Rancangan Pengajaran Harian (DOC)
Document Sample


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 3 Iman
Bil. Murid : 37 orang
Tema : Patriotisme
Tajuk : Sumbangan tokoh-tokoh negara
Tarikh : 3 September 2010
Masa : (60 minit)
Objektif :
Pada akhir pelajaran, murid dapat:
i) Mendapatkan maklumat dan isi penting serta mencatat nota daripada artikel yang dibaca.
ii) Murid dapat menceritakan perkara atau maklumat yang diperoleh dengan bahasa yang mudah
difahami.
iii) Murid dapat membina ayat tunggal berdasarkan apa yang telah dibaca.
9.2 : Mengenalpasti maklumat dan nota daripada bahan yang didengar atau dibaca.
Aras 2 : (i) Mengenalpasti maklumat dan mencatat nota peringatan
2.2 : Melaporkan sesuatu perkara dengan menggunakan bahasa yang sesuai dan
Tepat.
Aras 2 : (i) Memberi penerangan tentang sesuatu yang diperolehi dengan menggunakan
ayat yang jelas.
8.1 : Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.
Aras 1 : (i) Membina ayat tunggal daripada perkataan yang diberi dengan tulisan yang
cantik.
Kemahiran Bahasa : Membaca,menulis, mendengar dan bertutur.
Sistem Bahasa : Kosa kata: perpaduan, penjajah, moden
Sintaksis : Ayat majmuk
Ilmu : Muzik dan Kajian Tempatan
Nilai : Bekerjasama, Patriotisme , Kebebasan
Kemahiran Bernilai Tambah(KBT)
Kemahiran Berfikir : Menjana idea,membuat keputusan ,menganalisis
Kemahiran Belajar : Mencatat nota dan melapor maklumat
Kecerdasan Pelbagai : Verbal- linguistik, interpersonal, muzik
Pengetahuan Sedia Ada :
a. Murid pernah terlibat dengan sambutan kemerdekaan di sekolah.
b. Murid pernah diajar mengenai ayat majmuk sebelum ini.
Bahan Bantu Mengajar : Lagu dan Lirik Lagu “Tanggal 31” , pautan laman web,
powerpoint tokoh-tokoh negara, LCD, pembesar suara, mikrofon, borang penilaian rakan sebaya.
Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan
Lagu “ Tanggal 31”
Set induksi (5 min) ABM :
komputer, alat
Tajuk pelajaran pada
1) Guru menayangkan klip video berkaitan pembesar suara.
hari ini adalah
kemerdekaan.
„Sumbangan tokoh-tokoh http://www.youtube.com/watch?v=YHV220X7 KP-Muzik
Negara‟ n3M
2) Guru memainkan lagu Tanggal 31 dan
menyanyikan lagu tersebut bersama-sama
murid berdasarkan lirik lagu yang terdapat
pada klip video tersebut.
http://www.youtube.com/watch?v=Smp_9WI0
9IQ&feature=related
3) Guru bersoal jawab dengan murid
berkenaan lagu tersebut dan perkaitannya
dengan peristiwa penting bagi negara.
4) Guru mengaitkan lagu tersebut dengan
tajuk pelajaran pada hari ini.
Kumpulan : Langkah 1(10 minit) BBB :
1. Cemerlang komputer, mikrofon,
2. Gemilang 1) Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan. dan pembesar suara:
3. Terbilang
4. Berdaulat 2) Setiap kumpulan perlu mengelik pada Nilai :
pautan yang mempaparkan artikel berkaitan Patriotisme
Kosa kata: lima bekas perdana menteri.
• Kemerdekaan http://www.slideboom.com/presentations/20
• Penjajahan 4198/BEKAS-EMPAT-PERDANA-
• Perpaduan MENTERI
3) Pautan tersebut mengandungi artikel
berkenaan lima bekas Perdana Menteri
Malaysia.
4) Guru kemudianya meminta untuk murid-
murid membaca artikel berkenaan dan
merakam pembacaan mereka dengan
menggunakan movie maker.
