Recipe Cost is the total cost of all ingredients

Document Sample
Recipe Cost is the total cost of all ingredients Powered By Docstoc
					                               Costing a Recipe

Recipe Cost is the total cost of all ingredients in a recipe.

Market Price is the cost per unit of sale.

Extension cost is the sum of the market price.


                                   Soft Dinner Rolls

Yield: 16 dozen

Ingredients          Amount                  Market Price       Extension Cost

Sugar                1 lb.                   $1.99 per 5 lb.    _____________

Shortening           1 lb. 4 oz.             $2.89 per 3 lb.    _____________

Dry Milk             8 oz.                   $1.89 per 1 lb.    _____________

Salt                 2 oz.                   $0.59 per 1 lb.    _____________

Whole Eggs           3                       $0.89 per doz.     _____________

Yeast                6 oz.                   $4.29 per 4 oz.    _____________

Water                4 lb.                   n/a                _____________

Bread Flour          7 lb.                   $2.89 per 5 lb.    _____________

                                     Total Cost                 _____________

                                     Cost Per Dozen             _____________

                                     Cost Per Roll              _____________