rancangan harian bahasa melayu

Document Sample
rancangan harian bahasa melayu Powered By Docstoc
					Kemahiran         : Perkataan kvk

Fokus Utama       : 1. Membaca perkataan KVK
                    2. Menulis perkataan KVK

                  Aras 1 (i)
                  Membaca 5 perkataan kvk

                  Aras 1 (ii)
                  Menulis 5 perkataan kvk

Fokus Sampingan : 1. Membina dan menulis perkataan
                  2. Membina dan menulis perkataan
                     yang mengandungi suku kata
                     tertutup kvk

Objektif          : Di akhir pembelajaran murid dapat :
                    1. Membaca 5 perkataan kvk
                    2. Menulis 5 perkataan kvk

KURIKULUM         : i. Ilmu

                   ii. Nilai murni
                  - bekerjasama

                  iii. KBKK
                  - Pengabung jalinan


Sistem Bahasa     : i. Tatabahasa
                  - Kata tunggal

                     iv. Kosa kata
                   - Barangan terpakai
                   - Menu
                   - Kenderaan
Penggunaan semula : 1. Kelas Prasekolah
( LO Reusability )    2. Kelas LINUS
                      3. Murid PROTIM
    JADUAL PERLAKSANAAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA

                            MELAYU ( PEMULIHAN KHAS )



                                     Aktiviti pengajaran
 Langkah         Isi pengajaran                               Catatan / Strategi
                                      dan pembelajaran


                                      1. Menyanyikan
                                         lagu “ Selamat
                                         Hari Jadi”         Kaedah :
                                      2. Guru
Set Induksi
               Nyanyian                  mengeluarkan             - Kecerdasan
( 5 Minit )
                                         kek dari kotak              pelbagai
                                      3. Murid
                                         menamakan          ABM
                                         benda tersebut.            -   kek


                                      1. Murid mengambil
                                         kad huruf dari
                                         “Poket Ajaib”
                                         untuk membina
                                         perkataan “kek‟.
                                                            ABM :
Langkah 1
                                      2. Murid menyusun
( 10 minit )   Pengenalan
                                         huruf supaya            - Kad huruf
                                         menjadi            Kaedah:
                                         perkataan ‟kek‟.     - Tunjuk cara

                                      3. Murid tersebut
                                         Mengeja
                                         perkataan “kek”
                                         diikuti oleh
                                         semua murid.
                            Mengeja Perkataan       KBKK :
                            Suku Kata KVK :           - menginterpretasi
Langkah 2                      - kek
( 15 Minit )                   - Pen                ABM:
               Aktiviti 3
                               - jam                  - komputer
                               - tin
                               - zip
                               - pin


                            1. Bermain “Kotak
                            doraemon”
                            2. Guru meletakkan 5    Kaedah :
                            gambar di dalam           - Kecergasan
                            kotak. Contohnya zip,        pelbagai
                            dam, kek , pin dan        - Gabung jalin
                            bas
                            3. Murid dibahagikan    ABM :
                            kepada 5 orang satu
Langkah 3      Aktiviti 4
                            kumpulan.                 -     kek
( 10 minit )
                            4. Murid pertama          -     pen
                            mengambil benda di        -     jam
                            dalam kotak secara        -     tin
                            rawak kemudian :          -     zip
                                                      -     pin
                                  a) mengambil
                                     kad huruf di
                                     “Poket
                                     Doraemon”.
                                    b) Murid
                                       membina
                                       perkataan
                                       berdasarkan
                                       benda
                                       tersebut dan
                                       menulis di
                                       papan hitam.

                                    c) Ulang aktiviti
                                       di atas hingga
                                       habis di
                                       dalam kotak.

                                    d) Kumpulan
                                       yang cepat
                                       membina
                                       perkataan
                                       akan menjadi
                                       pemenang.

                                    e) Murid
                                       mengeja dan
                                       membaca
                                       perkataanper
                                       kataan
                                       tersebut..


                              1. - Guru
                                 mengedarkan
                                 lembaran kerja
                              2. - Murid menulis
                                 perkataan              Kaedah individu
Langkah 4      Aktiviti 5 :
                                 berdasarkan            -(hasilan murid)
( 15 minit )   Menulis
                              3. gambar di dalam
                                 lembaran kerja.
                                 - Murid membaca
                                 perkataan tersebut.

  Penutup      Aktiviti 6 :   Murid menyanyi lagu
 ( 5 minit )   Menyanyi       “Kalau Rasa Gembira”

				
DOCUMENT INFO
Shared By:
Categories:
Tags:
Stats:
views:20
posted:2/14/2012
language:
pages:5