http - Get as DOC by 4D83V29

VIEWS: 0 PAGES: 31

									                                  Урок 4-5
                 (проведення у вигляді двох спарених уроків)
Тема: Діагностування вад розвитку людини та їх корекція. Особливості
ембріонального розвитку людини. Ембріотехнології. Клонування.
Мета.
Освітня: продовжити формувати знання учнів про ембріональний розвиток
організмів на прикладі розвитку людини; ознайомити із методами
діагностування вад розвитку людини та їх корекцію; розкрити особливості
застосування ембріотехнологій.
Розвиваюча: розвивати уміння порівнювати ембріональний розвиток тварин
та людини, уміння співставляти перебіг онтогенезу від способу життя
батьків, що планують мати нащадків; уміння робити відповідні висновки та
узагальнення.
Виховна: виховувати бережливе ставлення до здоров’я новонароджених та
ростучого організму.
Тип уроку. комбінований.
Методи і методичні прийоми:
1. Інформаційно-рецептивні:
а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота
з підручником.
б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ІКТ.
 2. Репродуктивний: рольова гра
3. Проблемно-пошуковий: постановка проблемного питання.
4.Візуальний: складання схем.
Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці, ІКТ.
Основні поняття та терміни: критичні періоди розвитку, контрацепція,
штучне    запліднення,    корекція   вад,    ембріотехнологія,   клонування,
кріобіологія.
Тип уроку: комбінований
Структура уроку
I. Організаційний етап - 2 хв.
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності - 5 хв.
III. Вивчення нового матеріалу - 22 хв.
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів - 13 хв.
V. Домашнє завдання - 2 хв.
VI. Підведення підсумків уроку - 3 хв.


                                 ХІД УРОКУ
I. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Вправа «Мозковий штурм»
1. Що таке розвиток: індивідуальний та історичний?
2. Які періоди онтогенезу ви знаєте?
3. Чим характерний ембріональний розвиток організмів та значення його
перебігу для подальшого життя?
5. У чому полягають особливості гістогенезу та органогенезу?
7. Чим відрізняється розвиток рослин і тварин?
8. Чи має свої особливості розвиток людини?
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
  1. Створення позитивного емоційного стану.
      Вправа «Чарівна скринька»
      На дошці вивішені девізи: «Бажаю успіху», «Нам не обійтися без
підтримки колективу», «Ми одна команда».
(Кольорові смужки 5-6 кольорів роздаються учням, на яких учні записують
девізи, що сподобалися і складають у скриньку. Скриньку передають один
одному витягують смужки і зачитують девізи по кругу. Учні, які витягнули
однакові смужки, прцюватимуть надалі разом).
      Вчитель: Сьогодні на уроці неможливо бути байдужим, можна радіти
і плакати, засуджувати і розуміти, заперечувати і погоджуватись.
Пригадайте дитинство, коли вперше ви поставили перед батьками запитання:
«Як я з’явився на світ?» І батьки намагалися вам пояснити. Ось і зараз я хочу
трішки повернути вас у дитинство і запропонувати послухати казку:
     У казковій незвичайній країні жив маленький чарівний пухнастик. Він
був зовсім маленьким, таким, що ніхто його не міг помітити. Жив він у
теплій, зручній хатинці. Він прокидався, їв, грався, перевертався, знову
засинав і знову прокидався. Дуже любив пухнастик слухати музику та
пісеньки, які зачаровували малюка і були такими рідними. Минав час і
пухнастик швидко підростав, але виходити із затишної хатинки йому було
моторошно. Одного разу, проснувшись, малюк побачив добру фею, яка
сказала йому:
-Ти вже виріс і хочеш побачити новий світ? Я допоможу тобі. Але світ, в
який ти вийдеш великий, наповнений різними звуками, фарбами і запахами. В
ньому ти навчишся всьому, чого захочеш і побачиш багато дивовижного.
     Серце пухнастика мліло від остраху, але цікавість перемагала, ось
вже відчинилися дверцята хатинки і малюк зробив першик крок, намагався
сказати своє перше слово, побачити наймилішу людину у світі... Але його
слова злилися в гучний писк, який сповістив маму про його народження.
     Постановка проблемного запитання:
     Це просто казка, про народження нової людини, давайте спробуємо
розкрити таємницю життя до народження?
Повідомити тему, мету і завдання уроку.
ІІ. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.
     Готуючись до сьогоднішнього заняття ви отримали завдання, будь
ласка презентуйте їх
Презентація матеріалу 1 учнем.
     - «Момент народження людини»
Розвиток нового організму починається із запліднення, в якому беруть участь
статеві клітини-гамети.
     -        Яйцеклітина-гаплоїдна клітина діаметром 150-200 мкм.,округлої
форми, в цитоплазмі містятить мітохондрії, рибосоми і велику кількість
запасних білкових речовин. Вона здатна до запліднення протягом 24 годин
після овуляції. Ця клітина дасть початок усім 100 трильйонам клітин
майбутнього організму!
     - Сперматозоїди - гаплоїдні клітини малих розмірів, дуже мало
цитоплазми, майже всю головку займає ядро. Перед ядром міститься
комплекс Гольджі, який бере участь у руйнуванні оболонки яйцеклітини при
заплідненні. Мітохондрії скупчені біля основи хвостика і забезпечують його
енергією для рухів, завдяки яким вони досягають яйцеклітини.                 Їх
утворюється до 100000000 , але і тільки один запліднює яйцеклітину. В
організмі жінки сперматозоїди зберігають здатність до запліднення 3-4 дні.
     -        Запліднення відбувається в маткових трубах. Сперматозоїди
просто атакують яйцеклітину - видовище просто фантастичне! Спермії
синхронно б’ють хвостиками по яйцеклітині, примушуючи її обертатись, але
в всередину потрапляє лише один.
    - ДНК сперматозоїда вже всередині яйцеклітини, відбудеться злиття
гамет і утвориться зигота - перша і найголовніша клітина майбутньої
людини! Всі наступні 100000000000000 клітини є «дочірніми» цієї клітини
.Отже, відбувається запліднення –процес злиття статевих клітин і утворення
диплоїдної зиготи, утворення нового життя - неповторного, індивідуального і
такого таємничого. Все - стать, група крові, колір очей і волосся, зріст,
розмір ноги, навіть будова усіх білків організму-все записано в генетичному
коді 46 хромосом. Тому в деяких країнах Сходу (Китай, Корея) вважають, що
людина народжується саме в цей момент.
Вчитель. Отже, ембріональний розвиток людини починається із запліднення.
(складання схеми на дошці) Відкрийте свої опорні конспекти та виконаємо
завдання 1.
                    Ембріональний розвиток людини


