RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU - Copy

Document Sample
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU - Copy Powered By Docstoc
					 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU


Tahun              :               4 Bestari

Tarikh/ Masa       :               28 Ogos 2012 / 8.10 – 9.10 pagi

Bilangan Murid     :               32 orang

Mata Pelajaran     :               Bahasa Melayu

Tajuk                  :               Demi Malaysia

Fokus Utama            :               7.1 Membaca dan menerangkan maksud kandungan teks

                                       yang tersurat dan tersirat

Aras                       :           Aras 2

                                       ii. Menjelaskan maksud ayat yang diberikan

Fokus Sampingan            :           1.2 Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara

                                        secara bertatasusila

Aras                       :           Aras 1

                                       ii. Memberikan jawapan yang sesuai dengan soalan yang

                                       dikemukakan

Objektif                       :        Pada akhir pelajaran, murid dapat:

                                       i Membaca dan menjelaskan maksud ayat dalam petikan

                                       ii. Menjawab soalan berkaitan petikan

                                       iii. Membina lima ayat daripada perkataan berimbuhan

                                          dengan betul

Kemahiran Bahasa                   :     Lisan, bacaan dan tulisan

Sistem bahasa                      :     Kosa kata
Pengisian Kurikulum   : i. Ilmu : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

                          ii. Nilai Murni : Semangat patriotik

                          iii. Peraturan Sosiobudaya : Kesantunan bahasa dalam

                              pertuturan

Kemahiran Bernilai    :    Kecerdasan Pelbagai, Kemahiran Belajar Cara Belajar,
Tambah                     Kemahiran Berfikir, Kontekstual

Bahan Bantu Mengajar :     Keratan teks, Komputer riba, grafik

Pengetahuan Sedia Ada:     Murid pernah melihat bendera Malaysia
 Langkah/          Isi Kandungan             Aktiviti Pengajaran dan         Catatan
   Masa                                              Pembelajaran
Set Induksi   Grafik bendera Malaysia.   a Murid ditunjukkan gambar       Grafik
(5 minit)                                      bendera Malaysia.


              Contoh soalan:             b.Guru bersoal jawab dengan      Kontekstual
                 a. Apakah nama            murid tentang bendera          Menghubung
                     bendera               Malaysia                       kait isi
                     Malaysia?                                            pelajaran
                 b. Siapakah yang                                         dengan
                     menamakan                                            pengalaman
                     bendera                                              sedia ada
                     Malaysia?                                            murid
                 c. Bilakah tarikh
                     kemerdekaan
                     Negara kita?


Langkah 1     Petikan teks “Demi         a, Guru membaca petikan teks     Petikan
(10 minit)    Malaysia”.                    “Demi Malaysia” di hadapan    KBCB:
                                            Kelas.                        mendengar
                                         b. Murid bersoal jawab tentang   dengan cekap
                                            petikan teks.


Langkah 2     Petikan teks “Demi         a, Guru mengedarkan teks         Petikan teks
(20 minit)    Malaysia”,                   kepada murid.
                                         b. Murid dikehendaki membaca     KBCB:
                                            petikan teks secara bacaan    Bacaan
                                            mekanis.                      mekanis
              Tanda baca:                c Murid dikehendaki membetul     TKP:
              . (noktah)                   dan meletakkan tanda baca      Interpersonal
              , (koma)                     yang sesuai pada petikan.      Intrapersonal
              Huruf besar                d Murid bersoal jawab tentang    Penilaian
                                           hasil kerja.                   Formatif:
                                         e Guru menayangkan jawapan       Penilaian
                                           sebenar menerusi slaid.        secara
                                                                          pemerhatian
Langkah/          Isi Kandungan            Aktiviti Pengajaran dan             Catatan
  Masa                                            Pembelajaran
Langkah 3    Aktiviti Kotak Beracun    a Guru mengadakan aktiviti
(10 minit)                               Kotak Beracun kepada murid.
             Perkataan-perkataan:      b Murid dikehendaki                  Kemahiran
             Kegiatan         – giat     memberikan kata dasar              Berfikir
             Memusnahkan - musnah        kepada perkataan yang
             Menjadikan       - jadi     dicabut.
             Mengelakkan - elak        c Guru mempamerkan
             Meletakkan     - letak      perkataan-perkataan yang
             Mempertahankan– tahan       dicabut
             Berkorban      - korban
             Kedaulatan     - daulat
             Membebaskan - bebas
Langkah 4    Perkataan-perkataan:      a Murid dikehendaki mengeja
(10 minit)   Kegiatan                    perkataan-perkataan yang
             Memusnahkan                 dipamerkan.
             Menjadikan                b. Murid dikehendaki membina 5
             Mengelakkan                 ayat daripada perkataan-
             Meletakkan                  perkataan yang dipamerkan.
             Mempertahankan            c Murid menulis ayat yang dibina TKP:
             Berkorban                   di dalam buku tulis masing-        kinestetik
             Kedaulatan                  masing.
             Membebaskan
Penutup      Penutup kognitif:         a Guru dan murid bersoal jawab       Kontekstual:
 (5 minit)   Contoh soalan:              tentang apa yang telah             -menghubung
             a Apakah yang kamu          dipelajari dan nilai-nilai murni   Kait
             pelajari pada hari ini?     yang terdapat dalam petikan


             Nilai murni:              b Murid menyanyikan lagu             TKP:
                a. Semangat             “Setia”                             - kinestetik
                    patriotism                                              - muzik


             Penutup social:
             Nyanyian lagu “Setia”

				
DOCUMENT INFO
Shared By:
Categories:
Tags:
Stats:
views:119
posted:10/7/2012
language:Malay
pages:5