GRAMATIKA E ANGLISHTES - ZGJEDHJA E FOLJEVE

					                 Gramatika e Gjuhës
                     Angleze


                                                                 Mbledhur nga:
                                                                 Marjan DODAJ




                  GJUHA ANGLEZE
               ZGJEDHIMET E FOLJEVE

I. Conjugate the auxiliary verbs with respective translation in Albanian in the
following tenses and in the affirmative, interrogative and negative:
  1.   Simple Present Tense - Koha e Tashme e Thjeshte ose Prezenti
  2.   Simple Past Tense - Koha e Kryer e Thjeshte ose Preteriti
  3.   Present Perfect Tense – Koha e Kryer e Plote ose Perfekti
  4.   Past Perfect Tense – Koha e Kryer e Tejshkuar ose Pluskvamperfekti
  5.   Future Tense - Koha e Ardhme ose Futuri
                                                                            Faqe 1 nga 24
                           Simple Present Tense – Koha e Tashme e Thjeshte
                                    a. to be - me qene


Pohuese                         Mohuese                            Pyetese

I am - une jam                  I am not – une nuk jam             am I – a jam une?
you are – ti je                 you are not – ti nuk je            are you – a je ti?
s-he is – ai, ajo eshte         s-he is not – ai, ajo nuk eshte    is s-he – a eshte ai?

we are – na jemi                we are not – na nuk jemi           are we - a jemi ne?
you are - ju jeni               you are not – ju nuk jeni          are you – a jeni ju?
they are – ata, ato jane        they are not – ata, ato nuk jane   are they – a jane ata?


                              Simple Past Tense – Koha e Kryer e Thjeshte

I was – une isha                I was not – une nuk isha           was I – a isha une?
you were – ti ishe              you were not – ti nuk ishe         were you – a ishe ti?
s-he was – ai, ajo ishte        s-he was not – ai, ajo nuk ishte   was s-he – a ishte ai?

we were – na ishim              we were not – na nuk ishim         were we – a ishim na?
you were – ju ishit             you were not – ju nuk ishit        were you – a ishit ju?
they were – ata, ato ishin      they were not – ata nuk ishin      were they – a ishin ata?


                    Present Perfect Tense – Koha e Kryer e Plote (ose Perfekti)

I have been –kam qene           I have not been – nuk kam qene       have I been – a kam qene?
you have been –ke qene          you have not been – nuk ke qene      have you been –a keqene?
she has been –ka qene           she has not been – nuk ka qene      has she been – a ka qene?

we have been –kemi qene we have not been – nuk kemi qene               have we been – a kemi?
you have been –keni qene you have not been – nuk keni qene             have you been – a keni?
they have been –kane qene they have not been – nuk kane qene           have they been – a kane?


               Past Perfect Tense – Koha e Kryer e Tejshkuar ose Pluskvamperfekti

I had been – une kam pase qene                had I been – a kam pase qene une?
you had been – ti ke pase qene                had you been – a ke pase qene ti?
she had been – ajo ka pase qene               had he been – a ka pase qene ai?

we had been – na kemi pase qene               had we been – a kemi pase qene ne?
you had been – na kemi pase qene              had you been – a keni pase qene you?
they had been – ata kane pase qene                  had they been – a kane pase qene ata?

                          I had not been – une nuk kam pase qene
                          you had not been – ti nuk ke pase qene
                          she had not been – ai nuk ka pase qene

                          we had not been – na nuk kemi pase qene
                          you had not been – ju nuk keni pase qene
                          they had not been – ata nuk kane pase qene
                                                                                              Faqe 2 nga 24
                               Future Tense - Koha e Ardhme ose Futuri

I will be – une do te jem        I will not be – nuk do te jem          will I be – a do te jem
you will be – ti do te jesh      you will not be – nuk do te jeshe       will you be – a do te jesh
she will be – ajo do te jete     she will not be – nuk do te jete            will she be – a do te jete


we will be – na do te jemi    we will not be – nuk do te jemi            will we be – a do jemi
you will be – ju do te jeni   you will not be – nuk do te jeni           will you be – a do te jeni
they will be – ata do te jene they will not be – nuk do te jane          will they be – a do te jane

                                    b. to have – me pase

                        Simple Present Tense – Koha e Tashme e Thjeshte

I have – une kam                I have not – une nuk kam             have I – a kam une
you have – ti ke                you have not – ti nuk ke             have you – a ke ti
s-he has – ai, ajo ka           s-he has not – ai, ajo nuk ka        has s-he – a ka ai, ajo

we have – na kemi               we have not – na nuk kemi            have we - a kemi na
you have – ju keni              you have not – ju nuk keni           have you – a keni ju
they have – ata, ato kane       they have not – ata nuk kane         have they – a kane ata


       ( to have as main verb, in this case by means of the auxiliary verb to do )

                                I do not have -                      do I have -
                                you do not have -                    do you have –
                                s-he does not have -                 does s-he have

                                we do not have -                     do we have –
                                you do not have                      do you have –
                                they do not have -                   do they have –

                            Simple Past Tense – Koha e Kaluar e Thjeshte

I had – une kisha               I had not – une nuk kasha            had I – a kisha une
you had – ti kishe              you had not – ti nuk kishe           had you – a kishe ti
she had – ajo kishte            she had not – ajo nuk kishte                had she – a kishte ajo

we had – na kishim              we had not – na nuk kishim           had we – a kishim na
you had – ju kishit             you had not – ju nuk kishit          had you – a kishit ju
they had – ato kishin           they had not – ata nuk kishin        had they – a kishin ata


           ( to have as main verb in this case by means of the auxiliary verb to do )

                                I did not have -                     did I have -
                                you did not have –                   did you have -
                                she did not have –                   did she have -

                                we did not have –                    did we have -
                                you did not have –                   did we have -
                                they did not have -                  did they have –
                                                                                               Faqe 3 nga 24
                    Present Perfect Tense – Koha e Kryer e Plote ose Perfekti


I have had – une kam pase I have not had – nuk kam pase             have I had – a kam pase
you have had – ti ke pase you have not had – nuk ke pase            have you had – a ke pase
she has had – ajo ka pase she has not had – nuk ka pase             has she had – a ka pase

we have had–na kemi pase we have not had–nuk kemi pase have we had – a kemi pase
you have had–ju keni pase   you have not had-nuk keni pase have you had–a keni pase
they have had–ata kane pase they have not had–nuk kane pase have they had-a kane pase


              Past Perfect Tense – Koha e Kryer e Tejshkuar ose Pluskvamperfekti


I had had–une kisha pase     I had not had–nuk kisha pase         had I had–a kisha pase
(une kam pase pase)         (nuk kam pase pase)                  ( a kam pase pase une)
you had had–ti kishe pase    you had not had–nuk kishe pase       had you had–a ke pase
she had had–ajo kishte pase         she has not had – nuk kishte pase    has she had–a ka
pase

we had had–na kishim pase we had not had–nuk kishim pase                  had we had–a kemi pase
you had had–ju kishit pase   you had not had-nuk kishit pase              had you had–a keni pase
they had had–ata kishin pase they had not had–nuk kishin pase             had they had-a kane pase