                           Запліднення (злиття)


               ♀Яйцеклітина (23п)     ♂Сперматозоїд (23п)


                             Зигота (46п)
Презентація матеріалу 2 учнем.
«День за днем...»
    - 1 доба - поділ зиготи навпіл, 2-3 доба-поділ продовжується і клітина
складається вже з 8 клітин. Саме в такому вигляді вона переноситься до
організму матері при штучному заплідненні. Цей процес правильніше
називати не поділом, а дробінням, тому що клітини не ростуть, а тільки
діляться. Через 3 доби зародок складається з 32 клітин і схожий на ягоду
шовковиці, але мікроскопічних розмірів. Зародок рухається в порожнину
матки і протягом двох днів там вільно перебуває. До кінця першого тижня
число клітин зростає до 250 , зародок набуває форми кулі діаметром 0,2 мм,
утвореної одним шаром клітин. В такому вигляді він занурюється
(імплантується) в слизову оболонку матки і прикріплюється до неї.
    Клітини зародка формують зародкові оболонки:
    - хоріон-зовнішня оболонка, має ворсинки з капілярами, через які
відбувається дихання і живлення зародка;
    - амніон-внутрішня оболонка, яка захищає зародок. Клітини цієї
оболонки виробляють амніотичну рідину, яка заповнює амніотичну
порожнину між амніоном і зародком. Ця рідина підтримує зародок і захищає
від механічних пошкоджень. Така захисна оболонка утворюється у всіх
організмів, які вийшли на сушу (плазуни, птахи і ссавці, що є
пристосуванням до життя на суші). Всі перелічені організми відносяться до
Амніот.
        -     На ранніх стадіях розвитку обмін між зародком і материнським
організмом відбувається через ворсинки хоріона, але через деякий час вони
не справляються з цією функцієюі із задньої кишки зародка утворюється
оболонка алантоїс, за функцією подібна до хоріона.
Із зародкового диску формується ембріон, у якого на 2 і 3 тижні можна
виділити три зародкові листки, які дають початок різним органам і системам:
        - ектодерма (зовнішній)-епітеліальний покрив шкіри, органи нервової
            системи;
        - ентодерма (внутрішній)-органи травної і дихальної систем, печінка,
            підшлункова залоза;
        - мезодерма (середній)-кістки, м’язи, кров.
Починається період формування органів.


Вчитель. Продовжуємо заповнення схеми.
                                       Зигота


                                      дробіння
                       Зародок
                                 зародкові оболонки
ембріон:
-екто                   -хоріон        амніон         алантоїс
-енто       дерма
-мезо


Презентація матеріалу 3 учнем.
        «Місяць за місяцем...»
        1 місяць. Спочатку ембріон у вигляді диску, потім трубки і коми. Із
групи клітин швидко утворюються частина майбутньої дитини: потовщення
на кінці трубки - голова, випуклість черевної частини - серце, яке вже
скорочується, примітивний кишечник, закладаються перші статеві клітини.
Обличчя і кінцівки поки ще відсутні. Довжина ембріона-5 мм. він у 10000
разів більший за запліднену яйцеклітину-лише за 1 місяць розвитку і
продовжує швидко рости.
     2 місяць . З’являються руки, ноги, знакає хвіст, вимальовується
обличчя. Розвивається нервова система: головний мозок уже схожий на
мозок дорослої людини, має звивини. Розвивається сечостатева і дихальна
системи, шлунок і кишечник набувають кінцевої форми. З’являються м’язи і
починається закостеніння скелету. Сформовані зачатки майже всіх майбутніх
органів. Здійснює перші рухи, вільно плаває у рідині. Якщо йому
полоскотати ніс або рот, то відкидає голову. Довжина ембріона 3 см, вага - 11
г . До кінця другого місяця ворсинки епітелію зберігаються тільки на тій
стороні   оболонки,   яка   контактує   з   маткою.   Вони   розростаються,
розгалужуються , занурюючись у слизову оболонку матки і разом із
судинами алантоїса утворюють позазародковий орган-плаценту (дитяче
місце) від грец. «корж»-орган, що зв’язує зародок з організмом матері. Це
єдиний орган у тварин, який походить від двох різних організмів-матері і
плоду. Подібно до інших Вищих тварин людина відноситься до інфракласу
Плацентарних ссавців. /слайд 10/ Плацента має форму диска діаметром
близько 20 см і товщиною 5 см. Зв’язок плаценти з організмом здійснюється
пупковим канатиком, в якому проходять пупкові артерії і вени. Кров матері і
плоду тече по різних судинах і не змішується. Плацента захищає плід від дії
різних чинників-плацентарний бар’єр. З цього часу зародок величаво
називають-плід.
Вчитель. (продовження схеми)
                                  Зародок
                 (ворсинки хоріону + стінки матки +алантоїс)
                     утворення плаценти,яка забезпечує:
                                 • дихання
                                • живлення
                                • виділення
                  • захист (антитіла, плацентарний бар’єр)
                    • гормон, який зберігає плід в матці


                                      Плід


Презентація матеріалу 4 учнем. (продовження фільму)
     3 місяць. Обличчя стає схожим на людське, з’являються ніс, рот і очі.
Виникають відмінності в статевих органах. Значно розвивається печінка,
формуються нирки, подовжується кишечник.Але плід все ще більше
походить на космічного прибульця. Довжина плоду-10 см, маса 45 г.
     4 місяць. Змінюються пропорції плоду: голова стає меншою відносно
тулуба. Шкіра червонуватого кольору, на голові починає рости перше
волосся. Кров рухається по судинах, серце б’ється у два рази частіше, ніж у
дорослої людини. Починають функціонувати печінка, шлунок, нирки
жовчний міхур.
     5 місяць. Мати починає відчувати рухи дитини. Його шкіра в
зморшках. Волосся на голові стає більше, з’являються нігтики. Легені
продовжують розвиватись, плід здійснює дихальні рухи, вчиться ковтати.
Довжина-25 см, маса 500г.
     6 місяць. Усі внутрішні органи достатньо сформовані, головний мозок
ускладнюється, активність плоду збільшується, здійснює до 20-60 рухів за 30
хвилин. Активність змінюється протягом дня-засинає і пробуджується.
     7 місяць. Пробудження відчуттів, здатний чути, з’являється смак. Плід
стає життєздатним. Довжина 45 см, вага-1700г.
     8 місяць. Основні органи повністю сформовані. Легені складаються з
альвеол. Серце б’ється часто (120-140 ударів за хвилину). Шкіра набуває
блідо рожевого кольору, зникають зморшки. Дитина займає положення вниз
головою.
  9 місяць. Маса тіла збільшується на 20-30 г в день. Дитина готова до
народження.
  2. Діагностування вад розвитку людини та їх біологічне значення.
Вчитель. Болгарським медиком Георгієм Єфімовим було проведено
дослідження:
- у своїх дослідженнях показав, що від 23 хронічних алкоголіків народилося
15 мертвонароджених і 8 потвор. Медициною встановлено, що більшість вад
розвитку дитини формуються в перші 3 місяці, коли проходить закладка
органів: на 4-8 тижні ембріонального розвитку проходить формування черепа
та серцевого м’яза. Якщо жінка вживає спиртне в цей період вагітності, то
може виникнути мікроцефалія (недорозвиненість черепа і головного мозку,
що призводить до розумової неповноцінності) та патологія серця…
- від кожної цигарки, яку курить майбутня мама, велика доля шкідливих
речовин дістається плоду. Є дані, що нікотин має пряму токсичну дію
вегетативну симпатичну нервову систему. Нікотин проникає в тканини плоду
через 5 хв. після затяжки. Отже, коли жінка курить, то в організм плоду
кожну хвилину потрапляє близько 18% нікотину, а виділяється всього 10%.
Тому у крові ембріону відбувається нагромадження шкідливого нікотину, що
призводить до народження хворих або мертвих дітей.
Проблемне запитання: від чого залежить здоров’я майбутньої дитини?
   Вчитель. На жаль сьогодні жодна мама не може бути впевненою у 100%
здоров’ї її майбутньої дитини. Профілактикою захворювань і виникнення
вад розвитку плоду є охорона та нормальний перебіг вагітності. Необхідну
інформацію можна отримати під час обстеження самого плоду або стану
вагітної жінки.
    Для безпосереднього дослідження плоду часто застосовують УЗД-хвилі. З
їх допомогою можна встановити положення плоду, його масу та розміри, а
також виявити порушення розвитку дитини та зміни в системах органів. для
виявлення вад і захворювань зародка проводять біохімічні та цитологічні
дослідження.
    Нині у великих містах нашої країни створено медико-генетичні
консультації. Це одна із форм профілактики спадкових хвороб, куди можуть
звернутися за порадою здорові батьки дітей, що мають якісь дефекти, або
хворі на спадкові хвороби; батьки, один з яких хворіє на спадкову хворобу;
здорові батьки, що мають родичів з дефектом розвитку або хворих на
спадкові хвороби; подружжя, які перебувають у кровноспорідненому шлюбі,
та ін.
    Якщо подружжя має кілька разів ембріон із вадами, то змушене
переривати вагітності. В такому разі наука дозволяє здійснити штучне
запліднення. (прослухати повідомлення учнів про штучне запліднення)
    Перегляд відеолекції.
    Вчитель. Давайте переглянемо відеолекцію.
    Вчитель. Але на жаль не кожна мама усвідомлює яке життя її майбутньої
дитини. Часто навіть не ставлять собі запитання «Як живе моя дитина до
народження?»
Презентація матеріалу 5 учнем.
         - Щоденник ще ненародженої дитини «Як я жив до народження»
         2 місяць після зачаття. Сьогодні у мене свято: два місяці я вже існую.
Але, на жаль, святкую Я не один-мама викурила декілька цигарок і випила
склянку вина. Від цього мені тяжко, болить голова і нудить. У мене є друг,
якому також виповнилось два місяці. Його мама їсть вітаміни, п’є молоко.
Він веселий і великий. Завидно.
        3 місяць після зачаття . Мій друг вже великий, Я зовсім не підріс.
Мама все палить і палить, а мені все гірше і гірше. Мама мого друга гуляє на
свіжому повітрі, а я, навіть, не знаю, яке воно те чисте повітря. Ось
народжусь і побіжу від неї гратись на свіжому повітрі. Я втомився...
        4 місяць після зачаття. Сьогодні у мами знов якесь свято, вона їла
щось дуже солоне, смажене і гостре., а запивала все це пивом. У мене тепер
болить живіт. Я образливо тупнув ніжкою, але вона мене не зрозуміла. А
мама мого друга дотримується режима, їсть фрукти та овочі, молочні
продукти. Він добре росте, вже великий, а Я такий, яким він був у три місяці.
        5 місяць після зачаття. Вчора у мами були гості і вона, звісно, з ними
випила вина. А сьогодні зранку у неї болить голова. Тому вона з’їла якусь
пігулку і випила декілька чашок кави. Невже вона не знає, що цього робити
не можна? Мені так погано...
        6 місяць після зачаття. Тато з мамою сьогодні сперечались. Вони так
кричали. Я зрозумів, що зовсім їм не потрібен. Не буду Я у них
народжуватись. Не люблю Я їх. Батьки мого друга ніколи не сваряться і
завжди з ним розмовляють. Після сварки мама зібрала важкі-важкі сумки і
пішла. ЇЇ серце ледве не відмовило від важкого! Розумієте: Я ледве не вмер!
        7 місяць після зачаття. Мені вже сім місяців, але виглядаю на
шестимісячного. А мені так хочеться бути великим і сильним. Сьогодні моя
мама посварилась з мамою мого друга, доводячи їй, що можна ходити в баню
і пішла.
        Спочатку мені було тепло і добре. А потім стало так тісно і маму десь
швидко повезли.
        ...Раптом я побачив яскраве світло, злякався і закричав. Мене зразу ж
обплутали якимись трубочками і накрили скляним ковпаком. Я вже
народився, а мій друг народиться через два місяці-здоровим і веселим.
        А головний дядечко в білому халаті сказав: «Який він маленький,
слабенький та й пальчиків у нього шість» А я подумав-хіба так не повинно
бути?
     В медичній карті зроблено запис: Хлопчик. Вага при народженні 2300г,
ріст 45 см. Роди-передчасні-на 34 тижні вагітності,яка протікала з токсикозом
в 1-й та 2-й половині вагітності. Наявні ознаки незрілості, дитина неактивна,
крик слабкий. Шкірні покриви бліді. зі сторони внутрішніх органів зміни.
Чітко прослідковується систолічний шум, необхідне обстеження з метою
виключення пороку серця.
     Діагноз: недоношеність 1 ступеня, природжений порок серця.
     Анамнез: мати протягом всієї вагітності курила, вживала алкоголь.
     В медичній карті друга: Хлопчик. Вага 3500г, ріст 50 см. Роди вчасно
на 40 тижні вагітності. Дитина активна, кричить голосно. Шкіра і слизові
чисті, рожеві. Зі сторони органів патологій немає.
     Діагноз: здоровий новонароджений.


Вчитель. Які ж фактори впливають на розвиток ембріона? (схема на дошці)
                 Плід
• забруднення навколишнього середовища
• ліки, наркотики, препарати побутової хімії
• материнські стреси
• спадкові фактори
• недостатнє харчування і дефіцит води
• інфекційні захворювання
• алкоголь і паління
Вчитель. А зараз я запрошую вас на міні – конференцію, на яку запрошені:
    - Лікар – гінеколог
    - Лікар - інфекціоніст
    - Лікар – нарколог
    - Психолог


                              Лікар - гінеколог
Чинники, які можуть спричинити вади розвитку можна поділити на дві
групи:
   1. Спадкові
   2. Зовнішні.
   Унаслідок їхньої дії, майже половина зародків не доживає до народження.
Значно підвищують ризик недоношеності, народження дитини з патологією
попередні аборти. Практика акушерства доводить,що жінка, яка вже
народжувала , після двох трьох абортів не може народити здорової дитини.
Щорічно в Україні робиться 700 тисяч абортів
Це становить 67 на 1000 жінок дітородного віку, що в 1,5 рази перевищує
кількість пологів. В Україні щороку близько 40 тисяч жінок не доношують
дитину. За останні 10 років кілікість дітей з вродженими вадами збільшилась
втричі. 4 % від усієї кількості населення України є інвалідами. З них 25
тисяч, які страждають на дитячий церебральний параліч , 29 тисяч розумово
відсталі. Близько 10 тисяч глухих і 1,5 тисяч сліпих . Понад 10 тисяч дітей
мають уроджені аномалії. До таких дітей відносяться діти із порушеним
набором хромосом . Наприклад ,якщо у дитини у хромосомному наборі не 46
хромосом, а 47 . а саме зайва хромосома 21 пари то це веде до появи дитини
з невиліковною хворобою Дауна.
Така хворба зустрічається із частотою 1 на 600 новонароджених. Хворі діти
в’ялі, з товстим неповоротким язиком, сплощеним носом , вузькими
щілинами очей. У них часто спостерігаються вади серця і завжди розумова
відсталість. Дауни можуть жити всього 2, 3       десятки років. Їх лікування
успіхів не приносить. Інколи їх вдається навчити писати і читати.
З віком ризик народження Дауна підвищується: у жінок від 19 до 21 року
один даун народжується на 2500 дітей, а у жінок після 45 років - один на 40
дітей.
Зайва 18 хромосома приводить до народження дітей із хворобою Едверса,
завжди смертельна. Діти помирають через декілька місяців. Вони мають
порушення внутрішніх органів, недорозвинені скелетні м’язи, відсутня шия.
«Синдром Петау» називається хвороба, яка викликана зайвою хромосомою
13 пари . Ця аномалія спостерігається із частотою 1 новонароджений на
4600. У дітей при цій хворобі не зростається верхня губа і верхнє піднебіння.
У народі такі аномалії називають «вовчою пащею» і «заячою губою».
Є і інші хромосомні хвороби, про них ви дізнаєтеся пізніше. Коли в родині
народжуються діти з аномаліями постає питання: «Невже подібне може
повторитися у моїй сім’ї?»
Відповідь одна потрібно звертатися у медико-генетичну консультацію, де
скажуть про ймовірність народження таких дітей.
Учитель. У нас в гостях лікар-інфекціоніст надамо йому слово.

                             Лікар-інфекціоніст
Під час вагітності потрібно оберігатися від інфекційних хвороб. Особливо в
перші три місяці. Тому що спостерігаються такі випадки, якщо жінка уперші
три місяці вагітності перехворіли на краснуху, то уних народжувалися діти з
катарактою, глухотою, хворобами серця. Зміни у з зародку можуть викликати
віруси віспи, вітрянки, грипу, гепатиту.
Збудник сифілісу може викликати уроджену глухоту, або вбити ранній плід.
Учитель. Послухаємо лікара-нарколога, як впливає на перебіг вагітності і
розвиток плоду алкоголь, нікотин і наркотики.
                               Лікар-нарколог
     Я, як лікар-нарколог, скажу вам, що плацента, яка довгий час вважалася
захисним бар’єром між організмами матері і плода насправді не є
такою.Отрута від куріння, алкоголю і наркотиків так само, як і стресові
гормони, вільно проникають в організм дитини з кров’ю матері і негативно
впливають на його розвиток. Якщо жінка під час вагітності вживає алкоголь,
спостерігаться такі процеси: токсикози вагітності - у 29%, викидні та
дострокові пологи - у 32% , мертвонароджуваність - у 23%, народження
недоношених дітей - у 34,5%.
     Алкоголь, передусім, впливає на нервову систему плоду. Про його
згубну дію на потомство відомо з давніх- давен . Ще в міфах та легендах
стародавньої   Греції розповідалос,       що Богиня   Юнона   народила від
сп’янілого Юпітера кульгавого Вулкана.
     Сьогодні народження 60% всіх дітей,        які страждають на комплекс
неповно цінностей результат нездорового способу життя. Якщо жінка хоче
бачити своїх дітей здоровими,    вона повинна відмовитися від шкідливих
звичок.
     Негативно впливають на стан майбутньої дитини компоненти
тютюнового диму. У жінок, які викурюють 20 і більше цигарок за день часто
народжуються діти із затримкою росту.
     Ранні викидні трапляються у жінок, які курять в 1,7 разів частіше, ніж
у таких що не курять Куріння під час вагітності є частою причиною
передчасного відшарування плаценти, раннього розриву плідних оболонок,
сідничного передлежання та ризику народження дітей з вадами обличчя
(«вовча паща», «заяча губа»).
     У вагітних жінок, які страждають на залежність від героїну
відзначається висока смертність новонароджених, низька маса тіла у
зародків.

                                 Психолог
      Дорогі майбутні батьки! Останні дослідження в галузі медицини та
психології доводять, що виховання починається з моменту зачаття. Усе, що
переживається батьками у момент зачаття – емоційний і фізичний стан обох
батьків ставлення один до одного , слова, які вони промовляють, бажання
мати дитину певної статі « записується» у мозку дитини на клітинному рівні і
надалі впливає на характер і долю дитини.
     Протягом дев’яти місяців вагітності дитина також залишається до того,
що відбувається поза межами “її світу”.
      Найбільший вплив на долю дитини мають ситуації, які загрожують її
життю. Наприклад бажання і спроби зробити аборт, конфлікти між батьками,
травми, стреси, хвороби, які переживає мама, загроза викидня токсикози і
звичайно ситуація народження. Для зміцнення здоров’я     вагітної жінки
надзвичайно велике значення має ставлення до неї майбутнього чоловіка.
Таким чином у майбутньому на ваші плечі лягає велика відповідальність,
щоб народити на світ здорову повноцінну людину.
Вчитель. А зараз я хочу, щоб ви повернулися у минуле …
2. Рольова гра із переглядом презентації « Розвиток зародка».
Автор. 5 травня.
Зародок.
Сьогодні почалося моє життя. Мої батьки про це ще не знають. Я менша ніж
яблучне зернятко. Але я вже я. І хоч я ще не сформувалася , але я знаю ,що
буду дівчинкою.
Автор. Минуло два тижні.
Зародок. Я трішки підросла, але ще дуже крихітна , щоб робити щось самій.
Мама робить за мене все сама. Подумати тільки, приблизно через рік я буду
сміятися, а пізніше розмовляти.
Я знаю яке перше слово я вимовлю “Мама”. Хто сказав що я не справжня
людина? Я уже людина, так як крихта хліба є справжнім хлібом.
Автор. 27 травня (4тижні).
 Зародок. Серце моє почало битися самостійно. Із цього часу воно буде
стукати протягом усього мого життя. Потім після багатьох років мого життя
воно втомиться, зупиниться і я помру. Але зараз не кінець, а тільки початок
мого життя.
Автор. 12 червня. Минуло 6 тижнів.
Зародок. Починають формуватися мої ручки. Які вони маленькі! Навіть
дивно колись вони, може будуть грати на фортепіано , або намалюють
картину.
Автор. Як почуває себе наша крихітка через два місяці?
Зародок. Моє обличчя повністю сформувалося. Я, думаю, що буду схожа на
маму. Тепер я можу трохи бачити, але ще кругом так темно . А скоро мої очі
побачать світ, залитий сонцем. А який ти вигляд маєш, мамо? Мамо, я чую
як стукає моє серце . Цікаво,чи чуєш ти як стукає моє? Я ніяк не можу
дочекатися того часу, коли лежатиму на твоїх руках і зможу дивитися
торкатися твого обличчя, заглядати в твої очі. Ти чекаєш мене так, як я
чекаю тебе
Автор. 28 червня ( 3 місяці)
Зародок       Мамо, чому ти дозволила їм вбити мене? Нам було так добре
разом.
Автор.     Американський хірург Натсон розповідає. «Хочу сказати чим
насправді є переривання вагітності. Особисто я винен у 75 тисячах операцій
аборту виконаних у клініці, якою керував. Немає жодної різниці між 12 –
тижневим і 28-тижневим плодом. Аборт є дітовбивством. Під час операції
плід зазнає таких же мук, як доросла людина.
(Учениця читає вірш Сильвестра Матвійчука “Монолог ненародженої
дівчинки”)
                 Монолог ненародженої дівчинки
                   «Не убий» (Із Божих заповідей)
Мама з татом покохались…                Буду птахою літати.
Я з’явилася у них.                      Буду квіткою цвісти.
Я в утробі мами гралась                 Схочу вірно покохати.
Бачила чарівні сни.                     Схочу діточок зростить.
Буде падати, як манна.                  Відгукнусь на горе людське.
Тепле сонце із вікна                    Як на горенько людське.
Першим словом буде: мама.               Добротою битись буде
З кожним поглядом-вона.                 Щире серденько моє.
Синьоокою я буду,                       Вдачу матиму привітну.
Із косою до колін                       Не боятимусь біди.
Буду бігати по лугу                     І свою матусю рідну
Сонцю й вітру навздогін.                Доглядатиму завжди.
Буду плакати , сміятись                 Я хотіла світ обняти.
Слухать добрі казочки.                  Що створив для мене Бог.
Маму з татом цілувати.                  Та убила мене мати
В небі рахувать зірки                   Смертним вироком- аборт.

