Docstoc

VERB

Document Sample
VERB Powered By Docstoc
					                                                                                                                                                                                               2004-07-30           page 1 of 12

SUGGESTED QUENYA VERB CONJUGATION CHART
Alphabetized according to English equivalents

These are the verbs mentioned in the Ardalambion wordlists as well as the attested ones from Parma Penyanë Quettaron, conjugated according to my understanding (or misunderstanding) of the grammar given in
Helge Fauskanger's Quenya Course. Please notice that this is a work in progress. Corrections and suggestions are welcome (malinorne2003@yahoo.se)! Thanks to Corintur Linyacelu for proofreading!
Question marks indicate uncertain forms, irregular or special forms are in bold. Notice the conjugation of verbs with stems in -o, -e, -u is mostly unknown. The same goes for the perfect tense of verbs beginning in a
vowel or a prefix (I have chosen not to add augments to these in this chart).

Pronominal endings (as subject): -nyë/-n (I), -lyë/-l (you), -*ryë (*-ro/*-rë)/-s (he, she, it), -lvë (inclusive we), -lmë (exclusive we), -mmë (dual we), -ntë (they) .....simple plural: -r
Pronominal endings (as object): -n (I), -l (you), -s (he, she, it), -t (they)
Verb forms: infinitive: “to ask”, present tense: “is asking”, aorist: “asks”, future tense: “will ask”, past tense: “asked”, perfect tense: “has asked”, imperative: “ask!”, active (present) particple: “asking”
(“adjectival”), passive (past) participle “asked” (“adjectival”):, gerund: “asking” (“noun”)

English equivalent          Verb stem         Infinitive        present            Aorist            Future tense         Past tense        Perfect            Imperativ       Active          Passive               Gerund
                                                                tense                                                                       tense              e               participle      participle
Abandon                     hehta-            hehta             hehtëa             hehta             hehtuva              hehtanë           ehehtië            á hehta         hehtala         hehtaina              hehtië
Abhor, feel disgust         feuya-            feuya             feuyëa             feuya             feuyuva              feuyanë           efeuië             á feuya         feuyala         feuyaina              feuië
at
Abhor, loathe               yelta-            yelta             yeltëa             yelta             yeltuva              yeltanë           eyeltië            á yelta         yeltala         yeltaina              yeltië
Abide                       mar-              marë              mára               marë, mari-       maruva               marnë             amárië             á marë          márala          marna                 marië
Abide by                    himya-            himya             himyëa             himya             himyuva              himyanë           ihímië             á himya         himyala         himyaina              himië
Accommodate                 camta-            camta             camtëa             camta             camtuva              camtanë           acámië             á camta         camtala         camtaina              camtië
Affect, concern             ap-               apë               ápa                apë, api-         apuva                apanë             ápië               á apë           ápala           apaina                apië
Aid                         resta-            resta             restëa             resta             restuva              restanë           erestië            á resta         restala         restaina              restië
Allow                       lav-              lavë              láva               lavë, lavi-       lavuva               lávë              alávië             á lavë          lávala          lávina                lavië
Ask                         maquet-           maquetë           maquéta            maquetë,          maquetuva            maquentë          maquétië           á maquetë       maquétala       maquétina             maquetië
Ask for (demand)            can-              canë              cána               maqueti-
                                                                                   canë, cani-       canuva               cannë             acánië             á canë          cánala          canna                 canië
Assemble                    hosta-            hosta             hostëa             hosta             hostuva              hostanë           ohostië            á hosta         hostala         hostaina              hostië
Awake                       cuiva-            cuiva             cuivëa             cuiva             cuivuva              cuivanë           ucuivië            á cuiva         cuivala         cuivaina              cuivië
Bail out, scoop out         calpa-            calpa             calpëa             calpa             calpuva              calpanë           acalpië            á calpa         calpala         calpaina              calpië
Bake                        masta-            masta             mastëa             masta             mastuva              mastanë           amastië            á masta         mastala         mastaina              mastië
Be able to (physic.)        pol-              polë              póla               polë, poli-       poluva               pollë             opólië             á polë          pólala          polda                 polië
Be free, allowed to         lerta-            lerta             lertëa             lerta             lertuva              lertanë           elertië            á lerta         lertala         lertaina              lertië
Be cold (weather)           nicu-             ?nico             níqua              niquë             nicuva               ?nicunë           ?inícië            ?á nico         nícula          ?níquina              ?nicië
Be enough                   farya-            farya             faryëa             farya             faryuva              farnë             afárië             á farya         faryala         faryaina,             farië
Be gone!                                                                                                                                                       heca                            farna?
Be in control of                                                                   arwa+ gen
Be                          ?ná-                                ná                 ná, nar           nauva                né, ner                              ?ána
Be, exist                                                                          eä                ?ëuva                engë                                 ëa              ëala
Bear                        col-              colë              cóla               colë, coli-       coluva               collë             ocólië             á colë          cólala          colla, cólina         colië
Bear fruit                  yav-.             yavë              yáva               yavë, yavi-       yavuva               yávë?             ayávië             á yavë          yávala          yávina                yavië
Beat (batter)               palpa-            palpa             palpëa             palpa             palpuva              palpanë           apalpië            á palpa         palpala         palpaina              palpië
Beget                       nosta-            nosta             nostëa             nosta             nostuva              nostanë           onostië            á nosta         nostala         nostaina              nostië
                                                                                                                                                                   2004-07-30      page 2 of 12

