Embed
Email

Rancangan Mengajar

Document Sample
Rancangan Mengajar
Shared by: HC11121501613
Categories
Tags
Stats
views:
33
posted:
12/14/2011
language:
pages:
5
TEMPLAT RANCANGAN MENGAJAR

SUBJEK: KAJIAN TEMPARAN

TAHUN / TINGKATAN: TAHUN 4



1. Ciri-Ciri Kelas Kelas ini mengandungi kumpulan murid pelbagai kebolehan dan

(Class Characteristics) tahap kecerdasan yang pelbagai.



a) Tingkatan / Tahun Tahun 4 Jaya.

( Form / Year )

1. Murid mengetahui jenis-jenis rumah yang terdapat di

b) Pengetahuan Sedia Ada Malaysia.

( Prior Knowledge ) Murid mengetahui cara menggunakan program MS Power Point

dan MS Word.



2. Peruntukan Masa 60 minit.

( Time Allocation )





1.2 Perihal rumah

c) Jenis rumah

1. Rumah tradisional seperti rumah Melaka,rumah

3. Tema Pelajaran / Topik Minangkabau, rumah panjang , rumah nelayan dan

( Lesson Theme / Topic )

rumah bagan.

ii. Rumah moden seperti banglo, rumah teres, rumah

pangsa, kondominium dan rumah sebandung.







Pada akhir sesi pembelajaran murid dapat:

Aras 1

1. Menyatakan jenis-jenis rumah masyarakat Malaysia.

4. a) Hasil Pembelajaran 2. Menyenaraikan jenis-jenis rumah tradisional dan moden

( Learning Outcomes ) masyarakat Malaysia.



1. Bersyukur kerana mempunyai tempat kediaman yang

b) Nilai Murni selesa.

( Noble Values )

2. Bekerjasama dalam menyelesaikan tugasan dalam

persembahan Power Point

c) KBKK

( Thinking Skills )

1. Sumbangsaran



2. Menyusun data mengenai jenis-jenis rumah yang

terdapat di Malaysia.







Pada akhir sesi pembelajaran murid dapat:

1. Mengetahui jenis-jenis rumah yang terdapat di negara

ini

5. Objektif Pembelajaran

( Learning Objectives )

Menggunakan MS Power Point dalam persembaha hasil

kumpulan mereka dengan kreatif dan inovatif.

TEMPLAT RANCANGAN MENGAJAR

SUBJEK: KAJIAN TEMPARAN

TAHUN / TINGKATAN: TAHUN 4





6. Persediaan TMK 1. Menempah bilik komputer dan projektor LCD.

( ICT Preparation )

2. Memastikan sistem rangkaian dan internet berfungsi.



3. Menyediakan soalan latihan dalam MS PowerPoint dan

MS word.



4. Menyediakan slaid MS PowerPoint perihal rumah

sebagai bahan bantu mengajar.





1. Membuka komputer dan menjawab soalan latihan

dalam MS Word.



2. Membina peta minda atau pengurusan grafik

menggunakan perisian MS Word dan menyimpannya

dalam My Document.



3. Mengakses maklumat mengenai jenis-jenis rumah di

7. Penerapan TMK

Malaysia di internet.

( ICT Integration )



4. Berkongsi maklumat yang berkaitan dengan topik

melalui perbincang secara kumpulan untuk

pembentangan kreatif.



5. Membuat pembentangan menggunakan MS Power

Point berkaitan tajuk.





1. Carta Gambar rumah-rumah moden dan tradisional

8. Persediaan Guru Bukan TMK

2. Buku Teks Kajian Tempatan Tahun 4

( Non ICT Preparation)

3. Model Rumah Minangkabau









Set Induksi:

Guru menunjukkan model rumah Minangkabau dan

berbincang mengenai jenis rumah ini dan jenis rumah-

rumah yang lain. (5 minit)



Pencetusan idea:

9. Aktiviti Pelajaran Penayangan persembahan slaid tentang jenis-jenis rumah

( Learning Activities ) di Malaysia (10 minit)



Penstrukturan semula idea:

Penerokaan idea menggunakan internet untuk mencari

maklumat tentang jenis-jenis rumah. (20 minit)





Aplikasi idea:

TEMPLAT RANCANGAN MENGAJAR

SUBJEK: KAJIAN TEMPARAN

TAHUN / TINGKATAN: TAHUN 4

Membincangkan dan menyenaraikan jenis rumah

menggunakan perisian MS Power Point .

