Docstoc

2008 Christmas World Vision Gift Catalogue ‐ Patterns and

Document Sample
2008 Christmas World Vision Gift Catalogue ‐ Patterns and Powered By Docstoc
					2008 Christmas World Vision Gift Catalogue – Patterns
   and Equations – An Idea For Mathematics Five –
                    Student Page

Through the World Vision Gift Guide at
https://catalogue.worldvision.ca/gifts/Forms/Home.aspx?mc
=3221603&lang=en, you can buy gifts that change the
world.

For example, you could purchase the
gift of livestock. Piglets are fast-
                                                                     QuickTime™ and a
                                                                 TIFF (LZW) decompressor
                                                              are needed to see this picture.




growing animals that can plump up to
42 kilograms in 3 months, are simple to
raise, are a great source of protein, and
provide “natural” fertilizer for gardens. One breeding sow
can produce one litter of piglets per year, which can be sold
for additional income. One pig is a perfect give and costs
$40.

Carly made this table to figure out how much money she
would need to give six piglets.

Number of Piglets                        Cost ($)
1                                        40
2                                        80
3                                        120


   1. What patterns do you see in the table?

   2. One of Carly’s friends wanted to give 4 piglets. How
      much would this cost?

   3. How could you find out how much it would cost for
      Carly to give six piglets?

   4. Create a question for a classmate to solve.

Created By Ms. Paula Thompson, Yukon Education, Mathematics Consultant
Teacher pages based on those found in Math Makes Sense 5 ProGuide.
   2008 Christmas World Vision Gift Catalogue – Patterns and
   Equations – An Idea For Mathematics Five – Teacher Pages

Through the World Vision Gift Guide at
https://catalogue.worldvision.ca/gifts/Forms/Home.aspx?mc=3221603
&lang=en, you can buy gifts that change the world.

For example, you could purchase the gift of
livestock. Piglets are fast-growing animals that
can plump up to 42 kilograms in 3 months, are
                                                                       QuickTime™ and a
                                                                   TIFF (LZW) decompressor
                                                                are needed to see this picture.




simple to raise, are a great source of protein,
and provide “natural” fertilizer for gardens. One
breeding sow can produce one litter of piglets
per year, which can be sold for additional income. One pig is a perfect
give and costs $40.

Carly made this table to figure out how much money she would need
to give six piglets.

Number of Piglets                        Cost ($)
1                                        40
2                                        80
3                                        120


   1. What patterns do you see in the table?

   2. One of Carly’s friends wanted to give 4 piglets. How much would
      this cost?

   3. How could you find out how much it would cost for Carly to give
      six piglets?

   4. Create a question for a classmate to solve.

Activate Prior Learning

Ask questions such as:

    What does the table show? (The table shows the amount of
     money it costs for different numbers of piglets.)
    Why would Carly us a table to record data? (A table makes it
     easier to see patterns and predict results.)


Created By Ms. Paula Thompson, Yukon Education, Mathematics Consultant
Teacher pages based on those found in Math Makes Sense 5 ProGuide.
Discuss the first question and record students’ answers on chart paper.
(Sample answers: Number of piglets: start at 1, add 1 each time.
Cost: start at 40, add 40 each time.)

Elicit that the cost is 40 times the number of piglets. For the second
question, 4 piglets would cost 4x$40=$160.

Discuss the third question. (Sample answer: I could extend the table
until I get to 6 piglets. That would be $240.)

Ensure students recognize the relationships between the columns in
the chart, as well as the relationship within each column.

Tell students that, they can do question four by creating their own
question based on this table or they can go to the website
https://catalogue.worldvision.ca/gifts/Forms/Home.aspx?mc=3221603
&lang=en to help them to create a new table and questions based on a
different animal.

Assessment For Learning - What To Look For

    Students can identify and describe a pattern found in a table.
    Students can analyze a number pattern and state the pattern
     rule.
    Students can describe and extend a pattern.

What To Do If You Don’t See It – Extra Support

Students who have difficulty finding patterns may benefit from more
specific questions. For example, ask, “Do you see a pattern in the
number of piglets column? How would you describe the pattern?

Students who cannot describe or extend a pattern may benefit from
modeling the pattern with concrete materials or with drawings. For
example, a block could be used to model each piglet. $40 in play
money could be placed beside each “piglet”.




Created By Ms. Paula Thompson, Yukon Education, Mathematics Consultant
Teacher pages based on those found in Math Makes Sense 5 ProGuide.

				
DOCUMENT INFO
Shared By:
Categories:
Stats:
views:6
posted:2/26/2010
language:English
pages:3