Rancangan Pengajaran Harian by niakpt

VIEWS: 1,911 PAGES: 9

									RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran     :    Bahasa Melayu
Kelas              :    Pemulihan Tahun 2
Tarikh             :    2 September 2010
Hari               :    Isnin
Masa               :    8.00 – 9.00 pagi
Bilangan Murid     :    8 orang
Tajuk              :    Perkataan Vokal Berganding
Hasil Pembelajaran :    Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
                        1. Murid-murid boleh mengeja dan membunyikan perkataan
                            vokal berganding dengan sebutan yang betul (Kumpulan
                            Cerdas, Kumpulan Sederhana, Kumpulan Lambat).
                        2. Murid-murid boleh membaca perkataan vokal berganding
                            tanpa mengeja (Kumpulan Cerdas).
                        3. Murid-murid boleh membaca ayat mudah dalam petikan
                            yang mengandungi perkataan vokal berganding
                            (Kumpulan Cerdas dan Kumpulan Sederhana).
                        4. Menulis perkataan vokal berganding secara imlak (guru
                            menyebut murid menulis).
Kemahiran          :    1. Menyebut kemahiran vokal berganding
                        2. Membatang perkataan vokal berganding
                        3. Membaca petikan perkataan vocal berganding
Pengetahuan Sedia Ada   :       1. Murid sudah mengenal huruf kecil dan huruf besar
                                2. Murid dapat membezakan huruf vokal dan huruf
                                   konsonan
                                3. Murid sudah menguasai kemahiran perkataan
                                   yang mengandungi diftong
Penerapan Nilai         :       1. Rajin berusaha
                                2. Berani
LANGKAH               ISI KANDUNGAN         AKTIVITI PENGAJARAN &        CATATAN
 / MASA                                        PEMBELAJARAN


Set Induksi Seni kata lagu :                 1. Guru mengucap           Teknik :
 (5 minit)            Baca buku selalu          selamat dan bertanya    Nyanyian
  Lagu                  Mencari ilmu            khabar semua murid      dan gerakan
                     Kita kan jadi pandai
                        Jika tak lalai       2. Guru bertanya hobi      Nilai :
                                                murid-murid             Mendengar
                      Baca buku cerita                                  arahan, rajin
                       Besar gunanya         3. Guru menayang           berusaha
                 Banyak gambar yang indah       senikata lagu
                        Dalam cerita                                    BBM :
                                             4. Guru menyanyi lagu      Senikata
                                                sambil membuat          lagu dalam
                                                gerakan yang            bentuk
                                                bersesuaian dengan      power point
                                                lagu diiringi muzik
                                                yang dimainkan
                                                melalui tayangan
                                                power point


                                             5. Murid menyanyi
                                                bersama-sama guru
                                                berserta gerakan


                                             6. Guru menerangkan
                                                kepada murid kebaikan
                                                membaca
LANGKAH                 ISI KANDUNGAN             AKTIVITI PENGAJARAN &         CATATAN
  / MASA                                             PEMBELAJARAN




             1. Kemahiran vokal berganding         1. Guru meminta murid       Teknik :
Langkah 1    ’kv+vk’ berserta contoh :                menyebut huruf vokal     Mengeja dan
(15 minit)        a) aa – taat, saat                  beramai-ramai.           menyebut
                  b) ai – baik, kait
                  c) au – laut, lauk               2. Guru meminta murid       Nilai :
                  d) ia – liat, diam                  menyebut huruf           Mendengar
                  e) iu – liut, cium                  konsonan beramai-        arahan
                  f) ua – buat, suam                  ramai
                  g) ui – kuih, cuit                                           BBM :
                                                   3. Guru memberitahu         Perkataan
             2. Perkataan-perkataan vokal             murid-murid mereka       vokal
             berganding ’kv+vk’ berserta gambar       akan mempelajari         berganding
                                                      perkataan yang           berserta
                                                      menggabungkan huruf      contoh
                                                      konsonan, vokal, vokal   bergambar
                                                      dan konsonan             dalam

             a)    Bu + as = Buas                                              bentuk
                                                   4. Guru menayangkan         power point
                                                      slaid perkataan
                                                      mengandungi huruf
                                                      vokal berganding


                                                   5. Murid-murid mengeja
             b) La + ut = Laut                        dan menyebut
                                                      perkataan selepas


                                                   6. Latih tubi
LANGKAH               ISI KANDUNGAN         AKTIVITI PENGAJARAN &        CATATAN
  / MASA                                        PEMBELAJARAN


             c) Bu + ah = Buah




             d)   Du + it = Duit




             e)   Ka + il = Kail

Langkah 2    1. Membatang suku kata kvvk   1. Guru membahagikan         Teknik :
(20 minit)   (Kumpulan Lambat)                murid kepada 3            Mengeja,
                Sa + uh = Sauh
                                              kumpulan :                mengeja,
                                           a) Kumpulan Cerdas           menyebut,
                                           b) Kumpulan Sederhana        permainan
                                           c) Kumpulan Lambat           bahasa


                                           2. Kumpulan Cerdas dan       Nilai :
                                           Sederhana diberi permainan   Berdikari
                                           bahasa – Jejak Labah-Labah   Bekerjasama