                             Future Tense - Koha e Ardhme ose Futuri


I will have–une do te kem       I will not have–nuk do te kem        will I have–a do te jem
you will have–ti do te kesh        you will not have–nuk do te keshe        will you have–a do te
kesh
she will have–ajo do te jete     she will not have–nuk do te jete        will she have – a do te kete


we will have–na do te kemi we will not have–nuk do te kemi will we have–a do jemi
you will have–ju do te keni   you will not have–nuk do te keni will you have–a do te jeni
they will have–ata do te kene they will not have–nuk do te kane will they have–a dote jane


                          Simple Present Tense – Koha e Tashme e Thjeshte


                                   c. to do – me bë

I do - une bej                 I do not – une nuk bej               do I – a bej une
you do – ti ben                you do not – ti nuk ben              do you – a ben ti
s-he does – ai, ajo ben        s-he does not – ai, ajo nuk ben      does s-he – a ben ai

we do – na bejme               we do not – na nuk bejme             do we – a bejme ne
you do – ju beni               you do not – na nuk bejme            do you – a beni ju
they do – ata, ato bejne       they do not – ata, ato nuk bejne     do they – a bejne ata

                                                                                               Faqe 4 nga 24
       (to do as main verb, also in this case by means of the auxiliary verb to do )

                              I do not do -                      do I do –
                              you do not do -                    do you do –
                              s-he does not do -                 does s-he do –

                              we do not do -                     do we do –
                              you do not do -                    do you do –
                              they do not do -                   do they do –


                           Simple Past Tense – Koha e Kaluar e Thjeshte

I did – une bera              I did not – une nuk bera           did I – a bera une
you did – ti bere             you did not – ti nuk bere          did you – a bere ti
she did – ajo beri            she did not – ajo nuk beri         did he – a beri ai

we did – na beme              we did not – na nuk beme           did we – a beme na
you did – ju bete             you did not – ju nuk bete          did you – a bete ju
they did – ata bene           they did not – ata nuk bene        did they – a bene ata

       (to do as main verb, also in this case by means of the auxiliary verb to do )


                              I did not do -                     did I do -
                              you did not do -                   did you do –
                              she did not do -                   did she do –

                              we did not do -                    did we do –
                              you did not do -                   did you do –
                              they did not do -                  did they do -

                      Present Perfect Tense – Koha e Kryer e Plote ose Perfekti


I have done–une kam bere I have not done–nuk kam bere have I done–a kam bere
you have done–ti ke bere you have not done–nuk ke bere have you done–a ke bere
she has done–ajo ka bere she has not done–nuk ka bere has she done–a ka bere

we have done–na kemi bere we have not done–nuk kemi bere have we done–a kemi bere
you have done–ju keni bere you have not done-nuk keni bere have you done–a keni bere
they have done–ata kane ber they have not done–nuk kane ber have they done-a kane ber

              Past Perfect Tense – Koha e Kryer e Tejshkuar ose Pluskvamperfekti

I had done–une kam pase bere                       had I done–a kam pase bere
you had done–ti ke pase bere                       had you done–a ke pase bere
she had done–ajo ka pase bere                      has she done–a ka pase bere

we had done–na kemi pase bere                      had we done–a kemi pase bere
you had done–ju keni pase bere                     had you done–a keni pase bere
they had done –ata kane pase bere                  had they done-a kane pase bere

                                                                                         Faqe 5 nga 24
                              I had not done–nuk kam pase bere
                              you had not done–nuk ke pase bere
                              she had not done– nuk ka pase bere

                              we had not done–nuk kemi pase bere
                              you had not done-nuk keni pase bere
                              they had not done –nuk kane pase bere


                             Future Tense - Koha e Ardhme ose Futuri

I will do –une do te bej       I will not do –nuk do te bej              will I do–a do te bej
you will do –ti do te besh     you will not do –nuk do te besh     will you do –a do te ben ti
she will do–ajo do te beje      she will not do–nuk do te beje        will she do– a do te ben ajo


we will do –na do te bejme we will not do –nuk do te bejme         will we do –a dote bejme
you will do –ju do te beni    you will not do –nuk do te beni      will you do–a do te beni
they will do –ata do te bejne they will not do–nuk do te bejne     will they do–a dote bejne




                                                                                          Faqe 6 nga 24
   II.       Conjugate with respective translation in Albanian the regular verb in
             Active Form:
                                  to visit – me vizitue

in the following tenses and in the affirmative, interrogative and negative:

   6.    Simple Present Tense - Koha e Tashme e Thjeshte ose Prezenti
   7.    Simple Past Tense - Koha e Kaluar e Thjeshte ose Preteriti
   8.    Present Perfect Tense – Koha e Kryer e Plote ose Perfekti
   9.    Past Perfect Tense – Koha e Kryer e Tejshkuar ose Pluskvamperfekti
   10.   Present Continous Tense - Koha e Tashme e Vazhdueshme
   11.   Past Continous Tense – Koha e Kaluar e Vazhdueshme
   12.   Future Tense – Koha e Ardhme ose Futuri


                          Simple Present Tense – Koha e Tashme e Thjeshte

            Pohuese                          Mohuese                     Pyetese

         I visit – une vizitoj       I do not visit – nuk vizitoj       do I visit – a vizitoj une
         you visit - ti viziton      you do not visit – nuk viziton     do you visit – a viziton ti

         he visits – ai viziton      he does not visit – nuk viziton    does he visit – a visiton ai

         we visit – na vizitojme we do not visit – nuk vizitojme         do we visit – a vizitojme na
         you visit – ju visitoni you do not visit – nuk vizitoni         do you visit – a vizitoni ju
         they visit –ata vizitojne they do not visit – nuk vizitojne     do they visit – a vizitojne ata




                             Simple Past Tense – Koha e Kaluar e Thjeshte


I visited – une vizitova       I did not visit – nuk vizitova   did I visit – a vizitova une
you visited - ti vizitove     you did not visit – nuk vizitove did you visit – a vizitove ti
he visited – ai vizitoi      he did not visit – nuk vizitoi    did he visit – a visitoi ai

we visited – na vizituam we did not visit – nuk vizituam did we visit – a vizituam na
you visited – ju visituat  you did not visit – nuk vizituat did you visit – a vizituat ju
they visited –ata vizituan they did not visit – nuk vizituan did they visit – a vizituan ata


