Rancangan Mengajar Kemahiran Hidup

Document Sample
Rancangan Mengajar Kemahiran Hidup
Rancangan Mengajar Kemahiran Hidup



Mata pelajaran Kemahiran hidup

Tahun 4 Bestari

Bilangan murid 20 orang (lelaki = 11 , perempuan = 9)

Tarikh 25 Mei 2006

Hari Jumaat

Masa 9.15 – 10.15 pagi

Bidang Reka Bentuk dan Teknologi (RBT)

Unit 1.2 Kreativiti dan Reka Cipta





Tajuk pembelajaran b. Kajian Reka Bentuk dan Kefungsian Produk



i. Kajian bentuk luaran produk

ii. Memasang model berpandukan manual

iii. Membuka dan memasang produk untuk menguji

komponen





Hasil pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:



a) Mengenal pasti komponen-komponen (nama bahagian)

b) Mengenal pasti fungsi komponen

c) Membuka dan memasang produk









Kemahiran berfikir a) Meneliti perhubungan antara komponen keseluruhan

b) Menyusun

c) Banding beza

d) Mengaplikasi

e) Membuat inferens

Penerapan Nilai Murni a) Yakin pada diri sendiri

b) Bersistem

c) Berhati-hati

d) Bekerjasama





Bahan Bantu Mengajar a) Lampu suluh

b) Komputer

c) Perisian Membuka dan memasang







Pengetahuan Sedia Ada Murid-murid pernah menggunakan lampu suluh di rumah









Langkah/ Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

masa

Set Induksi Guru menunjukkan lampu suluh

( 5 minit ) Kemudian bertanya soalan:



1. 1.Pernahkah kamu menggunakan lampu suluh

2. Bilakah lampu suluh digunakan

3.Guru memberi teka teki kepada murid-murid

untuk meneka benda di dalam perisian.



Teka –teki

Ciri-ciri yang menjadi tumpuan:



a) Bentuknya panjang

b) Mempunyai cermin

c) Digunakan dalam keadaan yang gelap



2. Guru menunjukkan lampu suluh yang

sebenar

3. Guru bertanyakan soalan dan meminta

murid memberi pandangan.

4. Guru mengaitkan lampu suluh itu dengan

skop pelajaran.

Langkah 1 Perisian ‘Membuka’ 1. Guru meminta murid membuka perisian

( 8 minit ) - Mengenal pasti komponen ‘lampu suluh’.

yang 2. Murid meneliti perisian tersebut.

terdapat pada lampu suluh. 3. Guru meminta murid menamakan komponen

– komponen yang terdapat pada slide

Seperti berikut; gambar lampu suluh

4. Guru memberi jawapan dan penerangan

a) Penutup yang selanjutnya dengan menggunakan

b) Spring perisian ‘lampu suluh’.

c) Suis 5. Guru meminta murid mengikut arahannya

d) Pemegang mentol untuk melihat bahagian

e) Pembalik cahaya komponen-komponen lampu suluh dan

f) Cermin meminta semua murid membacakan setiap

g) Badan komponen di dalam perisian.

h) Bateri

i) Mentol







Langkah 2 Mengenal pasti fungsi 1. Guru menerangkan fungsi bahagian lampu

( 5 minit ) bahagian lampu suluh suluh sambil menunjukkan

komponen-komponen tersebut melalui

Komponen dan fungsi komputer.

Penutup - untuk 2. Murid dimnta melihatnya di dalam perisian /

menudung bateri komputer masing-masing.

