; curriculum recycled products spreadsheets
Documents
Resources
Learning Center
Upload
Plans & pricing Sign in
Sign Out
Your Federal Quarterly Tax Payments are due April 15th Get Help Now >>

curriculum recycled products spreadsheets

VIEWS: 130 PAGES: 17

  • pg 1
									SUMMARY WORKSHEET
Latex Paint oil water trees energy Copier Paper oil water trees energy Printer Cartridges-Ink Jet oil water trees energy Printer Cartridges-Laser Printer oil water trees energy Paper Towels oil water trees energy Plastic Bags oil water trees energy Lunch Trays oil water trees energy Computers oil water trees energy Total Resources That Your School Will Conserve Annually oil water trees energy

By buying recycled products, our school will save the following resources.
kilowatt-hours kilowatt-hours kilowatt-hours kilowatt-hours kilowatt-hours kilowatt-hours gallons gallons

By buying recycled products, our school will save (or pay) this amount. $ -

$
gallons gallons

-

$
gallons gallons

-

$
gallons gallons

-

$
gallons gallons

-

$
gallons gallons

-

$
gallons gallons kilowatt-hours

-

$
kilowatt-hours gallons gallons

-

-

gallons gallons kilowatt-hours

Total Savings (or Extra Cost) from Buying Recycled $ -

Buy Recycled Curriculum Interior Latex Paint Worksheet line ENVIRONMENTAL BENEFITS

1

How many gallons of interior latex paint does your school purchase annually? Multiply line 1 by 0.36 gallons to calculate how many gallons of water your school would conserve if it bought recycled content latex paint Multiply line 1 by 0.33 gallons to calculate how many gallons of polyvinyl acetate latex (a petroleum-based product) your school would conserve if if bought recycled content latex paint COST How much your school pay for interior latex paint now per gallon? Multiply line 1 and line 4 to calculate your school's current annual total cost for interior latex paint. $

2

-

3

-

4

5

-

How much would your school pay for recycled interior latex paint? Potential Vendor Your current vendor Amazon Environmental, (651) 636-5486, http://www.nvo.com/amazon Kelly-Moore E-Coat Recycled Paint Products, (650) 592-8337, ext. 198, http://www.kellymore.com

Divide total Subtract total savings (or Multiply by potential cost from increased line 1 to get line 5 to get total costs) by line 5 total savings (or increased to get percent Cost per potential costs) compared to savings (or cost current paint increase) Gallon

$

-

$

-

#DIV/0!

$

-

$

-

#DIV/0!

6

Recommended Product

Buy Recycled Curriculum Copier Paper Worksheet line ENVIRONMENTAL BENEFITS How many 10-ream cartons of virgin (or non-recycled) copier paper does your school buy in a year? ENVIRONMENTAL BENEFITS of 100% postconsumer recycled copier paper

1

ENVIRONMENTAL BENEFITS of 30% post-consumer recycled copier paper
Divide line 1 by 40 cartons per ton and then multiply by 7.2 trees per ton to calculate how many trees your school would conserve if it purchased 30% post-consumer recycled content copier paper instead of virgin copier paper.

2

-

Divide line 1 by 40 cartons per ton and then multiply by 21.6 trees per ton to calculate trees conserved if your school purchased 100% recycled copier paper

-

3

Divide line 1 by 40 cartons per ton and then multiply by 2000 kilowatt hours per ton to calculate your school's energy savings if it bought 30% post-consumer recycled content copier paper instead of virgin paper.

-

Divide line 1 by 40 cartons per ton and then multiply by 6000 kilowatt hours per ton to calculate your school's energy savings if it bought 100% recycled paper.

-

4

Divide line 1 by 40 cartons per ton and then multiply by 3000 gallons per ton to calculate how many gallons of water your school would conserve if it bought 30% post-consumer recycled content copier paper.
source: http://www.recycledproducts.org

-

Divide line 1 by 40 cartons per ton and then multiply by 9000 gallons per ton to calculate how many gallons of water your school would conserve if it bought 100% recycled paper.