English equivalent      Verb stem         Infinitive        present           Aorist            Future tense   Past tense    Perfect     Imperativ    Active       Passive          Gerund
                                                            tense                                                            tense       e            participle   participle
Beget, create           onta-             onta              ontëa              onta               ontuva       ónë, ontanë   ontië       á onta       ontala       ontaina          ontië
Behold if. Ela!         cen-              cenë              cénëa              cenë, ceni-        cenuva       cennë         ecénië      á cenë       cénala       cenna            cenië
Bend (intr.)            cúna-             cúna              cúnëa              cúna               cúnuva       cúnanë        ucúnië      á cúna       cúnala       cúnaina          cúnië
Bind, restrain          avalerya-         avalerya          avaleryëa          avalerya           avaleryuva   avaleryanë    avalérië    á avalerya   avaleryala   avaleryaina      avalerië
Bind, tie               nut-              nutë              núta               nutë, nuti-        nutuva       nuntë         unútië      á nutë       nútala       nútina           nutië
Bite                    nac-              nacë              náca               nacë, naci-        nacuva       nancë         anácië      á nacë       nácala       nácina           nacië
Blaze                   urya-             urya              uryëa              urya               uryuva       uryanë        úrië        á urya       uryala       uryaina          urië
Bless                   laita-            laita             laitëa             laita              laituva      laitanë       alaitië     á laita      laitala      laitaina         laitië
Blink (peer)            tihta-            tihta             tihtëa             tihta              tihtuva      tihtanë       itihtië     á tihta      tihtala      tihtaina         tihtië
Block                   tap-              tapë              tápa               tapë, tapi-        tapuva       tampë         atápië      á tapë       tápala       tápina           tapië
Bloom                   losta-            losta             lostëa             losta              lostuva      lostanë       olostië     á losta      lostala      lostaina         lostië
Break                   rac-              racë              ráca               racë, raci-        racuva       rancë         arácië      á racë       rácala       rácina           racië
Break apart             terhat-           terhatë           terháta            terhatë,           terhatuva    terhantë      terhátië    á terhatë    terhátala    terhátina        terhatië
                                                                               terhati-
Break asunder           hat-               hatë             háta               hatë, hati-        hatuva       hantë         ahátië      á hatë       hátala       hátina           hatië
Break asunder           ascat-             ascatë           ascáta             ascatë,            ascatuva     ascantë       ascátië     á ascatë     ascatala     ascátina         ascatië
Breathe                 súya-              súya             súyëa              ascati-
                                                                               súya               súyuva       súnë          usuië       á súya       súyala       súyaina          súië
Build                   car-               carë             cára               carë, cari-        caruva       carnë         acárië      á carë       cárala       carna            carië
Burn (transitive)       usta-              usta             ustëa              usta               ustuva       ustanë        ustië       á usta       ustala       ustaina          ustië
Burn (intransitive)     urya-              urya             uryëa              urya               uryuva       uryanë        úrië        á urya       uryala       uryaina          urië
Can                     see "be able to " (physically), "know" (intellectually), "be allowed, free to"
Carry                   polë
                        col-               colë             cóla               colë, coli-        coluva       collë         ocólië      á colë       cólala       colla, cólina    colië
Catch (in a net)        póla
                        raita-             raita            raitëa             raita              raituva      raitanë       araitië     á raita      raitala      raitaina         raitië
Cause                   polë, poli-
                        tyar-              tyarë            tyára              tyarë, tyari-      tyaruva      tyarnë        atyárië     á tyarë      tyárala      tyárina          tyarië
Cause pain              poluva
                        nwalya-            nwalya           nwalyëa            nwalya             nwalyuva     nwalyanë      anwálië     á nwalya     nwalyala     nwalyaina        nwalië
                        pollë
Cease,take rest, stop   hauta-             hauta            hautëa             hauta              hautuva      hautanë       ahautië     á hauta      hautala      hautaina         hautië
                        opólië
Change                  ahya-
                        á polë             ahya             ahyëa              ahya               ahyuva       ahyanë        aháhië      á ahya       ahyala       ahyaina          ahië
Choke                   quoro-
                        pólala             quoro?           quorëa?                               quoruva                                á quoro      quórola?                      quorië?
Cleave                  hyar- pólina
                        polda,             hyarë            hyára              hyarë,             hyaruva      hyandë        ahyárië     á hyarë      hyárala      hyárna           hyarië
Cleave to, stick to     himya-
                        polië              himya            himyëa             hyari-
                                                                               himya              himyuva      himyanë       ihímië      á himya      himyala      himyaina         himië
Cleanse                 poita-             poita            poitëa             poita              poituva      poitanë       opoitië     á poita      poitala      poitaina         poitië
Close                   avalatya-          avalatya         avalatyëa          avalatya           avalatyuva   avalantë?     avalátië    á avalatya   avalatyala   avalatyaina      avalatië
Clothe                  vaimata-           vaimata          vaimatëa           vaimata            vaimatuva    vaimatanë     avaimatië   á vaimata    vaimatala    vaimataina       vaimatië
Collapse, fall in       atalta-            atalta           ataltëa            atalta             ataltuva     ataltanë      ataltië     á atalta     ataltala     ataltaina        ataltië
Collapse, slide         talta-             talta            taltëa             talta              taltuva      taltanë       ataltië     á talta      taltala      taltaina         taltië
Collect                 hosta-             hosta            hostëa             hosta              hostuva      hostanë       ohostië     á hosta      hostala      hostaina         hostie
Come                    tul-               tulë             túla               tulë, tuli-        tuluva       tullë, túlë   utúlië      á tulë       túlala       tulda            tulië
Come away               hótuli-            hótulë?          hótula?            hótulë?            hótuluva     hótullë       hotúlië?    á hotulë?    hótulila?    hótulda          hótulië
Command (people)        can-               canë             cána               canë, cani-        canuva       cannë         acánië      á canë       cánala       canna            canië
Compel (+dative)        mauya-             mauya            mauyëa             mauya              mauyuva      mauyanë       amauië      á mauya      mauyala      mauyaina         mauië
Compress                sanga-             sanga            sangëa             sanga              sanguva      sanganë       asangië     á sanga      sangala      sangaina         sangië
                                                                                                                                             2004-07-30    page 3 of 12

English equivalent   Verb stem   Infinitive   present     Aorist        Future tense   Past tense      Perfect     Imperativ    Active       Passive        Gerund
                                              tense                                                    tense       e            participle   participle
Conceal              halya-      halya        halyëa      halya         halyuva        halyanë         ahálië      á halya      halyala      halyaina       halië
Concern, affect      ap-         apë          ápa         apë, api-     apuva          apanë           ápië        á apë        ápala        apaina         apië
Conclude (trans.)    telya-      telya        telyëa      telya         telyuva        telyanë         etélië      á telya      telyala      telyaina       telië
Control              tur-        turë         túra        turë, turi-   turuva         turnë           utúrië      á turë       túrala       turna          turië
Count                not-        notë         nóta        notë, noti-   notuva         nontë           onótië      á notë       nótala       nótina         notië
Count up             onot-       onotë        onóta       onotë,        onotuva        onontë          onótië      á onotë      onótala      onótina        onotië
Cover                top-        topë         tópa        onoti-topi-
                                                          topë,         topuva         tompë           otópië      á topë       tópala       tópina         topië
Cover completely     undulav-    undulavë     unduláva    undulavë,     undulavuva     undulávë        undulávië   á            undulával    undulávina     undulavië
Cover, down-roof     untúpa-     untúpa       untúpëa     undulavi-
                                                          untúpa        untúpuva       untúpanë        untúpië     undulavë
                                                                                                                   á untúpa     a
                                                                                                                                untúpala     untúpaina      untúpië
Create               onta-       onta         ontëa       onta          ontuva         ónë, ontanë     ontië       á onta       ontala       ontaina        ontië
Cross, go athwart    tara-       tara         tárëa       tara          taruva         taranë          atárië      á tara       tárala       taraina        tarië
Crumble              ruxa-       ruxa         rúxëa       ruxa          ruxuva         ruxanë          uruxië      á ruxa       ruxala       ruxaina        ruxië
Cut                  rista-      rista        ristëa      rista         ristuva        ristanë         iristië     á rista      ristala      ristaina       ristië
Cut off (and lose)   auciri-     ?aucirë      ?aucíra     ?aucirë,      auciruva       aucirnë         aucirië     á aucirë?    aucirila?    aucirina?      aucirië?
Cut off (and use)    hóciri-     ?hócirë      ?hócíra     ?auciri-
                                                          hócirë,       hóciruva       hócirnë         ohócirië    á hócirë?    hócirila?    hócirina?      hócirië
Dance                lilta-      lilta        liltëa      ?hóciri-
                                                          lilta         liltuva        liltanë         ililtië     á lilta      liltala      liltaina       liltië
Dangle               linga-      linga        lingëa      linga         linguva        linganë         ilingië     á linga      lingala      lingaina       lingië
Dare                 verya-      verya        veryëa      verya         veryuva        veryanë         evérië      á verya      veryala      veryaina       verië
Deem, think          nav-        navë         náva        navë, navi-   navuva         nanwë?náve      anávië      á navë       návala       návina         navië
Deliver (save)       eterúna-    eterúna      aterúnëa    eterúna       eterúnuva      eterúnanë       eterúnië    á eterúna    eterúnala    eterúnaina     eterúnië
Demand (things)      can-        canë         cána        canë, cani-   canuva         cannë           acánië      á canë       cánala       canna          canië
Deny                 lala-       lala         lálëa       lala          laluva         lalanë, lallë   alálië      á lala       lalala       lalaina        lalië
Depart               vanya-      vanya        vanyëa      vanya         vanyuva        vannë           avánië      á vanya      vanyala      vanyaina       vanië
Deprive of liberty   avalerya-   avalerya     avaleryëa   avalerya      avaleryuva     avaleryanë      avalerië    á avalerya   avaleryala   avaleryaina    avalerië
Desire               mer-        merë         méra        merë, meri-   meruva         mernë           emérië      á merë       mérala       merna          merië
Despise              nattir-     nattirë      nattíra     nattirë,      nattiruva      nattirnë        nattírië?   á nattirë    nattírala    nattirna       nattirië
Destine              martya-     martya       martyëa     nattiri-
                                                          martya        martyuva       martyanë        amartië     á martya     martyala     martyaina      martië
Devise               auta-       auta         autëa       auta          autuva         oantë?          oantië?     á auta       autala       autaina        autië
Die                  fir-        firë         fíra        firë, firi-   firuva         firnë           fírië       á firë       fírala       fírna          firië
Disappear            vanya-      vanya        vanyëa      vanya         vanyuva        vannë, vánë     avánië      á vanya      vanyala      vanwa          vanië
Disappear            auta-       auta         autëa       auta          autuva         vánë            avánië      á auta       autala       vanwa          autië
Divide in middle     perya-      perya        peryëa      perya         peryuva        peryanë         epérië      á perya      peryala      périna?        perië
Do                   car-        carë         cára        carë, cari-   caruva         carnë           acárië      á carë       cárala       perna?
                                                                                                                                             carna          carië
Don´t!                                                                                                             áva!
Double (repeat)      tatya-      tatya        tatyëa      tatya         tatyuva        tatyanë         atátië      á tatya      tatyala      tatyaina       tatië
Draw                 tuc-        tucë         túca        tucë, tuci-   tucuva         tuncë           utúcië      á tuce       túcala       túcina         tucië
Draw water           calpa-      calpa        calpëa      calpa         calpuva        calpanë         acalpië     á calpa      calpala      calpaina       calpië
Dread                aista-      aista        aistëa      aista         aistuva        aistanë         aistië?     á aista      aistala      aistaina       aistië
Dream (impersonal)   óla-        óla          ólëa        óla+dative?   óluva          olanë           ólië        á óla        ólala        ólaina         ólië
Drink                suc-        sucë         súca        sucë, suci-   sucuva         suncë           usúcië      á sucë       súcala       súcina         sucië
                                                                                                                                               2004-07-30   page 4 of 12