                       Present Perfect Tense – Koha e Kryer e Plote ose Perfekti

 I have visited – une kam vizituar              have I visited – a kam vizituar une
you have visited – ti ke vizituar               have you visited – a ke vizituar ti
she has visited – ajo ka vizituar               has she visited – a ka vizituar ai

we have visited – na kemi vizituar              have we visited – a kemi vizituar ne
you have visited – na kemi vizituar             have you visited – a keni vizituar you
                                                                                                Faqe 7 nga 24
they have visited – ata kane vizituar       have they visited – a kane vizituar ata


                      I have not visited – une nuk kam vizituar
                      you have not visited – ti nuk ke vizituar
                      she has not visited – ai nuk ka vizituar

                      we have not visited – na nuk kemi vizituar
                      you have not visited – ju nuk keni vizituar
                      they have not visited – ata nuk kane vizituar


              Past Perfect Tense – Koha e Kryer e Tejshkuar ose Pluskvamperfekti


I had visited – une kam pase vizituar       had I visited – a kam pase vizituar une
you had visited – ti ke pase vizituar              had you visited – a ke pase vizituar ti
she had visited – ajo ka pase vizituar      had he visited – a ka pase vizituar ai

we had visited – na kemi pase vizituar    had we visited – a kemi pase vizituar ne
you had visited – na kemi pase vizituar had you visited – a keni pase vizituar you
they had visited – ata kane pase vizituar had they visited – a kane pase vizituar ata


                      I had not visited – une nuk kam pase vizituar
                      you had not visited – ti nuk ke pase vizituar
                      she had not visited – ai nuk ka pase vizituar

                      we had not visited – na nuk kemi pase vizituar
                      you had not visited – ju nuk keni pase vizituar
                      they had not visited – ata nuk kane pase vizituar

                   Present Continous Tense - Koha e Tashme e Vazhdueshme

I am visiting – une po vizitoj        am I visiting – a po vizitoj une
you are visiting – ti po viziton      are you visiting – a po viziton ti
she is visiting – ajo po viziton      is he visiting – a po viziton ai
we are visiting – na po vizitojme are we visiting – a po vizitojme ne
you are visiting – ju po vizitoni     are you visiting – a po vizitoni ju
they are visiting – ata        po vizitojne are they visiting – a po vizitojne ata

                      I am not visiting – une nuk po vizitoj
                      you are not visiting – ti nuk po vizitoj
                      she not visiting – ai nuk po viziton

                      we are not visiting – na nuk po vizitojme
                      you are not visiting – ju nuk po vizitoni
                      they are not visiting – ata nuk po vizitojne


                     Past Continous Tense - Koha e Kaluar e Vazhdueshme

I was visiting – une vizitoja               was I visiting – a vizitoja une
you were visiting – ti vizitoje             were you visiting – a vizitoje ti
                                                                                             Faqe 8 nga 24
she was visiting – ajo vizitonte             was he visiting – a vizitonte ai
we were visiting – na vizitonim              were we visiting – a vizitonim ne
you were visiting – ju        vizitonit             were you visiting – a vizitonit ju
they were visiting – ata vizitonin           were they visiting – a vizitonin ata


                       I was not visiting – une nuk vizitoja
                       you were not visiting – ti nuk vizitoje
                       she was not visiting – ai nuk vizitonte

                       we were not visiting – na nuk vizitonim
                       you were not visiting – ju nuk vizitonit
                       they were not visiting – ata nuk vizitonin

                             Future Tense - Koha e Ardhme ose Futuri

I will visit – une do te vizitoje            will I visit – a do te vizitoj une
you will visit – ti do te viziton            will you visit – a do te viziton ti
she will visit – ajo do te viziton           will she visit – a do te viziton ajo

we will visit – na do te vizitojme           will we visit– a do te vizitojme ne
you will visit – ju do te vizitoni           will you visit– a do te vizitoni ju
they will visit – ata do te vizitojne        will they visit– a do te vizitojne ata


                       I will not visit – une nuk do te vizitoj
                       you will not visit – ti nuk do te viziton
                       she will not visit – ai nuk do te vizitoje

                       we will not visit – na nuk do te vizitojme
                       you will not visit – ju nuk do te vizitoni
                       they will not visit – ata nuk do te vizitojne




                                                                                         Faqe 9 nga 24
     II.a. Conjugate with respective translation in Albanian the irregular verb:
                            to give – me dhene

in the following tenses and in the affirmative, interrogative and negative in Active Form:

   13. Simple Past Tense - Koha e Kaluar e Thjeshte ose Preteriti
   14. Present Perfect Tense – Koha e Kryer e Plote ose Perfekti
   15. Past Perfect Tense – Koha e Kryer e Tejshkuar ose Pluskvamperfekti


                         Simple Past Tense – Koha e Kaluar e Thjeshte

            ( the irregular verb ! to give – gave – given - me dhene )

I gave – une dhashe I did not give – une nuk dhashe   did I give – a dhashe une
you gave - ti dha    you did not give – ti nuk dha  did you give – a dha ti
he gave – ai dha    he did not give – ai nuk dha    did he give – a dha ai

we gave – na dhame we did not give – na nuk dhame      did we give – a dhame na
you gave – ju dhate you did not give – ju nuk dhate    did you give – a dhate ju
they gave –ata dhane they did not give – ata nuk dhane did they give – a dhane ata


                   Present Perfect Tense – Koha e Kryer e Plote ose Perfekti

             ( the irregular verb ! to give – gave – given - me dhene )



I have given – une kam dhene              have I given – a kam dhene une
you have given – ti ke dhene                     have you given – a ke dhene ti
he has given – ai ka dhene                has he given – a ka dhene ai

we have given – na kemi dhene             have we given – a kemi dhene ne
you have given – na kemi dhene            have you given – a keni dhene you
they have given – ata kane dhene          have they given – a kane dhene ata


                     I have not given – une nuk kam dhene
                     you have not given – ti nuk ke dhene
                     she has not given – ai nuk ka dhene

                     we have not given – na nuk kemi dhene
                     you have not given – ju nuk keni dhene
                     they have not given – ata nuk kane dhene




                                                                                         Faqe 10 nga 24
             Past Perfect Tense – Koha e Kryer e Tejshkuar ose Pluskvamperfekti


I had given – une kam pase dhene        had I given – a kam pase dhene une
you had given – ti ke pase dhene        had you given – a ke pase dhene ti
he had given – ai ka pase dhene         had he given – a ka pase dhene ai

we had given – na kemi pase dhene              had we given – a kemi pase dhene ne
you had given – na kemi pase dhene      had you given – a keni pase dhene you
they had given – ata kane pase dhene    had they given – a kane pase dhene ata


                    I had not given – une nuk kam pase dhene
                    you had not given – ti nuk ke pase dhene
                    she had not given – ai nuk ka pase dhene

                    we had not given – na nuk kemi pase dhene
                    you had not given – ju nuk keni pase dhene
                    they had not given – ata nuk kane pase dhene




                                                                                     Faqe 11 nga 24
III.      Conjugate with respective translation in Albanian the regular verb
          in Passive Voice:
                             to visit – me vizitue

       in the following tenses and in the affirmative, interrogative and negative:

16.    Simple Present Tense - Koha e Tashme e Thjeshte ose Prezenti
17.    Simple Past Tense - Koha e Kaluar e Thjeshte ose Preteriti
18.    Present Perfect Tense – Koha e Kryer e Plote ose Perfekti
19.    Future Tense – Koha e Ardhme ose Futuri


                              PASSIVE VOICE – TRAJTA PASIVE



                       Simple Present Tense – Koha e Tashme e Thjeshte



                             Passive Voice - Trajta Pasive – Pesorja !