-

COST

5

What is your school paying now for copier paper per carton? (There are ten reams in a carton.)

6

Multiply line 1 and line 5 to calculate the total cost of your school's current copier paper purchases.

$

Divide total savings (or Multiply by Subtract total potential increased line 1 to cost from line 6 to get total costs) by line 6 get total savings (or increased to get percent potential costs) compared to current savings (or cost paper increase)

How much would your school pay for 30% post-consumer recycled content copier paper using the following options? Potential Vendor Your current vendor
Central Stores, Minnesota Department of Administration (for public schools only at http://www.cstores.org) Recycled Products Purchasing Cooperative (http://www.recycledproducts.org) Boise Office Solutions (http://www.boiseoffice.com) Office Depot (http://www.officedepot.com) Central Purchasing Services (www.cpscoop.com)

Cost Per Carton

$

-

$

-

#DIV/0!

$ $ $ $

-

$ $ $ $

-

#DIV/0! #DIV/0! #DIV/0! #DIV/0!

7

Recommendation for 30% (if applicable)

How much would your school pay for 100% post-consumer recycled content copier paper using the following options? Potential Vendor Your current vendor
Central Stores, Minnesota Department of Administration (for public schools only at http://www.cstores.org) Recycled Products Purchasing Cooperative (http://www.recycledproducts.org) Boise Office Solutions (http://www.boiseoffice.com) Office Depot (http://www.officedepot.com) Central Purchasing Services (www.cpscoop.com)

Cost Per Carton

Divide total savings (or Multiply by Subtract total potential increased line 1 to cost from line 6 to get total costs) by line 6 get total savings (or increased to get percent potential costs) compared to current savings (or cost paper increase)

$

-

$

-

#DIV/0!

$ $ $ $

-

$ $ $ $

-

#DIV/0! #DIV/0! #DIV/0! #DIV/0!

8

Recommendation for 100% (if applicable)

Buy Recycled Curriculum Printer Cartridge Worksheet line ENVIRONMENTAL BENEFITS INK JET CARTRIDGES LASER PRINTER CARTRIDGES How many laser printer cartridges does your school buy annually?

1

How many ink-jet printer cartridges does your school buy annually?

2

Divide 3 ounces by 128 ounces, then multiply by line 1 to calculate how many gallons of oil your school would conserve annually by buying refurbished ink jet cartridges.
[There are 6,676 cartridges in a ton or about 3.38 cartridges in a pound.] [Each cartridge is made with 3 oz of oil; there are 128 fl oz in a gallon. Each refurbished cartridge saves 3/128 of a gallon.]

-

Divide line 1 by 8 to calculate how many gallons of oil your school would conserve annually by buying refurbished ink jet cartridges.
[Each empty cartridge weighs about three pounds.] [Each cartridge is made from two pints of oil; there are 16 pints in a gallon. Each refurbished cartridge saves 1/8 of a gallon.]

-

COST LASER PRINTER CARTRIDGES
What is your school paying now for each laser jet cartridge?

INK JET PRINTER CARTRIDGES 3
What is your school paying now for each ink jet cartridge?

4

Multiply line 1 and line 3 to calculate your school's current annual cost of buying ink jet printer cartridges.

$

-

Multiply line and line 3 to calculate your school's current annual cost of buying laser printer cartridges. $

-

How much would your school pay for refurbished ink jet printer cartridges? Potential Vendor Your current vendor Central Stores, Minnesota Department of Administration (for public schools only at http://www.cstores.org) Boise Office Solutions (http://www.boiseoffice.com) Office Depot (http://www.officedepot.com) Central Purchasing Services (http://www.cpscoop.com) 6 Recommended Ink Jet Cartridge

Multiply by line 1 to Subtract total potential cost get total from line 4 to get total savings Cost per potential (or increased costs) compared cost to current cartridges Cartridge

Divide total savings (or increased costs) by line 4 to get percent savings (or increase)

$ $ $ $

-

$ $ $ $

-

#DIV/0! #DIV/0! #DIV/0! #DIV/0!

