Conjugations

Document Sample
Conjugations Powered By Docstoc
					                                                   -Ar Ending Verbs

Conjugations                  hablar                    tomar             Verbs of this type
Present Tense                  yo hablo                  yo tomo           bailar** to dance
Regular                                                                   buscar** to look for
                                tu hablas                tu tomas         cantar** to sing
  -ar ending             él / ella habla          él / ella toma
  verbs                                                                comprar** to buy
                        nosotros hablamos        nosotros tomamos         desear** to desire
  -er, -ir ending
                        vosotros habláis         vosotros tomáis         enseñar** to teach
  verbs
                          ellos /                  ellos /              estudiar** to study
Irregular                          hablan                   toman
                            ellas                    ellas                hablar** to talk
  Miscellaneous                                                        necesitar** to need
  Stem Changes                                                             pagar** to pay
Past Tense                 Practice (-ar ending verbs)                practicar** to practice
  Preterite                                                             regresar** to return
  Imperfect                                                                tomar** to take,
Future &                                                                            to drink
Conditional                                                             trabajar** to work
Subjunctive                                                                viajar** to travel
Practice


                                   -Er, -Ir Ending Verbs

               aprender                  comer             Other Verbs of this type
               yo aprendo                 yo como           aprender ** to learn
                tu aprendes               tu comes              beber ** to drink
         él / ella aprende         él / ella come              comer ** to eat
                                                                          to
        nosotros aprendemos       nosotros comemos        comprender **
                                                                         understand
        vosotros aprendéis        vosotros coméis               creer ** to believe
          ellos /                   ellos /                     deber ** should
                   aprenden                  comen
            ellas                     ellas                       leer ** to read
                                                              vender ** to sell
                abrir                     vivir
                yo abro                  yo vivo          Other Verbs of this type
                 tu abres                 tu vives             abrir ** to open
          él / ella abre           él / ella vive             asistir ** to come
                                                            escribir ** to writer
         nosotros abrimos         nosotros vivimos
                                                             insistir ** to insist
         vosotros abrís           vosotros vivís
                                                             recibir ** to recieve
           ellos /                  ellos /
                    abren                    viven             vivir ** to live
             ellas                    ellas

             Practice (-er, -ir ending verbs)
          Practice (regular verbs)


                                Miscellaneous Irregulars

               ir                           ser
             yo voy                        yo soy
             tu vas                        tu eres
      él / ella va                  él / ella es               ir ** to go
     nosotros vamos                nosotros somos             ser ** to be
     vosotros vais                 vosotros sois
  ellos / ellas van             ellos / ellas son
             estar                        haber
             yo estoy                      yo he
             tu estás                      tu has
      él / ella está                él / ella ha; hay       estar ** to be
     nosotros estamos              nosotros hemos          haber **
     vosotros estáis               vosotros habéis
  ellos / ellas están           ellos / ellas han
             decir                          oír
             yo digo                       yo oigo
             tu dices                      tu oyes
                                                            decir ** to say
      él / ella dice                él / ella oye
                                                              oír ** to hear
     nosotros decimos              nosotros oímos
     vosotros decís                vosotros oís
  ellos / ellas dicen           ellos / ellas oyen

          Practice (above verbs)

There is a hoard of verbs for which irregularities exist only in the first person
form.
                dar                        saber
              yo doy                       yo sé
               tu das                       tu sabes
        él / ella da                 él / ella sabe          dar ** to give
       nosotros damos               nosotros sabemos       saber ** to know
       vosotros dais                vosotros sabéis
         ellos /                      ellos /
                  dan                          saben
           ellas                        ellas
            hacer                       salir
            yo hago                    yo salgo
             tu haces                   tu sales
      él / ella hace             él / ella sale             hacer ** to do
     nosotros hacemos           nosotros salimos             salir ** to leave
     vosotros hacéis            vosotros salís
       ellos /                    ellos /
                hacen                      salen
         ellas                      ellas

             caer                      traer
            yo caigo                   yo traigo
             tu caes                    tu traes
      él / ella cae              él / ella trae              caer ** to fall
     nosotros caemos            nosotros traemos            traer ** to bring
     vosotros caéis             vosotros traéis
       ellos /                    ellos /
                caen                       traen
         ellas                      ellas

            poner                        ver
            yo pongo                   yo veo
             tu pones                   tu ves
                                                            poner ** to put,
      él / ella pone             él / ella ve
                                                                     to place
     nosotros ponemos           nosotros vemos
                                                              ver ** to see
     vosotros ponéis            vosotros veis
       ellos /                    ellos /
                ponen                      ven
         ellas                      ellas

