Unit 2 Grocery Store Activity with grocery store

Document Sample
Unit 2 Grocery Store Activity with grocery store Powered By Docstoc
					Name: ______________________________ Date: ______________ Block: ___



         Unit 2: MARSHALL'S COOKING FOR CRIPPEN

Learning Target: Understand the concept of ratio and unit rate and reasoning to solve
real world problems. Students use local grocery store sale papers for real life
applications.

Standards Addressed:
        MCC6.RP.1          Understand the concept of a ratio and use ratio language to
describe a ratio relationship between two quantities.
        MCC6.RP.2          Understand the concept of a unit rate a/b associated with a
ratio a = b with b ≠ 0 (b not equal to zero), and use rate language
in the context of a ratio relationship.
        MCC6.RP.3          Use ratio and rate reasoning to solve real-world and
mathematical problems, e.g. by reasoning about table of equivalent ratios, tape
diagrams, double number lie diagrams, or equations.
        MCC6.RP.3b         Solve unit rate problems including those involving unit pricing
and constant speed.

Essential Questions:
    What information do I get when I compare two numbers using a ratio?
    What kinds of problems can I solve by using ratios?
    What are rates? What are some examples of unit rates?
    How are ratios and rates similar and different? Can I give examples

      Mrs. Marshall is inviting Mr. and Mrs. Crippen over for a cookout and Mrs.
Marshall has only a limited amount of money to budget for the meal. You are
assuming that Kroger, Publix, and Piggly Wiggly are located in the same area and no
gas expense will incur by Mrs. Marshall going into each of the grocery stores to
purchase the items and get the most for her money.

                                  Mrs. Marshall's Menu:
                               grilled center cut pork chops
                              seasoned russet red potatoes
                                         green beans
                                             corn
                                    loaf bread with butter
                                         key lime pie
                                            soda
   (01.) Mrs. Marshall needs 10lb bag of russet red potatoes. Which is the better
         deal: 10lb bag at Piggly Wiggly or two 5lb bags at Publix?
          Piggly Wiggly 10lb bag is $______________ and unit rate is ____________
         per 10lb bag Publix 5lb bag is $______________ and the unit rate is
         _______________ per 10lb bag

(02) Both, Kroger and Publix have soda for 3 twelve packs for $12.00. So, the unit
rate of an individual can would be ______________?

(03) Publix has whole wheat 16oz loaf and it cost $_______________. What is the
unit rate per 16oz loaf of bread? __________________________

(04) Which is the better deal? 16oz Land o lakes butter at Kroger, or Piggly Wiggly's
One lb. butter quarters? Explain in detail and show your work as evidence.
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
________________________________________________________________

(05) What is the ratio of Piggly Wiggly's can green beans or corn to the amount of
their special? Show all three expressions of a ratio.
______________________________________________________________________
____________________________________________________________________

(06) What's the better deal? Two key lime pies at Piggly Wiggly or two key lime pies
at Kroger? Explain your reasoning in complete details and be
specific._______________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

(07) Mrs. Marshall needs 10lb of Center Cut Pork Chops, What is the unit rate of each
pork chop from Kroger’s?
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

				
DOCUMENT INFO
Shared By:
Categories:
Tags:
Stats:
views:21
posted:11/7/2012
language:English
pages:2