Student Pick Up Menu

Document Sample
Student Pick Up Menu Powered By Docstoc
					    Student Clubs and Organizations Pick Up Menu
.  The Student Clubs and Organizations Pick Up Menu offers an assortment of items
designed for students, clubs and student organizations . The prices are lower to
accommodate limited budgets. Items are presented in simpler packaging than traditional
catered items, and are not delivered.

Breakfast
Assorted bagels and cream cheese                             $.85 per bagel
Available in a variety of flavors.
Assorted muffins                                            $.70 per muffin
Fresh Fruit                                                 $.90 per person
As the season allows, whole or cut
One serving is approximately 5 ounces.
Yogurt                                                      $1.25 per container
Assorted flavors from Colombo, in 8-ounce containers
Continental Breakfast                                       $2.65 per person
Includes assorted muffins (selection includes, Corn,
Apple, and Cinnamon, Blueberry, Cranberry, and Banana
And Nut), Pastries, Chilled Orange Juice, Coffee, and or
Hot Tea (both available in decaf).

Salads and Sandwiches
Caesar Salad                                                 $1.20 per person
Traditional Caesar Salad consisting of Romaine Lettuce
Parmesan Cheese, Croutons, and Creamy Caesar Dressing.
Tossed Green Salad                                           $1.20 per person
Iceberg Lettuce, Cucumbers, Tomatoes, Shredded Carrots,
Croutons, and Dressing, available Bar Style.
Delicatessen Platter                                          $4.50 per person
Bologna, Turkey, Ham, Sliced American Cheese, Lettuce,
Tomatoes, Pickles, Breads and Condiments.
Meats are served in 3 ounce assorted portions per person.

Luncheon and Dinner Selections
Lasagna                                                       $36.75 per pan
Traditional Lasagna made with Meats and Cheeses,
And Tomato Sauce. One pan serves 24 people.

Vegetable Lasagna                                             $36.75 per pan
Lasagna made with seasonal vegetables and cheeses.
One pan serves 24 people.
Pizza                                                $4.25 per pizza
Each extra topping                                   $ .65 per topping
Traditional 16 inch cheese pizza (8 slices)

Snacks and Finger Food
Chips or Pretzels                                    $2.15 per bag/
16 oz bags                                                 Serves 10
                                                     $13.00 per case/serves 60
                                                     $2.50 per serving for dip
Tortillas and Guacamole                                    $1.60 per person
Pita chips and Humus                                 $1.60 per person
Nachos                                               $1.60 per person
Includes Chips, Cheese, Onions, Tomatoes,
Olives and Salsa.
Raw Vegetable Tray                                   $1.05 per person
Served with Dipping Sauces
(Onion, Ranch, or Bleu Cheese)
Cheese and Crackers                                  $1.55 per person
An assortment of Cheeses and Crackers
Includes 1.5 ounces of Cheeses and 4
Crackers per serving.
Fried Mozzarella Sticks                              $2.25 per person
With Tomato Dipping Sauce,
4 sticks per person.
Fried chicken Nuggets                                $2.90 per person
With dipping sauce.
6 per person
Wing Dings                                           $4.75 per person
Fried Chicken Wings with Celery Sticks
And Dipping Sauce (Ranch or Bleu Cheese),
6 per person
Meatballs                                            $4.20 per person
Italian Meatballs (.5 ounces per meatball)
And Tomato Sauce.

Desserts

Otis Spunk Meyer Cookies
Cookies available in any assortment of
Chocolate Chip, Peanut Butter, Oatmeal Raisin,
Or Chocolate-Chocolate Chip.
2 – Ounce Cookies                                              $ .60 per cookie
1 – Ounce Cookies                                              $4.25 per dozen

Cakes                                                                $15.75 per cake
Chocolate or Vanilla, 10-inch round, 3 Layer Cakes,
Serving 16-20 people.
Sheet Cake
Chocolate or Vanilla, or one-half chocolate and
One-half vanilla, with chocolate or vanilla frosting.
1/4 sheet serves 12-15 people                                  $10.50 per cake
½ sheet serves 24-30 people                                    $15.75 per cake
Full-Sheet serves 60-70 people                                 $21.00 per cake
Brownies
Served with Chocolate Icing, Plain or with Walnut,
½ sheet serves 30 people.                                      $12.60 per pan
Full-Sheet serves 60 people                                    $21.00 per pan
M & M Bars
Vanilla Flavored cookie bars topped with M & M Candies
½ Sheet serves 30 people                                       $15.75 per pan
Full – Sheet serves 60 people                                  $31.50 per pan
Ice Cream (this item available on 7-day notice only)           $18.00 per tub
Serving includes a 3-gallon tub of either chocolate,
Vanilla, or French vanilla. (Other flavors may be available)
Serves 50-65 people
Ice Cream Social                                               $2.15 per person
Service includes Ice Cream and Assorted Toppings
Such as M&M Candies, Nuts, Cherries,
Whipped Cream, Fudge, and Caramel or
Strawberry Sauce.

Beverages
Coffee (regular)                                               $6.30 per gallon
Service includes cups, sweeteners, and creamers
And is served in an insulated container,
Serves 20 people.
Decaffeinated Coffee                                           $6.30 per gallon
Service includes Sanka Packets, Sweeteners, Cups
And Creamers.
Tea                                                                      $ . 55 per person
Service includes assorted Tea Bags, Sweeteners,
Cups and Creamers.
Hot Chocolate
Service includes cups and beverages for 20 people                        $6.30 per gallon
Lemonade, Iced Tea, Fruit Punch
Service includes 20 cups and 1-gallon beverage                           $6.30 per gallon
Soda
Pepsi, Diet-Pepsi, Mountain Dew, Mug Root Beer,
Or Diet Mug Root Beer in 12-ounce cans or cases of 24                    $ .80 a can/$19.20 case
Bottled Water                                                            $ .75 / $18.00 case
Aquafina in 20-ounce plastic bottles
Ice Water                                                                $1.50 per gallon
Orange Juice                                                             $ .50 each/$2.50 per
4 oz. Cartons, Carafes serves 8, gallon serves 20                        carafe
                                                                         $6.00 per gallon


Student Clubs and Organizations Pick Up Menu items do not include linens, china or glass, or
silverware. The nature and location of the program may limit the use of the student pickup menu.
Please see your advisor for details.

				
DOCUMENT INFO