                                         Regular Verb – to visit


                Pohuese                                  Pyetese

       I am visited – une vizitohem                  am I visited – a vizitohem une
       you are visited – ti vizitohesh               are you visited – a vizitohesh ti
       she is visited – ajo vizitohet                is she visited – a vizitohet ai

       we are visited – na vizitohemi                are we visited – a vizitohemi ne
       you are visited – ju vizitoheni               are you visited – a vizitoheni ju
       they are visited – ata vizitohen              are they visited – a vizitohen ata


                             Mohuese

                             I am not visited – une nuk vizitohem
                             you are not visited – ti nuk vizitohesh
                             she is not visited – ai nuk vizitohet

                             we are not visited – na nuk vizitohemi
                             you are not visited – ju nuk vizitoheni
                             they are not visited – ata nuk vizitohen




                                                                                          Faqe 12 nga 24
                       Simple Present Tense – Koha e Tashme e Thjeshte


                             Passive Voice - Trajta Pasive – Pesorja !
                         Irregular Verb !    to see – saw – seen – me pa

                 Pohuese                Mohuese                  Pyetese

       I am seen – une shihem                             am I seen – a shihem une
       you are seen – ti shihesh                          are you seen – a shiesh ti
       she is seen – ajo shihet                           is she seen – a shihet ajo

       we are seen – na shihemi                           are we seen – a shihemi ne
       you are seen – ju shiheni                          are you seen – a shiheni ju
       they are seen – ata shihen                         are they seen – a shihen ata

                             I am not seen – une nuk shihem
                              you are not seen – ti nuk shihesh
                             she is not seen – ajo nuk shihet

                             we are not seen – na nuk shihemi
                             you are not seen – ju nuk shiheni
                             they are not seen – ata nuk shihen


                      Simple Past Tense – Koha e Kaluar e Thjeshte

                             Passive Voice - Trajta Pasive – Pesorja !

                                      Regular Verb – to visit

         Pohuese                                               Pyetese
I was visited – une u vizitova                     was I visited – a u vizitova une
you were visited – ti u vizitove                   are you visited – a u vizitove ti
she was visited – ajo u vizitue                    was she visited – a u vizitue ai

we were visited – na u vizituam                    were we visited – a u vizituem ne
you were visited – ju u vizituat                   were you visited – a u vizituat ju
they were visited – ata u vizituan                 were they visited – a u vizituan ata

                                     Mohuese

                      I was not visited – une nuk u vizitova
                      you were not visited – ti nuk u vizitove
                      she was not visited – ai nuk u vizitue

                      we were not visited – na nuk u vizituam
                      you were not visited – ju nuk u vizituat
                      they were not visited – ata nuk u vizituan




                                                                                          Faqe 13 nga 24
                              Passive Voice - Trajta Pasive – Pesorja !

                         Irregular Verb !     to see – saw – seen – me pa

         Pohuese                  Mohuese                         Pyetese

I was seen – une u pashe                             was I seen – a u pashe une
you were seen – ti u pa                              were you seen – a u pa ti
she was seen – ajo u pa                              was she seen – a u pa ai
we were seen – na u pame                             were we seen – a u pame na
you were seen – ju u pate                            were you seen – a u pate ju
they were seen – ata u pane                                 were they seen – a u pane ata

                       I was not seen – une nuk u pashe
                       you were not seen – ti nuk u pa
                      she was not seen – ai nuk u pa
                     we were not seen – na nuk u pame
                     you were not seen – ju nuk u pate
                     they were not seen – ata nuk u pane


                   Present Perfect Tense – Koha e Kryer e Plote ose Perfekti

                              Passive Voice - Trajta Pasive – Pesorja !

                                      Regular Verb – to visit

                              Pohuese

               I have been visited–une kam qene i vizituar
              you have been visited–ti ke qene i vizituar ti
              he has been visited– ajo ka qene i vizituar

              we have been visited–na kemi te vizituar
              you have been visited–na kemi te vizituar
              they have been visited–ata kane te vizituar

                                                     Mohuese

                            I have not been visited – une nuk kam qene i vizituar
                            you have not been visited – ti nuk ke qene i vizituar
                            she has not been visited – ai nuk ka qene i vizituar
                            we have not been visited – na nuk kemi qene te vizituar
                            you have not been visited – ju nuk keni qene te vizituar
                            they have not been visited – ata nuk kane qene te vizituar

              Pyetese

have I been visited – a kam qene i vizituar une
have you been visited – a ke qene i vizituar ti
has she been visited – a ka qene i vizituar ai
have we been visited – a kemi qene te vizituar ne
have you been visited – a keni qene te vizituar ju
                                                                                            Faqe 14 nga 24
have they been visited – a kane qene te vizituar at

                    Present Perfect Tense – Koha e Kryer e Plote ose Perfekti

                             Passive Voice - Trajta Pasive – Pesorja !

                          Irregular Verb !    to see – saw – seen – me pa

               Pohuese

I have been seen – une kam qene pare
you have been seen – ti ke qene pare
he has been seen – ai ka qene pare

we have been seen – na kemi qene pare
you have been seen – na kemi qene pare
they have been seen – ata kane qene pare


                                     Mohuese

                      I have not been seen – une nuk kam qene pare
                      you have not been seen – ti nuk ke qene pare
                      she has not been seen – ai nuk ka qene pare

                      we have not been seen – na nuk kemi qene pare
                      you have not been seen – ju nuk keni qene pare
                      they have not been seen – ata nuk kane qene pare


               Pyetese

have I been seen – a kam qene pare une
have you been seen – a ke qene pare ti
has he been seen – a ka qene pare ai

have we been seen – a kemi qene pare ne
have you been seen – a keni qene pare ju
have they been seen – a kane qene pare ata

                                Future Tense - Koha e Ardhme ose Futuri

                             Passive Voice - Trajta Pasive – Pesorja !

