PROIECT ACTIVITATE INTEGRATA by 09ePRiq

VIEWS: 0 PAGES: 14

									  PROIECT ACTIVITATE INTEGRATA




         GHIOCEI PENTRU MAMA




GRUPA MICA
GRADINITA P.P.VOINICEL
PROFESOR VIERU MARIA
               PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA


PROPUNATOR: PROF. VIERU MARIA
GRADINITA: P.P.VOINICEL, CHITILA
GRUPA: MICA
DATA: 5.03.2012
TEMA ANUALA : CE SI CUM EXPLICAM CEEA CE SIMTIM?
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: VESTITORII PRIMAVERII
TEMA SAPTAMANII: E ZIUA TA, MAICUTA SCUMPA!
TEMA ZILEI: GHIOCEII PENTRU MAMA
FORMA DE ACTIVITATE: Activitate integrata
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE:
     ADP:ACTIVITATE          DE    DEZVOLTARE          PERSONALA          Primirea
copiilor.Salutul:“Buna dimineata, vestitori ai primaverii!”.Prezenta copiilor.
Calendarul naturii. Noutatea zilei : Cosuletul cu ghiocei”. Rutine: spalatul pe
maini, gustarea de dimineata. Tranzitii:“ 5 minute de gimnastica”, ne pregatim de
activitati.
     ALA 1: Joc de masa: Alege cartonasele cu imagini care au flori
Arta: Decoram vaza pentru flori\ Codita ghiocelului- fisa- semne grafice
Constructii: Flori pentru mama (mozaic)
     ALA II: Jocuri recreative si distractive:“Deschide urechea bine”,“Ursul
doarme si viseaza”
      ADE. DLC. Legenda ghiocelului- lectura educatoarei
              DOS. Buchetelul de ghiocei- aplicatie
FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, individual, pe grupuri mici
TIPUL DE ACTIVITATE: Predare si consolidare de cunostinte
MIJLOC DE REALIZARE: Lectura educatoarei si aplicatie
DURATA: O zi
SCOPUL ACTIVITATII: Formarea deprinderii de a asculta o povestire , de a-i
intelege mesajul transmis; insusirea de catre copii a cunostintelor despre ghiocel si
despre semnificatia lui, dezvoltarea simtului de observatie, dezvoltarea si
imbogatirea vocabularului copiilor; consolidarea deprinderii de a manui corect
materialul didactic care va fi utilizat; formarea şi consolidarea unor abilităţi
practice


OBIECTIVE OPERATIONALE PE DOMENII DE ACTIVITATE:
  ADP:
   să recite corect, clar şi expresiv poezii învăţate;
   să intoneze cântece pentru copii;
   să execute mişcări ritmice pe melodii cunoscute;
   să trăiască în relaţiile cu cei din jur stări afective pozitive;
   sa utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau in diferite
        imprejurari;
   să folosească formule de politeţe;
   să-şi atribuie roluri şi responsabilităţi pe tot parcursul jocului.
  ALA1:
Arta:
   să decoreze vaza folosind materialele corespunzătoare; să aplice tehnici de
        îmbinare a culorilor într-un mod original, dar respectând realitatea
        înconjurătoare;
   să-şi dezvolte coordonarea oculo-motorie
   sa traseze coditele ghioceilor folosind semnele grafice invatate
       să-şi ilustreze sentimentele, trăirile afective prin creaţii artistice.
Joc de masa:
   să mânuiască materialele puse la dispoziţie;
   să alcătuiască grupe de jetoane (flori) şi să recunoască locul fiecăruia;
       să-şi dezvolte coordonarea oculo-motorie
   să observe şi să separe jetoanele de flori, dintr-un amestec de materiale
      mărunte;
   să interacţioneze cu partenerii de joc;
     să manifeste interes pentru activitatea desfăşurată .
   să colaboreze şi coopereze cu partenerii de grup, pentru finalizarea cu succes
      a sarcinii primite.
Constructii
   -să îmbine corect piesele pentru realizarea imaginii
   -să-şi dezvolte gândirea şi imaginaţia
   Să mânuiască materialele puse la dispoziţie;
   Să realizeze construcţia respectând tema dată;
   Să coopereze cu colegii.
D.L.C.:
   -să audieze cu atenţie textul ;
   -să reţină ideile pincipale şi să demonstreze că l-a înţeles;
   -să participe la activităţile de grup atât în calitate e auditor,cât şi în calitate
      de vorbitor
   -să inteleaga mesajul povestirii;
   -să manifeste interes pentru activitate
D.O.S.:
   să perceapă materialul existent pe măsuţe şi să denumească materialele
      primite
   sa lucreze corect,ingrijit si ordonat;
   sa spuna cum mai este numit ghiocelul
   sa lipeasca ghioceii in mod corect
   să-şi aprecieze lucrarea proprie,cât şi lucrările celorlalţi copii;
   sa participe activ si afectiv la desfasurarea activitatii.
ALA2:
    să respecte cerinţele jocului;
    să coopereze cu colegii
    să manifeste plăcere în interpretarea cântecelor si in executarea jocului
      muzical
    să execute corect mişcările sugerate de textul cântecelor
    să participe activ şi conştient la activitate
    să respecte regulile jocului de mişcare
    crearea bunei dispoziţii în grupul de copii