      Practice (above verbs)

                            Practice (irregular verbs)

                           Irregular Stem Changes

Many verbs undergo stem changes in all forms except for the nosotros
and vosotros forms
            tener                 venir
            yo tengo              yo vengo
                                                         tener ** to have
             tu tienes             tu vienes
                                                         venir ** to come
      él / ella tiene       él / ella viene
     nosotros tenemos      nosotros venimos
     vosotros tenéis       vosotros venís
   ellos /               ellos /
           tienen                vienen
    ellas                 ellas


       querer              preferir
        yo quiero          yo prefiero
                                              querer ** to want
         tu quieres         tu prefieres
                                             preferir ** to prefer
  él / ella quiere   él / ella prefiere
 nosotros queremos nosotros preferimos
 vosotros queréis   vosotros preferís
   ellos /            ellos /
            quieren            prefieren
     ellas              ellas


       dormir                 volver          Verbs of this type
       yo duermo               yo vuelvo    almorzar ** to lunch
        tu duermes             tu vuelves     dormir ** to sleep
 él / ella duerme       él / ella vuelve        jugar ** to play
                                               volver ** to return,
nosotros dormimos      nosotros volvemos
                                                         to do again
vosotros dormís        vosotros volvéis
  ellos /                ellos /
           duermen                vuelven
    ellas                  ellas



       entender               pensar          Verbs of this type
       yo entiendo            yo pienso       cerrar ** to close
        tu entiendes           tu piensas   empezar ** to begin
 él / ella entiende     él / ella piensa    entender ** to hear
                                              pensar ** to think
nosotros entendemos    nosotros pensamos
                                              perder ** to lose
vosotros entendéis     vosotros pensáis
                                               sentir ** to feel
  ellos /                ellos /
           entienden              piensan
    ellas                  ellas


        servir                pedir           Verbs of this type
         yo sirvo             yo pido            reír ** to laugh
         tu sirves             tu pides        seguir ** to follow
  él / ella sirve       él / ella pide        sonreír ** to smile
                                                pedir ** to ask for
 nosotros servimos     nosotros pedimos
                                               servir ** to serve
 vosotros servís       vosotros pedís
   ellos / sirven        ellos / piden
    ellas                    ellas

   Practice (stem changing verbs)



                                     Preterite

The preterite is formed by taking the infinitive, dropping the last two
letters, and
for -ar ending verbs adding...            for -ir and -er ending verbs adding...
    -é, -aste, -ó, -amos, -asteis, -aron      -í, -iste, -ió, -imos, -isteis, -ieron
           hablar                      comer
                                                                        vivir
            yo hablé                    yo comí
                                                                       yo viví
             tu hablaste                tu comiste
                                                                        tu viviste
      él / ella habló            él / ella comió
                                                                 él / ella vivió
    nosotros hablamos           nosotros comimos
                                                               nosotros vivimos
     vosotros hablasteis        vosotros comisteis
                                                                vosotros vivisteis
        ellos /                    ellos /
                hablaron                   comieron ellos / ellas vivieron
         ellas                       ellas

Some preterite forms undergo spelling changes.
         buscar                   caer                           empezar
          yo busqué              yo caí                           yo empecé
           tu buscaste            tu caíste                        tu empezaste
    él / ella buscó        él / ella cayó                   él / ella empezó
  nosotros buscamos      nosotros caímos                   nosotros empezamos
   vosotros buscasteis    vosotros caísteis                vosotros empezasteis
     ellos /                ellos /                          ellos /
              buscaron               cayeron                          empezaron
       ellas                  ellas                            ellas
             oír                      pagar
                                                                     ver
           yo oí                      yo pagué
                                                                    yo vi
            tu oíste                   tu pagaste
                                                                    tu viste
     él / ella oyó              él / ella pagó
                                                             él / ella vio
    nosotros oímos             nosotros pagamos
                                                            nosotros vimos
    vosotros oísteis           vosotros pagasteis
                                                            vosotros visteis
      ellos /                    ellos /
               oyeron                     pagaron        ellos / ellas vieron
        ellas                      ellas

       Practice (regular preterite).
For -ir stem changing verbs, the third person singular and third person
plural forms of the preterite undergo the same stem changing that takes
place in the present tense. This isn't the case for -ar and -er stem
changing verbs.
           sentir                  dormir
                                                               vestir
           yo sentí                 yo dormí
                                                               yo vestí
            tu sentiste              tu dormiste
                                                                tu vestiste
     él / ella sintió         él / ella durmió
                                                         él / ella vistió
   nosotros sentimos        nosotros dormimos
                                                       nosotros vestimos
    vosotros sentisteis      vosotros dormisteis
                                                        vosotros vestisteis
      ellos /                  ellos /
               sintieron                durmieron ellos / ellas vistieron
        ellas                    ellas

