CUPA MOS CRACIUN LA FOTBAL Powered By Docstoc
					                            CAMPIONATUL DE FOTBAL RANIA 2009-2010

REGULAMENTUL OFICIAL AL COMPETITIEI

1. Participanti

• Competitia se va desfasura conform programului stabilit la sedinta tehnica. Orele de desfasurare a meciurilor
vor trebui respectate strict. Daca o echipa intarzie mai mult de 5 minute dupa ora stabilita pentru inceperea
meciului, aceasta echipa va pierde meciul cu 3-0. Meciul poate sa inceapa cu minim 4 jucatori..Amanarea
meciurilor nu este adminsa.

• Jucatorii vor avea asupra lor, la toate jocurile, legitimatia emisa de Rania si actul de identitate. Pentru emiterea
legitimatiei fiecare jucator va aduce 2 poze tip buletin. De asemenea fiecare jucator va trebui sa prezinte o
adeverinta de la medic din care sa reiasa ca este apt pentru joc.

2. Numarul jucatorilor

• Fiecare echipa participanta va avea un lot de 14 jucãtori.Echipele nu pot avea in componenta jucatori care
activeaza in competitiile oficiale de fotbal sau futsal ale Romaniei sau a oricarei alte tari. Lista va fi intocmita
de catre reprezentantul echipei impreuna cu organizatorii. Fiecare jucator al echipei va trebui sa semneze pe
lista intocmita de inainte de inceperea meciurilor. Un jucator nu poate sa activeze decat la o echipa. Daca un
jucator semneaza pe mai multe liste sau daca joaca la mai multe echipe, acesta va fi exclus din campionat.
Echipa care foloseste un jucator suspendat sau un jucator care a mai jucat la alta echipa in decursul returului
campionatului va perde meciul cu 3-0. Daca un jucator este exclus din campionat locul lui nu poate fi luat de
alt jucator. In cazul in care o echipa mai are locuri pe lista aceasta are obligatia de a verifica jucatorul pe care
vrea sa-l adauge daca acesta nu apare pe lista unei alte echipe.

• Toate meciurile se disputa de catre echipe compuse fiecare din maxim 6 (sase) jucãtori, dintre care unul va fi
portar (sistemul 5 + 1).

3. Procedura de schimbare

• Este permis un numar nelimitat de schimbãri pe durata unui joc. Un jucator care a fost schimbat poate reveni
in teren, pentru a schimba un alt jucãtor.

• Schimbarea se poate efectua cand balonul este in joc sau in afara jocului, cu respectarea urmatoarelor conditii:
schimbarea sa se efectueze numai prin zona de inlocuire; un jucator va putea intra in terenul de joc numai dupa
ce coechipierul a parasit terenul de joc. Zona de inlocuire este langa propria poarta

4. Sanctiuni pentru nerespectarea procedurii de schimbare

• Daca în timpul unei schimbari, un jucator intra pe terenul de joc inainte ca coechipierul sau sa fi parasit terenul
de joc: jocul va fi oprit; jucatorul inlocuit este somat sa paraseasca terenul de joc iar jucatorul inlocuitor va fi
avertizat si va primi un cartonas rosu. Jocul se va relua cu loviturã indirecta, executata de un jucator al echipei
adverse, din locul unde se gasea mingea in momentul opririi jocului;

• Daca o echipa are mai putin de 3 jucatori (inclusiv portarul), jocul va fi oprit si echipa in cauza va pierde jocul
cu 3-0.

• Jucatorii care vor contesta deciziile arbitrului vor fi sanctionati cu cartonas galben. De asemenea jucatorii care
vor avea un comportament nesportiv, in functie de gravitatea faptei vor putea fi eliminati din competitie.
5. Echipamentul jucatorilor

• Echipamentul si tinuta jucatorilor nu trebuie sa prezinte, in nici un caz, un anumit pericol pentru ei sau pentru
altii. Aceasta se aplica si bijuteriilor de tot felul (inele, lanturi, medalioane, bratari, cercei etc.) De asemenea nu
sunt premise incaltaminte cu crampoane.