STRATEGII DIDACTICE:
METODE          SI   PROCEDEE:          expunerea      narativa,conversaţia,explicatia,
jocul,demonstratia,exercitiul, aprecieri verbale,brainstormingul, munca în perechi,
problematizarea, turul galeriei, munca în grup.
RESURSE         MATERIALE:calculator,(povestea în           power     point, la fel si
imaginile suport pentru povestire),ghiocei, imagini, lipici, hartie colorata, vaze
colorate, coşuleţe,pensule subţiri şi groase, hârtie A4,căpăcele, şerveţele, tablou
model. boluri, cartonase de flori, cartonase colorate, pioneze mozaic, tabla,
creioane colorate.


BIBLIOGRAFIE: ,, Curriculum              pentru      învăţământul    preşcolar (3-6/7
ani),2008” „Metode interactive de grup ”,Silvia Breben,Elena Gongea,Georgeta
Ruiu,Mihaela Fulgu,Editura Arves
G. Dumitru, M. Modoran, M. Moroianu, E. Simiciuc, C. Novac, J. Bangă, I.
Ionescu – Metodica activităţilor instructiv-educative în învăţământul preprimar,
vol. II, Ed. Didactica Nova, Craiova, 2008
Aplicaţii ale metodei proiectelor – ghid pentru educatoare, Ed. CDPress, 2008
                              SCENARIUL ZILEI
Scenariul didactic:
Programul va începe cu primirea copiilor de dimineaţă, debutând cu salutul:
,,Bună dimineaţa, d-na educatoare!”, ,,Bună dimineaţa, fluturasilor!” şi răspunsul:
                            Dimineaţa a sosit
                            Toţi copiii au venit
                            În cerc să ne adunăm
                            Pe scaunel să ne-aşezăm.
Copiii sunt aşezaţi în semicerc pe scaunele pentru a putea stabili fiecare un contact
vizual cu toţi membrii grupei. Educatoarea pentru a constitui un model de
comportament, zâmbeşte, îi priveşte, transmite căldură şi încurajare prin toate
formele de comunicare – verbală şi nonverbală.
După ce se grupează, educatoarea face prezenţa copiilor, îi invită pe aceştia să
completeze calendarul naturii şi eventual jurnalul grupei, după care li se prezintă
calendarul zilei:,, Astăzi, ne vom juca în preajma florilor, le vom colora, vom
decora vazele pentru flori, vom selecta cartonase de flori si vom forma mulţimi
vom construi flori şi veţi avea parte şi de câteva surprize.
Mesajul zilei va fi: ,,Ghiocei pentru mama”
Bucuria copiilor şi o surpriză plăcută, va fi atunci când educatoarea va aduce un
coşuleţ cu flori.
Astfel se va face trecerea la activitatea de grup – Educarea limbajului.
In cadrul acestei activitati se va lectura copiilor “Legenda ghiocelului”.
     Prin tranzitia “Bate-mi tare palmele/Pumnisorii ii rotim/Morisca o invartim/
Bratele le rasucim/ Si apoi noi vom zbura/ La sectoare vom lucra.”se va trece la
activitatile din centre. Li se prezintă copiilor centrele la care urmează să-şi
desfăşoare activitatea, sarcinile de lucru, şi se intuieşte materialul aflat la fiecare
sector. Astfel se va capta atenţia copiilor, urmând să se grupeze în funcţie de
preferinţă şi de sectorul de activitate dorit, pentru a realiza sarcina primită.La
finalul activităţilor liber alese, copiii vor trece pe la fiecare centru şi vor aprecia
realizările proprii, dar şi pe ale colegilor, înţelegând acum mult mai bine ce
simbolizează lucrul pe echipe.
     Se intoneaza cantecul “Ne jucam cu degetele”, realizandu-se trecerea la
activitatea practica. Copiii vor lipi ghiocei pentru mama.
    Cu lucrarile copiilor se va realiza o miniexpozitie .
     La finalul zilei se desfasoara jocurile distractive “Deschide urechea bine!” si “
Ursul doarme”.
  Rutina: copiii vor merge la toaletă.