Spring –

menetapkan

kedudukan beteri

Suis – menyambung

dan meneruskan litar

Pemegang mentol –

mencengkam mentol

tepat pada

tempatnya

Pembalik cahaya –

mencerahkan

cahaya pembalikan

Cermin – melindungi

mentol dan bahagian

permukaan cahaya

Badan – rangka

utama lampu suluh

Bateri – sumber

tenaga elektrik

Mentol –

mengeluarkan

cahaya

Langkah 3 Membuka dan memasang Sebelum memulakan aktiviti

( 25 minit ) bahagian lampu suluh

Guru menerangkan keselamatan yang perlu

Cara-cara diberi perhatian semasa melakukan aktiviti

Murid dibahagikan kepada 7 kumpulan dan

1. Tanggalkan penutup setiap kumpulan terdiri daripada 2 orang ahli

dan keluarkan spring Setiap kumpulan diberi diberi sebatang

dan bateri lampu suluh

2. Longgarkan kepala Guru meminta murid membuka dan

dan keluarkan memasang lampu suluh berdasarkan kepada

pembalik cahaya langkah-langkah yang dipaparkan melalui

3. Ceraikan cermin komputer.

daripada kepada dan Murid membaca dan meneliti slide di paparan

mentol daripada komputer.

pemegang mentol

4. Memasang semula Semasa memulakan aktiviti

mengikut urutan

Murid melakukan aktiviti membuka lampu

suluh berdasarkan slide pada komputer.

Langkah 3 Membuka dan memasang Sebelum memulakan aktiviti

( 25 minit ) bahagian lampu suluh

Guru menerangkan keselamatan yang perlu

Cara-cara diberi perhatian semasa melakukan aktiviti

Murid dibahagikan kepada 7 kumpulan dan

5. Tanggalkan penutup setiap kumpulan terdiri daripada 2 orang ahli

dan keluarkan spring Setiap kumpulan diberi diberi sebatang

dan bateri lampu suluh

6. Longgarkan kepala Guru meminta murid membuka dan

dan keluarkan memasang lampu suluh berdasarkan kepada

pembalik cahaya langkah-langkah yang dipaparkan melalui

7. Ceraikan cermin komputer.

daripada kepada dan Murid membaca dan meneliti slide di paparan

mentol daripada komputer.

pemegang mentol

8. Memasang semula Semasa memulakan aktiviti

mengikut urutan

Murid melakukan aktiviti membuka lampu

suluh berdasarkan slide pada komputer.

2. Ahli-ahli dalam kumpulan digalakkkan

bekerjasama dalam melakukan aktiviti

3. Guru mengawasi kerja-kerja murid serta

bergerak dari tempat ke tempat untuk

memberi bimbingan kepada murid yang

memerlukan bantuan

4. Murid diminta memasang semula lampu

suluh.

Keselamatan / Perhatian

Berhati-hati semasa menanggalkan dan

membuka mentol, cermin dan pembalik cahaya

bagi mengelakkan komponen daripada pecah

Langkah 4 Aktiviti : Latihan pengukuhan 1. Guru memberi latihan (lembaran kerja)

( 10 minit ) menggunakan laman web secara offline.

Bahagian-bahagian objek 2. Murid diminta membuka laman web

lembaran kerja kemahiran hidup seperti :

Mentol

Bateri http://www.padankan.htm/lembarankerja1

Suis http://www.silangkata.htm/lembarankerja2

Spring

Pembalik cahaya



Penutup Aktiviti : Bersoal jawab 1. Guru meminta beberapa orang murid

( 7 minit ) membuat rumusan tentang apa yang

dipelajari pada hari ini.


Share This Document


Related docs
Other docs by qov12652
THE APPLICATION OF STEAM QUALITY TEST LIMITS
Views: 30  |  Downloads: 1
BUS 342 Fundamentals of Corporate Finance
Views: 101  |  Downloads: 0
THE REALITIES OF PHILIPPINE EDUCATIONAL SYSTEM
Views: 486  |  Downloads: 13
NEW CLUSTER VALIDITY FOR FUZZY CLUSTERING
Views: 5  |  Downloads: 3
Formulario de Evaluación del Estudiante
Views: 19  |  Downloads: 0
The Åknes rock slope
Views: 15  |  Downloads: 0
by registering with docstoc.com you agree to our
privacy policy

You are almost ready to download!

You are almost ready to download!