                                           3. Guru memulakan            BBM :
                                           kemahiran membatang suku     1. Perkataan
                                           kata dengan Kumpulan         vokal
                                           Lambat sambil menunjukkan    berganding
                                           slaid yang mengandungi       bergambar
LANGKAH             ISI KANDUNGAN            AKTIVITI PENGAJARAN &         CATATAN
 / MASA                                          PEMBELAJARAN
          2. Membaca ayat mudah (Kumpulan   vokal berganding.             dalam
          Cerdas)                                                         bentuk
           a) Buah                          4. Murid mengeja dan          power point
              Ini buah.
                                            membatang suku kata vokal     2. Kad
              Ini buah epal.
              Buah epal sedap.              berganding dan                bacaan
              Buah epal manis.
                                            membunyikan dengan betul      bergred
                                            dengan dipantau oleh guru     3.Lembaran
           b) Daun
                                                                          kerja
              Ini daun.
              Daun warna hijau.             5. Murid membuat latih tubi   permainan
              Pokok ada daun.
                                            mengeja dan menyebut          bahasa
           c) Duit                          perkataan yang ditayang di
              Ini duit.
                                            slaid dan membunyikannya.
              Ini duit saya.
              Saya ada banyak duit.
                                            7. Murid kumpulan Lambat
           d) Fail
              Ini fail.                     diberi lembaran kerja
              Saya ada fail.
                                            mewarna perkataan yang
              Fail saya tebal.
                                            sama dan memadan

          e) Kail                           perkataan dengan gambar.
            Ini mata kail.
            Ini mata kail saya.
            Mata kail saya tajam.           8. Guru meneruskan
            Mata kail saya besar.           pengajaran dengan

          f) Paip                           Kumpulan Cerdas
             Ini paip.                      menggunakan bacaan
             Ini paip air.
             Paip air warna biru.           bergred yang mengandungi
                                            perkataanvokal berganding.
          g) Paus
             Ini ikan paus.
             Ikan paus besar.               9. Guru membaca petikan
             Ikan paus warna biru.
                                            ayat mudah diikuti oleh
                                            murid.
     LANGKAH            ISI KANDUNGAN          AKTIVITI PENGAJARAN &         CATATAN
      / MASA                                        PEMBELAJARAN
4.
5.             3. Mengeja dan menyebut ayat   10. Setiap murid membaca
                 mudah (Kumpulan Sederhana)   ayat mudah dengan
                                              perkataan vocal berganding
               4. Menulis perkataan vokal     yang terkandung dalam kad
               berganding (Kumpulan Cerdas)   bacaan bergred yang
6.                                            berbeza.


                                              11. Kumpulan Cerdas
                                              membuat latihan lembaran
                                              kerja dengan membina dan
                                              menulis ayat perkataan vokal
                                              berganding.


                                              12.   Guru meneruskan
                                              aktiviti pengajaran dengan
                                              Kumpulan Sederhana. Guru
                                              menggunakan kad bacaan
                                              bergred yang sama, guru
                                              meminta murid mengeja dan
                                              menyebut ayat mudah yang
                                              mengandungi perkataan
                                              vokal berganding.


                                              13.   Kumpulan Cerdas,
                                              Sederhana dan Lambat
                                              bergilir-gilir mengeja dan
                                              menyebut kad bacaan
                                              bergred tersebut. Langkah
LANGKAH              ISI KANDUNGAN       AKTIVITI PENGAJARAN &        CATATAN
  / MASA                                     PEMBELAJARAN
                                        diulang sehingga semua
                                        murid setiap kumpulan
                                        menyebut kad bacaan
                                        bergred secara individu.


                                        15. Murid Kumpulan
                                        Sederhana membuat latihan
                                        lembaran kerja mewarna
                                        suku kata dan menulis
                                        gabungan suku kata yang
                                        diwarna dan menanda
                                        perkataan yang sama dengan
                                        gambar. Kemudian membuat
                                        lembaran kerja
                                        melengkapkan perkataan.


Langkah 3    Penilaian dan pengukuhan   1. Guru menayangkan slaid    Teknik :
(15 minit)                                 yang mengandungi          Interaktif
                                           latihan membatangkan      komputer
                                           suku kata kvvk. Murid
                                           Kumpulan Lambat untuk     Nilai :
                                           membuat latihan           Berani
                                           menyesuaikan suku kata    kerana
                      it    ah     il
                                           dengan menggunakan        benar
                                           komputer riba.            Berdikari


                                        2. Guru menayangkan slaid    BBM :
                                           yang mengandungi          Latihan
                                           latihan menyesuai         bentuk
LANGKAH            ISI KANDUNGAN          AKTIVITI PENGAJARAN &           CATATAN
 / MASA                                        PEMBELAJARAN
                                             perkataan dengan            power point
                                             gambar. Murid Kumpulan
                                             Sederhana membuat           Kad bacaan
                                             latihan di komputer riba.   bergred


                                         3. Seorang murid Kumpulan
                                             Cepat membaca dengan
                                             kuat diikuti oleh murid
                                             yang lain


Penutup     Rumusan hasil pembelajaran   1. Guru menunjukkan slaid       Teknik :
(5 minit)                                yang mengandungi 4              Lisan dan
                                         perkataan vokal berganding      gerakan
                                         selain daripada kvvk.
                                                                         Nilai:
                                         2. Murid menyebut perkataan     Kerjasama
                                         tersebut
                                             a) piano                    BBM :
                                             b) hadiah                   1. Slaid
                                             c) piala                        power
                                             d) buaya                        point
                                                                         2. Klip
                                         3. Guru menayangkan klip            video
                                         video “Chicken Dance” dan
                                         guru meminta semua murid
                                         berdiri


                                            4. Murid membuat
                                               pergerakan seperti
LANGKAH   ISI KANDUNGAN   AKTIVITI PENGAJARAN &   CATATAN
 / MASA                      PEMBELAJARAN
                             dalam video

								
To top