How much would your school pay for refurbished laser printer cartridges? Potential Vendor Your current vendor Central Stores, Minnesota Department of Administration (for public schools only at http://www.cstores.org) Recycled Products Purchasing Cooperative (http://www.recycledproducts.org) Boise Office Solutions (http://www.boiseoffice.com) Office Depot (http://www.officedepot.com) Central Purchasing Services (www.cpscoop.com) 7

Multiply by line 1 to Subtract total potential cost get total from line 5 to get total savings Cost per potential (or increased costs) compared cost to current cartridges Cartridge

Divide total savings (or increased costs) by line 5 to get percent savings (or increase)

$

-

$

-

#DIV/0!

$ $ $ $

-

$ $ $ $

-

#DIV/0! #DIV/0! #DIV/0! #DIV/0!

Recommended Laser Printer Cartridge

Buy Recycled Curriculum Paper Towel Worksheet line 1 ENVIRONMENTAL BENEFITS
How many rolls of paper towels does your school buy annually? How many pounds are there in each roll of paper towels? Multiply line 1 and line 2 to calculate the total pounds of paper towels bought by your school annually.

2

3

-

4

Divide line 3 by 2000 pounds per ton and then multiply by 3.5 X per Y, and then multiply by 21.6 trees per ton to calculate how many trees your school would conserve if it bought 100% post-consumer recycled content paper towels instead of non-recycled towels. Divide line 3 by 2000 pounds per ton and multiply by 4100 kilowatt-hours per ton to calculate how many kilowatt-hours of energy your school would conserve by buying 100% recycled paper towels. Divide line 3 by 2000 pounds per ton and multiply by 7000 gallons to calculate how many gallons of water your school would conserve by buying 100% recycled paper towels.
http://www.moea.state.mn.us/lc/greenseal/cgr_towels.pdf

-

5

-

6

-

COST
What does your school pay for a roll of paper towels now?

7

8

Multiply line 1 by line 7 to calculate the current total cost of your school's purchases of paper towels.

$

-

How much would your school pay for 100% recycled paper towels? Potential Vendor Central Stores, Minnesota Department of Administration (for public schools only at http://www.cstores.org) Central Purchasing Services (http://www.cpscoop.com) Your regular vendor 9 Recommended product

Cost per roll

Subtract total Multiply by potential cost from line 1 to line 8 to get total get total savings (or increased potential costs) compared to cost current towels

$ $ $

-

$ $ $

-

Divide total savings (or increased costs) by line 8 to get percent savings (or increase)

#DIV/0! #DIV/0! #DIV/0!

Buy Recycled Curriculum Plastic Bag Worksheet

line ENVIRONMENTAL BENEFITS
How many plastic waste bags does your school buy annually?

1

2

Multiply line 1 by 0.00529 gallons of oil per bag to calculate how many gallons of oil your school would conserve if it bought 10% post-consumer recycled content waste bags.

-

3

Multiply line 2 by 8.71 kilowatthours per gallon of oil to calculate how many kilowatt-hours of energy your school would conserve by buying 10% post-consumer recycled plastic waste bags.

0

4

COST What does your school pay for plastic waste bags now per bag? Total cost of your school's purchases of plastic waste bags

5

$

-

How much would your school pay for 10% recycled plastic waste bags? Potential Vendor
Your regular vendor Central Stores, Minnesota Department of Administration (for public schools only at http://www.cstores.org) Petoskey Plastic, 800/999-6556

Cost per bag

Multiply by line 1 to Subtract total potential cost get total from line 5 to get total savings potential (or increased costs) compared cost to current bags

$

-

$

-

Apache Group of Minnesota, (651) 633-5555, http://www.apachegroup.com/index .html Resourceful Bag & Tag, 800/8728241, http://www.bagandtag.com/ Strout Plastics, 952/881-8673, http://www.stroutplastics.com Boise Office Solutions (http://www.boiseoffice.com) Office Depot (http://www.officedepot.com) Central Purchasing Services (http://www.cpscoop.com)