English equivalent      Verb stem   Infinitive   present     Aorist          Future tense   Past tense   Perfect     Imperativ   Active        Passive       Gerund
                                                 tense                                                   tense       e           participle    participle
Dwindle                 píca-       píca         pícëa       píca            pícuva         pícanë       ipícië      á píca      pícala        pícaina       pícië
Eat                     mat-        matë         máta        matë, mati-     matuva         mantë        amátië      á matë      mátala        mátaina       matië
Eddy                    hwinya-     hwinya       hwinyëa     hwinya          hwinyuva       hwinnë       ihwínië     á hwinya    hwinyala      hwinyaina     hwinië-
Emit light              faina-      faina        fainëa      faina           fainuva        fainanë      afainië     á faina     fainala       fainaina      fainië
Enchant                 luhta-      luhta        luhtëa      luhta           luhtuva        luhtanë      uluhtië     á luhta     luhtala       luhtaina      luhtië
End (intransitive)      telë-       telë         ?téla       ?telë, teli-    ?teluva        telenë       etélië      á telë      télala?       telena?       telië?
End, cease              tyel-       tyelë        tyéla       tyelë, tyeli-   tyeluva        tyellë       etyélië     á tyelë     tyélala       tyelda        tyelië
End, put an end to      metya-      metya        metyëa      metya           metyuva        metyanë      emétië      á metya     metyala       metyaina      metië
Enter                   mitta-      mitta        mittëa      mitta           mittuva        mittanë      imittië     á mitta     mittala       mittaina      mittië
Entrap (in a net)       remba-      remba        rembëa      remba           rembuva        rembanë      erembië     á remba     rembala       rembaina      rembië
Escape                  us-?        ?usë         ?úsa        ?usë, usi-      ?usuva         unsë? unë?   úsië?       á usë?      úsala?        usina?,       usië
Establish, fix          tulca-      tulca        tulcëa      tulca           tulcuva        tulcanë      utulcië     á tulca     tulca         usaina?
                                                                                                                                               tulcaina      tulcië
Exist, bee                                                   ëa              ?ëuva          engë                     eä          ëala
Exclude                 hehta-      hehta        hehtëa      hehta           hehtuva        hehtanë      ehehtanë,   á hehta     hehtala       hehtaina      hehtië
                                                                                                         ehehtie
Fade                    sinta-      sinta        sintëa      sinta           sintuva        sintanë      isintië     á sinta     sintala       sintaina      sintië
Fade (die), expire      fir-        firë         fíra        firë, firi-     firuva         firnë        firië       á firë      fírala        fírna         firië
Fade away slowly        fifíru-     ?fifíro      fifìrua?,   fifiru?         fifíruva       fifirunë?    fifírië     á fifiro    fifírula      ?fifíruina    fifírië
                                                 fifíra?
Fall                    lanta-      lanta        lantëa      lanta           lantuva        lantanë      alantië     á lanta     lantala       lantaina      lantië
Fasten                  tac-        tacë         táca        tacë, taci-     tacuva         tancë        atácië      á tacë      tácala        tácina        tacië
Fear (+ablative)        ruc-        rucë         rúca        rucë, ruci-     rucuva         runcë        urúcië      á rucë      rúcala        rúcina        rucië
Feel, sense             tenya-      tenya        tenyëa      tenya           tenyuva        tenyanë      eténië      á tenya     tenyala       tenyaina      tenië
Fetch                   tulta-      tulta        tultëa      tulta           tultuva        tultanë      utultië     á tulta     tultala       tultaina      tultië
Fight                   mahta-      mahta        mahtëa      mahta           mahtuva        mahtanë      amahtië     á mahta     mahtala       mahtaina      mahtië
Fill                    quat-       quatë        quáta       quatë, quati-   quantuva       quantë       aquátië     á quatë     quátala       quátina,      quatië
Find                    hir-        hirë         híra        hirë, hiri-     hiruva         hirnë        ihírië      á hirë      hírala        quanta?
                                                                                                                                               hirna         hirië
Find (accidentally?)    tuv-        tuvë         túva        tuvë, tuvi-     tuvuva         túvë         utúvië      á tuvë      túvala        túvina        tuvië
Finish (intransitive)   tel-        telë         téla        telë, teli-     teluva         tellë        etélië      á telë      télela?tela   telina        telië
Finish (transitive)     telya-      telya        telyëa      telya           telyuva        telyanë      etélië      á telya     la?
                                                                                                                                 telyala       telyaina      telië
Fit, make fit,          camta-      camta        camtëa      camta           camtuva        camtanë      acamtië     á camta     camtala       camtaina      camtië
accomoodate
Fix, set                panya-      panya        panyëa      panya           panyuva        panyanë      apánië      á panya     panyala       panyaina      panië
Float                   lutu-       ?luto        lútua       ?lutu           lutuva         ?lutunë      ?ulútië     á luto      lútula        lutuina?      ?lutië
Flood                   oloiya-     oloiya       oloiyëa     oloiya          oloiyuva       oloiyanë     oloië?      á oloiya    oloiyala      oloyaina
Flow                    sir-        sirë         síra        sirë, siri-     siruva         sirnë        isírië      á sirë      sírala        sírna         sirië
Flow                    lutu-       ?luto        lútua       ?lutu           lutuva         ?lutunë      ?ulútië     á luto      lútula        ?lutuina      ?lutië
Flow                    lutta-      lutta        luttëa      lutta           luttuva        luttanë      uluttië     á lutta     luttala       luttaina      luttië
Fly                     ramya-      ramya        ramyëa      ramya           ramyuva        ramnë        arámië      á ramya     ramyala       ramyaina      ramië
Fly                     vil-        vilë         víla        vilë, vili-     viluva         villë        ivílië      á vilë      vílala        vílda         vilië
Fly (take refuge)       ruc-        rucë         rúca        rucë, ruci-     rucuva         runcë        urúcië      á rucë      rúcala        runca         rucië
                                                                                                                                             2004-07-30    page 5 of 12