The following verbs are irregular. Ir and ser share the same preterite
form.
            dar                   hacer
                                                            ir / ser
          yo di                   yo hice
                                                             yo fui
           tu diste                tu hiciste
                                                             tu fuiste
    él / ella dio           él / ella hizo
                                                      él / ella fue
   nosotros dimos          nosotros hicimos
                                                     nosotros fuimos
   vosotros disteis        vosotros hicisteis
                                                     vosotros fuisteis
      ellos /                ellos /
              dieron                  hicieron    ellos / ellas fueron
       ellas                   ellas

The following verbs build their preterite from a stem.
                estar                     estar estuv-       -e
                yo estuve                 poder pud-         -iste
                 tu estuviste             querer quis-       -o
          él / ella estuvo                saber sup-         -imos
                                          tener tuv-         -isteis
         nosotros estuvimos               venir vin-         -ieron
         vosotros estuvisteis
           ellos /                        decir dij-
                    estuvieron                               -eron
             ellas                        traer traj-

      Practice (irregular preterite)
      Practice (regular & irregular preterite)
      Practice II (regular & irregular preterite)

Imperfect
        hablar                     comer                   vivir
       yo hablaba                   yo comía               yo vivía
         tu hablabas                tu comías                tu vivías
  él / ella hablaba          él / ella comía          él / ella vivía
 nosotros hablábamos        nosotros comíamos        nosotros vivíamos
 vosotros hablabais         vosotros comíais         vosotros vivíais
   ellos /                    ellos /             ellos / ellas vivían
            hablaban                   comían
     ellas                      ellas


                  There are three imperfect irregulars.

             ir                      ser
                                                              ver
          yo iba                   yo era
                                                             yo veía
           tu ibas                  tu eras
                                                             tu veías
    él / ella iba            él / ella era
                                                      él / ella veía
   nosotros íbamos          nosotros éramos
                                                     nosotros veíamos
   vosotros ibais           vosotros erais
                                                     vosotros veíais
     ellos /                  ellos /
              iban                     eran       ellos / ellas veían
       ellas                    ellas

      Practice (the imperfect)


Future & Conditional
The future is usually formed by taking the infinitive and adding the
endings...
    -é, -ás, -á, -emos, -éis, -án

          hablar                  comer
                                                         vivir
         yo hablaré               yo comeré
                                                         yo viviré
          tu hablarás              tu comerás
                                                         tu vivirás
   él / ella hablará        él / ella comerá
                                                  él / ella vivirá
  nosotros hablaremos      nosotros comeremos
                                                 nosotros viviremos
  vosotros hablaréis       vosotros comeréis
                                                 vosotros viviréis
    ellos /                  ellos /
             hablarán                 comerán ellos / ellas vivirán
      ellas                    ellas

The conditional is formed by adding the endings
   -ía, -ías, -ía, -íamos, -íais, -ían.

         hablar                    comer                  vivir
        yo hablaría               yo comería              yo viviría
         tu hablarías              tu comerías            tu vivirías
  él / ella hablaría        él / ella comería      él / ella viviría
 nosotros hablaríamos      nosotros comeríamos    nosotros viviríamos
 vosotros hablaríais       vosotros comeríais     vosotros viviríais
   ellos /                   ellos /           ellos / ellas vivirían
            hablarían                 comerían
     ellas                     ellas

       Practice (regular future & conditional)

There are some irregular future & conditionals. They base their
conjugations on a stem.
       stem                 yo      il/elle   nous          ils/elles
                       future diré      dirá        diremos      dirán
decir dir
                  conditional diría     diría       diríamos     dirían
                       future habré     habrá       habremos     habrán
haber habr
                  conditional habría    habría      habríamos    habrían
                       future haré      hará        haremos      harán
hacer har
                  conditional haría     haría       haríamos     harían
                       future podré     podrá       podremos     podrán
poder podr
                  conditional podría    podría      podríamos    podrían
                       future pondré    pondrá pondremos         pondrán
poner pondr
                  conditional pondría pondría pondríamos pondrán
                       future sabré     sabrá       sabremos     sabrán
saber sabr
                  conditional sabríaf   sabría      sabríamos    sabrían
                       future saldré    saldrá      saldremos    saldrán
salir     saldr
                  conditional saldría   saldría     saldríamos   saldrán
                       future tendré    tendrá      tendremos    tendrán
tener tendr
                  conditional tendría tendría tendríamos         tendrían
                       future vendré    vendrá      vendremos    vendrán
venir vendr
                  conditional vendría vendría vendríamos vendrían