Tranziţii:

GIMNASTICA DE ÎNVIORARE(exercitii )
Dacă vreau să cresc voinic,
Fac gimnastică de mic.
Merg în pas alergător,
Sar apoi într-un picior.
Mă opresc, respir uşor
Întind braţele să zbor
Toată lumea e a mea
Când m-aşez jos la podea
Ăsta-i doar un început
Ia, priviţi cât am crescut!, “ Fa ca mine”, “Oraselul”, etc.
                          Desfasurarea activitatii
Etapele         Continutul stiintific             Strategii     Evaluare
activitatii                                       didactice

1.Momentul      Asigurarea conditiilor
organizatoric   optime       pentru       des-
                fasurarea activitatilor:
                -aerisirea        salii     de
                grupa;
                -aranjarea mobilierului;
                -pregatirea materialului
                necesar      pentru       acti-
                vitati;
                -intrarea     ordonata       a
                copiilor     in    sala     de
                grupa
2.Captarea      Intalnirea de dimineata:          Conversatia   Stimularea
atentiei         Dimineaţa a sosit                              interesului
                  Toţi copiii au venit                          pentru
                  În cerc să ne adunăm
                  Pe scaunel să ne-               Explicatia    activitate
                 aşezăm.
                Se face prezenţa
                copiilor. Se va lucra la
                calendarul naturii.               Frontal
                Crearea momentului
                surpriza se va face prin
                prezentarea unui
                cosulet de ghiocei.Ii va
                intreba daca stiu ce sunt
                si daca nu doresc sa afle
                mai multe despre ei.
3.Anuntarea        Noutatea zilei consta in        Conversatia    Observarea
temei    si     a anuntarea activitatilor                         copiilor
obiectivelor       care se vor desfasura pe
                   parcursul zilei: in cadrul      Explicatia
                   temei “Ghiocei pentru
                   mama” si se enunta
                   obiectivele:
                                                   Frontal
                   DLC:“Legenda
                   ghiocelului”–lectura
                   educatoarei.
                   Joc de masa: Alege
                   cartonasele cu imagini
                   care au flori
                   Arta:Decoram            vaza
                   pentru      flori\   Codita
                   ghiocelului-            fisa-
                   semne grafice
                   Constructii:          Flori
                   pentru mama (mozaic)
                   DOS: “Buchetelul de
                   ghiocei”-lipire
                   La sfarsit ne vom juca 2
                   joculete distractive.
4.Reactualizarea   DLC: se realizeaza o            Explicatia     Aprecierea
cunostintelor      verificare                 a                   verbal
                   cunostintelor        despre                    individuala
                   ghiocel, primavara, in
                   timp ce se urmareste            Demonstratia
                   modul de exprimare al
                   copiilor.
              DOS:     dupa     intuirea
              materialelor              se   Exercitiul
              reaminteste modul de
              lucru    cu    materialele
              respective.
5.Dirijarea   DLC: Activitatea va            Explicatia         -raspund
invatarii     debuta prin prezentarea                           intrebarilor
              cosuletului cu flori.Ii                           educatoarei
              intreb daca doresc sa          Expunerea
              afle povestea lor. Se va
              rece apoi la expunerea
              continutului povestirii
              „Legenda ghiocelului”.
              Voi expune continutul
              povestirii folosind
              gestica , mimica si
              inflexiuni ale vocii.In
              timp ce se expune
              povestea se prezinta
              copiilor si plansele
              corespunzatoare. Dupa
              prezentarea povestii, se
              adreseaza copiilor
              cateva intrebari pe            Conversatia
              marginea textului
              audiat, pentru a marca
              momentele principale si
              a desprinde mesajul
              transmis.Prin cantecelul
              ““Bate-mi tare                 P e grupuri mici
palmele/Pumnisorii ii
rotim/Morisca o
invartim/ Bratele le
rasucim/ Si apoi noi
vom zbura/ La sectoare
vom lucra.”se realizeaza
trecerea la activitatile     Individual
din centre. Se prezinta
sectoarele si sarcinile ce
                                          respectă
trebuie realizate. Copiii
                                          indicaţiile
intuiesc materialele de
                                          educatoarei;
la fiecare arie, ascultă
cerinţele educatoarei şi
sarcinile specifice fie-
căreia, îşi aleg şi se
aşează la sectorul
preferat.Copiii execută                   -executa
exerciţii pentru dez-                     jocul
voltarea muşchilor mici
ai mâinii : morişca,
plouă, înşurubăm becul,
cantăm la pian, ne
spălăm pe mâini.Se vor
da indicatii unde
intampina greutati in
realizarea sarcinilor. Se
intoneaza cantecul “Ne
jucam cu degetele”,
realizandu-se trecerea la
activitatea practica .
               DOS:Se          vor         intui
               materialele de pe ma-
               sute. Sunt explicate si
               demonstrate          tehnicile
               ce     urmeaza        sa      fie                     respectă
               folosite.      Se     executa                         indicaţiile
               exercitii de incalzire a                              educatoarei;
               muschilor           mici       ai
               maini(«Boboc,               floa-
               re ;Spalam rufele ; Joc
               cu degetelele.) dupa
               care      se        trece      la
               realizarea lucrarilor. Se                             -executa
               vor da indicatii celor                                jocul
               care                intampina
               dificultati in realizarea
               temei.
6.Obtinerea    DLC: Se vor purta                   Explicatia        Aprecierea
performantei   discutii referitoare la                               raspunsuri-
               poveste , iar pentru                Conversatia       lor copiilor
               fixarea        acesteia       se
               folosesc intrebari ajuta-           Problematizarea
               toare.                              Turul galeriei
               DOS: Se realizeaza o
               miniexpozitie                 cu
               lucrarile copiilor.
               Rutina: copiii vor merge            Conversatia       Observarea
7.Evaluarea    la toaletă.Tranziţii:                                 copiilor
activitatii    ,,Gimnastica’’, ,,Privim
               după fluturi ‘’, ,, Fă ca
mine!‘’.După aceste
exerciţii de gimnastică,
se va trece la
desfăşurarea jocurilor       respectă

