Homeschooling While You Shop

Document Sample
Homeschooling While You Shop Powered By Docstoc
					                              Homeschooling While You Shop?

                     Find Out About The Pros and Cons of Homeschooling

 Yes, It can be done! We are all busy juggling multiple tasks at once, and it does not get any
 easier when you are homeschooling. Here is an idea to get your children to help out with a
             chore and provide them with a learning opportunity at the same time.

 Before going to the grocery store, ask your children to help you with a shopping list. You can
go around the house - the fridge, pantry, and the bathroom cabinet, etc.- and categorise the list.
  You can also go through the flyer and see what's on sale and check on the price differences
  from one store to the another. (You can also discuss distribution channel and marketing for
 older kids.) Bring a calculator (if your kids prefer doing math that way) for your shopping trip.

 Once you are at the grocery store, let the children do the shopping while you supervise. Show
them how to select items based on the quality and/or price. While you are comparing the price,
do a quick math lesson, or if you buy multiple of one item, what the total price differences would
   be. In the produce section, discuss where fruits and vegetables are from, and why you find
  thing from that particular climate. You can also talk about environment and organic produce.
  Have children weight vegitables and ask them how much a pound and a half of grapes would
                                                 be.

In the meat and seafood section, discuss where they come from, how they keep them fresh, and
  what would happen if they are not kept cold. Many seafood items are imported, so you may
   discuss geography. If you are cooking a roast that day, you may have the children use the
            meat themometer and determine how cooked it is, and if it is safe to eat.

 While you are in line at the check out counter, take out your coupons and ask them how much
 you can save if you use the double coupons. If you buy 3 Klenex tissue boxes on sale for $3,
  and have $.75 off coupon, how much would each box costs? How about if you get "buy one
                 get one free" can of soup for $2.50 and have $.50 off coupon?

 Don't forget to recycle those soda cans and talk about aluminum, recycling, and environment!
On the way home, talk about how much gas you used for what distance, and how you can save
money and environment by reducing the number of trips you take each month. Why is the gas
so expensive? Where does the oil come from? How about the new hybrid cars? If the kids
      are done talking, you can listen to a CD and complete you day with a music lesson!

				
DOCUMENT INFO
Shared By:
Stats:
views:29
posted:12/4/2010
language:English
pages:1