$ $ $

-

$ $ $

-

Recommended Product

number of 20 count boxes barrels per HH of oil saved

0.00096227

MW-hr consumption by MN non-farm residential customers KW-hr consumption by MN non-farm residential customers

15737910 15737910000

gallons of oil per HH saved Using 10% instead of 100%

0.05292467 0.00529247

total non-farm residential customers in MN Average KW-hr consumption by MN non-farm residential customers

1877092 8,384

gallons of oil needed to heat/cool a HH KW hrs in a gallon http://www.commerce.state.mn.us/pages/Energy/Data/2002DataBook.pdf

962.5 8.71

Divide total savings (or increased costs) by line 5 to get percent savings (or increase)

#DIV/0!

#DIV/0! #DIV/0! #DIV/0!

1 gallon of fuel oil equals 140,000 btus

Buy Recycled Curriculum Lunch Tray Worksheet ENVIRONMENTAL line BENEFITS

1

How many lunch trays does your school buy annually? Currently, we are still searching for data that we can use to calculate specific environmental benefits for your school. There is aggregate data available, but we cannot "plug it into" the spreadsheet yet. COST What does your school pay for lunch trays now? Total cost of your school's purchases of luch trays

2

3

$

Subtract total potential cost from Divide total Multiply by line 3 to get total savings (or line 1 to savings (or increased costs) get total increased costs) by line 3 to get potential compared to current percent savings cost trays (or increase)

How much would your school pay for recycled lunch trays? Potential Vendor
Your existing vendor EarthShell Corp, (410) 9791300, http://www.earthshell.com/ Apache Group of Minnesota, (651) 633-5555, http://www.apachegroup.com/in dex.html Chinet Company, (800) 2446382, http://www.chinetco.com Insulair, (800) 244-6382, http://www.insulair.com/

Cost per tray

$

-

$

-

#DIV/0!

$

-

$

-

#DIV/0!

$

-

$

-

#DIV/0!

$ $

-

$ $

-

#DIV/0! #DIV/0!

Recommended Product

Buy Recycled Curriculum Refurbished Computer Worksheet ENVIRONMENTAL BENEFITS
Use the following standard when calculating benefits and costs: Pentium 1 (200 speed), 32 MB RAM, 8

line speed CD-ROM, 1.6 GB hard drive, 15" monitor 1
How many computers does your school buy annually? Multiply line 1 by 1.5 gallons of oil per computer to get the number of gallons of oil conserved if your school bought refurbished computers.

2

-

source: http://thegreenpc.com

3

Multiply line 1 by 8.71 kilowatt-hours per computer. This number is the number of kilowatt-hours of energy your school would conserve by buying refurbished computers with reused chips. Multiply line 1 by 0.302 kilowatthours per computer to calculate the number of conserved kilowatt-hours derived from natural gas. Multiply line 1 by 2800 gallons of water per computer to calculate how many gallons of water would be conserved by buying refurbished computers.

-

4

-

source: http://thegreenpc.com

5

-

source: http://thegreenpc.com

COST
What does your school pay for computers now? Multiply line 1 and line 6 to calculate the total cost of your school's computer purchases.

6

7

$

-

How much would your school pay for refurbished computers? Potential Vendor Your existing vendor
Computers for Schools Program, (651) 779-2816, http://www.mnasa.org/General%20I nfo/Marketing.pdf Advanced Productivity Computing, 952-432-2000 or 877-432-2000, http://www.advancedproductivity.co m/

Cost per computer

Subtract total Divide total potential cost from savings (or Multiply by line 7 to get total increased line 1 to savings (or costs) by line 7 get total increased costs) to get percent potential compared to savings (or cost current computers increase)

$

-

$

-

#DIV/0!

$

-

$

-

#DIV/0!

$

-

$

-

#DIV/0!

8

Recommended Product


								
To top