                                       Regular Verb – to visit

                Pohuese                                    Pyetese
I will be visited – une do te vizitohem    will I be visited – a do te vizitohem une
you will be visited – ti do te vizitohesh  will you be visited – a do te vizitohesh ti
she has be visiteded – ajo do te vizitohet will she be visited – a do te vizitohet ajo

we will be visited – na do te vizitohemi     will we be visited– a do te vizitohemi ne
you will be visited – na do te vizitoheni    will you be visited– a do te vizitoheni ju
they will be visited – ata do te vizitohen   will they be visited– a do te vizitohen ata
                                                                                           Faqe 15 nga 24
                                    Mohuese
                     I will not be visited – une nuk do te vizitohem
                     you will not be visited – ti nuk do te vizitohesh
                     she will not be visited – ai nuk do te vizitohet

                     we will not be visited – na nuk do te vizitohemi
                     you will not be visited – ju nuk do te vizitoheni
                     they will not be visited – ata nuk do te vizitohen


                               Future Tense - Koha e Ardhme ose Futuri

                             Passive Voice - Trajta Pasive – Pesorja !

                         Irregular Verb !     to see – saw – seen – me pa

              Pohuese                               Pyetese

I will be seen – une do te shihem         will I be seen – a do te shihem une
you will be seen – ti do te shihesh       will you be seen – a do te shihesh ti
she has be seen – ajo do te shihet        will she be seen – a do te shihet ajo

we will be seen – na do te shihemi        will we be seen– a do te shihemi ne
you will be seen – na do te shiheni       will you be seen– a do te shiheni ju
they will be seen – ata do te shihen             will they be seen– a do te shihen ata

                                       Mohuese

                     I will not be seen – une nuk do te shihem
                     you will not be seen – ti nuk do te shihesh
                     she will not be seen – ai nuk do te shihet

                     we will not be seen – na nuk do te shihemi
                     you will not be seen – ju nuk do te shiheni
                     they will not be seen – ata nuk do te shihen




                                                                                         Faqe 16 nga 24
   IV.     Conjugate with respective translation in Albanian the modal verb:
                   to can – me munde, me dijte
   20. Simple Present Tense - Koha e Tashme e Thjeshte ose Prezenti
   21. Simple Past Tense - Koha e Kaluar e Thjeshte ose Preteriti
   22. Future Tense – Koha e Ardhme ose Futuri


                       Simple Present Tense – Koha e Tashme e Thjeshte

                        Defective Verb – to can – me munde

         Pohuese                Mohuese                           Pyetese

I can - une mundem       I can not – une nuk mundem            can I –a mundem une
you can -                you can not -                        can you -
she can       -          she can not -                        can she –

we can- na mundemi       we can not – na nuk mundemi           can we – a mundemi ne
you can -                you can not -                        can you -
they can -               they can not -                        can they –

                         Simple Past Tense – Koha e Kaluar e Thjeshte

I could - une munda      I could not – une nuk munda            could I –a munda une
you could -              you could not -                       could you -
she could -              she could not -                       could she –

we could - na mundem      we could not – na nuk mundem          could we – a mundem ne
you could -               you could not -                      could you -
they could -              they could not -                            could they –


                          Future Tense - Koha e Ardhme ose Futuri

                            Defective Verb – to can

         Pohuese                   Mohuese                     Pyetese

I will be able to –         I will not be able to –          will I be able to –
(une do te mundem)          (une nuk do te mundem)            (a do te mundem une)
you will be able to          you will not be able to         will you be able to
she will be able to         she will not be able to          will she be able to

we will be able to          we will not be able to       will we be able to
you will be able to         you will not be able to      will you be able to
they will be able to        they will not be able to     will they be able to




                                                                                       Faqe 17 nga 24
                           Zgjedhimi i foljes ndihmëseKAM         / JAM
                         Conjugation of the auxiliary verb TO HAVE / TO BE
                                Conditionel mood - Mënyra kushtore
 Present                 E tashme                      Imperfect             E pakryer

I have                   Unë kam                       I had                 Unë kisha
You have                 Ti ke                         You had               Ti kishe
He (She) has             Ai (Ajo) ka                   He (She) had          Ai (Ajo) kishte

We have                  Ne kemi                      We had                 Ne kishim
You have                 Ju keni                      You had                Ju kishit
They have                Ata (Ato) kanë               They had               Ata (Ato) kishin
                                                      Present perfect or
Simple past tense        E kryer e thjeshtë                                  E kryer
                                                      past indefinite

I had                    Unë pata                      I have had            Unë kam pasur
You had                  Ti pate                       You have had          Ti ke pasur
He (She) had             Ai (Ajo) pati                 He (She) has had      Ai (Ajo) ka pasur

We had                   Ne patëm                      We have had           Ne kemi pasur
You had                  Ju patët                      You have had          Ju keni pasur
They had                 Ata (ato) patën               They have had         Ata (Ato) kanë pasur
Pluperfect or past
                         E kryer e plotë               Future                E ardhme
perfect

I had had                Unë kisha pasur               I shall have          Unë do të kem
You had had              Ti kishe pasur                You will have         Ti do të kesh
He (She) had had         Ai (Ajo) kishte pasur         He (She) will have    Ai (Ajo) do të ketë

We had had               Ne kishim pasur               We shall have         Ne do të kemi
You had had              Ju kishit pasur               You will have         Ju do të keni
They had had             Ata (Ato) kishin pasur        They will have        Ata (Ato) do të kenë
Future perfect           E ardhme e përparme                Optative mood - Mënyra dëshirore
                                                       Present               E tashme
I shall have had
                         Unë do të kem pasur           May I have            Paça
You will have had
                         Ti do të kesh pasur           May you have          Paç
He (She) will have had
                         Ai (Ajo) do të ketë pasur     May he (she) have     Pastë
We shall have had
                         Ne do të kemi pasur           May we have           Paçim
You will have had
                         Ju do të keni pasur           May you have          Paçi
They will have had
                         Ata (Ato) do të kenë pasur    May they have         Paçin

        Conditionel mood - Mënyra kushtore                  Optative mood - Mënyra dëshirore
E tashme                 Present                       Past tense            E kryer

                                                                              Unë do të kisha pasur
                                                                              Ti do të kishe pasur
                                                       I should have had      Ai (Ajo) do të kishte
I should have            Unë do të kisha
                                                       You would have had    pasur
You would have           Ti do të kishe
                                                       He (she) would have
He (She) would have      Ai (Ajo) do të kishte
                                                      had                     Ne do të kishim pasur
We would have            Ne do të kishim                                      Ju do të kishit pasur
                                                       We should have had     Ata (Ato) do të
You would have           Ju do të kishit
                                                       You would have had    kishin pasur
They would have          Ata (Ato) do të kishin
                                                       They would have had



                                                                                           Faqe 18 nga 24
               Subjunctive mood - Mënyra lidhore                     Imperative mood - Mënyra urdhërore
Present            have        E tashme        Të kem           Present                    E tashme
Imperfect          had         E pakryer       Të kisha
Present perfect    have had    E kryer         Të kem pasur
                                                                have !                     ki !
Past perfect       have had    E kryer e plotë Të kisha pasur                              kini !