Вчитель. Так, ці строки про небажану вагітність та аборт. Момент в житті
жінки, коли перед нею стоїть вибір: перервати вагітність чи народжувати.
Деяким необізнаним їз цим питанням процедура аборту уявляється досить
простою, практично безболісною і такою, що не має жодних негативних
наслідків. Але це не так. Я не буду зараз говорити про фізичний і душевний
біль жінки, але давайте іще раз поглянемо на фотографі 12 – недільного
зародка -саме в цей строк дозволено робити аборти-хірургічні операції, під
час яких вміст матки видаляється за допомогою спеціальних інструментів.
Презентація матеріалу 6 учнем.
(коротке повідомлення про аборт)
     За даними статистики, в Україні щорічно робиться 600 тис. абортів.
Яка ваша думка?
Учитель. У 1920 році вперше в світі В. І. Леніним був принятий декрет, що
дозволяє аборт
Перегляд презентації «Ненароджена дитина»
      Вправа «Займи позицію»
Дехто говорив, що народженна дитина ще не людина, а частина тіла матері.
А як вважаєте ви?
   Вчитель. Виконайте завдання в опорному конспекті. Опрацьовуючи
матеріал підручника с. 133 складіть схему методів контрацепції.
   Робота з підручником.

       Вчитель. На щастя, не завжди справа закінчується так трагічно
інакше рід людський на землі припинив би своє існування. Давайте
поспостерігаємо за життям іншого організму..
  Перегляд відеофільму “Життя до народження”
http://www.onlinemix.ru/filmy/dokumentalistika/208-zhizn-do-rozhdeniya-v-
utrobe-online.html
(вирішення проблемного питання “Чи є ненароджена дитина людським
життям?”
 (Відповіді учнів на поставлене запитання перед початком рольової гри).

1. Ембріотехнології. Штучне запліднення.
   Пояснення вчителя із переглядом презентації.

V. Узагальнення та систематизація знань.
Вчитель. Виходячи із розглянутого ми можемо зробити висновок, що
основною умовою нормального зачаття та перебігу вагітності є міцне
здоров’я батьків під час зачаття та відсутність у них генетичних відхилень.
     Тому на сучасному етапі життя наявність медико-генетичного
консультування населення є необхідністю. Крім цього, майбутня мама
повинна пройти лікарів різних спеціальностей та систематично проходити
профілактичне спостереження у жіночій консультації.
VІ. Підведення підсумків уроку.
Метод «Рефлексія»
                         Критерії самооцінки роботи учня

№        Зміст
      діяльності
                             1                  2                 3                4

1.   Поведінка на Я був неуважний,              Я був          Намагався       Був уважний
        уроці     не виконував            неуважний, не     працювати, але      весь урок,
                  вказівок учителя,            завжди         час від часу      працював,
                  заважав іншим,             виконував      відволікався на   незважаючи на
                  порушував                   вказівки          сторонні        перешкоди
                  правила техніки          вчителя, іноді        справи
                  безпеки                 заважав іншим

     Необхідність    Матеріал, що         Матеріал, що       Матеріал, що     Матеріал, що
     цієї теми для   вивчався на уроці,    вивчався на        вивчався на      вивчався на
2.        мого       мені не потрібен     уроці, мені не      уроці, мені      уроці, мені
     подальшого      для подальшого       потрібен для           може         потрібен для
     навчання та     навчання та           подальшого        знадобитися      подальшого
      діяльності     майбутньої            навчання та            для         навчання або
                     роботи                майбутньої        подальшого          роботи
                                          роботи, проте      навчання або
                                          вивчати його      роботи, проте я
                                            цікаво для         не дуже в
                                           підвищення            цьому
                                               рівня           впевнений
                                           самоосвіти

3.    Емоційний      Я дуже стомився,      Було цікаво,      Було цікаво,        Настрій
        стан         мені нецікаво,        проте дуже         почувався        піднесений,
                     почувався               складно,        комфортно          мені було
                     некомфортно            потребую                          цікаво, хочу
                                           додаткового                        продовження
                                            пояснення

4.     Рівень        Тему не зрозумів,     Зміг виконати    Все зрозумів,     Все зрозумів,
     сприйняття      із завданням не      більшу частину    практично все       виконував
        теми         впорався               завдання за       виконував          завдання
                                            допомогою       самостійно, в      самостійно,
                                             вчителя та        окремих          допомагав
                                            товаришів,         випадках        товаришам
                                          зрозумів не все    звертався по
                                                              допомогу
      1. Таблиця для самооцінки
      Прізвище та ім’я
      Дата проведення уроку
      Оцініть за 4-и бальною шкалою свою роботу на уроці

 №                           Зміст діяльності                               Оцінка

1.      Поведінка на уроці

2.      Необхідність цієї теми для мого подальшого навчання
        та діяльності

3.      Емоційний стан

4.      Рівень сприйняття теми

         Заповнені учнями таблички переносяться до зведеної таблиці вчителя, де будується
діаграма оцінювання діяльності учнів на уроці.