5) Setiap pembacaan murid akan didengar
oleh guru dan rakan - rakan yang lain.
6) Guru kemudianya akan menegur dan
membetulkan sekiranya ada kesalahan
sebutan dalam pembacaan murid.
Sumbangan-sumbangan Langkah 2 (15 min) ABM : komputer.
tokoh-tokoh negara. KB:
• Bapa Kemerdekaan 1. Murid diminta mengelik pada pautan web Mengkategori
• Bapa Pembangunan mengenai sumbangan-sumbangan tokoh-
• Bapa Perpaduan tokoh Negara. Pautan web tersebut ialah : BCB:
• Bapa Permodenan mengumpul
http://ms.wikipedia.org/wiki/Abdul_Razak_Hus dan menganalisis
sein maklumat.
http://ms.wikipedia.org/wiki/Tunku_Abdul_Ra
hman Nilai:
http://ms.wikipedia.org/wiki/Hussein_Onn kerjasama
http://ms.wikipedia.org/wiki/Mahathir_bin_M
ohamad
2. Guru meminta untuk setiap kumpulan
mendapatkan isi penting berkenaan artikel
yang dibaca.
3. Setiap isi penting perlu dicatat dalam
bentuk notepad ataupun word.
Kumpulan: Langkah 3 (15 minit) BBB : LCD,
1. Cemerlang Boring penilaian
(Tunku Abd Rahman) 1. Guru kemudiannya mengarahkan setiap grafik
2. Gemilang kumpulan untuk membentangkan hasil
(Tun Abd Razak) kerja mereka. KB : Membuat
keputusan,
3. Terbilang 2. Pembentangan perlu dibuat dalam bentuk Menganalisis
(Tun Hussien Onn) powerpoint.
3. Guru mengedarkan borang penilaian BCB:
4. Berdaulat rakan sebaya kepada setiap kumpulan untuk Memproses
(TunMahathir Mohamad) menilai pembentangan yang akan dilakukan maklumat, melapor,
oleh rakan mereka daripada kumpulan yang Menilai
Murid membentangkan lain.
hasil perbincangan. KP:
Interpersonal
4. Wakil daripada setiap kumpulan akan
mempersembahkan hasil kerja mereka. Nilai:
berkerjasama
Rasional
5. Kumpulan yang lain harus mendengar
hasil perbentangan dan menilai kumpulan
yang membentang
Pembentangan yang
Langkah 4 (10 min) KB :
baik:
Menjana Idea
- Suara yang jelas
1. Guru kemudianya membuat soal jawab
- Sebutan yang tepat
daripada hasil perbentangan setiap BCB:
- intonasi
kumpulan tentang sumbangan sumbangan Perbincangan
- Idea bernas
tokoh-tokoh tadi.
- Tepat
- Paparan persembahan
2. Kemudianya, guru meminta wakil
yang menarik
daripada setiap kumpulan untuk memberi
komen dan markah perbentangan kumpulan
Kata hubung:
kumpulan yang lain berdasarkan borang
• Dan
penilaian yang diedarkan tadi.
• Tetapi
• Yang
3. Guru kemudianya meminta setiap pelajar
• Namun
untuk mencari ayat majmuk yang tedapat
• Serta dalam teks.
• Bahawa
4. Pelajar diminta untuk menulis lima ayat
majmuk yang terdapat dalam teks.
Kognitif: Penutup (5 min) Nilai:
Murid mengimbas Bekerjasama,
kembali apa yang 1. Murid diminta menyatakan perkara- Rasional,
perkara yang telah dipelajari.
dipelajar. Patriotisme
2. Guru membuat rumusan tentang tajuk
Sosial : yang dipelajari.
Murid dapat
mengemukakan 3. Guru kemudiannya menyentuh serba
pandangan dengan jelas sedikit tentang teknik perbentangan yang
dan keyakinan diri baik dan memuji kepada kumpulan
disemai. yang telah membuat perbentangan dengan
baik.
4. Guru mengucapkan terima kasih kerana
murid memberikan perhatian
Related docs
Get documents about "