English equivalent     Verb stem   Infinitive   present     Aorist        Future tense   Past tense    Perfect     Imperativ    Active       Passive        Gerund
                                                tense                                                  tense       e            participle   participle
Fly in the wind        hlapu-      ?hlapo       hlápua      ?hlapu        hlapuva        ?hlapunë      ?ahlápië    á hlapo      hlápula      ?hlapuina      ?hlapië
Foam                   falasta-    falasta      falastëa    falasta       falastuva      falastanë     afalastië   á falasta    falastala    falastaina     falastië
Follow                 hilya-      hilya        hilyëa      hilya         hilyuva        hilyanë       ihílië      á hilya      hilyala      hilyaina       hilië
Forbid                 váquet-     váquetë      váquéta     váquetë,      váquetuva      váquentë      váquétië    á váquetë    váquétala    váquetina      váquetië
                                                            váqueti-
Force, press, thrust   nir-        nirë         níra        nirë, niri-   niruva         nindë         inírië      á nirë       nírala       nirna          nirië
Forgive                avatyara-   avatyara     avatyarëa   avatyara      avatyaruva     avatyarnë     avatyárië   á avatyara   avatyarala   avatyaraina    avatyarië
Forgive (+dative of    apsene-     apsenë       apsenëa     ?apsenë,      apsenuva       apsenenë?     apsénië     á apsenë     apsénala     apsenaina?     apsenië
person forgiven)                                            apseni-
Forgive                sen-        senë         sena        senë, seni-   senuva         sennë         esénië      á senë       sénala       senna          senië
Form                   car-        carë         cára        carë, cari-   caruva         carne         acárië      á carë       cárala       carna          carië
Forsake                hehta-      hehta        hehtëa      hehta         hehtuva        hehtanë       ehehtië     á hehta      hehtala      hehtaina       hehtië
Free                   etelehta-   etelehta     etelehtëa   etelehta      etelehtuva     etelehtanë    etelehtië   á etelehta   etelehtala   etelehtaina    etelehtië
Freeze (it freezes)    nicu-       ?nico        níqua       niquë         nicuva         ?nicunë       ?inícië     á nico       nícula       ?níquina       ?nicië
Gather                 hosta-      hosta        hostëa      hosta         hostuva        hostanë       ohostië     á hosta      hostala      hostaina       hostië
Get                    net-        netë         néta        netë, neti-   netuva         nentë         enétië      á netë       nétala       nétina         netië
Get old                yerya-      yerya        yeryëa      yerya         yeryuva        yernë         eyérië      á yerya      yeryala      yeryaina       yerië
Give                   anta-       anta         antëa       anta          antuva         antanë, ánë   antië       á anta       antala       antaina        antië
Give birth             nosta-      nosta        nostëa      nosta         nostuva        nostanë       onostië     á nosta      nostala      nostaina       nostië
Gleam (white)          ilca-       ilca         ilcëa       ilca          ilcuva         ilcanë        ililcië     á ilca       ilcala       ilcaina        ilcië
Glint                  tin-        tinë         tína        tinë, tini-   tinuva         tinnë         itínië      á tinë       tínala       tinna          tinië
Glitter                mirilya-    mirilya      mirilyëa    mirilya       mirilyuva      mirillë       imírilië    á mirilya    mirilyala    mirilyaina     mirilië
Go                     lelya-      lelya        lelyëa      lelya         lelyuva        lendë         elélië?     á lelya      lelyala      lelyaina?      lelië
Go                     lenna-      lenna        lennëa      lenna         lennuva        lendë         elendie
                                                                                                       elennië     á lenna      lennala      lennaina       lennië
Go athwart             tara-       tara         tárëa       tara          taruva         taranë        atárië      á tara       tárala       taraina        tarië
Go round, return       pel-        pelë         péla        pelë, peli-   peluva         pellë         epélië      á pelë       pélala       pelda          pelië
Go away, leave         auta-       auta         autëa       auta          autuva         oantë         oantië      á auta       autala?      autina?        autië?
Govern                 tur-        turë         túra        turë, turi-   turuva         turnë         utúrië      á turë       túrala       turna          turië
Grant (allow)          lav-        lavë         láva        lavë, lavi-   lavuva         lávë?         alávië      á lavë       lávala       lávina         lavië
Grasp                  mapa-       mapa         mápëa       mapa          mapuva         mampë,        amápië      á mapa       mápala       mapaina        mapië
                                                                                         mapanë
Grieve                 nyer-       nyerë        nyéra       nyerë,        nyeruva        nyernë        enyérië     á nyerë      nyérala      nyerna         nyerië
Growl (of dogs)        núru-       ?núro        núrua       nyeri-
                                                            ?núru         núruva         ?núrunë       ?unúrië     á nuro?      núrula       ?núruina       ?núrië
Grumble                nurru-      ?nurro       nurrua      ?nurru        nurruva        ?nurrunë      ?unurrië    á nurro?     nurrula      ?nurruina      ?nurrië
Guard                  tir-        tirë         tírëa       tirë, tiri-   tiruva         tirnë         itírië      á tirë       tírala       tirna          tirië
Guess                  intya-      intya        intyëa      intya         intyuva        intyanë       inintië     á intya      intyala      intyaina       intië
Hallow                 airita-     airita       airítëa?    airita        airituva       airitánë      airitië     á airita     airitála     airinta        airitië
Halve                  perya-      perya        peryëa      perya         peryuva        peryanë       epérië      á perya      peryala      périna         perië
Hammer                 namba-      namba        nambëa      namba         nambuva        nambanë       anambië     á namba      nambala      nambaina       nambië
Handle                 mahta-      mahta        mahtëa      mahta         mahtuva        mahtanë       amahtië     á mahta      mahtala      mahtaina       mahtië
Happen                 marta-      marta        martëa      marta         martuva        martanë       amartië     á marta      martala      martaina       martië
                                                                                                                                                   2004-07-30   page 6 of 12

English equivalent      Verb stem    Infinitive   present      Aorist          Future tense   Past tense   Perfect        Imperativ   Active       Passive       Gerund
                                                  tense                                                    tense          e           participle   participle
Harp                    nanda-       nanda        nandëa       nanda           nanduva        nandanë      anandië        á nanda     nandala      nandaina      nandië
Harp                    tanta-       tanta        tantëa       tanta           tantuva        tantanë      atantië        á tanta     tantala      tantaina      tantië
Hate                    tev-         tevë         téva         tevë, tevi-     tevuva         tévë?        etévië         á tevë      tévala       tévina        tevië
Have knowledge of       hanya-       hanya        hanyëa       hanya           hanyuva        hanyanë      ahánië         á hanya     haryala      hanyaina      hanië
Have, possess           harya-       harya        haryëa       harya           haryuva        haryanë      ahárië         á harya     tévala       haryaina      harië
Heal, renew             envinyata-   envinyata    envinyatëa   envinyata       envinyatuva    envinyatán   envinyatië     á           envinyatá    envinyanta    envinyatië
                                                                                              ë                           envinyata   la
Hear                    hlar-        hlarë        hlára        hlarë, hlari-   hlaruva        hlarnë       ahlárië        á hlarë     hlárala      hlarna        hlarië
Heave                   amorta-      amorta       amortëa      amorta          amortuva       amortanë     amortië        á amorta    amortala     amortaina     amortië
Heave (intransitive,    rúma-        rúma         rúmëa        rúma            rúmuva         rúmanë       urúmië         á rúma      rúmala       rúmaina       rúmië
of heavy things)
Heed                    cim-         cimë         címa         cimë, cimi-     cimuva         cimnë        icímië         á cimë      címala       cimna         cimië
Hew (with sword)        mac-         macë         máca         macë, maci-     macuva         mancë        amácië         á macë      mácala       mácina        macië
Forge                   maca-        maca         mácëa        maca            macuva         macanë       amácië         á maca      mácala       macaina       macië
Hew (with axe?)         pelehta-     pelehta      pelehtëa     pelehta         pelehtuva      pelehtanë    epelehtië      á pelehta   pelehtala    pelehtaina    pelehtië
Hide                    nurta-       nurta        nurtëa       nurta           nurtuva        nurtanë      unurtië        á nurta     nurtala      nurtaina      nurtië
Hide                    lom-         lomë         lóma         lomë, lomi-     lomuva         lomnë        olómië         á lomë      lómala       lomna         lomië
Hide                    moru-        ?moro        mórua        ?moru           moruva         ?morunë      ?omórië        á moro      mórula       ?moruina      morië?
Hunt (pursue)           roita-       roita        roitëa       roita           roituva        roitanë      oroitië        á roita     roitala      roitaina      roitië
Illuminate-             calya-       calya        calyëa       calya           calyuva        calyanë      acálië         á calya     calyala      calyaina      calië
Impel (impersonal)      ora-         ora          orëa         orë+dative      oruva          oranë        órië, orórië   á ora       órala        oraina        orië
Impel (impersonal)      or-          orë          óra          orë+dative      oruva          ornë         órië, orórië   á ora       órala        oraina        orië
Induce                   sahta-      sahta        sahtëa       sahta           sahtuva        sahtanë      asahtië        á sahta     sahtala      sahtaina      sahtië
Indicate, show          tana-        tana         tanëa        tana            tanuva         tananë       atánië         á tana      tánala       tanaina       tanië
Invent                  auta-        auta         autëa        auta            autuva         autanë       autië          á auta      autala       autaina       autië
Jerk                    rihta-       rihta        rihtëa       rihta           rihtuva        rihtanë      irihtië        á rihta     rihtala      rihtaina      rihtië
Judge                   nam-         namë         náma         namë, nami-     namuva         namnë        anámië         á namë      námala       namna         namië
Judge                   ham-         hamë         háma         hamë, hami-     hamuva         hamnë        ahámië         á hamë      hámala       hamna         hamië
Judge                   nav-         navë         nava         navë, navi-     navuva         navë         anávië         á navë      navala       návina        navië
Jump                    cap-         capë         cápa         capë, capi-     capuva         campë        acápië         á capë      cápala       cápina        capië
Kindle (set light to)   calta-       calta        caltëa       calta           caltuva        caltanë      acaltië        á calta     caltala      caltaina      caltië
Kindle (a fire?)        narta-       narta        nartëa       narta           nartuva        nartanë      anartië        á narta     nartala      nartaina      nartië
Kindle (a star)         tinta-       tinta        tintëa       tinta           tintuva        tintanë      itintië        á tinta     tintala      tintaina      tintië
Kindle (make burn)      turu-        ?turo        túrua        ?turu           turuva         ?turunë      ?utúrië        ?á turo     túrula       ?turuina      ?turië
Kindle (make burn)      tunda-       tunda        tundëa       tunda           tunduva        tundanë      utundië        á tunda     tundala      tundaina      tundië
Knock                   tamba-       tamba        tambëa       tamba           tambuva        tambanë      atambië        á tamba     tambala      tambaina      tambië
Know                    ista-        ista         istëa        ista            istuva         sintë        ?isintië       á ista      istala       istaina       istië
Labour                  móta-        móta         mótëa        móta            mótuva         mótanë       omótië         á móta      mótala       mótaina       mótië
Lament                  naina-       naina        nainëa       naina           nainuva        nainanë      ananië         á naina     nainala      nainaina      nainië
Lament                  nyéna-       nyéna        nyénëa       nyéna           nyénuva        nyénanë      enyénië        á nyéna     nyénala      nyénaina      nyénië
                                                                                                                                            2004-07-30    page 7 of 12