               Participle mood - Mënyra pjesore                          Infinitive mood - Mënyra paskajore
Present                       E tashme                          Present                    E tashme
had                           pasur                             to have                    për të pasur
Past                          E kryer                                    Gerund mood - Mënyra përcjellore
had had                       pasë pasur                        Present                    E tashme
                                                                having                     duke pasur
                                                                Past                       E kryer
                                                                having had                 duke pasë pasur




                                                                                                          Faqe 19 nga 24
                              Zgjedhimi i foljes ndihmëseJAM         / KAM
                           Conjugation of the auxiliary verb TO BE / TO HAVE
                                    Indicative mood - Mënyra dëftore
Present                  E tashme                          Imperfect             E pakryer

I am                     Unë jam                           I was                 Unë isha
You are                  Ti je                             You were              Ti ishe
He (She) is              Ai (Ajo) është                    He (she) was          Ai (Ajo) ishte

We are                   Ne jemi                          We were                Ne ishim
You are                  Ju jeni                          You were               Ju ishit
they are                 Ata (Ato) janë                   They were              Ata (Ato) ishin
                                                          Present perfect or
Simple past tense        E kryer e thjeshtë                                      E kryer
                                                          past indefinite

I was                    Unë qeshë                         I have been           Unë kam qenë
You were                 Ti qe                             You have been         Ti ke qenë
He (She) was             Ai (Ajo) qe                       He (She) has been     Ai (Ajo) ka qenë

We were                  Ne qemë                           We have been          Ne kemi qenë
You were                 Ju qetë                           You have been         Ju keni qenë
They were                Ata (Ato) qenë                    They have been        Ata (Ato) kanë qenë
Pluperfect or past
                         E kryer e plotë                   Futur                 E ardhme
perfect

I had been               Unë kisha qenë                    I shall be            Unë do të jem
You had been             Ti kishe qenë                     You will be           Ti do të jesh
He (She) had been        Ai (Ajo) kishte qenë              He (She) will be      Ai (Ajo) do të jetë

We had been              Ne kishim qenë                    We shall be           Ne do të jemi
You had been             Ju kishit qenë                    You will be           Ju do të jeni
They had been            Ata (Ato) kishin qenë             They will be          Ata (Ato) do të jenë
Future perfect           E ardhme e përparme                    Optative mood - Mënyra dëshirore
                                                           Present               E tashme
I shall have been       Unë do të kem qenë                 May I be              Qofsha
You will have           Ti do të kesh qenë                 May you be            Qofsh
He (She) will have been Ai (ajo) do të ketë qenë           May he (she) be       Qoftë

We shall have been       Ne do të kemi qenë               May we be              Qofshim
You will have been       Ju do të keni qenë               May you be             Qofshi
They will have been      Ata (Ato) do të kenë qenë        May they be            Qofshin
                                  Conditionel mood - Mënyra kushtore
Present                  E tashme                          Past tense             E kryer

                                                           I should have been     Unë do të kisha qenë
I should be              Unë do të isha                    You would have been    Ti do të kishe qenë
You would be             Ti do të ishe                     He (She) would have    Ai (Ajo) do të kishte
He (She) would be        Ai (Ajo) do të ishte             been                   qenë

We should be             Ne do të ishim                   We should have been Ne do të kishim qenë
You would be             Ju do të ishit                    You would have been Ju do të kishit qenë
They would be            Ata (Ato) do të ishin             They would have      Ata (Ato) do të kishin
                                                          been                 qenë
           Subjunctive mood - Mënyra lidhore                  Imperative mood - Mënyra urdhërore
Present                  E tashme                          Present                E tashme



                                                                                                   Faqe 20 nga 24
  be                         të jem
  Imperfect                  E pakryer                        be !                       ji !
  were                       të isha                                                     jini !
  Present perfect            E kryer
  were                       të kam qenë
  Past perfect               E kryer e plotë
  had been                   të kisha qenë

             Participle mood - Mënyra pjesore                        Infinitive mood - Mënyra paskajore
  Present                E tashme                             Present                    E tashme
  been                   qenë                                 to be                      për të qenë
  Past                   E kryer                                     Gerund mood - Mënyra përcjellore
  had been               pasë qenë                            Present                    E tashme
                                                              being                      duke qenë
                                                              Past                       E kryer
                                                              having been                duke pas qenë




                                English: (207) Irregular verbs
                                    Anglisht: (207) folje të parregullta
English                                                               Albanian (Shqip)
Infinitive     Simple Past         Past Participle
 ABIDE         ABODE               ABODE                              QËNDROJ, DUROJ
 ARISE         AROSE               ARISEN                             NGRITEM
 AWAKE         AWAKED (AWOKE)      AWAKED (AWOKE)                     ZGJOHEM
 BE            WAS                 BEEN                               JAM
 BEAR          BORE                BORNE                              MBAJ
 BEAR          BORE                BORN                               LIND
 BEAT          BEAT                BEATEN                             RRAH, GODAS
 BECOME        BECAME              BECOME                             BËHEM
 BEFALL        BEFELL              BEFALLEN                           NDODH, MË NDODHET, NGJAN
 BEGET         BEGOT               BEGOTTEN                           KRIJOJ, PËRFTOJ, BËJ, SHKAKTOJ
 BEGIN         BEGAN               BEGUN                              FILLOJ
 BEHOLD        BEHELD              BEHELD                             SHOH, VË RE
 BEND          BENT                BENT                               PËRKUL
 BEREAVE       BEREFT              BEREFT                             HEQ, LË PA
 BESEECH       BESOUGHT            BESOUGHT                           LUT
 BESTRIDE      BESTRODE            BESTRIDDEN                         I HIPI, SHALOJ
 BET           BET                 BET                                VË BAST
 BID           BID                 BID                                JAP ÇMIMIN
 BIND          BOUND               BOUND                              LIDH
 BITE          BIT                 BITTEN                             KAFSHOJ
 BLEED         BLED                BLED                               MË SHKON GJAK
 BLOW          BLEW                BLOWN                              FRYJ
 BREAK         BROKE               BROKEN                             THYEJ
 BREED         BRED                BRED                               RRIT
 BRING         BROUGHT             BROUGHT                            SJELL
 BROADCAST     BROADCAST(ED)       BROADCAST(ED)                      TRANSMETOJ, SHPËRNDAJ
 BUILD         BUILT               BUILT                              NDËRTOJ
 BURN          BURNED (BURNT)      BURNED (BURNT)                     DJEG, DIGJEM
 BURST         BURST               BURST                              PËLCAS, PLAS
 BUY           BOUGHT              BOUGHT                             BLEJ