6. Durata partidei

• O partida se compune din douã reprize a cate 27 minute cu o pauza de 3 minute intre reprize

7. Lovitura de începere

• Toti jucatorii trebuie sa se afle în propria lor jumatate de teren. Adversarii echipei care are lovitura de începere
trebuie sa se afle la minimum 3 (trei) metri de minge.

8. Repunerea mingii în joc

• Daca mingea paraseste terenul de joc depasind linia de margine, jocul se va relua printr-o repunere de la
margine executata cu piciorul de catre un jucator al echipei adverse.

• Daca dintr-o repunere de la margine se inscrie direct un gol in poarta adversa, golul va fi anulat si jocul va fi
reluat de echipa adversã printr-o lovitura de la poarta. Daca dintr-o repunere a mingei de la margine se inscrie
direct un gol in propria poarta, jocul se reia cu o lovitura de la colt în favoarea echipei adverse.

• Daca mingea iese in aut de poarta, portarul poate repune mingea in joc atat cu mana cat si cu piciorul. Toti
jucatorii adversi trebuie sa se afle în afara suprafetei de pedeapsa pana cand mingea va intra in joc.

• In fiecare dintre cazuri, mingea trebuie repusa in joc intr-un interval de maxim 6secunde

9. Lovitura libera directa

• Atacul prin alunecare va fi sanctionat cu lovitura libera directa, cu exceptia portarului in propria suprafata de
pedeapsa, cu conditia sa nu comita o greseala din neglijenta, imprudenta sau printrun exces de combativitate.

Toti jucatorii adversi trebuie sa se afle la minimum 5 (cinci) metri de minge la executarea unei lovituri libere
directe sau loviturii de la colt.

10. Sanctiuni

• Un jucator care va fi eliminat direct nu va mai putea participa la joc si nici nu va putea lua loc pe banca de
rezerve si va fi suspendat o etapa. El va putea fi inlocuit cu un alt jucator dupa 5 minute. Exceptie de la aceasta
regula face cazul in care jucatorul a fost sanctionat pentru o schimbare, conform punctului 4, caz in care
jucatorul eliminat va mai putea juca in acel meci. In cazul manifestarilor violente, indiferent impotriva cui sunt
acestea, jucatorul va fi suspendat pentru o perioada de minim 3 etape, in functie de gravitatea abaterilor,
repetarea acestora ducand la excluderea din competitie a jucatorului. Injuraturile vor fi sanctionate cu
cartonas rosu!!!

11. . Dupa 6 (sase) infractiuni comise de jucatorii unei echipe (fault, obstructie, hent, etc.) echipei adverse i se va acorda
o lovitura de pedeapsa la fiecare 3 infractiuni, care se va executa de la 9 metri. In cazul in care infractiunea este
sanctionata cu lovitura de pedeapsa (de la 7 m) aceasta nu va fi contabilizata. De asemenea nu vor fi contabilizate
infractiunile in cazul in care s-a acordat avantaj.
12. Daca mingea este pasata intentionat cu piciorul la portar, acesta nu va avea voie sa prinda mingea in mana.
In cazul in care portarul prinde mingea in mana in urma unei pase intentionate cu piciorul de la un coechipier,
echipa adversa va beneficia de o lovitura libera indirecta. Lovitura libera indirecta se va executa de la minim 5
m de linia de poarta.

13. Punctaj: Se vor acorda cate 3 (trei) puncte pentru fiecare joc castigat, 1 (un) punct pentru joc egal si zero
puncte pentru joc pierdut.

14. Departajare: Daca dupa disputarea jocurilor doua sau mai multe echipe se afla la egalitate de puncte se vor
aplica în ordine, prin eliminare, fara a se mai reveni asupra lor, urmatoarele criterii de departajare: