Embed
Email

Vakdidactiek dossier

Document Sample

Shared by: xiuliliaofz
Categories
Tags
Stats
views:
0
posted:
1/6/2012
language:
pages:
45
Dossier Vakdidactiek









Marit Adema – 185450

Ferdinand Dillema - 188158



Engels 1A

Dossier Vakdidactiek

8 April 2011

Inhoudsopgave

Leesvaardigheid p.02

- Introductie p.02

- Lesformulier p.03

- De tekst p.05

- Vragen en antwoorden p.06

- Verantwoording p.09

Luistervaardigheid p.10

- Introductie p.10

- Lesformulier p.11

- De songtekst p.14

- Vragen en antwoorden p.15

- Verantwoording p.16

Vocabulaire p.17

Introductie p.17

Lesformulier p.22

Verantwoording p.25

Kennis van Land en Volk p.26

Introductie p.26

Lesformulier p.27

De opdracht p.30

Verantwoording p.31

Samenvatting Hoofdstuk 7 p.32

Vijf inspirerende voorbeeld p.38

Bronnenlijst p.41

Bijlage Vocabulaire p.42









1

Leesvaardigheid

Introductie Leesvaardigheid



In deze les komt een leestekst aan bod. Het is een griezelige tekst over een vrouw die

een lifter meeneemt bij een verlaten weg. De vrouw neemt een oudere vrouw mee, maar daar

lijkt wat mee te zijn.



We beginnen de les met het uitdelen van de tekst en het bespreken van de eerste twee

vragen. Daar vragen wij waar de leerlingen aan denken als zij de titel lezen van de tekst en bij

het zien van de foto. Daarna vragen wij een hypothetische vraag. Als zij langs de weg zouden

rijden, zouden zij de volgende personen dan meenemen? Daarmee worden ze misschien toch

een beetje bewust van het feit dat je niet iedereen zomaar kunt vertrouwen.



Daarna gaan de leerlingen zelfstandig met de tekst aan de slag (zelf lezen en vragen

beantwoorden), maar wanneer zij een woord niet begrijpen, mogen zij altijd een woordenboek

pakken of hun hand op steken.



Daarna gaan wij de vragen plenair nakijken. Een paar vragen zijn vooral bedoelt om te

zien wat zij zouden doen in zo'n situatie. Voor het nakijken mogen ze nog wel vragen naar

onduidelijkheden in de tekst. Na het nakijken mogen ze nog vragen stellen. De les eindigt met

het huiswerk opgeven. Als er tijd is, mogen zij daar nog aan werken.









2

Lesformulier Leesvaardigheid





NAAM: Marit Adema & Ferdinand Dillema VAK: Engels



School: Aphrodita College Aantal leerlingen: 22



Klas: H2B



Lesopdracht: Leestoets Datum: ??/??/????







Lesdoelen: Beginsituatie:

Basiskennis Engelse woordenschat

De leerlingen oefenen hun leesvaardigheid Basiskennis leesvaardigheid

en kunnen bij een volgende tekst dezelfde 2e lesuur

tactiek zelf gebruiken. Rustige klas

Begin van de les: 09.00









Didactische aanpak



Tijds- Concrete leerdoelen Leerstof Leerlingactiviteit Docentactiviteit

fasering +



beheersingsvorm



8.55 – 9.00 Stoelen en

tafels in

toetsopstelling

zetten



9.00 – 9.05 Leerlingen gaan Leerlingen

zitten verwelkomen



9.05 – 9.05 Deur dichtdoen



9.05 – 9.14 Leerlingen Leestoets

luisteren uitleggen en

titel op het

bord schrijven



Leerlingen Vragen waar de

vertellen wat ze leerlingen aan

denken bij het denken bij de









3

lezen van de titel titel



Leerlingen Leestoets

beginnen met uitdelen

het lezen van de

tekst



9.15 – 9.25 Leerlingen laten Leestekst Leerlingen lezen Loopt rondt en

oefenen met de tekst beantwoordt

leesvaardigheid eventuele

vragen over de

tekst



9.25 – 9.35 Leerlingen laten Leestekst Leerlingen Loopt rondt en

oefenen met beantwoorden beantwoordt

leesvaardigheid de vragen bij de eventuele

tekst vragen over de

vragen



9.35 – 9.40 Antwoordbladen Blaadjes Klassikaal de

omwisselen met vragen na

andere kijken

leerlingen en het

blaadje wat je

hebt gekregen

nakijken



9.40 – 9.41 Antwoordbladen Blaadjes terug Eventuele

geven aan de vragen

eigenaar beantwoorden

en vragen of er

nog op- of

aanmerkingen

zijn



9.41 – 9.45 Leerlingen Huiswerk

schrijven het opgeven en les

huiswerk op en afsluiten

zetten de tafels

terug in groepjes









4

The Hitchhiker

As Andrea turned off the motorway onto the road to Brockbourne, the small village in

which she lived, it was four o'clock in the afternoon, but already the sun was falling behind the

hills. At this time in December, it would be completely dark by five o'clock. Andrea shivered.

The interior of the car was not cold, but the trees bending in the harsh wind and the patches of

yesterday's snow still heaped in the fields made her feel chilly inside. It was another ten miles

to the cottage where she lived with her husband Michael, and the dim light and wintry

weather made her feel a little lonely. She would have liked to listen to the radio, but it had

been stolen from her car when it was parked outside her office in London about two weeks

ago, and she had not got around to replacing it yet.



She was just coming out of the little village of Mickley when she saw the old lady,

standing by the road, with a crude hand-written sign saying "Brockbourne" in her hand.

Andrea was surprised. She had never seen an old lady hitchhiking before. However, the

weather and the coming darkness made her feel sorry for the lady, waiting hopefully on a

country road like this with little traffic. Normally, Andrea would never pick up a hitchhiker

when she was alone, thinking it was too dangerous, but what was the harm in doing a favor for

a little old lady like this? Andrea pulled up a little way down the road, and the lady, holding a

big shopping bag, hurried over to climb in the door which Andrea had opened for her.



When she did get in, Andrea could see that she

was not, in fact, so little. Broad and fat, the old lady had

some difficulty climbing in through the car door, with

her big bag, and when she had got in, she more than

filled the seat next to Andrea. She wore a long, shabby

old dress, and she had a yellow hat pulled down low over

her eyes. Panting noisily from her effort, she pushed her

big brown canvas shopping bag down onto the floor

under her feet, and said in a voice which was almost a whisper, "Thank you dearie -- I'm just

going to Brockbourne."

"Do you live there?" asked Andrea, thinking that she had never seen the old lady in the

village in the four years she had lived there herself.

"No, dearie," answered the passenger, in her soft voice, "I'm just going to visit a friend.

He was supposed to meet me back there at Mickley, but his car won't start, so I decided to

hitchhike -- there isn't a bus until seven, and I didn't want to wait. I knew some kind soul

would give me a lift."



Something in the way the lady spoke, and the way she never turned her head, but

stared continuously into the darkness ahead from under her old yellow hat, made Andrea

uneasy about this strange hitchhiker. She didn't know why, but she felt instinctively that there

was something wrong, something odd, something....dangerous. But how could an old lady be

dangerous? It was absurd. Careful not to turn her head, Andrea looked sideways at her

passenger. She studied the hat, the dirty collar of the dress, the shapeless body, the arms with

their thick black hairs....

Thick black hairs?

Hairy arms? Andrea's blood froze.

This wasn't a woman. It was a man.



At first, she didn't know what to do. Then suddenly, an idea came into her racing,

terrified brain. Swinging the wheel suddenly, she threw the car into a skid, and brought it to a

halt.







5

"My God!" she shouted, "A child! Did you see the child? I think I hit her!"

The "old lady" was clearly shaken by the sudden skid. "I didn't see anything dearie," she

said. "I don't think you hit anything."



"I'm sure it was a child!" insisted Andrea. "Could you just get out and have a look? Just

see if there's anything on the road?" She held her breath. Would her plan work?



It did. The passenger slowly opened the car door, leaving her bag inside, and climbed

out to investigate. As soon as she was out of the vehicle, Andrea gunned the engine and

accelerated madly away. The car door swung shut as she rounded a bend, and soon she had put

a good three miles between herself and the awful hitchhiker.



It was only then that she thought about the bag lying on the floor in front of her.

Maybe the bag would provide some information about the real identity about the old woman

who was not an old woman. Pulling into the side of the road, Andrea lifted the heavy bag onto

her lap and opened it curiously.



It contained only one item -- a small hand axe, with a razor-sharp blade. The axe, and

the inside of the bag, were covered with the dark red stains of dried blood.



Andrea began to scream.









The Hitchhiker; Questions

Je mag de vragen in zowel Engels als Nederlands antwoorden, maar geen half Engelse

antwoorden.



1. When you look at the title and the picture, what do you think the text is about?



………………………………………………………………………………………………………………………………………..



2. I want you to imagine yourself in a car. You're driving on a highway. Would you

take these hitchhikers with you?

An old woman with grey hair and a pink dress YES / NO

A thirty year-old man in jeans YES / NO

A young boy with tears in his eyes YES / NO

A fourty year-old woman with ten shopping bags YES / NO

A teen girl with messy hair and torn jeans YES / NO

A guy in black clothes and a mohawk (hanekam) YES / NO





3. Where did Andrea work?



………………………………………………………………………………………………………………………………...........









6

4. How was Andrea feeling as she drove home?



…………………………………………………………………………………………………………………………………………



5. Why did she stop to give the old lady a ride?



a. It was a cold evening c. She felt lonely



b. She felt sorry for the lady d. All of the above



6. Why did she NOT listen to the radio?



………………………………………………………………………………………………………………………………………..



7. Where did the lady want to go?



…………………………………………………………………………………………………………………………………………



8. What made Andrea afraid when she looked at the old lady?



a. She had a moustache c. She sounded like a man



b. She had a shopping bag d. She had hairy arms



9. Why did Andrea stop the car so suddenly?



a. She thought she had hit a child c. The car slipped due to the weather



b. She wanted to powder her nose d. To trick the lady into getting out



10. Why did Andrea look in the old lady’s bag?



…………………………………………………………………………………………………………………………………………



…………………………………………………………………………………………………………………………………………



11. What do you think the lady was going to do to Andrea if she didn’t kick her out of



the car?



…………………………………………………………………………………………………………………………………………



…………………………………………………………………………………………………………………………………………



12. Think of three other titles that would suit the short story.



1…………………………………………………………………………………………………………………………………



2…………………………………………………………………………………………………………………………………



3…………………………………………………………………………………………………………………………………









7

The Hitchhiker; Answers

1. When you look at the title, what do you think the text is about?

It’s about a woman who picks up a strange hitchhiker

2. Eigen antwoorden

3. Where did Andrea work?

London

4. How was Andrea feeling as she drove home?

Lonely

5. Why did she stop to give the old lady a ride?

c. It was a cold evening c. She felt lonely

d. She felt sorry for the lady d. All of the above

6. Why did she NOT listen to the radio?

It was stolen from her car

7. Where did the lady want to go?

Brockbourne

8. What made Andrea afraid when she looked at the old lady?

c. She had a moustache c. She sounded like a man

d. She had a shopping bag d. She had hairy arms

9. Why did Andrea stop the car so suddenly?

a. She thought she had hit a child c. The car slipped due to the weather

b. She wanted to powder her nose d. To trick the lady into getting out

10. Why did Andrea look in the old lady’s bag?

She wanted to find out who the strange passenger was or to find a hint of her true

identity

11. What do you think the lady was going to do to Andrea if she didn’t kick her out

of the car?

She would’ve probably killed her. The blood on the axe shows she might’ve killed

before

12. Think of three other titles that would suit the short story.

Anything in relation to the story is plausible…









8

Verantwoording

Volgens het boek, "moderne vreemde talen in de onderbouw" van Francis Staatsen, zijn

er verschillende leesstrategieën en leestaken. De leestaak die de leerlingen in deze leesles

gebruiken is intensief lezen. Zij lezen de hele tekst en daardoor begrijpen ze de tekst beter. Ze

kunnen zo ook meer details en hoofdzaken in de tekst onderscheiden. Het is van belang dat ze

de hele tekst lezen, omdat er gedetailleerde vragen. De gedetailleerde vragen zitten erin om

toch te controleren of zij de tekst hebben begrepen en de antwoorden zouden kunnen vinden.

Aan het einde moeten ze nieuwe titels bedenken voor de tekst, ook hiervoor hebben ze de

tekst intensief moeten lezen.



De leesstrategie voorspelvaardigheid zit ook in de opdracht. Zo moeten de leerlingen

aan de hand van de titel de inhoud van de tekst gokken. Dit soort vragen zijn altijd handig om

het onderwerp in te leiden en te zien wat leerlingen er al van weten.



Het structureren zit niet expliciet in de opdrachten verwerkt en redundantie zit er heel

erg informeel in verwerkt. Als een leerling om een woord zal vragen, zullen wij het eerst

omschrijven in andere woorden, voordat wij een vertaling of een woordenboek zullen geven.

Ook zullen de moeilijke woorden plenair worden besproken.



In de feedback kregen we te horen dat de tijdsfasering en het lesdoel niet goed

geformuleerd waren, die hebben wij daarna ook aangepast. Daarnaast vonden de mensen die

feedback gaven het een goede les, leuke tekst. Ze vonden dat de tekst waarschijnlijk leuk was

voor kinderen van die leeftijd, omdat veel tieners een spannend verhaal wel leuk vinden.









9

Luistervaardigheid

Introductie Luistervaardigheid





In deze les behandelen wij luistervaardigheid in de vorm van een liedje.



We beginnen met het uitleggen wat er geluisterd zal worden en waarom deze les nuttig

is. We laten de stencils uitdelen en dan vertellen wij wat over de achtergrond van de zangeres

en het nummer; we vragen natuurlijk ook wie haar kent of wat over haar weet. In deze les gaan

we namelijk werken met het liedje Guns and Horses van Ellie Goulding (handig op youtube te

vinden door het zoeken op "Ellie Goulding – Guns and Horses").



Allereerst laten wij de clip zien gevolgd door een korte discussie waar het liedje

waarschijnlijk over gaat. Daarna laten we de clip nog eens zien en zetten wij de leerlingen aan

het werk. Er zijn twee korte gedetailleerde vragen, gevolgd door twee grotere opdrachten. De

leerlingen krijgen 20 minuten voor de opdrachten en dan bespreken we wat ze al gedaan

hebben qua tekening. Wat ze nog niet af hebben word huiswerk voor de volgende les.









10

Lesformulier Luistervaardigheid





NAAM: Marit Adema en Ferdinand Dillema VAK: Engels



School: Aphrodita Collega Aantal leerlingen: 22



Klas: H2B



Lesopdracht: Datum: ??/??/????







Lesdoelen: Leerlingen oefenen hun Beginsituatie: Basiskennis

luistervaardigheid en kunnen gebruikte Engelswoordenschat en al meerdere keren

luistertechnieken ook zelf toepassen geoefend met luistervaardigheid







Actieve klas, eerste les op de ochtend.









(rest van het lesformulier bevindt zich op de volgende pagina)









11

Didactische aanpak



Tijds- Concrete leerdoelen Leerstof Leerlingactiviteit Docentactiviteit

fasering +



beheersingsvorm







-5 - 0 Geen Geen Geen Stoelen en

tafels goed

zetten.









0-5 Geen Geen De leerlingen De leerlingen

gaan zitten verwelkomen

en praatje

maken









Twee leerlingen

5 - 15 De leerlingen denken Het stencil delen de stencils Uitleggen wat

na over de titel van er geluisterd zal

uit. Leerlingen

het nummer en de doen actief mee worden tijdens

zangeres; activeren met de de les en

voorkennis vraagstelling. waarom dit

nuttig is.



Leerlingen

stencils laten

uitdelen.



Achtergrond

informatie

vertellen over

de zangeres en

hoe het

nummer heet

waarna de

leerlingen

gevraagd

worden waar ze

aan denken bij









12

de titel.







15 - 20 De leerlingen denken Het stencil en de Leerlingen Clip laten zien

na over het nummer clip kijken de clip en en bespreken

denken erover waar ze denken

na het liedje over

gaat









Clip nog eens

De leerlingen kunnen Het stencil en de Leerlingen gaan

20 - 40 laten zien en

zelfstandig bezig met clip goed bezig met daarna de

de opdracht de opdrachten leerlingen de

opdrachten

laten doen.





40 - 45 Het stencil De leerlingen

De vraagjes

doen mee

bespreken en

de ideeën van

de tekeningen

een paar van

bespreken







De onaf-

gemaakte

De leerlingen tekening en de

45 - 50 Geen woorden als

noteren het

huiswerk en huiswerk

verlaten rustig opgeven

de les









13

De tekst

You're so quiet

But it doesn't phase me

You're on time

You move so fast

Makes me feel lazy

And let's join forces

We've got our guns and horses

I know you've been burnt

But every fire is a lesson learnt

I left my house

Left my clothes

Door wide open

Heaven knows

You're so worth it, you are



CHORUS:

But I wish I could feel it all for you

I wish I could be it all for you

If I could erase the pain

And maybe you'd feel the same

I'd do it all for you

I would, I would, I would, I would



Lets tie words

'Cause they amount to nothing

Play it down

Pretend you can't take what you've found

But you found me

On a screen you sit at permanently

I left my house

Left my clothes

Door wide open

Heaven knows

You're so worth it, you are



CHORUS



It's time to come clean and make sense of everything

It's time that we found out who we are

'Cause when I'm standing here in the dark

I see your face in every star



CHORUS



I'd do it all for you (6x)









14

Questions + Answers

Waar denk jij dat ze over zingt?

Kruis aan wat bij toepassing is bij de volgende vragen.



1. Welke dingen liet zij achter:

□ Haar huis

□ Haar familie

□ Haar kinderen

□ Haar kleding

□ Haar koning



2. Welke gevoelens beschrijft ze:

□ Lui

□ Lief

□ Pijn

□ Eenzaamheid

□ Liefde





3. Maak een tekening bij de tekst van dit nummer of bij het gevoel dat dit nummer bij

je oproept.

(eigen inbreng)



4. Noteer alle moeilijke woorden en prober te raden wat deze woorden betekenen met

de context.

(eigen inbreng)









15

Verantwoording

Net als bij het lezen zijn er bij luisteren ook verschillende technieken en die hebben wij

er ook in geprobeerd te gebruiken.



Allereerst is er voorbereidend lezen. We nemen het liedje door terwijl de leerlingen

kunnen ook nog eens meelezen. Later wordt de clip nog eens laten zien waar de leerlingen

haar ook kunnen zien zingen in de clip, met het verhaal eromheen. Het bekijken van de clip als

ondersteuning van de tekst geldt ook als geleid luisteren.



Ook moeten zij selectief luisteren, want ze moeten namelijk ze moeten discusseren

waar het liedje over gaat. Het is goed voor de leerlingen na te denken over de tekst en de

betekenis daarvan.



Reagerend luisteren was erg moeilijk om in deze opdracht te verwerken en uiteindelijk

is het ook niet gelukt.



Wel is het gelukt een vergelijkend en evaluatief luisteren opdracht erin te verwerken.

We laten hun het gevoel tekenen dat het nummer bij hun opwekt. Het luisteren wordt

namelijk gevolgd door het uiten van hun eigen mening.



Mensen vonden het een leuke songtekst, maar ze dachten dat er 1 couplet was dat erg

moeilijk was en daarom is het ook handig de betekenis van het liedje te bespreken en het

daarbij ook een beetje uit te leggen.









16

Vocabulaire

Introductie Vocabulaire

In deze les zit een vocabulaire spel en we hebben besloten geen ander aspect (qua

luister- en kijkvaardigheid) in de les te gebruiken (het spel is geheel in het Engels, dus wel

spreekvaardigheid).Het is het spel kwartet. Er zijn verschillende categorieën waar elk vier

kaartjes hebben die bij datzelfde thema horen. Het spel wordt gespeeld door vier tot zes

spelers. Elke speler begint met vijf kaarten. Tijdens het spel moeten zij zoveel mogelijk

kwartetten verzamelen. Zij vragen een tegenstander of zij een bepaalde kaart hebben, zo niet,

dan moet de vrager een kaart pakken van de stapel. Diegene met de meeste kwartetten aan het

eind van het spel wint. Hieronder vindt u verschillende setjes daarvan



An Elephant A Hedgehog









Wild Animals Wild Animals



- An Elephant - An Elephant

- A Hedgehog - A Hedgehog

- A Rhinoceros - A Rhinoceros

- A Turtle - A Turtle



A Rhinoceros A Turtle









Wild Animals Wild Animals

- An Elephant - An Elephant

- A Hedgehog - A Hedgehog

- A Rhinoceros - A Rhinoceros

- A Turtle - A Turtle









17

A Cow A Pig









Farm Animals Farm Animals



- A Chicken - A Chicken

- A Cow - A Cow

- A Pig - A Pig

- A Sheep - A Sheep





A Chicken A Sheep









Farm Animals Farm Animals



- A Chicken - A Chicken

- A Cow - A Cow

- A Pig - A Pig

- A Sheep - A Sheep





A Coat A Dress









Clothes Clothes



- A Coat - A Coat

- A Dress - A Dress

- A Pair of Jeans - A Pair of Jeans

- A Shirt - A Shirt









18

A Pair of Jeans A Shirt









Clothes Clothes



- A Coat - A Coat

- A Dress - A Dress

- A Pair of Jeans - A Pair of Jeans

- A Shirt - A Shirt



A Castle A Caravan









Buildings Buildings



- A Caravan - A Caravan

- A Castle - A Castle

- A Church - A Church

- A Windmill - A Windmill





A Windmill A Church









Buildings Buildings



- A Caravan - A Caravan

- A Castle - A Castle

- A Church - A Church

- A Windmill - A Windmill









19

Belgium The Netherlands









Countries Countries



- Belgium - Belgium

- The Netherlands - The Netherlands

- The United Kingdom - The United Kingdom

- The United States of America - The United States of America



The United Kingdom The United States of America









Countries Countries



- Belgium - Belgium

- The Netherlands - The Netherlands

- The United Kingdom - The United Kingdom

- The United States of America - The United States of America





Ten of Hearts Ten of Spades









A Deck of Cards A Deck of Cards



- Ten of Clubs - Ten of Clubs

- Ten of Diamonds - Ten of Diamonds

- Ten of Hearts - Ten of Hearts

Ten of Spades Ten of Spades









20

Ten of Diamonds Ten of Clubs









A Deck of Cards A Deck of Cards

- Ten of Clubs - Ten of Clubs

- Ten of Diamonds - Ten of Diamonds

- Ten of Hearts - Ten of Hearts

Ten of Spades Ten of Spades



A Banana A Pineapple









Fruits Fruits



- A Banana - A Banana

- A Pear - A Pear

- A Pineapple - A Pineapple

- A Watermelon - A Watermelon



A Pear A Watermelon









Fruits Fruits



- A Banana - A Banana

- A Pear - A Pear

- A Pineapple - A Pineapple

- A Watermelon - A Watermelon









21

Lesformulier Vocabulaire

NAAM: Marit Adema – Ferdinand Dillema VAK: Engels



School: Aphrodita College Aantal leerlingen: ±24

Klas: H2B

Lesopdracht: Vocabulaire Datum:





Lesdoelen: De leerlingen hebben hun Beginsituatie: Rustige klas, klein vocabulaire,

basiswoordenschat uitgebreid en kunnen de in de ochtend, uur ervoor Nederlands,

woorden actief gebruiken.







(De rest van het formulier bevindt zich op de volgende pagina. Door een probleem met Word

wilde beide helft niet goed op 1 pagina komen. Dit is ook te zien in het lesformulier, dat dingen

lichtelijk versprongen zijn. Excuses voor het ongemak.)









22

Didactische aanpak



Tijds- Concrete leerdoelen Leerstof Leerlingactiviteit Docentactiviteit

fasering +



beheersingsvorm



-5 – 0 Geen Geen Geen Tafels in

groepjes van

vier zetten

0-5 geen Geen De leerlingen Begroet

gaan zitten leerlingen bij

deur, vraag

naar weekend.



5 - 10 De leerlingen weten Geen Vertel wat we

wat er gaat gebeuren De leerlingen gaan doen

luisteren vandaag.

Daarnaast

beetje chitchat

over het

weekend.



Twee leerlingen

10 - 12 Het digibord en De leerlingen de bladen uit

Geen het blad. krijgen de laten delen.

oefenbladen. 2

delen ze uit.





De leerlingen Het digibord en

12 - 20 De leerlingen Met de

herkennen hierna de het blad.

lezen met de leerlingen de

woorden.

woorden mee. woorden

doornemen.





Het digibord en De leerlingen

De leerlingen weten het blad. proberen het Spellen

20 - 25

hoe het werkt. spel te snappen uitdelen en

ondertussen

uitleggen.









23

25 - 45 De leerlingen spelen De speelkaarten De leerlingen Houdt toezicht,

het spel om spelen het spel probeert orde

vocabulaire te rustig. te houden

vergroten



45 - 50 De leerlingen Vragen hoe het

luisteren goed en was,

gaan daarna samenvatten,

rustig weg. en les

beëindigen.









24

Verantwoording

Wij hebben gekozen voor deze manier, omdat het een bekende en speelse manier is

voor de leerlingen en toch hun vocabulaire op een speelse manier te vergroten. De leerlingen

moeten het hele spel in het Engels spelen, dus ze oefenen ook hun spreekvaardigheid. Wij

hebben veel van de thema's uit het boek "Moderne Vreemde Talen in de Onderbouw" van

Francis Staatsen gebruikt, bijvoorbeeld beroepen, eten en drinken en vreemde landen.



In het boek staat ook dat het noodzakelijk is om gebruik te maken van een cyclische

herhaling van woorden en uitdrukkingen. Ook geeft het steun om de vocabulaire vast te zetten

als je woordspelletjes doet. Wij kozen voor kwartet, omdat het hun een bredere

basiswoordenschat biedt en ook omdat ze steeds herhaalt worden doordat mensen de kaartjes

moeten verzamelen.



Wat wel weer een mooie bijkomstigheid is bij deze opzet is het feit dat de leerlingen

samenwerken met dit spel en ook zijn ze goed bezig hun hersenen te activeren, want ze

moeten zoeken waar wie welk kaartje nou heeft en hoe ze kunnen zorgen dat de ander niet je

kaartjes wegjat.



Mensen vonden ons idee cliché, maar vonden wel dat onze categorieën goed gekozen

waren. Ze waren goede basisvocabulaire woorden die veel gebruikt worden. Ook ons lesdoel

was niet correct en die hebben we dan ook aangepaast.









25

Кennis van Land en Volk

Introductie Кennis van Land en Volk

In deze les behandelen wij een stukje cultuur en deze les draait om een stukje

Amerikaanse cultuur.



We beginnen de les met een filmtrailer voor de film PROM. Ons onderwerp voor de les

is namelijk het Amerikaanse fenomeen Prom. We willen ze duidelijk maken dat prom echt een

big deal is in Amerika en dat iemand meevragen soms net wordt gedaan als een

huwelijksaanzoek. Na het filmpje houden we een korte discussie/bespreken over wat de

leerlingen al weten over prom en vergelijken we het aan onze gala's. Daarna delen wij de

opdrachtblaadjes uit en nemen wij die met de leerlingen door. Zij moeten namelijk zelf een

filmpje gaan maken. In het Engels gaan zij een filmpje maken wat zal dienen als een Pre-Prom

Party invite. Deze feestjes worden vaak op de vooravond van het gala gehouden en mensen

worden vaak uitgenodigd op een erg originele manier. Daarom maken de leerlingen een

filmpje waarin zij mensen uitnodigen voor zo'n zogenaamd feestje. Het grootste deel van de les

wordt besteedt aan brainstormen over wat zij kunnen doen (het wordt gedaan in groepjes van

vier tot 5 mensen). Het filmpje moet geheel in het Engels zijn. In de les over 2 weken moeten

zij de filmpjes laten zien, maar ook dit moet op een originele manier worden ingeleverd. De

leerlingen krijgen bijna geheel de vrije hand en kunnen goed hun creativiteit hier in kwijt.









26

Lesformulier Kennis over Land en Volk





NAAM: Marit Adema en Ferdinand Dillema VAK: Engels



School: Aphrodita Collega Aantal leerlingen: 22



Klas: H2B



Lesopdracht: Prom (Amerikaanse Cultuur) Datum: ??/??/????







Lesdoelen: Aan het eind van de les begrijpen Beginsituatie: De klas weet weinig van de

de leerlingen de sensatie van Prom en weten Amerikaanse cultuur, maar hebben wel een

ze wat de opdracht is. lichtelijk idee door films en televisie

programma's.







Actieve, creatieve klas, zesde uur, uur ervoor

pauze gehad









27

Didactische aanpak



Tijds- Concrete leerdoelen Leerstof Leerlingactiviteit Docentactiviteit

fasering +



beheersingsvorm







-5 - 0 Geen Geen Geen Tafels in een

groepjes van

vier zetten







Leerlingen

0-5 Geen Geen De leerlingen verwelkomen

gaan zitten en praatje

maken







"We gaan deze

Leerlingen keer iets totaal

5 - 10 De leerlingen gaan Introductie kijken het anders, maar

denken over het filmpje: filmpje zonder echt leuks

onderwerp van http://lyt.sr/prom rumoer.

doen" Les

vandaag.

openen met het

filmpje `









De leerlingen

De leerlingen Een korte

Het introductie doen actief mee

kunnen actief hun discussie leiden

filmpje met de discussie

10 - 20 voorkennis over wat prom

en gebruiken

gebruiken in een is en waarom

hun voorkennis.

discussie. het zo populair

is.









28

20 - 27 De leerlingen Leerlingen De opdracht

begrijpen de luisteren naar de uitdelen,

opdracht en kunnen opdracht en uitleggen en

ermee aan de slag maken daarna groepjes

zelf groepjes als vormen.

het lukt.







27 - 45 De leerlingen

De leerlingen zijn zelfstandig

kunnen zelfstandig aan het Zet de

in groepjes aan het brainstormen. leerlingen

werk. zelfstandig aan

het

brainstormen

voor ideeën.





45 - 50 Leerlingen

De leerlingen weten verlaten Les afsluiten en

wat ze voor de uiteindelijk de opdracht

volgende les moeten rustig de les. nog 1 maal

doen. samen vatten

en de leerlingen

succes wensen.









29

"Pre-Prom Party" Opdrachten Blad



Stel je voor…

Je bent een Amerikaanse student en je ligt goed bij iedereen in de school. Je hebt al

een campagne gegeven zodat mensen op je gaan stemmen voor Prom King of Prom

Queen. Aangezien je campagne een succes was, besluit je een feestje te geven de avond

voor het grote Prom. Je besluit met een paar vrienden iedereen op een originele manier

uit te gaan nodigen. Je gaat een filmpje maken als uitnodiging. In het filmpje laat je

zien waarom je het feest geeft en waarom mensen zouden moeten komen. Vooral laat

je ook zien hoe geweldig jij en je vriend(inn)en wel niet zijn.







Benodigdheden en Regels:

Voor deze opdracht moet je zorgen dat je sowieso 1 videocamera hebt in je groepje,

het liefst een digitale. Je gaat met een groepje van minimaal drie en maximaal vijf

mensen een filmpje maken voor een "zogenaamd" pre-prom party. Hoe je dit aanpakt

is geheel aan jou. Het is de bedoeling dat je creatief aan de slag gaat. Zo kun je

bijvoorbeeld iedereen uitnodigen met een parodie op je favoriete liedje of clip van dit

moment, maar verander de woorden zodat ze alleen over het feestje gaan. Er worden

wel een paar eisen gesteld aan deze opdracht.



 Het filmpje is ongeveer 5 minuten lang (niet korter dan vier en niet langer dan

zes!), anders is de les te kort om alle filmpjes te laten zien.

 Het filmpje laat bevat minstens 2 mensen uit jullie groepje zien die anderen

uitnodigen op een originele manier.

 Er wordt alleen Engels gesproken in het filmpje!

 Over twee weken presenteren we alle filmpjes, dan moet het dus af zijn.

 Pak uit!





Hoe lever je het in:

 Je moet het filmpje meenemen op een USB-stick of je post het op Youtube en je

brengt de link mee, maar ook dit moet je op een originele manier doen. Een

voorbeeld is een cupcakeje waar de link in het glazuur is gestoken. Om het

zeker te zijn dat het werkt, stuur je de link voor de les al naar mij toe.



Het introductie filmpje:

http://www.youtube.com/watch?v=4YziwpXjY2o



Bron: Youtube. Film: Prom.









30

Verantwoording

Ik, Ferdinand, kwam al op dit idee vorig jaar, op de meeloopdag had hij dit bedacht met

Maya Beintema en uiteindelijk besloten wij dit te gebruiken voor onze les. Wij vonden het

promofilmpje van deze opkomende film een uitstekende inleiding. Helaas komt de film pas

eind April uit en konden we daar geen stukje van gebruiken, wat een ideale situatie zou zijn.

We vonden het leuk om een les te geven over Amerikaanse cultuur, aangezien veel mensen van

mening zijn dat Amerika geen cultuur heeft. Ook sluit prom aan bij de belevingswereld van de

leerlingen. Amerikaanse jongeren zijn ongeveer even oud als de leerlingen. Ook zullen de

leerlingen prom hebben aan het eind van hun schoolcarièrre.



Wij wilden het in het perspectief van de leerlingen brengen door hen zelf te laten doen

alsof ze zo'n feest zouden geven en daarvoor een uitnodiging te laten maken. Door het

Amerikaanse Prom te vergelijken met het Nederlandse Gala hebben we daarmee een

contrastieve benadering. Dat vormt een brug om naar de vreemde en eigen cultuur te kijken.



Ook is deze opdracht een goede en ongelooflijk leuke oefening om leerlingen te laten

spreken en daarbij kunnen zij ook hun energie en creativiteit kwijt.



Wij kregen uitsluitend positieve feedback op deze les. Het enige puntje van

onzekerheid was het werk met camera's. Het is misschien wat voorbarig om te denken dat elk

groepje een camera kan regelen, maar dat is meestal wel op te lossen in een moderne klas.



Wij denken dat deze les in realiteit een erg leuke opdracht zal zijn en ook een erg

positieve indruk op de leerlingen zal achterlaten.









31

Samenvatting Hoofdstuk 7

Taal & Cultuur



7.1 Inleiding



Voor effectieve communicatie is het belangrijk dat leerlingen enige kennis hebben van de

maatschappij en cultuur van het land waar de doeltaal wordt gesproken.



Vroeger werd de kennis van land en volk van de doeltaal beperkt tot specifieke,

historische, culturele en geografische informatie, maar tegenwoordig is het ook belangrijk

om te weten wat je kunt doen met die kennis in internationale contacten op allerlei

gebieden.



Socioculturele competentie is een van de pijlers waarop goed taalonderwijs rust. Taal

functioneert altijd in een bepaald omgeving met een bepaald patroon van waarden en

normen.



In contact met doeltaalsprekers is het van belang de gangbare omgangsvormen te

kennen en te kunnen hanteren van de betreffende cultuur. Naast de woorden die je

spreekt, gaat het ook om het gedrag en de lichaamshouding.



'Cultureel en intercultureel bewustzijn' en 'intercultureel leren' zijn met elkaar verbonden

in het talenonderwijs. Bovendien worden deze begrippen beschouwt als noodzakelijke

elementen voor begrip, goede communicatie en Europees-burgerschap. Het gaat daarbij

niet alleen om begrip voor sociale en door gender bepaalde culturen binnen de eigen

samenleving.



Uitgangspunt is dat interculturele ervaringen een belangrijk effect hebben op de

pedagogiek en didactiek van docenten en op het leren van jongen mensen.



Leerlingen in de onderbouw wordt geleerd om een houding te ontwikkelen die hen in

staat stelt verschillen in culturen te herkennen, te accepteren en er gepast mee om te

gaan (CLIL: Content and Language Intergrated Learning). Dit kan, globaal, op twee

manieren:



8. Heel bewust geregeld intercultureel gekleurd leermateriaal aanbieden

Door kritische vragen te stellen en zaken met elkaar te laten vergelijken en leerlingen

bewust te maken van de onontkoombaar cultureel gekleurde bril waardoor ze de wereld

bekijken.



De leerlingen worden zich er op deze manier van bewust dat er tussen culturen veel

overeenkomsten en verschillen zijn. Het doel is dat ze hiermee leren om te gaan zonder

generaliserende vooroordelen.









32

7.2 Leerstof



Van beland is dat leerlingen inzicht hebben in het eigen karakter van de leefwereld in de

landen waar de doeltaal als moedertaal of tweede taal wordt gebruikt. Er wordt dus

verwacht dat de leerlingen kennis hebben van land en samenleving. Binnen de kaders

van de onderbouw wordt deze kennis vooral vergaart met betrekking op het dagelijkse

leven van leeftijdsgenoten in het land van de taal. Hierbij draait het om functionele

kennis en niet om 'wist je dat...' feiten.



Kerndoel 18: De leerling dient inzicht te verwerven in de rol en het belang van de

vreemde taal in de verschillende internationale contacten in binnen- en buitenland. Een

moeilijke omschrijving, maar op het niveau van de eerste fase van het voortgezet

onderwijs komt dit simpel neer op een antwoord op de vraag: wat kan ik met een

vreemde taal, nu en later, voor privé- en beroepsdoeleinden? Antwoorden op deze

vragen hoeven niet zo ver van de leerlingen af te staan. Voornamelijk de privédoeleinden

zijn makkelijk te antwoorden, bijvoorbeeld als het land waar de doeltaal gesproken wordt

een vakantiebestemming is.



Dit doel is om meerdere redenen belangrijk voor het leergedrag van de leerling.

Antwoorden op de vraag voor de eerste fase dient als motivatie te dienen om een open,

positieve houding te hebben voor het leren van vreemde talen.



Keuzecriterie voor onderwerpen



Om efficiënt te kunnen communiceren is feitenkennis nodig op geografisch, politiek,

sociaal, cultureel en economisch terrein. Het is echter van belang om keuzes te maken

tussen deze onderwerpen. Voor de onderbouw zijn onderwerpen zoals politiek en

economie niet interessant genoeg en horen die onderwerp meet thuis in de bovenbouw.

Maar ook voor de andere onderwerpen is het ook nodig om keuzes te maken ten opzichte

van de beschikbare tijd. Het maken van deze keuzes kan volgens de volgende criteria:



Kies onderwerpen die aansluiten bij de belevingswereld en/of ervaringswereld

van de leerlingen.



Universele thema’s zoals vriendschap, verliefdheid, familie etc.



Kies perspectief van de leeftijdsgenoot.

Voor leerlingen herkenbaar en biedt hun de mogelijkheid waar nodig

vergelijkingen met hun eigen leven te maken.



Kies voor een contrastieve benadering

Om positieve houding te ontwikkelen ten aanzien van de vreemdtalige cultuur is

het noodzakelijk vergelijkend te werk te gaan. Je leert immers de ander cultuur

beter kennen via de eigen cultuur en vice versa. De contrastieve benadering biedt

ook mogelijkheden om juist anderstalige, tweetalige of meertalige leerlingen bij

dit vakonderdeel te betrekken. Leerlingen krijgen op deze manier de kans kennis

te nemen van de diverse culturele achtergronden van hun medeleerlingen en/of

leeftijdsgenoten. Als socioculturele info vooral contrastief wordt aangeboden, erop

letten dat het eigene niet overgewaardeerd wordt. Relativering van de eigen

situatie draagt zeker bij tot het beter begrijpen van de ander en het andere.



Criteria kunnen nog worden aangevuld met aantal aandachtspunten die ook bij keuze

voor de bepaling van situaties en onderwerpen een rol kunnen spelen:









33

Functionaliteit

De socioculturele info die wordt verstrekt in zeker mate functioneel moet zijn.



Realistisch beeld

Gaat met name om de representativiteit van de socioculturele informatie. Dikwijls

wordt, zonder dat te vermelden, regionaal gebonden informatie verstrekt,

informatie die heel gemakkelijk begrepen wordt als geldend voor het hele land.





Een realistisch beeld van een land schetsen kan het beste met behulp van authentieke

teksten en illustraties. Ook de leerstof die betrekking heeft op de rol die de vreemde taal

speelt in internationale contacten is geen losstaand vakonderdeel maar kan het beste aan

de orde komen als bepaalde taken, teksten of situaties hiertoe aanleiding geven.



In een programma waarin de nadruk ligt op de ontwikkeling van gespreksvaardigheden is

een ruim aanbod nodig van authentiek materiaal die een beeld geven van het land, de

cultuur en de toepassingen van de taal. De keuze van dit materiaal kan gericht zijn op de

volgende onderwerpen:





1. Het gebruik van de vreemde taal in eigen land

Vreemdtalige woorden in het Nederlands, in de media, de relatie tussen de vreemde

talen en bepaalde beroepen, vreemde taalgebruikers in de eigen stad, buurt of

school.

6. De spreiding van de verschillende vreemde talen in de wereld

Veel leergangen bevatten materiaal waarmee nagegaan kan worden waar in de

wereld een bepaalde taal wordt gesproken en door hoeveel mensen.

27. Het gebruik van de vreemde talen in de vrije tijd

Gedacht worden aan allerlei dingen die men in de vrije tijd kan doen waarbij een

vreemde taal een rol speelt zoals msn’en, vakantie, tv kijken etc.

26. De rol van de vreemde taal in handelsbetrekkingen

Teksten of cijfermateriaal over de betrekkingen die Nederland met de landen van de

doeltaal in kwestie onderhoudt.

5. Het gebruik van vreemde talen in internationale organisaties zoals de EU

en de VN.

Wanneer een school een internationaliseringproject heeft, dan zal dat ongetwijfeld

van invloed zijn op de keuzen ten aanzien van de socioculturele inhouden.







Tot slot: welke leerstof ook maar gebruikt wordt, voorop moet staan dat we streven naar

een positieve grondhouding voor de vreemde cultuur, het ontwikkelen van intercultureel

bewustzijn en het bewust leren omgaan met overeenkomsten en verschillen. Hierop zou,

gezien de beperkte tijd, meer nadruk moeten liggen dan kennis van een vreemde

cultuur.



Mogelijke onderwerpen



Hoe we onderwerpen moeten bepalen is te zien in de vorige paragraaf, maar hiermee is

nog geen specifiek onderwerp bepaalt. Een paar algemene uitgangspunten voor een

programma zijn:



*De leerlingen dienen kennis te maken met het dagelijks leven van leeftijdgenoten in

het land en/of de landen van de doeltaal. Zij krijgen de gelegenheid te vergelijken en

overeenkomsten en verschillen vast te stellen.









34

*De onderwerpen voor een programma socioculturele competentie dienen te worden

gekoppeld aan de situaties en onderwerpen relevant in de onderbouw.



(Globale)gespreksonderwerpen voor gespreksvaardigheid:

1. persoonlijk leven

*Persoonlijke gegevens

*Wonen

2. school, studie en beroep

*School

*Studie en beroep

3. informele sociale contacten

*Familie

*Verenigingen

*Uitnodigingen en afspraken

4. vrije tijd

*Sport, hobby’s

*Vakantie

*Films, muziek, radio, televisie

*Tijdschriften



In een programma kunnen allerlei wetenswaardigheden verwerken worden die leerlingen

gelegenheid geven:

 kennis te maken met het dagelijks leven van het andere taalgebied

 teksten beter te begrijpen

 lexicaal semantisch en pragmatisch correct te communiceren en zicht te krijgen

op een aantal aspecten van de vreemde cultuur. Bedoelde aspecten dienen direct

waarneembaar en herkenbaar te zijn. Ook al zijn deze aspecten anders, leerlingen

moeten ze leren zien als ‘bijhorend bij de vreemde cultuur’.



