RPH PRASEKOLAH

Document Sample
scope of work template
							                                           RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
                                             (SLOT PENGAJARAN 20 MIN)

Komponen:             Perkembangan Kognitif
Kelas:                Prasekolah Seri Melewar
Tarikh:                      20.7. 2003
Masa:                 11.00 – 11.20 pagi
Bilangan Pelajar      25 orang
Tema:                 Kenderaan
Sub tema:             Kenderaan di darat
Tajuk:
Kemahiran:               1.1 Mengelaskan objek
                         4.2 Mengetahui konsep 1 - 20
Pengetahuan Sedia Ada:   Murid telah mengira objek 1 - 10
Hasil Pembelajaran:      Pada akhir pelajaran murid dapat:
                         1. menyusun gambar kenderaan mengikut jenisnya dalam graf kenderaan
                         2. memadankan bilangan objek dengan simbol angka
Kemahiran Berfikir(KB):  Menjana idea, membanding beza
Penerapan Nilai:         Bekerjasama, mengikut giliran, berhati-hati
Bahan Bantu Mengajar(BBM): Graf kenderaan, kad gambar kenderaan dan gambar-gambar kenderaan


                                                                                                           CATATAN
 LANGKAH/                 ISI PELAJARAN                      AKTIVITI PENGAJARAN DAN                  (BBM,Kesepaduan,KB,
   MASA                                                           PEMBELAJARAN                              Nilai dll.)

                   Contoh soalan:                      Guru meminta murid berkumpul dan duduk di
Set Induksi        1. Nyatakan kenderaan yang ada       ruang perbualan pagi mengadap guru (circle
( 2 minit)            di rumah kamu?                    time)
                   2. Berapa buah kenderaan            Guru bertanya jenis kenderaan yang selalu
                      keluarga kamu miliki?             ada di rumah

Penyampaian                                         Langkah 1
(16 minit)                                           Guru menunjuk gambar-gambar kenderaan          BBM: Gambar kenderaan
                                                       yang selalu ada di rumah murid dan murid



                                                                                                                         1
                                   menyebut nama kenderaan tersebut.




                                Langkah 2
                                 Guru menunjukkan potongan gambar yang            BBM: Kad potongan
                                   telah disediakan oleh pembantu dan              gambar kenderaan, Graf
                                   mengajukan soalan                               Kenderaan
                                   G: siapa yang ada kereta?
                                   M: Angkat tangan                                Kesepaduan: P. Sosio
                                 Murid angkat tangan, ambil gambar kereta         emosi, P. Fizikal
                                   dan memegang gambar tersebut
                                 Guru menunjukkan graf kosong kepada murid        Nilai: berani, sabar, ikut
                                   dan meminta murid memegang gambar kereta        giliran
                                   dan menampalnya di graf ruangan kereta
                                 Ulang aktiviti di atas kepada kenderaan lain
                                   seperti bas, keretapi dan van


                                Langkah 3
                                  Setelah siap graf, guru minta murid melukis     Kesepaduan: P. Fizikal
                                   garisan mengikut tinggi rendah graf serta
                                   membanding dan membezakan kenderaan             KB: Banding beza
                                   yang paling banyak dan paling sedikit
                                  Murid diminta mengira jumlah basikal, kereta,   Niiali: Bekerjasama
 Bas    Kereta Keret   Lori        motosikal dan van, seterusnya murid diminta
          apil a                   tulis simbol nombor dalam petak graf
 10     5      4       2


Contoh soalan:
G: Kenderaan mana yang paling
  banyak?                       Langkah 4
                                 Guru memberi beberapa soalan dan murid           KB: menjana idea
M: Bas, cikgu



                                                                                                                2
                    G: Kenapa bas?                    menjawab soalan guru berdasarkan graf
                    M: Sebab bas ada sepuluh          kenderaan
                    G: Kenderaan mana yang paling
                      sedikit?
                    M: Lori! Cikgu
                    G: Kenapa lori?
                    M: Sebab lori ada dua saja

Penutup             Contoh soalan:                       Guru membuat rumusan dengan bertanya
(2 minit)           G: Apa kenderaan yang sering          soalan dan mengingatkan murid supaya
                    kita                                  membaca doa apabila naik kenderaan
                       gunakan untuk bersiar-siar?        seperti yang telah dipelajari
                    M: Kereta, van, basikal
                    G: Bila kita naik kenderaan apa
                    yang kita perlu baca
                    M: Kita perlu baca doa


Refleksi Pelatih:




Catatan Bimbingan:




Unit Prasekolah IPRM/2007




                                                                                                 3
                                         RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
                                             (SLOT PENGAJARAN KUMPULAN)

Komponen:               Kreativiti dan Estetika,
                        Bahasa dan Komunikasi (Bahasa Melayu),
                        Pendidikan Agama Islam
Kelas:                  Prasekolah Seri Melewar
Tarikh:                 20.5.2007
Masa:                   9.30 –10.30 pagi
Bilangan Pelajar:       25 orang
Tema:                   Kenderaan
Sub tema:               Kenderaan di darat

Kemahiran:              2.1 Menghasilkan lukisan dan kraftangan
                        4.1 Membina kemahiran menulis
                        4.2 Mengamalkan adab dalam kehidupan harian

Pengetahuan Sedia Ada: Murid telah melihat dan menaiki kenderaan dalam perjalanan ke sekolah

Hasil Pembelajaran:     Pada akhir pembelajaran murid dapat:
               1. menghasilkan sebuah model kenderaan dari bahan yang disediakan mengikut kumpulan
               2. mengeja dan membaca kesemua perkataan hasil padanan perkataan dengan gambar yang ditampal.
               3. membaca doa menaiki kenderaan dengan sebutan yang betul

Kemahiran Berfikir(KB): menjana idea, banding beza

Penerapan Nilai: bekerjasama, cermat, berkonsi alat, mengikut giliran

Bahan Bantu Mengajar (BBM):
              Kotak, Gam, pensel krayon, warna air, surat khabar lama, kertas iklan,
              buku kenderaan, model mainan, carta doa, pita rakaman




                                                                                                               4
                                                                                                                        CATATAN
  LANGKAH/              ISI PELAJARAN                   AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN                        (BBM,Kesepaduan,
    MASA                                                                                                               KB, Nilai dll.)

