ders 5 6 by burhanqq

VIEWS: 10 PAGES: 13

									Reklam yönetimi 1-2
• Bu ve gelecek dersi kapsayacak olan reklam yönetimi reklamın nasıl üretildiğinin bütün safhaları ile anlatımını kapsayacaktır. Bugüne kadar tanımını,gelişimini,özellikl erini,amaçlarını ve sınıflandırılmalarını öğrendiğimiz reklamın nasıl yapıldığını ve yönetildiğini bundan sonraki bu iki derste öğrenmeye çalışacağız.

İlk iş tanışma ve çalışmaya karar verme.
• Reklam veren sıkıntısının olduğunu daha fazla ürün satabileceğini,kendisini daha fazla insana tanıtabileceğini yada var olanolmayan ve-veya beğenmediği imajını yenilemek istediğinde kendisine yardımcı olacak insanı arar. Bu kendisinin araması şeklinde de olur dost meclislerinde konuşması şeklinde de olur.

Brief verme ve nasıl verilir?
• Reklam verenin reklamını yaptırmak için anlaştığı şirkete kabaca ajans denir. O şirket ajans mıdır değil midir eğer bu dersin sonuna kadar ki süreci yürütebiliyorsa ajanstır. O zaman ajansın tanımını sizler dersin sonunda yapacaksınız arkadaşlar. • Ajansa giren reklam veren kendisi ile sıkıntısı ne ise ve yaptırmak istediği iş ile ilgili bütün bilgileri ajansın müşteri ilişkilerine anlatır. Müşteri ilişkileri tam anlamı ile işi öğrenmek için bildiği her soru sorma teknikleri ile reklam vereni açar ve o iş ile ilgili herşeyi öğrenir. Artık iş ajansın mutfağına düşmüş olur. • Bundan sonra ajans işi pişirmeye başlar.

İş creatif takıma aktarılır?
• Müşteri ilişkileri ajansın içinde var olan creatif ve-veya creatif takıma işi öğrendikleri gibi her yönü ile anlatırlar. creatif artık ne yapacağını işin nasıl oluşucağını düşünür. Bu anlatımda ajansın strateji den sorumlu kişisi de bulunur. Oda eldeki araştırmalarla ve eğitimi ile creatif gruba bilgi hazırlar.

Kampanya hazırlıkları ve sunum
• Creatif takımın hazırladıkları kampanya ve stratejisi müşteriye sunulur. Bu sunum iş kadar önemlidir. Kampanya ile ilgili yapılacak olan işler storyboardlar (yapılacak işin ön çalışması çizim şeklinde),senaryonun metinleri ve ekstralar müşteri ile paylaşılır ve iş müşteriye tabiri hoş ise satılır,onay alınır.

Eğer iş müşteri tarafından beğenilmişse yapım aşamasına geçilir.
• Bu safhada müşteri ilişkileri yapım şirketleri ile görüşür,yönetmen okeylenir,yapım şirketi okeylenir.(bazı ajanslarda bu işi ajans produktörü de yapar) Fiyatlar her safhada müşteriye okeyletilir. Cast’ı creatif ekip okeyler. Bu arada grafikerler basılı malzemeleri ve kampanyanın gazete,dergi conseptini çalışmaya başlarlar. Artık ajansta çok yoğun bir çalışma başlamıştır.ortaya çıkan sorunlar halledilir.Bünye de çözülemeyen işler için iş ortakları kurulur. Bu süreç işin büyüklüğüne göre 15 gün ile iki ay sürmektedir. Bu süreç yukarıdaki okeylerden sonra- çekim-telesine-montaj-müzik-dublaj-kaset teslimi şeklindedir.

İş sonu ve gösterimi
• Yapım şirketinden teslim edilen,grafik ekibinden hazırlanan ve müşteri ilişkilerince toparlanan iş, yapılan iş gösterimi toplantısı ile reklam verene gösterilir. Artık iş yayına hazırdır. Eğer her şey tamamlanmışsa ajans medya ajansına briefi verir ve medya ajansı hazırlıklarını tamamlar. Müşteri medya ajansı ile direk çalışıyorsa o zaman bu işler devam ederken ve sonunda brief müşteri kendi verir. Medya ajansı film ile ilgili isteklerini creatif ajanstan alır.

Medya planlama ajansları
• Ana prensip olarak iki türlü çalışırlar. Biri müşteri bütçeyi ve kullanacağı kanalları verir. Medya ajansı bunun içinde en disiplinli çalışmayı yapar. İkincisi medya ajansı en efektif çalışmayı yapar ve bu iş için bu kadar bütçeye ihtiyaç vardır der.

• Peki bunu nasıl yapar?

Unutmayalım ki her şey efektif frekans ve yüksek erişimdir.
• Tv kanallarının günlük ölçüldüklerini,her yayınlanan spotun ne kadar kişiye ulaştığını,spotlarımızın ne kadar grp topladığını ve kampanyamızın erişiminin 1+,2+,3+….. Ne olduğunu bilebileceğimizi öğrenmiştik. Bu sebeple medya ajansları yazdırdıkları programlarla bunu ajanslarında hesaplamaya,tahmin etmeye calışırlar. Bununla ilgili bize sunumlar yaparlar ve kampanyanın başarılı olması için gayret gösterirler.

• Basında anket metodu ile üç ayda bir yapılmasından ötürü şu an ki veriler erişim hesaplamasında yeterli olmamaktadır. Ama planlamacılar gün atlatarak,gazetelerde farklı yerleri kullanarak,gazeteler arasında zamanlama yaparak ve tv de kampanyayı düzenli kullanarak basındaki erişimi dengelemek istemektedirler.

• Radyo günümüze kadar erişim hesabı verememekte idi. Yalnızca drıve tıme denen saatlerde daha çok radyo dinleyicisinin bulunduğu varsayılıyordu. Ülkemizde gelecek yıldan itibaren radyolarında erişiminin hesaplanacağı öngörülmektedir. Drıve tıme olarak 07.3011.00 ile 17.30-21.00 arası öngörülmektedir.

• Sinema erişim hesaplanamakta ama bir film insanın bir kez gideceği öngörüldüğünden her yeni kişi erişime katkı demektir. Ama mecralar arasındaki erişim hesaplanamadığından küçük mecralar daha zor gelişmekte ve hesaplanamamaktadır. Bu sektörün en büyük sorunudur.

• Açık hava da tamamen gözleme dayanmaktadır. Bu meydanların,alışveriş merkezlerinin, gezi yerlerinin kısacası insanın çokça bulunduğu her yerin önemini ortaya çıkartmıştır.


								
To top