Specifieke problemen



Het beperken tot een aantal onderwerpen is moeilijker dan het verzinnen van

onderwerpen. Ook enkele algemene en taalspecifieke onderwerpen kunnen problemen

vormen.



Vaak suggereerd dat actuele onderwerpen een rol kunnen spelen, maar onderwerpen die

van buiten school de les in komen kunnen een negatieve aanleiding hebben. Deze

aanleiding zou een averechts effect kunnen hebben om het beeld dat de leerlingen van

het land in kwestie hebben. Docenten moeten zich bewust zijn dat bij een eenzijdig

aanbod van slecht nieuws uit een bepaald land, leerlingen een negatief beeld van het

land kunnen ontwikkelen. Door eenzijdig aanbod wordt vaak een fictief beeld opgeroepen

van het land in kwestie. Aan de docent de taak om de echte situatie te schetsen en de

leugens te laten verdwijnen. Regelmatig aandacht besteden aan de verschillen tussen

werkelijkheid en schijnwerkelijkheid is aan te raden.

7.3 Opbouw van een programma



De koppeling van inhouden aan situaties en onderwerpen brengt bijna automatisch een

bepaalde verdeling van socioculturele thema's met zich mee. Algemene criteria voor een

opbouw zijn:

 Van concreet naar abstract

Concrete onderwerpen kiezen, waarmee leerlingen te maken kunnen krijgen als ze in

contact komen met iemand uit het land van de doeltaal.



 Van dichtbij naar veraf

Mate van identificatie speel een belangrijke rol: eigen cultuur vergelijken met die van de

ander lukt het best aan de hand van onderwerpen die leerlingen zelf het beste kennen.









35

 Van uitwisseling van info of feiten naar meningsvorming

Pas sprake van als leerlingen voldoende inzicht hebben ontwikkeld in de eigen en de

andere cultuur. Als leerlingen bereid zijn bepaalde onderwerpen in hun eigen cultuur te

bespreken, kan het onderwerp in de vreemde cultuur worden besproken.



 Van functioneel naar waardeoriëntatie

Verlangt van leerlingen voldoende zicht op eigen en andermans situatie.

Waardeoriënterend betekent bijna automatisch ook een contrastieve aanpak. Functionele

info vooral in de aanvangsfase een rol kunnen spelen. Te denken valt hierbij aan info die

communicatie direct kan verstoren (aanspreken in het Frans met ‘vous’, in Duits met ‘Sie’

?) en info die het overleven als toerist het andere land vereenvoudigt. Vooral gedacht

worden aan info passend bij leeftijdsgroep.





7.4 Aanpak en voorbeeld-oefeningen



Elementen van socioculturele competentie op 2 manieren aanbieden:

1. Autonome aanpak: verschillende onderwerpen met betrekking tot land hen volk

min of meer los van taalinhouden aanbieden. Zo ontstaat een aparte leerlijn van

culturele onderwerpen, waaruit docent zelf uit kan kiezen. Kennis van land en volk

wordt een doel op zich en meestal de sluitpost van begroting: alleen de snelle(re)

leerling wordt ermee geconfronteerd of het wordt helemaal overgeslagen.

2. Geïntegreerde aanpak: onderwerpen in de socioculturele sfeer aanbieden binnen

de thema’s van de leergang. Elke authentieke situatie of tekst heeft een alledaags

karakter en context die socioculturele elementen bevat, waaraan docent extra

aandacht kan geven.

Bij deze aanpak kan socioculturele info impliciet als expliciet worden aangeboden.

Expliciet wanneer rond de aangeboden socioculturele info ook in oefen- of tekstboek

door de leerlingen opdrachten moeten worden gemaakt die onder andere een

bewustmaking tot doel hebben. Impliciet wanneer deze info onbesproken blijft.



Autonome aanpak



Autonome aanpak: De socioculturele informatie is losgekoppeld van de leerstof.



Soms zijn de onderwerpen over aparte hoofdstukken verspreid, gekoppeld aan de

thematische inhoud ervan. Vaak bevat deze functionele info die het 'overleven als toerist'

in het land van de doeltaal vergemakkelijkt.



Geïntegreerde aanpak



Als bij het lezen en/of luisteren de voorkennis van de leerlingen wordt geactiveerd,

liggen er goede mogelijkheden om socioculturele aspecten hierbij te betrekken. Voorkom

wel dat de informatie over het land en volk van de doeltaal, met betrekking tot de

voorkennis, ongestructureerd en anekdotisch wordt aangeboden. Dit kan leiden dat

leerlingen tot een verkeerd beeld van het land komen en verkeerde verwachtingen

krijgen als ze met mensen uit het land in contact komen.

Bij de socioculturele elementen in de vaardigheden kunnen ook opdrachten worden

gekoppeld, zodat ze de kennis ook moeten toepassen.



De rol van de docent



Belangrijke rol van de docent ligt vooral bij de impliciete aangeboden socioculturele

informatie. Zijn/haar ervaringen met het land en de mensen zal vaak gespreksstof

bieden voor de les en ook het inspelen op actualiteit door middel van artikelen uit

kranten etc. biedt genoeg lesstof voor een les. Op deze manier geeft de docent inhoudt

aan de kennis van land en volk, een steeds essentiëler en belangrijker onderdeel in een







36

talenprogramma. Ook dient de docent heel wat feitelijke kennis te beschikken over het

land of de landen van de doeltaal.



Het belang van authentiek materiaal



Authentiek materiaal, zoals teksten in de oorspronkelijke vorm aanbieden, biedt de

leerlingen de kans om socioculturele informatie in de tekst, illustraties of foto's op zich te

nemen. Andere mogelijkheden van authentiek materiaal zijn opgenomen radio/tv

programma's, internet en liedjes.

Voor extensief lezen bij leesvaardigheid kan jeugdliteratuur een belangrijke rol spelen in

het verwerven en kennis en inzicht in de leeftijdssituatie van jongeren in een bepaald

land van de doeltaal. Ook het lezen van jeugdliteraire teksten geeft de docent de

mogelijkheid om op bepaalde aspecten van het land in te gaan.









37

Vijf inspirerende voorbeelden

1 Match the American English and British English words.



A. Er staan drie 'American English words' in de tekst. Zet die drie woorden op de juiste

plaats.





American English British English

Mom Mum

Honey Darling

Sneakers Trainers





Toelichting



Het leerdoel bij deze opdracht kan zijn dat de leerlinge het verschil zien in de dezelfde taal in

twee landen. Voornamelijk het verschil in Engels tussen Amerikaans Engels en Brits Engels is

erg belangrijk om te weten voor kinderen die Engels leren. De literatuur die gebruikt is bij deze

tekst is een gesprek tussen een jongen en zijn moeder. De inhoudt van het gesprek speelt geen

belang bij deze opdracht.



Deze opdracht is inspirerend voor de socioculturele competentie omdat de leerlingen het

verschil leren in dezelfde taal.

Voorbeeld





2 Complete the expressions and translate. Choose from: cigarettes, mild, lightning, rain,

chocolate, fish & chips, thunder, news.