English equivalent     Verb stem   Infinitive   present     Aorist        Future tense   Past tense   Perfect     Imperativ    Active       Passive        Gerund
                                                tense                                                 tense       e            participle   participle
Last                   termar-     termarë      termára     termarë,      termaruva      termarnë     termarië    á termarë    termárala    termarna       termarië
                                                            termari-
Laugh                  lala-       lála         lalëa       lala          láluva         lalanë,      alálië      á lala       lálala       lalaina        lalië
                                                                                         landë
Lead                   tulya-      tulya        tulyëa      tulya         tulyuva        tulyanë      utúlië      á tulya      tulyala      tulyaina       tulië
Lead into              mittanya-   mittanya     mittanyëa   mittanya      mittanyuva     mittanyanë   imittanië   á mittanya   mittanyala   mittanyaina    mittanië
Leap                   halta-      halta        haltëa      halta         haltuva        haltanë      ahaltië     á halta      haltala      haltaina       haltië
Leave, disappear       auta-       auta         autëa       auta          autuva         vánë         avánië      á auta       autala?      vanwa          autië?
Leave, go away         auta-       auta         autëa       auta          autuva         oantë        oantië      á auta       autala?      autina?        autië?
Lessen                 píca-       píca         pícëa       píca          pícuva         pícanë       ipícië      á píca       pícala       pícaina        pícië
Lick                   lav-        lavë         láva        lavë, lavi-   lavuva         lávë         alávië      á lavë       lávala       lávina         lavië
Lick (frequentative)   lapsa-      lapsa        lapsëa      lapsa         lapsuva        lapsanë      alapsië     á lapsa      lapsala      lapsaina       lapsië
Lie heavy              lumna-      lumna        lumnëa      lumna         lumnuva        lumnanë      ulumnië     á lumna      lumnala      lumnaina       lumnië
Lie (horizontally)     caita-      caita        caitëa      caita         caituva        caitanë      acaitië     á caita      caitala      caitaina       caitië
Lift up                orta-       orta         ortëa       orta          ortuva         ortanë       ortië       á orta       ortala       ortaina        ortië
Listen                 lár-        lárë         lára        lárë, lári-   láruva         larnë        (orortië)
                                                                                                      alárië      á lárë       lárala       lárna          lárië
Listen                 lasta-      lasta        lastëa      lasta         lastuva        lastanë      alastië     á lasta      lastala      lastaina       lastië
Loathe, abhor          yelta-      yelta        yeltëa      yelta         yeltuva        yeltanë      eyeltië     á yelta      yeltala      yeltaina       yeltië
Long for               milya-      milya        milyëa      milya         milyuva        milyanë      imílië      á milya      milyala      milyaina       milië
Look at                yéta-       yéta         yétëa       yéta          yétuva         yétanë       eyétië      á yéta       yétala       yétaina        yétië
Look!                                                                                                             ela!
Loose, slacken         lenca-      lenca        lencëa      lenca         lencuva        lencanë      elencië     á lenca      lencala      lencaina       lencië
Love                   mel-        melë         méla        melë, meli-   meluva         mellë        emélië      á melë       mélala       mélina,        melië
Lower (brood)          luvu-       ?luvo        lúvua       ?luvu         luvuva         ?luvunë      ?ulúvië     ?á luvo      lúvula       melda
                                                                                                                                            ?luvuina       ?luvië
Make                   car-        carë         cára        carë, cari-   caruva         carnë        acárië      á carë       cárala       carna          carië
Make for (a place)     mína-       mína         mínëa       mína          mínuva         mínanë       imínië      á mína       mínala       mínaina        mínië
Manage                 mahta-      mahta        mahtëa      mahta         mahtuva        mahtanë      amahtië     á mahta      mahtala      mahtaina       mahtië
Mar                    hasta-      hasta        hastëa      hasta         hastuva        hastanë      ahastië     á hasta      hastala      hastaina       hastië
Move (intrans.),       rúma-       rúma         rúmëa       rúma          rúmuva         rúmanë       urúmië      á rúma       rúmala       rúmaina        rúmië
rumble
Name                   esta-       esta         estëa       esta          estuva         estanë       estië       á esta       estala       estaina        estië
Net, snare             remba-      remba        rembëa      remba         rembuva        rembanë      erembië     á remba      rembala      rembaina       rembië
Net, snare             remi-       remë?        réma?       remë, remi-   remuva         reminë       erémië?     á remë?      rémila       remina         remië
Not be, not do         um-         umë          umëa        ?
                                                            umë, umi-     úva            úmë          ?úmië                    úmala?                      umië
Open, allow entry      latya-      latya        latyëa      latya         latyuva        lantë? /     alátië?     á latya      latyala      latyaina       latië
                                                                                         latyanë
Open wide              palu-       ?palo        pálua       ?palu         paluva         ?palunë      ?apálië     á palo?      pálula       ?paluina       ?palië
Open wide, expand      palya-      palya        palyëa      palya         palyuva        palyanë?     apálië?     á palya      palyala      palyaina       palië
Open, spread out       panta-      panta        pantëa      panta         pantuva        pantanë      apantië     á panta      pantala      pantaina       pantië
Order (command)        can-        canë         cána        canë, cani-   Canuva         cannë        acánië      á canë       cánala       canna          canië
Overshadow             telta-      telta        teltëa      telta         teltuva        teltanë      eteltië     á telta      teltala      teltaina       teltië
Pass (disappear)       auta-       auta         autëa       auta          autuva         vánë         avánië      á auta       autala       vanwa?         autië?
                                                                                                                                                  2004-07-30   page 8 of 12