              Contoh soalan:                           1. Guru menunjukkan beberapa kenderaan mainan dan buku      BBM:
Set Induksi      1. Apakah kenderaan yang paling          yang memaparkan berjenis-jenis kenderaan masa kini       Model kenderaan
(3 minit)            anda suka?                        2. Guru bertanyakan murid samada suka untuk membina         mainan, buku
                 2. Adakah anda ingin                     kenderaan sendiri                                        bergambar
                     membuatnya?                       3. Guru menerangkan aktiviti-aktiviti yang akan mereka
                                                          lakukan

Penyampaian   1. Kretiviti dan Estetika            Kumpulan 1
(55 minit)
              Projek membuat model kenderaan       Langkah
                1. kereta                             1. Murid duduk mengikut kumpulan kenderaan (2-3 orang)       BBM: kotak-kotak, gam,
                2. bas                                2. Guru menerangkan, mereka akan bekerjasama membina         warna air
                3. keretapi                               sebuah model kenderaan mengikut nama kenderaan           Gunting dll
                                                          dalam kumpulan mereka
                                                      3. Pembantu guru meletakkan semua bahan-bahan yang           Kesepaduan: P. Fizikal,
                                                          diperlukan di atas meja guru. Murid diminta mengambil    P.Kognitif, P. Sosio-
                                                          bahan keperluan tersebut                                 emosi
                                                      4. Murid bekerjasama dalam kumpulan membina sebuah
                                                          kenderaan pilihan mereka                                 KB: menjana idea

                                                           Pembantu membantu murid dalam membina projek ini
                                                   Kumpulan 2
              2. Bahasa Melayu
                                                   Langkah:
              Membuat buku skrap                      1. Guru menyediakan bahan seperti surat khabar lama, iklan   BBM:
                - Memadan nama-nama                       jualan yang mempunyai banyak gambar kenderaan            Bahan bergambar,
                   kenderaan mengikut gambar          2. Murid bekerjasama dengan rakan menggunting gambar         gam, gunting, kertas
                   seperti kereta, bas, basikal,          kenderaan dan menampalnya di kertas kosong               kosong krayon
                   motosikal dll                      3. Guru menyediakan nama kenderaan, murid menampal
                - mengeja dan membaca nama                nama kenderaan berpandukan gambar yang telah             Kesepaduan: K&E,
                   kenderaan                              ditampal                                                 P. Fizikal
                                                      4. Murid mengeja dan membaca nama kenderaan
                                                      5. Guru mengumpulkan hasil kerja murid dan dijadikan buku    KB: membanding beza
                                                          skrap


                                                                                                                                5
                                                              6. Murid menulis dan menghias kulit buku skrap*               Nilai: kerjasama,
                                                                                                                            cermat
  LANGKAH/                   ISI PELAJARAN                         AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN                             CATATAN
    MASA                                                                                                                    (BBM,Kesepaduan,KB,
                                                                                                                                     Nilai dll.)

                   3. Pendidikan Agama Islam              Kumpulan 3


                   Menghafal doa naik kenderaan           Langkah                                                           BBM:
                                                                                                                            Carta doa/pita rakaman
                                                              1.   Guru mengeluarkan carta bacaan doa
                   ‘Maha suci Allah yang memudahkan           2.   Guru baca dan murid ikut
                   bagi kami dan tiadakah kami berkuasa       3.    Murid menghafal berulang kali
                   menggunakannya jika tidak kerana           4.    Murid yang boleh menghafal doa naik kenderaan beredar
                   kurniaanMu. Sesungguhnya kami akan              ke kumpulan seterusnya
                   kembali kepada kamu”


Penutup            Mempamerkan hasil projek murid             1. Murid –murid mengikut kumpulan mengembalikan bahan-        Nilai: kebersihan
(2 minit)            - buku skrap                                bahan yang telah mereka gunakan                            KB: banding beza
                     - model kenderaan                        2. Guru mempamer dan menunjukkan hasil kerja murid
                                                                 Di pusat kreativiti dan estetika


Catatan Refleksi Pelatih:




Catatan Bimbingan:




Unit Prasekolah iprm/2007




                                                                                                                                         6
7

						
Related docs
Other docs by NiceTime
Finding Balance and Relaxation In Arizona
Views: 1  |  Downloads: 0
Health_And_Beauty_-_Celebrities_And_Perfumes
Views: 5  |  Downloads: 0
Making a Great Teacher Website
Views: 20  |  Downloads: 0
Security07 Communityof Character Bulletin
Views: 3  |  Downloads: 0
consentdecrees
Views: 3  |  Downloads: 0
iprcr 0909
Views: 14  |  Downloads: 0
THU TUC MIEN THUE XNK
Views: 23  |  Downloads: 0
legal-notice- ROD
Views: 2  |  Downloads: 0
titles
Views: 7  |  Downloads: 0