1. A flash of lightning

2. A rumble of thunder

3. A shower of rain

4. A bar of chocolate

5. A packet of cigarettes

6. A plate of fish & chips

7. An item of news

8. A carton of milk





Toelichting



Het leerdoel van deze opdracht is dat de leerlingen de Engelse uitdrukkingen leren. Deze

opdracht heeft geen verwijzing naar literatuur van het tekstboek.









38

Deze opdracht is inspirerend voor de socioculturele competentie omdat de leerlingen weten

hoe bepaalde Nederlandse uitdrukkingen gaan in het Engels. Dit is belangrijk voor de

leerlingen zodat ze geen onnodige fouten maken als ze Engels spreken.

Voorbeeld





3 What jobs doe you see. Look at the pictures and fill in the puzzle. The letters in the grey

boxes form another job.

1. Hairdresser

2. Painter

3. Postman

4. Waiter

5. Gardener

6. Nurse

7. Policeman

8. Teacher

9. Pilot

10. Papergirl



The words in the grey boxes form 'Instructor'.





Toelichting



Het leerdoel voor de leerlingen is dat ze leren hoe belangrijke beroepen in het Engels heten. Bij

deze opdracht is geen literatuur verwijzing in het tekstboek.



Ik vind deze opdracht inspirerend voor de socio-culturele competentie omdat het belangrijk is

dat de kinderen weten hoe belangrijke beroepen in het Engels heten. Mochten ze nog een keer

een nooddienst nodig hebben of iets moeten uitleggen, weten ze hoe de mensen heten die

belangrijke beroepen uitoefenen.





4 Vul de uitdrukkingen aan.

1. Mom was as white as a sheet

2. Judy was a quiet as a mouse

3. The door was as green as grass

4. Becky felt as cold as ice

5. Rick was as sick as a dog

6. Josh was as hungry as a horse

7. The sky was as black as ink

8. Mandy was as red as a beetroot





Toelichting



Het leerdoel van deze opdracht is dat de leerlingen Engelse uitdrukkingen leren en weten wat

het betekent. De literatuur voor deze opdracht zijn meerdere teksten in het tekstboek.



Deze opdracht is inspirerend voor de socioculturele competentie omdat het de leerlingen

typische Engelse uitdrukkingen leert begrijpen.







39

5 Match de woorden 1- 12 met de woorden a – l

Pop 7. Fall a. Autumn g. Policemen

Vacation 8. Traffic circle b. High street h. Luggage

Cop 9. Subway c. Dad i. Lorry

Truck 10. Cookie d. Roundabout j. Trousers

Pants 11. Mail box e. Post box k. Holiday

Baggage 12. Main street f. Biscuit l. Underground



1-c 2-k 3-g 4-i 5-j 6-h 7-a 8-d 9-l 10 - f 11 - e 12 - b





Toelichting



Het leerdoel van deze opdracht is de leerlingen het verschil laten zien in dezelfde taal maar in

verschillende culturen. Bij deze opdracht zit geen verwijzing naar de literatuur.



Deze opdracht is een goed voorbeeld, omdat het een goed idee geeft van cultuur verschillen in

dezelfde taal.









40

Bronnenlijst

Staatsen, F. (2009) Moderne Vreemde talen inde Onderbouw



Digischool.nl. Verkregen op 23 Februari 2011 http://wp.digischool.nl/engels/



University of Victoria; study zone. Verkregen op 9 Februari 2011.

http://web2.uvcs.uvic.ca/elc/studyzone/410/reading/hiker.htm



Youtube. PROM Official Trailer 1. Verkregen op 1 April 2011.

http://www.youtube.com/watch?v=4YziwpXjY2o



Youtube. Ellie Goulding – Guns and Horses. Verkregen op 8 Maart 2011.

http://www.youtube.com/watch?v=IDwbHeR0UYc









41

Bijlage Vocabulaire

De onderstaande woordenlijst is een woordenlijst van alle kwartetkaartjes die in het spel

worden gebruikt.



List of Words





Nederlands English

Wilde dieren Wild Animals

Boerderij dieren Farm Animals

Kleding Clothes

Gebouwen Buildings

Landen Countries

Een pak kaarten A deck of cards

Fruit Fruits

Drinken Drinks

Groenten Vegetables

Muziek instrumenten Music instruments

Meubels Furniture

Badkamer Bathroom

Keukengerei Kitchen utensils

Het weer The weather

Gereedschap Tools

Beroepen Professions

Schoolgerei School tools

Schoolvakken School Subjects

Sport Sports

Een olifant An elephant

Een egel A hedgehog

Een neushoorn A rhinoceros

Een schildpad A turtle

Een kip A chicken

Een koe A cow

Een varken A pig

Een schaap A sheep

Een jas A coat

Een jurk A dress

Een spijkerbroek A pair of jeans

Een shirt A shirt









42

Een caravan A caravan

Een kasteel A castle

Een kerk A church

Een molen A windmill

België Belgium

Nederland The Netherlands

Het Verenigde Koninkrijk The United Kingdom

De Verenigde Staten van Amerika The United States of America

Klaver tien Ten of clubs

Ruiten tien Ten of diamonds

Harten tien Ten of hearts

Schoppen tien Ten of Spades

Een banaan A banana

Een peer A pear

Een ananas A pineapple

Een watermeloen A watermelon

Een kop koffie A cup of coffee

Een kop thee A cup of tea

Een glas wijn A glass of wine

Een glas bier A glass of beer

Een komkommer A cucumber

Sla A lettuce

Champignon A mushroom

Tomaat A tomato

Een elektrische gitaar An electric guitar

Een stel bekkens A set of cymbals

Een tamboerijn A tambourine

Een viool A violin

Een bureau A desk

Een ladekast A dresser

Een bank A sofa

Een klerenkast A wardrobe

Een stuk zeep A bar of soap

Een douche A shower

Een handdoekenrek A towel rack

Een tube tandpasta A tube of toothpaste

Een schaal A bowl

Een kurkentrekker A cork screw

Een koekenpan A frying pan









43

Een zeef A sieve

Het hagelt It's hailing

Het regent It's raining

Het sneeuwt It's snowing

Het is zonnig It's sunny

Een brandblusser An extinguisher

Een zaklamp A flashlight

Een scharnier A hinge

Een kruiwagen A wheelbarrow

Een chef-kok A chef

Een computer programmeur A computer programmer

Een piloot A pilot

Een loodgieter A plumber

Een boekentas A book-bag

Een gum An eraser

Een etui A pencil bag

Een puntenslijper A pencil sharper

Kunst The Arts

Scheikunde Chemistry

Economie Economics

Aardrijkskunde Geography

Vissen Angling

Gymnastiek Gymnastics

Skiën Skiing

Zwemmen Swimming









44



Related docs
Other docs by xiuliliaofz
test - E. R. Greenman
Views: 0  |  Downloads: 0
pp.110.166629_1
Views: 0  |  Downloads: 0
EMPLOYMENT
Views: 3  |  Downloads: 0
Annex V- Planned Expenditure- 2010-2012
Views: 0  |  Downloads: 0
_159
Views: 0  |  Downloads: 0
PERIO Cost of Attendance 2010-11 Web_0
Views: 2  |  Downloads: 0
5.13.11+LCS+Foundation+Minutes
Views: 1  |  Downloads: 0
By registering with docstoc.com you agree to our
privacy policy

You are almost ready to download!

You are almost ready to download!