Bumi dan Alam semesta Sistem Suria RANCANGAN MENGAJAR Mata

Document Sample
scope of work template
							Bumi dan Alam semesta: Sistem Suria


RANCANGAN MENGAJAR

Mata Pelajaran         :   Sains
Tingkatan              :   3
Masa                   :   80 minit
Topik                  :   Bumi dan Alam semesta
Tajuk                  :   Sistem Suria
Hasil Pembelajaran     :   Pada akhir proses pengajaran-pembelajaran
(Objektif)                 pelajar dapat:
                           i.    mengenal pasti dan membuat urutan
                                 planet-planet sistem suria secara lisan dan
                                 bertulis di dalam buku nota.
                           ii. menerangkan putaran dan peredaran bagi
                                 planet-planet dan satelit semujadi pada orbit
                                 masing-masing secara lisan dan bertulis di
                                 atas kertas yang diberikan dalam masa
                                 yang ditetapkan.
                           iii. menjawab soalan-soalan pada kertas latihan
                                 yang diberi dalam masa 5 minit.
Strategi Pengajaran    :   Direktif
Penyerapan Ilmu        :   Ilmu falak
Kemahiran Generik:
Penerapan Nilai        :   i.   Bersyukur
                           ii. Berdisiplin
                           iii. Bekerjasama
KBKK                   :   i.   Membina model
                           ii. Mengumpul maklumat
                           iii. Memproses maklumat
                           iv. Membuat laporan
                           v.   Membuat persembahan
Media Pengajaran       :   i.   Model sistem suria
                           ii. Plastisin
                           iii. Kertas latihan
                           iv. Internet
                           v.   Buku rujukan
                           vi. Carta bergambar
                           vii. Kertas kadbod
Pengalaman Sedia Ada   :   Pelajar telah mempelajari sistem suria semasa
                           sekolah rendah peringkat darjah enam yang
                           boleh membantu dalam pembelajaran ini.
Langkah/Masa                      Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
                    Isi                                                          Media
  (Peristiwa                                                                                  Kemahiran Generik
                Kandungan              Guru                  Pelajar           Pengajaran
 Pengajaran)

 LANGKAH 1      Pengenalan     1. Guru bertanya       1. Pelajar menjawab      Gambar         KBKK:
                Kepada            kepada pelajar         soalan yang           Carta          Menjana minda
 Set Induksi    Sistem Suria      berkenaan planet       dikemukakan oleh
                                  terbaru yang           guru dan berbincang                  Kecerdasan
   (5 minit)                      ditemui.               secara ringkas.                      Pelbagai:
                                                                                              Kecerdasan
                               2. Guru bertanya                                               interpersonal
                                  tentang alat-alat
                                  yang digunakan
                                  untuk melihat
                                  planet dan objek
                                  lain di angkasa.


 LANGKAH 2      Sistem suria   1. Guru                1. Pelajar menjalankan   Kertas         KBKK:
                (Planet-          mengarahkan            aktiviti secara       kadbod         Mencari dan
  (25 minit)    planet dalam      pelajar membina        berkumpulan                          memproses
                Sistem            model dengan           dengan membina        Pembaris       maklumat
(Menyampaikan   Suria).           kadbod dan             model seperti         dan pensel     Membina model
   objektif)                      mengumpul              cadangan dalam
                                  maklumat               buku teks.            Kertas graf    Kecerdasan
(Menyediakan                      berkaitan.                                   (jika perlu)   Pelbagai:
    bahan                                                                                     Kecerdasan
 rangsangan)                                                                                  ruang/imaginasi
                                                                                              Kecerdasan logikal
                                                                        Nilai:
                                                                        Bersyukur atas
                                                                        kebesaran tuhan
                                                                        yang mencipta
                                                                        cakerawala


LANGKAH 3      1. Guru meminta         1. Pelajar membuat      Kertas   KBKK:
                  pelajar membuat         perbandingan         edaran   Membuat urutan
  (20 minit)      perbandingan            dengan                        Membanding dan
                  planet-planet lain      melengkapkan                  membeza
(Menampilkan      dengan bumi             kertas yang diberi
 pencapaian)      (Bumi sebagai           oleh guru.                    Kecerdasan
                  rujukan skala)          (Lampiran P 1)                Pelbagai:
                  daripada model                                        Kecerdasan ruang
                  yang telah dibuat                                     /imaginasi
                  oleh pelajar.                                         Kecerdasan logikal
                                                                        Kecerdasan
               2. Guru meminta                                          interpersonal
                  pelajar menampal
                  hasil kerja setiap
                  kumpulan di dalam
                  kelas sebagai
                  perbandingan dan
                  bahan
                  perbincangan.
LANGKAH 4                 1. Guru meminta          1. Pelajar                          KBKK:
                             pelajar membuat          membanding-                      Membanding dan
 (15 minit)                  perbincangan             bandingkan hasil                 membeza
                             daripada                 perbincangan di
  (Menilai                   perbandingan             antara kumpulan                  Kecerdasan
pencapaian)                  yang dibuat.             dengan kumpulan                  Pelbagai:
                                                      lain.                            Kecerdasan
                          2. Guru bertindak                                            interpersonal
                             sebagai fasilitator
                             dan memberi
                             rumusan yang
                             muktamat.


LANGKAH 5     Penilaian   1. Guru memberikan       1. Pelajar menjawab       Kertas    Penilaian kendiri
              pelajar        kertas latihan.          kertas latihan dalam   latihan
 (10 minit)                                           masa 5 minit .                   Kecerdasan
                          2. Guru membuat                                              Pelbagai:
                             refleksi pengajaran   2. Pelajar membuat                  Kecerdasan
                             dan mengesan             refleksi dan                     intrapersonal
                             kelemahan                mengesan
                             pengajaran untuk         kelemahan masing-
                             pengajaran yang          masing dan
                             lebih berkesan.          mengambil tindakan
                                                      sewajarnya.
                                                      (Lampiran A1.1(P2))

						
Related docs
Other docs by slappypappy125