror caracteristici     cer    nelamuriri,    isi
                              este apreciat un         noteaza            ideile
                              utilaj            din    importanta
                              alimentatia publica?
                           4. Care este diferenta
                              dintre
                              neconformitate      si
                              defect?
Obţinerea feed-   5   -observa elevii si pune          - Raspund                -Conversatia     - Evaluare de control
  back-ului şi        intrebari de control              -    Cer    explicatii, - Expunerea
 realizarea de          -ii corecteaza daca este       completari
   precizări,         cazul                             -Rezolva problema de
  completări           - completeaza afirmatiile       mai sus
                      lor
                       - confirma raspunsurile
                      bune si discutarea celor
                      gresite
  Evaluarea       5   - profesorul precizeaza          - raspund solicitarilor -problematizarea - evaluarea pe parcurs
 performantei         intrebarile pe care le va        profesorului            -     observarea bazata pe raspunsurile



                                                          5
                        pune pe parcurs si faptul ca                           sistematica   elevilor     date    la
                        va pune note elevilor care                                           solicitarile din timpul
                        sunt cei mai activi, atenti si                                       lectiei
                        interesati de subiect.

   Fixarea          4   Profesorul reia care sunt -sunt         atenti;   pun -conversatia   - observarea sistematica
 cunostintelor          factorii care actioneaza in ultimele intrebari        -explicatia
                        productie; prezinta succint
                        cercetarea si proiectarea,
                        materiile      prime       si
                        materialele,    precum     si
                        procesul tehnologic
    Stabilirea      1   Care este principiul Pareto? -noteaza                  -expunerea    -
sarcinilor pentru                                     -intreaba
   activitatea
 independentă a
     elevilor.




                                                         6

				
DOCUMENT INFO
Shared By:
Stats:
views:797
posted:1/31/2011
language:Romanian
pages:6
Description: pentru managementul calitatii produselor