                                                                                                       Faqe 21 nga 24
CAST               CAST                  CAST                                      HEDH, FLAKË
CATCH              CAUGHT                CAUGHT                                    KAP, RROK, ZË
CHIDE              CHID                  CHIDE (CHIDDEN)                           QORTOJ
CHOOSE             CHOSE                 CHOSEN                                    ZGJEDHË
CLEAVE             CLOVE (CLEFT)         CLOVEN (CLEFT)                            ÇAJ, NDAJ ME DYSH
CLING              CLUNG                 CLUNG                                     KAPEM
CLOTHE             CLAD (CLOTHED)        CLAD (CLOTHED)                            VESH, MBULOJ
COME               CAME                  COME                                      VIJ
COST               COST                  COST                                      KUSHTON
CREEP              CREPT                 CREPT                                     ZVARRITËM
CROSSBREED CROSSBRED                     CROSSBRED                                 KRYQËZOJ, TAKOJ
CUT                CUT                   CUT                                       PRES
DEAL               DEALT                 DEALT                                     MERREM ME, SHQYRTOJ, BËJ TREGËTI
DIG                DUG                   DUG                                       GËRMOJ, RRËMIH
DO                 DID                   DONE                                      BËJ
DRAW               DREW                  DRAWN                                     TËRHEQ, VIZATOJ
DREAM              DREAMED               DREAMED                                   ËNDËRROJ
DRINK              DRANK                 DRUNK                                     PI
DRIVE              DROVE                 DRIVEN                                    NGAS, NDJEK
DWELL              DWELT                 DWELT                                     JETOJ, BANOJ
EAT                ATE                   EATEN                                     HA
FALL               FELL                  FALLEN                                    BIE
FEED               FED                   FED                                       USHQEJ, USHQEHEM
FEEL               FELT                  FELT                                      NDIEJ, NDIHËM
FIGHT              FOUGHT                FOUGHT                                    LUFTOJ
FIND               FOUND                 FOUND                                     GJEJ, ZBULOJ
FLEE               FLED                  FLED                                      IKI
FLING              FLUNG                 FLUNG                                     HEDHEM, VËRSULEM
FLY                FLEW                  FLOWN                                     FLUTUROJ, DREJTOJ
FORBEAR            FORBORE               FORBORNE                                  STEPEM, PËRMBAHEM, ABSTENOJ
FORBID             FORBADE               FORBIDDEN                                 NDALOJ, NUK LEJOJ
FORECAST           FORECAST              FORECAST                                  PARASHIKOJ, PARALAJMËROJ
FOREGO             FOREWENT              FOREGONE                                  PRIJ
FORESEE            FORESAW               FORESEEN                                  PARASHOH
FORETELL           FORETOLD              FORETOLD                                  PARATHEM
FORGET             FORGOT                FORGOTTEN                                 HARROJ
FORGIVE            FORGAVE               FORGIVEN                                  FAL, NDJEJ
FORSAKE            FORSOOK               FORSAKEN                                  BRAKTIS, HEQ DORË
FREEZE             FROZE                 FROZEN                                    BËN NGRICË, NGRIJ, MËRDHIJ
GAINSAY            GAINSAID              GAINSAID                                  MOHOJ, KUNDËRSHTOJ
GET                GOT                   GOT (GOTTEN)                              MARR, GJEJ, ARRIJ
GILD               GILT (GILDED)         GILT (GILDED)                             PRAROJ, SHKËLQEJ, LYEJ ME AR
GIRD               GIRT (GIRDED)         GIRT (GIRDED)                             MBËRTHEJ ME RRIP, GATITEM PËR VEPRIM
GIVE               GAVE                  GIVEN                                     JAP
GO                 WENT                  GONE                                      SHKOJ, ECI, UDHËTOJ
GRIND              GROUND                GROUND                                    BLUAJ, THËRMOJ
GROW               GREW                  GROWN                                     RRITEM, RRIT
HANG*              HANGED (HUNG)         HANGED (HUNG)                             VAR, VAREM
Trajta e regullt HANGED përdoret kur është fjala për varjen e një personi nga xhelati, kurse trajta e parregullt HUNG përdoret kur
flasim për sende.
HAVE               HAD                        HAD                                  KAM
HEAR               HEARD                      HEARD                                DËGJOJ
HEAVE              HOVE (HEAVED)              HOVE (HEAVED)                        HEDH, GUFON, ULET E NGRITET
HEW                HEWED                      HEWN, HEWED                          LATOJ (GURË), GDHEND
HIDE               HID                        HID                                  FSHEH
HIT                HIT                        HIT                                  BIE, GODIT, QËLLOJ NË SHENJË
HOLD               HELD                       HELD                                 MBAJ, ZOTROJ, KAM
HURT               HURT                       HURT                                 BËMTOJ,SHKAKTOJ DHEMBJE
INLAY              INLAID                     INLAID                               LARZOJ, ZBUKUROJ, VESH
KEEP               KEPT                       KEPT                                 MBAJ, RUAJ

                                                                                                                         Faqe 22 nga 24
KNEEL      KNELT              KNELT               GJUNJËZOHEM
KNIT       KNITTED (KNIT)     KNITTED (KNIT)      THUR, GËRSHETOJ, BASHKOJ
KNOW       KNEW               KNOWN               DI, NJOH
LADE       LADED              LADEN               NGARKOJ, NGARKOHEM, ZBRAZ
LAY        LAID               LAID                VË,VENDOS, SHTROJ
LEAD       LED                LED                 UDHËHEQ, PRIJ, KRYESOJ
LEAN       LEANT (LEANED)     LEANT (LEANED)      ANOHEM, ANOJ, PRIREM
LEAP       LEAOED (LEAPT)     LEAPED (LEAPT)      KËRCEJ
LEARN      LEARNED (LEARNT)   LEARNED (LEARNT)    MËSOJ
LEAVE      LEFT               LEFT                NISEM, SHKOJ, LË
LEND       LENT               LENT                JAP HUA
LET        LET                LET                 LEJOJ, LË, JAP ME QIRA
LIE        LAY                LAIN                SHTRIHEM
LIGHT      LIT (LIGHTED)      LIT (LIGHTED)       NDEZ, NDRIÇOJ
LOSE       LOST               LOST                HUMBAS
MAKE       MADE               MADE                BËJ, PRODHOJ
MEAN       MEANT              MEANT               KAM PËR QËLLIM
MEET       MET                MET                 TAKOJ, MBLIDHEN
MISLAY     MISLAID            MISLAID             HUTOJ, HUMB MENDJEN, HUMB
MISLEAD    MISLED             MISLED              ÇORIENTOJ, MASHTROJ
MOW        MOWED              MOWN                KOSIT
OVERCOME   OVERCAME           OVERCOME            MUND, MPOSHT
PAY        PAID               PAID                PAGUAJ
PUT        PUT                PUT                 VENDOS
QUIT       QUIT (QUITTED)     QUIT (QUITTED)      LË, PUSHOJ, NXJERR NGA PUNA
READ       READ               READ                LEXOJ
REND       RENT               RENT                SHQJEJ, GRIS, PËRÇAJ
RID        RIDDED (RID)       RID                 LIROHEM , E HEQ QAFE
RIDE       RODE               RIDDEN              UDHËTOJ
RING       RANG               RUNG                TELEFONOJ
RISE       ROSE               RISEN               NGRITEM, LIND DIELLI
RIVE       RIVED              RIVEN               ÇAJ, COPËTOJ, ÇAHEM
RUN        RUN                RUN                 VRAPOJ
SAW        SAWED              SAWN (SAWED)        SHARROJ
SAY        SAID               SAID                THEM
SEE        SAW                SEEN                SHOH
SEEK       SOUGHT             SOUGHT              KËRKOJ
SELL       SOLD               SOLD                SHES
SEND       SENT               SENT                DËRGOJ
SET        SET                SET                 VË, VENDOS, NISEM
SEW        SEWED              SEWN (SAWED)        QEP
SHAKE      SHOOK              SHAKEN              TUND, SHKUND
SHAVE      SHAVED             SHAVED (SHAVEN)     RRUAJ, GDHEND
SHEAR      SHEARED            SHEARED (SHORN)     QETH DELE
SHED       SHED               SHED                HUMB, HEQ, MË BIE, DERDH, LËSHOJ,
SHINE      SHONE              SHONE               NDRIÇON, SHKËLQEN
SHOOT      SHOT               SHOT                QËLLOJ, SHTIE ME PUSHK
SHOW       SHOWED             SHOWN (SHUWED)      TREGOJ
SHRINK     SHRUNK             SHRUNK              TKURREM
SHRIVE     SHROVE (SHRIVED)   SHRIVEN (SHRIVED)   RRËFEHEM
SHUT       SHUT               SHUT                MBYLL
SING       SANG               SUNG                KËNDOJ
SINK       SANK               SUNK                ZHYTEM, FUNDOS
SIT        SAT                SAT                 RRI, ULEM
SLAY       SLEW               SLAIN               VRAS
SLEEP      SLEPT              SLEPT               FLEJ
SLIDE      SLID               SLID                RRËSHQAS
SLING      SLUNG              SLUNG               GJUAJ, HEDH
SLINK      SLUNK              SLUNK               HIDHEM VJEDHURAZI
SLIT       SLIT               SLIT                ÇAJ, PRES PËR SË GJATI