distractive.                 indicaţiile
                             educatoarei;
“Deschide          urechea
bine!”.Copiii         sunt
asezati pe scaunele. Un
copil stă cu mâinile la
                             -executa
ochi.Aceș tia vor canta:
                             jocul
“Deschide urechea bine

Sa vedem ghicesti ori ba

Cine te-o striga pe nume

Hai ghiceste nu mai
sta.”Un altul ales de
educatoare il striga pe
nume.Daca           acesta
ghiceste va trece in
locul sau, alaturi de
ceilalti copii, daca nu
este “pedepsit” dandu-i-
se diferite sarcini. Jocul
se repeta.

“Ursul       doarme”Copiii
sunt asezati in formaț ie
de cerc, ț inându-se de
mana. Un copil se află
in   mijlocul     cercului
               (ursul) si stă ghemuit
               (doarme)         cu    ochii
               inchisi in timp ce colegii
               sai     ii      canta:“Ursul
               doarme ș i visează

               Că papucii lui dansează

               Lapte dulce sau cafea

               S-aleagă        pe    cine-o
               vrea!”Atunci ursul cu
               ochii inchisi se ridică ș i
               alege un copil care va
               primii rolul de urs. Jocul
               se repetă.

               Evaluarea se face prin
8.Încheierea
                                               Frontal
               întrebări :,,Ce jocuri ne-
activităț ii
               am jucat noi astăzi ? ”,,
               V-au         plăcut   aceste
               jocuri ?”O să le mai           Apreciere
               jucăm ș i altă dată.            verbala

               Se vor face aprecieri
               referitoare               la
               comportamentul
               copiilor       in     timpul
               activitatii.

								
To top