       Practice (irregular future & conditional)
       Practice (all future & conditional)

next page >>

Home | Spanish Guide | Contact us | Volunteer | Preferences | Help
Subjunctive
The subjunctive is formed by taking the first person present
conjugation, dropping the o
and adding -e, -es, -e, -emos, -éis, en for - ar ending verbs and -a, -as, -a,
-amos, -áis, -an for - er and -ir ending verbs.
hablo --> habl--> hable, hables, hable, hablemos, habléis, hablen
como --> com --> coma, comas, coma, comamos, comáis, coman
         hablar                      comer
                                                                vivir
          yo hable                    yo coma
                                                                yo viva
           tu hables                  tu comas
                                                                tu vivas
    él / ella hable            él / ella coma
                                                         él / ella viva
   nosotros hablemos         nosotros comamos
                                                        nosotros vivamos
   vosotros habléis           vosotros comáis
                                                        vosotros viváis
      ellos /                    ellos /
              hablen                     coman       ellos / ellas vivan
       ellas                      ellas

Buscar and pagar undergo spelling changes.
         buscar                 pagar
         yo busque              yo pague
          tu busques             tu pagues
   él / ella busque       él / ella pague
  nosotros busquemos     nosotros paguemos
  vosotros busquéis      vosotros paguéis
    ellos /                ellos /
             busquen                paguen
      ellas                  ellas

The verbs that are irregular in the first person singular might appear
irregular at first sight. However they all follow the
           decir                    hacer
                                                              poner
           yo diga                  yo haga
                                                               yo ponga
            tu digas                 tu hagas
                                                               tu pongas
     él / ella diga           él / ella haga
                                                        él / ella ponga
    nosotros digamos         nosotros hagamos
                                                       nosotros pongamos
    vosotros digáis          vosotros hagáis
                                                       vosotros pongáis
      ellos /                  ellos /
               digan                    hagan       ellos / ellas pongan
        ellas                    ellas

      Practice conjugating the regular subjunctive.

Irregular Verbs
          ser                       estar                       ir
          yo sea                   yo esté                   yo vaya
           tu seas                  tu estés                 tu vayas
    él / ella sea            él / ella esté           él / ella vaya
   nosotros seamos          nosotros estemos         nosotros vayamos
   vosotros seáis           vosotros estéis          vosotros vayáis
     ellos /                  ellos /             ellos / ellas vayan
              sean                     estén
       ellas                    ellas
            dar                    saber
                                                            haber
          yo dé                    yo sepa
                                                             yo haya
           tu des                   tu sepas
                                                             tu hayas
    él / ella dé             él / ella sepa
                                                      él / ella haya
   nosotros demos           nosotros sepamos
                                                     nosotros hayamos
   vosotros deis            vosotros sepáis
                                                     vosotros hayáis
     ellos /                  ellos /
              den                      sepan      ellos / ellas hayan
       ellas                    ellas

Many of the stem changing verbs are irregular in the nosotros and
vosotros forms. For verbs endings in -er and -ar, the conjugations
revert to using a form based on the infinitive.
          jugar                   poder
                                                           querer
           yo juegue              yo pueda
                                                             yo quiera
           tu juegues              tu puedas
                                                             tu quieras
    él / ella juegue        él / ella pueda
                                                      él / ella quiera
   nosotros juguemos       nosotros podamos
                                                     nosotros queramos
   vosotros juguéis        vosotros podáis
                                                     vosotros queráis
      ellos /                 ellos /
              jueguen                 puedan      ellos / ellas quieran
        ellas                  ellas

This isn't the case for -ir ending verbs.
         dormir                      morir
                                                           preferir
          yo duerma                  yo muera
                                                             yo prefiera
           tu duermas                 tu mueras
                                                             tu prefieras
    él / ella duerma           él / ella muera
                                                      él / ella prefiera
  nosotros durmamos           nosotros muramos
                                                     nosotros prefiramos
   vosotros durmáis           vosotros muráis
                                                     vosotros prefiráis
      ellos /                   ellos /
              duerman                    mueran   ellos / ellas prefieran
       ellas                      ellas

				
DOCUMENT INFO
Shared By:
Stats:
views:7
posted:11/13/2012
language:English
pages:10
Description: Conjugations , learn spanish