English equivalent     Verb stem   Infinitive   present    Aorist          Future tense   Past tense   Perfect          Imperativ    Active       Passive       Gerund
                                                tense                                                  tense            e            participle   participle
Pass (go)              auta-       auta         autëa      auta            autuva         oantë        oantië           á auta       autala       autina?       autië?
Pick up with fingers   lepta-      lepta        leptëa     lepta           leptuva        leptanë      eleptië          á lepta      leptala      leptaina      leptië
Play                   tyal-       tyalë        tyála      tyalë, tyali-   tyaluva        tyallë       atyálië          á tyalë      tyálala      tyalda        tyalië
Possess,               harya-      harya        haryëa     harya           haryuva        haryanë      ahárië           á harya      haryala      haryaina      harië
Pour (intransitive)    ulya-       ulya         úlëa       ulya            ulyuva         ullë         úlië             á ulya       ulyala       ulyaina       ulië
Pour (transitive)      ulya-       ulya         úlëa       ulya            ulyuva         ulyanë,      úlië             á ulya       ulyala       ulyaina       ulië
Pout                   penga-      penga        pengëa     penga           penguva        penganë      epengië          á penga      pengala      pengaina      pengië
Praise                 laita-      laita        laitëa     laita           laituva        laitanë      alaitië          á laita      laitala      laitaina      laitië
Pray                   arca-       arca         arcëa      arca            arcuva         arcanë       árcië            á arca       arcala       arcaina       arcië
Pray                   hyama-      hyama        hyamëa     hyama           hyamuva        hyamanë      ahyámië          á hyama      hyamala      hyamaina      hyamië
Pray                   hyer-       hyerë        hyéra      hyerë,          hyeruva        hyernë       ehyérië          á hyerë      hyérala      hyerna        hyerië
Press, thrust          nir-        nirë         níra       hyeri-
                                                           nirë, niri-     niruva         nindë        inírië           á nirë       nírala       nirna         nirië
Prick, sting           erca-       erca         ercëa      erca            ercuva         ercanë       ercië            á erca       ercala       ercaina       ercië
Prick, sting           nasta-      nasta        nastëa     nasta           nastuva        nastanë      anastië          á nasta      nastala      nastaina      nastië
Prolong                taita-      taita        taitëa     taita           taituva        taitanë      ataitië          á taita      taitala      taitaina      taitië
Protect                varya-      varya        varyëa     varya           varyuva        varyanë      avárië           á varya      varyala      varna         varië
Puff                   hwesta-     hwesta       hwestëa    hwesta          hwestuva       hwestanë     ehwestië         á hwesta     hwestala     hwestaina     hwestië
Pursue                 roita-      roita        roitëa     roita           roituva        roitanë      oroitië          á roita      roitala      roitaina      roitië
Put an end to          metya-      metya        metyëa     metya           metyuva        metyanë      emétië           á metya      metyala      metyaina      metië
Put aside              hehta-      hehta        hehtëa     hehta           hehtuva        hehtanë      ehehtië          á hehta      hehtala      hehtaina      hehtië
Put to shame           naitya-     naitya       naityëa    naitya          naityuva       naityanë     anaitië          á naitya     naityala     naityaina     naitië
Quarrel                costa-      costa        costëa     costa           costuva        costanë      ocostië          á costa      costala      costaina      costië
Raise                  orta-       orta         ortëa      orta            ortuva         ortanë       ortië, orortië   á orta       ortala       ortaina       ortië
Ravish                 amapta-     amapta       amaptëa    amapta          amaptuva       amaptanë     amaptië          á amapta     amaptala     amaptaina     amatië
Reach                  rahta-      rahta        rahtëa     rahta           rahtuva        rahtanë      arahtië          á rahta      rahtala      rahtaina      rahtië
Read                   cenda-      cenda        cendëa     cenda           cenduva        cendanë      ecendië          á cenda      cendala      cendaina      cendië
Recall, remember       enyal-      enyalë       enyála     enyalë,         enyaluva       enyallë      enayálië         á enyalë     enyála       enyalda       enyalië
Receive                tuvu-       ?tuvo        túvua      enyali-
                                                           ?tuvu           tuvuva         ?tuvunë      ?utúvië          ?á tuvo      túvula       ?tuvuina      ?tuvië
Reckon                 not-        notë         nóta       notë, noti-     notuva         nontë        onótie           á notë       nótala       nótina        notië
Redeem, deliver        eterúna-    eterúna      aterúnëa   eterúna         eterúnuva      eterúnanë    eterúnië         á eterúna    eterúnala    eterúnaina    eterúnië
Refill                 enquat-     enquatë      enquáta    enquatë,        enquantuva     enquantë     enquátië         á enquatë    enquátala    enquátina     enquatië
                                                           enquati-
Refuse, say no         avaquet-    avaquetë     avaquéta   avaquetë,       avaquetuva     avaquentë    avaquetië        á avaquetë   avaquétala   avaquétina    avaquetië
                                                           avaqueti-
Refuse, say no         váquet-     váquetë      váqueta    váquetë,        váquetuva      váquentë     váquetië         á váquetë    váquétala    váquétina     váquetië
                                                           váqueti-
Relate, tell           nyar-       nyarë        nyára      nyarë,          nyaruva        nyarnë       anyárië          á nyarë      nyárala      nyarna        nyarië
Release                lerya-      lerya        leryëa     nyari-
                                                           lerya           leryuva        leryanë      elérië           á lerya      leryala      leryaina      lerië
Remember               enyal-      enyalë       enyála     enyalë,         enyaluva       enyallë      enayálië         á enyala     enyálala     enyalda       enyalië
                                                           enyali-
Rend                   narci-      narcë?       narcëa?    narcë, narci-   narcuva        narcinë      anarcië          á narcë      narcila?     narcina       narcië?
                                                                                                                                                      2004-07-30    page 9 of 12

English equivalent      Verb stem    Infinitive   present      Aorist          Future tense   Past tense   Perfect          Imperativ    Active       Passive        Gerund
                                                  tense                                                    tense            e            participle   participle
                                                  narca?
Renew                   envinyata-   envinyata    envinyatëa   envinyata       envinyatuva    envinyatán   envinyatië        á           envinyatá    envinyanta     envinyatië
Repeat                  tatya-       tatya        tatyëa       tatya           tatyuva        ë
                                                                                              tatyanë      atatië           envinyata
                                                                                                                            á tatya      la
                                                                                                                                         tatyala      tatyaina       tatië
Rest                    ser-         serë         séra         serë, seri-     seruva         sendë        esérië           á serë       sérala       serna          serië
Rest (take a rest)      hauta-       hauta        hautëa       hauta           hautuva        hautanë      ahautië          á hauta      hautala      hautaina       hautië
Restrain                avalerya-    avalerya     avaleryëa    avalerya        avaleryuva     avaleryanë   avalérië         á avalerya   avaleryala   avaleryaina    avalerië
Return, come back       entul-       entulë       entúla       entulë,         entuluva       entullë      enutúlië         á entulë     entúlala     entulda        entulië
Return, go round        pel-         pelë         péla         entuli-
                                                               pelë, peli-     peluva         pellë        epélië           á pelë       pélala       pelda          pelië
Rise                    orta-        orta         ortëa        orta            ortuva         ortanë       ortië, orortië   á orta       ortala       ortaina        ortië
Roof                    tópa-        tópa         tópëa        tópa            tópuva         tópanë       otópië           á tópa       tópala       tópaina        tópaië
Rule                    tur-         turë         túra         turë, turi-     turuva         turnë        utúrië           á turë       túrala       turna          turië
Rule                    heru-        ?hero        hérua        ?heru           heruva         ?herunë      ?ehérië          á hero?      hérula       ?heruina       ?herië
Rule (divine power)     vala-        vála         valëa        valë, vali-     valuva         valanë       aválië           á vala       válala       valaina        valië
Sail                    cir-         cirë         círa         cirë, ciri-     ciruva         cirnë        icírië           á cirë       círala       cirna          cirië
Say                     quet-        quetë        quéta        quetë, queti-   quetuva        quentë       equétië          á quetë      quétala      quétina        quetië
Says, said                                        equë         equë                           equë
Scatter, transitive     winta-       winta        wintëa       winta           wintuva        wintanë      iwintië          á winta      wintala      wintaina       wintië
Scatter, intransitive   winta-       winta        wintëa       winta           wintuva        winnë        iwintië          á winta      wintala      wintaina       wintië
Screen from light       halya-       halya        halyëa       halya           halyuva        halyanë      ahálië           á halya      halyala      halyaina       halië
Screen, canopy          telta-       telta        teltëa       telta           teltuva        teltanë      eteltië          á telta      teltala      teltaina       teltië
See                     cen-         cenë         céna         cenë, ceni-     cenuva         cennë        ecénië           á cenë       cénala       cenna          cenië
See                     véla-        véla         vélëa        véla            véluva         vélanë       evélië           á véla       vélala       vélaina        vélië
Seize                   mapa-        mapa         mápëa        mapa            mapuva         mampë,       amápië           á mapa       mápala       mapaina        mapië
                                                                                              mapanë
Send flying (urge)      horta-       horta        hortëa       horta           hortuva        hortanë      ohortië          á horta      hortala      hortaina       hortië
Send for                tulta-       tulta        tultëa       tulta           tultuva        tultanë      utultië          á tulta      tultala      tultaina       tultië
Send, cause to go in    menta-       menta        mentëa       menta           mentuva        mentanë      ementië          á menta      mentala      mentaina       mentië
Set (of direction
certain the sun)        númeta-      númeta       númetëa      númeta          númetuva       númetanë     unúmetië         á númeta     númetala     númetaina      númetië
Set (of the sun)        númenda-     númenda      númendëa     númenda         númenduva      númendanë    unúmendië        á            númendal     númendaina     númendië
                                                                                                                            númenda      a
Set free                lerya-       lerya        leryëa       lerya           leryuva        leryanë      elérië           á lerya      leryala      leryaina       lerië
Set out to do           horya-       horya        horyëa       horya           horyuva        hornë        ohorië           á horya      horyala      horyaina       horië
vigorously
Set up                  tulca-       tulca        tulcëa       tulca           tulcuva        tulcanë      utulcië          á tulca      tulcala      tulcaina       tulcië
Set, fix                panya-       panya        panyëa       panya           panyuva        panyanë      apánië           á panya      panyala      panyaina       panië
Shine                   cal-         calë         cála         calë, cali-     caluva         callë,       acálië           á calë       cálala       calda          calië
                                                                                              caltanë
Shine (with white       sil-         silë         síla         silë, sili-     siluva         sillë        isílië           á silë       sílala       silda          silië
light)
Shine (white) freq.     sisíla-      sisíla       sisílëa      sisíla          sisíluva       sisílanë     sisílië          á sisíla     sisílala     sisílaina      sisílië
Shine (white)           ninquita-    ninquita     ninquitëa    ninquita        ninquituva     ninquitanë   ininquitië       á ninquita   ninquitala   ninquitaina    ninquitië
                                                                                                                                       2004-07-30   page 10 of 12