Зведена таблиця вчителя

№           Зміст діяльності           1        2   3       4     5     6      7     8

1.        Поведінка на уроці

2.      Необхідність даної теми
         для мого подальшого
               навчання

3.          Емоційний стан

4.         Рівень сприйняття
               матеріалу

      2. Вправа « Подарунок другу » Підсумок роботи за кольоровими
         смайликами. Оцінити роботу своїх однокласників за активністю на
         уроці, вручивши смайлик відповідного кольору.
VІІ. Надання та пояснення домашнього завдання.
     1) Вивчити матеріал § 22 підручника                2) Дати відповіді на запитання
підручника. Для охочих поглибити свої знання:Випереджувалне завдання :
Підготувати повідомлення про тварин із прямим і непрямим розвитком, про
метаморфози в житті організмів.Скласти кросворд з теми.
                                 Опорний конспект до уроку
                                       Класна робота
    Тема: Діагностування вад розвитку людини та їх корекція. Особливості ембріонального
                      розвитку людини. Ембріотехнології. Клонування.
Завдання 1. Складання схеми
                          Ембріональний розвиток людини




                                       Зигота




ембріон:
-
-
-
     Завдання 2. Опрацьовуючи матеріал підручника с. 133 складіть схему методів
контрацепції.
Метод Рефлексії
                                  Критерії самооцінки роботи учня

№         Зміст
       діяльності
                              1                    2                   3                  4

 1.   Поведінка на    Я був неуважний,      Я був неуважний,       Намагався        Був уважний
         уроці        не виконував              не завжди       працювати, але       весь урок,
                      вказівок учителя,         виконував         час від часу       працював,
                      заважав іншим,        вказівки вчителя,   відволікався на    незважаючи на
                      порушував               іноді заважав     сторонні справи      перешкоди
                      правила техніки             іншим
                      безпеки

      Необхідність    Матеріал, що           Матеріал, що         Матеріал, що      Матеріал, що
      цієї теми для   вивчався на уроці,   вивчався на уроці,      вивчався на       вивчався на
 2.        мого       мені не потрібен      мені не потрібен    уроці, мені може     уроці, мені
      подальшого      для подальшого        для подальшого      знадобитися для     потрібен для
      навчання та     навчання та             навчання та         подальшого        подальшого
       діяльності     майбутньої              майбутньої          навчання або      навчання або
                      роботи                 роботи, проте       роботи, проте я       роботи
                                             вивчати його       не дуже в цьому
                                               цікаво для           впевнений
                                           підвищення рівня
                                              самоосвіти

 3.    Емоційний      Я дуже стомився,     Було цікаво, проте     Було цікаво,         Настрій
         стан         мені нецікаво,         дуже складно,         почувався       піднесений, мені
                      почувався                потребую           комфортно          було цікаво,
                      некомфортно             додаткового                                хочу
                                               пояснення                             продовження

 4.      Рівень       Тему не зрозумів,       Зміг виконати      Все зрозумів,      Все зрозумів,
       сприйняття     із завданням не        більшу частину      практично все        виконував
          теми        впорався                 завдання за         виконував           завдання
                                               допомогою         самостійно, в       самостійно,
                                                вчителя та          окремих           допомагав
                                               товаришів,           випадках         товаришам
                                             зрозумів не все      звертався по
                                                                    допомогу
          Таблиця для самооцінки


      Прізвище та ім’я

      Дата проведення уроку

      Оцініть за 4-и бальною шкалою свою роботу на уроці

 №                            Зміст діяльності                         Оцінка

1.       Поведінка на уроці

2.       Необхідність цієї теми для мого подальшого навчання та
         діяльності

3.       Емоційний стан

4.       Рівень сприйняття теми




Домашнє завдання.
     1) Вивчити матеріал § 22 підручника
     2) Дати відповіді на запитання підручника.
Для охочих поглибити свої знання:
      1. Випереджувалне завдання групам
Підготувати повідомлення
Про тварин із прямим і непрямим розвитком, про метаморфози в житті організмів.
      2. Скласти кросворд з теми.
  Девізи уроку:


  «Бажаю успіху»


«Нам не обійтися без
підтримки колективу»


«Ми одна команда»
        Ембріональний
   розвиток людини

         Запліднення (злиття)


♀Яйцеклітина            ♂Сперматозоїд
(23п)                           (23п)
               (46п)
               Зигота
            Зигота
           дробіння
  Зародок


ембріон:      зародкові оболонки
-екто         хоріон амніон
-енто дерма       алантоїс
-мезо
            Зародок
 (ворсинки хоріону + стінки матки
            +алантоїс)
утворення плаценти,яка забезпечує:
           • дихання
          • живлення
          • виділення
• захист (антитіла, плацентарний
             бар’єр)
  • гормон, який зберігає плід в
              матці
               Плід
      Розвиток плоду:
•забруднення
навколишнього середовища
•ліки,наркотики, препарати
побутової хімії
•материнські стреси
•спадкові фактори
•недостатнє    харчування   і
дефіцит води
•інфекційні захворювання
•алкоголь і паління

								
To top