                                                                                 Faqe 23 nga 24
SMELL        SMELT              SMELT               NUHAS, MARR ERË
SMITE        SMOTE              SMITTEN             GODIT, QËLLOJ
SOW          SOWED              SOWN (SOWED)        MBJELL
SPEAK        SPOKE              SPOKEN              FLAS
SPEED        SPED               SPED                SHPEJTOJ
SPELL        SPELT (SPELLED)    SPELT (SPELLED)     SHQIPTOJ
SPEND        SPENT              SPENT               SHPENZOJ, KALOJ
SPILL        SPILT              SPILT               DERDH, ZBRAZË
SPIN         SPUN               SPUN                TJERR, DERDH, RROTULLOJ
SPIT         SPAT (SPIT )       SPAT (SPIT )        PSHTYEJ
SPLIT        SPLIT              SPLIT               ÇAJ, COPTOJ
SPOIL        SPOILT             SPOILT              LLASTOJ, PRISH
SPREAD       SPREAD             SPREAD              PËRHAP, LYEJ, SHTRIHET
SPRING       SPRANG             SPRUNG              KËCEJ, HIDHEM, BURON
STAND        STOOD              STOOD               QËNDROJ NË KËMBË
STAVE        STOVE (STAVED)     STOVE (STAVED)      HAP VRIMË, VRIMOJ
STEAL        STOLE              STOLEN              VJEDH
STICK        STUCK              STUCK               NGJITEM, NGUL
STING        STUNG              STUNG               THUMBOJ, THER, KAFSHOJ
STINK        STANK              STUNK               KA ERË TË KEQE
STREW        STREWED            STREWED (STREWN)    SHKABËRDERDH, HALLAKAT, DERDH
STRIDE       STRODE             STRIDDEN (STRID)    ECI ME HAPA TË MËDHENJ, KAPËRCEJ
STRIKE       STRUCK             STRUCK              BËJ GREV, SHTRAJKOJ
STRING       STRUNG             STRUNG              LIDH, TËRHEQ, NGRE
STRIVE       STROVE             STRIVEN             PËRPIQEM
SUBLET       SUBLET             SUBLET              LËSHOJ ME NËNQIRA
SWEAR        SWORE              SWORN               BETOHEM
SWEAT        SWEAT              SWEAT               DIRSEM
SWEEP        SWEPT              SWEPT               FSHIJ
SWELL        SWELLED            SWOLLEN             MUFATEM, FRYEJ
SWIM         SWAM               SWUM                NOTOJ
SWING        SWUNG              SWUNG               LËKUND
TAKE         TOOK               TAKEN               MARR, KAP, ÇOJ
TEACH        TAUGHT             TAUGHT              MËSOJ
TEAR         TORE               TORN                GRIS, SHQYEJ
TELL         TOLD               TOLD                TREGOJ, THEM
THINK        THOUGHT            THOUGHT             MENDOJ
THRIVE       THROVE (THRIVED)   THRIVEN (THRIVED)   LULËZOJ
THROW        THREW              THROWN              HEDH, FLAKOJ,
THRUST       THRUST             THRUST              SHTIE , SHTYEJ, NGUL
TREAD        TROD               TRODDEN             SHKEL
UNDERGO      UNDERWENT          UNDERGONE           VUAJ, DUROJ DHMBJEN
UNDERSTAND   UNDERSTOOD         UNDERSTOOD          KUPTOJ
UNDERTAKE    UNDERTOOK          UNDERTAKEN          MARR PËR SIPËR
UNDO         UNDID              UNDONE              ZGJIDH, PRISH
UPSET        UPSET              UPSET               DERDH, PËRMBYS, RROKULLIS
WAKE         WOKE               WOKEN               ZGJOJ, ZGJOHEM
WAYLAY       WAYLAID            WAYLAID             MËSYJ, SULMOJ, I ZË PRITË
WEAR         WORE               WORN                MBAJ, VESH
WEAVE        WOVE               WOVEN               END
WEEP         WEPT               WEPT                ÇAJ DRU
WET          WET                WET                 LAG
WIN          WON                WON                 FITOJ
WIND         WOUND              WOUND               MBLEDH, MBËSHTJELL
WITHDRAW     WITHDREW           WITHDRAWN           TËRHIQEM, TËRHEQ, ANULOJ
WITHHOLD     WITHHELD           WITHHELD            MBAJ, REFUZOJ, FSHEH
WITHSTAND    WITHSTOOD          WITHSTOOD           DUROJ, PËRBALLOJ, REZISTOJ
WRING        WRUNG              WRUNG               SHTRYDHË, SHTRËNGOJ
WRITE        WROTE              WRITTEN             SHKRUAJ


                                                                                 Faqe 24 nga 24

				
DOCUMENT INFO
Shared By:
Categories:
Tags:
Stats:
views:9480
posted:1/11/2011
language:Albanian
pages:24