English equivalent   Verb stem   Infinitive   present    Aorist        Future tense   Past tense   Perfect    Imperativ   Active       Passive         Gerund
                                              tense                                                tense      e           participle   participle
Shout                rama-       rama         rámëa      rama          ramuva         ramanë       arámië     á rama      rámala       ramaina         ramië
Show, indicate       tana-       tana         tánëa      tana          tanuva         tananë       atánië     á tana      tánala       tanaina         tanië
Sing                 linda-      linda        lindëa     linda         linduva        lindanë      ilindië    á linda     lindala      lindaina        lindië
Sing                 lir-        lirë         líra       lirë, liri-   liruva         lirnë        ilírië     á lirë      lírala       lirna           lirië
Sip                  salpa-      salpa        salpëa     salpa         salpuva        salpanë      asalpië    á salpa     salpala      salpaina        salpië
Sit                  har-        harë         hára       harë, hari-   haruva         harnë        ahárië     á harë      hárala       harna           harië
Slacken              lehta-      lehta        lehtëa     lehta         lehtuva        lehtanë      elehtië    á lehta     lehtala      lehtaina        lehtië
Sleep                fum-        fumë         fúma       fumë, fumi-   fumuva         fumnë        ufúmië     á fumë      fúmala       fumna           fumië
Slide down           talta-      talta        taltëa     talta         taltuva        taltanë      ataltië    á talta     taltala      taltaina        taltië
Slumber              lor-        lorë         lóra       lorë, lori-   loruva         lornë        olórië     á lorë      lórala       lorna           lorië
Slumber              muru-       ?muro        múrua      ?muru         muruva         ?murunë      ?umúrië    á muro?     múrula       ?muruina        ?murië
Snarl                yarra-      yarra        yarrëa     yarra         yarruva        yarranë      ayarrië    á yarra     yarrala      yarraina        yarrië
Snow (it snows)      faut-       fautë        fauta      fauta         fautuva        fauntë       afautië    á fautë     fautala      fautina         fautië
Sound                lamya-      lamya        lamya      lamya         lamyuva        lamnë        alámië     á lamya     lamyala      lamyaina        lamië
Sow                  rer-        rerë         réra       rerë, reri-   reruva         rendë        erérië     á rerë      rérala       rerna           rerië
Sparkle              tintina-    tintina      tintinëa   tintina       tintinuva      tintinanë    tintínië   á tintina   tintinala    tintinaina      tintinië
Speak                quet-       quetë        quéta      quentë,       quetuva        quentë       equétië    á quetë     quétala      quétina         quetië
Speed up             horta-      horta        hortëa     queti-
                                                         horta         hortuva        hortanë      ohortië    á horta     hortala      hortaina        hortië
Spread, open wide    palu-       ?palo        pálua      ?palu         paluva         ?palunë      ?apálië    á palo?     pálula       ?paluina        ?palië
Spread, open wide    palya-      palya        palyëa     palya         palyuva        palyanë      apálië     á palya     palyala      palyaina        palië
Sprout               tuia-       tuia         tuiëa      tuia          tuiuva?        tuianë       utúië?     á tuia      tuiala       tuiaina         tuië?
Sprout               lohta-      lohta        lohtëa     lohta         lohtuva        lohtanë      olohtië    á lohta     lohtala      lohtaina        lohtië
Squat                haca-       haca         hácëa      haca          hacuva         hacanë       ahácië     á haca      hácala       hacaina         hacië
Stain                vahta-      vahta        vahtëa     vahta         vahtuva        vahtanë      avahtië    á vahta     vahtala      vahtaina        vahtië
Stand                tyulta-     tyulta       tyultëa    tyulta        tyultuva       tyultanë     utyultië   á tyulta    tyultala     tyultaina       tyultië
Startle              capta-      capta        captëa     capta         captuva        captanë      acaptië    á capta     captala      captaina        captië
Stay (abide)         mar-        marë         mára       marë, mari-   maruva         marnë        amárië     á marë      márala       marna           marië
Stick to             himya-      himya        himyëa     himya         himyuva        himyanë      ihímië     á himya     himyala      himyaina        himië
Sting                nasta-      nasta        nastëa     nasta         nastuva        nastanë      anastië    á nasta     nastala      nastaina        nastië
Sting                erca-       erca         ercëa      erca          ercuva         ercanë       erercië    á erca      ercala       ercaina         ercië
Stink                yolo-       ?yolo        ?yoloa     ?yolo         yoluva         yolonë       ?oyólië    ?á yolo     ?yólola      ?yoloina?       ?yolië
Stop                 pusta-      pusta        pustëa     pusta         pustuva        pustanë      upustië    á pusta     pustala      pustaina        pustië
Stop, block          tap-        tapë         tápa       tapë, tapi-   tapuva         tampë        atápië     á tapë      tápala       tápina          tapië
Stop, not allow to   nuhta-      nuhta        nuhtëa     nuhta         nuhtuva        nuhtanë      unuhtië    á nuhta     nuhtala      nuhtaina        nuhtië
continue a rest
Stop, take           hauta-      hauta        hautëa     hauta         hautuva        hautanë      ahautië    á hauta     hautala      hautaina        hautië
Stray                ranya-      ranya        ranyëa     ranya         ranyuva        rannë        aránië     á ranya     ranyala      ranyaina        ranië
Stray about          mista-      mista        mistëa     mista         mistuva        mistanë      imistië    á mista     mistala      mistaina        mistië
Stream out quickly   celu-       ?celo        célua      ?celu         celuva         ?celunë      ?ecélië    á celo?     célula       ?celuina        ?celië
Strech out           rahta-      rahta        rahtëa     rahta         rahtuva        rahtanë      arahtië    á rahta     rahtala      rahtaina        rahtië
Stretch              lenu-       ?leno        lénua      ?lenu         lenuva         ?lenunë      ?elénië    á leno?     lénula       ?lenuina        ?lenië
Strengthen           antorya-    antorya      antoryëa   antorya       antoryuva      antoryanë    antórië?   á antorya   antoryala    antoryaina      antorië
                                                                                                                                                 2004-07-30    page 11 of 12

