Docstoc

ggtoys summary

Document Sample
ggtoys summary Powered By Docstoc
					                                                                             Jennifer Smith

                                G.G. Toys: Case study #2

G.G. Toys was a toy manufacturer facing problems with productivity and profitability.

The company found a profitable product in their Geoffrey doll and Specialty branded doll

#106. Retailers could customize to the specifications and buying habits of their customer

base. On average, the Geoffrey Doll cost $19.19 to produce, and the #106 doll $23.74.



To access in a study of their overhead cost for both of their plants, research showed that:

   1. A setup was performed in the Chicago facility each time a modification to the

       dolls was made. Additionally, each time a specialty-branded doll was produced, a

       separate setup was required to process the raw materials to the required

       specifications.

   2. Workers in the Chicago facility often operated several machines simultaneously

       once they were set up. Thus, machine-related expenses might relate more to the

       machine hours of a product than to its production-run labor hours.



                Because each retailer required slight alterations to the Geoffrey doll's

overall appearance, a new setup and production run was required for each design change.

Retailers were found to be conservative in their ordering patterns, ordering fewer units

more frequently. Thus increasing the number of setups required, causing increased labor

and material cost.
                The research done by the external group did show an area of opportunity.

Because setup is time consuming, labor intensive, and costly, it would be within reason

(at least with the information provided in the article) to offset some of this cost and put

any additional setup cost back on the responsibility of the customer/ retailer requesting

the modifications.



If set-up cost were put back on the retailer debit could turn into a profitable gain on a per

unit basis.



                  Cost (labor+ material)        $7.00       $9.75

                  Selling price                 $21.00      $36.00

                  Profit (per unit)             $14.00      $26.25



                Another concern is that the Chicago plant expanded its production

capacity and reserved the additional capacity for production of the holiday reindeer. The

problem with this is that the space would sit idle from October through June when they

are ready to begin production. This was a cost that could be turned into a profit by using

the new space to expand the production area of their current product line, increasing

overall productivity by using more machines to produce more dolls faster. The faster

turnaround time combined with the new offset cost of setup could prove to be a profitable

move for the company while they wait to begin production for the special holiday line.