English equivalent    Verb stem   Infinitive   present     Aorist          Future tense   Past tense    Perfect        Imperativ    Active       Passive          Gerund
                                               tense                                                    tense          e            participle   participle
Stride                telconta-   telconta     telcontëa   telconta        telcontuva     telcontanë    etelcontië     á telconta   telcontala   telcontaina      telcontië
Suffice               farya-      farya        faryëa      farya           faryuva        farnë         afárië         á farya      faryala      faryaina         faryië
Suffocate             quoro-      ?quoro       quóroa?     ?quoro          quoruva        quoronë       ?oquórië       á quoro?     ?quórola     farna?
                                                                                                                                                 ?quoroina        ?quorië
Summon                naham-      nahamë       naháma      nahamë,         nahamuva       nahamnë       anahámië       á hahamë     nahámala     nahamna          nahamië
                                                           nahami-
Summon, call          yal-        yalë         yála        yalë, yali-     yaluva         yallë         ayálië         á yalë       yálala       yalda            yalië
Summon, fetch         tulta-      tulta        tultëa      tulta           tultuva        tultanë       utultië        á tulta      tultala      tultaina         tultië
Suppose               intya-      intya        intyëa      intya           intyuva        intyanë?      inintië        á intya      intyala      intyaina         intië
Swell                 tiuya-      tiuya        tiuyëa      tiuya           tiuyuva        tiunë         utúië?         á tiuya      tiuyala      tiuyaina         tiuië?
Swirl                 hwinya-     hwinya       hwinyëa     hwinya          hwinyuva       hwinnë        ihwínië        á hwinya     hwinyala     hwinyaina        hwinië
Talk                  quet-       quetë        quéta       quetë, queti-   quetuva        quentë        equétië        á quetë      quétala      quétina          quetië
Tangle                fasta-      fasta        fastëa      fasta           fastuva        fastanë       afastië        á fasta      fastala      fastaina         fastië
Tap                   tam-        tamë         táma        tamë, tami-     tamuva         tamnë         atámië         á tamë       támala       tamna            tamië
Taste                 tyav-       tyavë        tyáva       tyavë, tyavi-   tyavuva        tyávë,        atyávië        á tyavë      tyávala      tyávina          tyavië
                                                                                          tyambë
Tell                  nyar-       nyarë        nyára       nyarë,          nyaruva        nyarnë        anyárië        á nyarë      nyárala      nyárna           nyarië
Terrify               ruhta-      ruhta        ruhtëa      nyari-
                                                           ruhta           ruhtuva        ruhtanë       uruhtië        á ruhta      ruhta        ruhtaina         ruhtië
Think, deem           nav-        navë         náva        navë, navi-     navuva         ?návë         anávië         á navë       návala       navaina          navië
Think, reason         sana-       sana         sanëa       sana            sanuva         sananë        asánië         á sana       sánala       sanaina          sanië
Thrust                nir-        nirë         níra        nirë, niri-     niruva         nindë         inírië         á nirë       nírala       nirna            nirië
Tie                   nut-        nutë         núta        nutë, nuti-     nutuva         nuntë         unútië         á nutë       nútala       nútina           nutië
Toil                  móta-       móta         mótëa       móta            mótuva         mótanë        omótië         á móta       mótala       mótaina          mótië
Touch (literally)     appa-       appa         appëa       appa            appuva         appanë        appië          á appa       appala       appaina          appië
Touch, concern        ap-         apë          ápa         apë, api-       apuva          apanë         ápië           á apë        ápala        apaina           apië
Torment               nwalya-     nwalya       nwalyëa     nwalya          nwalyuva       nwalyanë      anwálië        á nwalya     nwalyala     nwalyaina        nwalië
Trade                 manca-      manca        mancëa      manca           mancuva        mancanë       amancië        á manca      mancala      mancaina         mancië
Travel                lelya-      lelya        lelyëa      lelya           lelyuva        lendë         elendië        á lelya      lelyala      lelyaina         lelië
Twine                 lia-        lia          líëa        lia             liuva          lianë         ilíë           á lia        líala        liaina           lië
Twinkle               tintila-    tintila      tintilëa    tintila         tintiluva      tintilanë     itintilië      á tintila    tintila      tintilaina       tintilië
Twist                 ric-        ricë         ríca        ricë, rici-     ricuva         rincë         irícië         á ricë       rícala       rícina           ricië
Twitch                rihta-      rihta        rihtëa      rihta           rihtuva        rihtanë       irihtië        á rihta      rihtala      rihtaina         rihtië
Understand            hanya-      hanya        hanyëa      hanya           hanyuva        hanyanë       ahánië         á hanya      hanyala      hanyaina         hanië
Unfurl                panta-      panta        pantëa      panta           pantuva        pantanë       apantië        á panta      pantala      pantaina         pantië
Urge                  horta-      horta        hortëa      horta           hortuva        hortanë       ohortië        á horta      hortala      hortaina         hortië
Urge, impel (+dat.)   ora-        ora          orëa        ora+dative      oruva          oranë, ornë   orórië, orië   -            órala        oraina           orië
Veil                  halya-      halya        halyëa      halya           halyuva        halyanë       ahálië         á halya      halyala      halyaina         halië
Veil                  vasarya-    vasarya      vasaryëa    vasarya         vasaryuva      vasaryanë     avásarië       á vasarya    vasaryala    vasaryaina       vasarië
Veil                  fanta-      fanta        fantëa      fanta           fantuva        fantanë       afantië        á fanta      fantala      fantaina         fantië
Wake up               eccoita-    eccoita      eccoitëa    eccoita         eccoituva      eccoitanë     eccoitië       á eccoita    eccoitala    eccoitaina       eccoitië
Walk                  vanta-      vanta        vantëa      vanta           vantuva        vantanë       avantië        á vanta      vantala      vantaina         vantië
Wander                ranya-      ranya        ranyëa      ranya           ranyuva        rannë         aranië         á ranya      ranyala      ranyaina         ranië
                                                                                                                                           2004-07-30   page 12 of 12

English equivalent   Verb stem   Infinitive   present     Aorist        Future tense   Past tense   Perfect      Imperativ    Active       Passive         Gerund
                                              tense                                                 tense        e            participle   participle
Want                 mer-        merë         méra        merë, meri-   meruva         mernë        emérië       á merë       mérala       merna           merië
Watch                tir-        tirë         tíra        tirë, tiri-   tiruva         tirnë        itírië       á tirë       tírala       tirna           tirië
Wave, surge          solto-      solto?       soltoa?     solto?        soltuva        soltonë?     osoltië      á solto      soltola?     soltoina?       soltië?
War (make war        ohtacar-    ohtacarë     ohtacára    ohtacarë,     ohtacaruva     ohtacarnë    ohtacárië    á ohtacarë   ohtacárala   ohtacarna       ohtacarië
upon)                                                     ohtacari-
Wear                 col-        colë         cóla        colë, coli-   coluva         collë        ocólië       á colë       cólala       colda           colië
Wear out             yerya-      yerya        yeryëa      yerya         yeryuva        yeryanë      eyérië       á yerya      yeryala      yeryaina        yerië
Weave                lanya-      lanya        lanyëa      lanya         lanyuva        lanyanë      alánië       á lanya      lanyala      lanyaina        lanië
Wed                  vesta       vesta        vestëa      vesta         vestuva        vestanë      evestië      á vesta      vestala      vestaina        vestië
Whisper              lussa-      lussa        lussëa      lussa         lussuva        lussanë      ulussië      á lussa      lussala      lussaina        lussië
Whiten, make white   ninquitá-   ninquitá     ninquítëa   ninquita      ninquituva?    ninquitánë   ninquitánë   á ninquitá   ninquitála   ninquinta       ninquitië?
Wield a weapon       mahta-      mahta        mahtëa      mahta         mahtuva        mahtanë      amahtië      á mahta      mahtala      mahtaina        mahtië
Wield, control       tur-        turë         túra        turë, turi-   turuva         turnë        utúrië       á turë       túrala       turna           turië
Wish                 mer-        merë         méra        merë, meri-   meruva         mernë        emérië       á merë       mérala       merna           merië
Wish to go somewh.   mína-       mína         mínëa       mína          mínuva         mínanë       imínië       á mína       mínala       mínaina         mínië
Wither               hesta-      hesta        hestëa      hesta         hestuva        hestanë      ehestië      á hesta      hestala      hestaina        hestië
Wound                harna-      harna        harnëa      harna         harnuva        harnanë      aharnië      á harna      harnala      harna           harnië
Wrap                 vaita-      vaita        vaitëa      vaita         vaituva        vaitanë      avaitië      á vaita      vaitala      vaitaina        vaitië
Write                tec-        tecë         téca        tecë, teci-   tecuva         tencë        etécië       á tecë       técala       técina          tecië
Yawn                 hac-        hacë         háca        hacë, haci-   hacuva         hancë        ahácië       á hacë       hácala       hácina          hacië
Yawn                 yanga-      yanga        yangëa      yanga         yanguva        yanganë      ayangië      á yanga      yangala      yangaina        yangië
wn                 hac-        hacë         háca        hacë, haci-   hacuva         hancë        ahácië       á hacë       hácala       hácina          hacië
Yawn                 yanga-      yanga        yangëa      yanga         yanguva        yanganë      ayangië      á yanga      yangala      yangaina        yangië

				
DOCUMENT INFO
Shared By:
Categories:
Stats:
views:649
posted:10/11/2010
language:English
pages:12