(25 minit)



Penilaian:

Murid menjawab soalan berkaitan dengan topik pada hari

ini. Penilaian rakan sebaya dan guru secara lisan. (15

minit).



Penutup:

Refleksi pelajaran

(5 minit).



1. Guru bersoaljawab dengan murid tentang model rumah

yang dibawa.

2. Berbincang mengenai jenis-jenis rumah di Malaysia.

3. Memaparkan gambar dan imej mengenai jenis-jenis

rumah menggunakan MS Power Point.

4. Mengemukakan soalan berkaitan jenis-jenis rumah.

Mengarahkan murid melayari internet bagi

mengumpulkan maklumat dan imej yang sesuai

10. Aktiviti Guru mengenai topik.

( Teacher’s Activity ) 5. Memberikan URL yang sesuai bagi mengumpul data

yang diperlukan dalam MS Word.

6. Memantau dan membimbing pelajar.

7. Meminta murid berbincang secara kumpulan bagi

menghasilkan satu persembahan menggunakan

maklumat yang telah dikumpulkan menggunakan MS

Power Point.

8. Membuat ulasan mengenai persembahan kumpulan

murid.





1. Murid menumpukan perhatian kepada model rumah

dan memberikan pendapat mengenai jenis-jenis rumah

yang lain di Malaysia.

2. Berbincang mengenai jenis-jenis rumah di Malaysia.

3. Memberi perhatian pada persembahan MS Power Point

guru.

11. Aktiviti Pelajar 4. Memberikan jawapan berdasarkan pengetahuan sedia

( Student’s Activity ) ada murid dan pembelajaran lalu.

5. Melayari internet menggunakan URL yang diberikan

bagi mengumpul data yang sesuai dalam MS Word.

6. Berbincang secara kumpulan bagi menghasilkan satu

persembahan menggunakan MS Power Point

berdasarkan data dan maklumat yang telah

dikumpulkan.

7. Mempersembahkan hasil kumpulan secara kreatif dan

inovatif.



Meliputi objektif dan hasil pembelajaran mata pelajaran Kajian

12. Liputan Kurikulum Tempatan Tahun 4, kemahiran berfikir dan kemahiran generik bestari

(Curriculum Coverage) yang berunsurkan kemahiran, kecekapan dan ketrampilan serta strategi

konstruktivisme pengajaran dan pembelajaran.

TEMPLAT RANCANGAN MENGAJAR

SUBJEK: KAJIAN TEMPARAN

TAHUN / TINGKATAN: TAHUN 4

13. Keperluan Khusus Tidak berkenaan.

(Special Need)





1. Menyemak serta membetulkan kesalahan ejaan

menggunakan perisian Dewan Eja.

14. Literasi

( Literacy )

2. Menggunakan laman web Karya.com.my untuk

mendapatkan terminologi yang betul dan tepat.





15. Numerasi Murid diminta mengira jumlah rumah yang berbentuk moden

( Numeracy ) dan tradisional di persekitaran rumah dan sekolah mereka.





Pengajaran dan pembelajaran.



Penilaian dijalankan secara formatif berdasarkan beberapa

perkara seperti yang berikut:



1. Menjawab soalan guru.

2. Menyelesaikan tugasan.

3. Penilaian rakan sebaya.



Kesesuaian TMK mengikut kriteria CIPS



1. Adakah pelajar dapat berkolaborasi melalui penggunaan

16. a) Penilaian

forum dalam laman web sekolah? ( C, I )

( Evaluation )

2 . Adakah pelajar boleh melayari internet untuk mengakses

maklumat berkaitan? ( C, P, S ).

3. Bolehkah pelajar mengaitkan konsep pergerakan plat

tektonik dengan kehidupan harian mereka berdasarkan

maklumat daripada internet? ( P, S ).

4. Bagaimanakah rakan sebaya dapat membetulkan

kesalahan-kesalahan semasa sesi pembentangan kerja

kumpulan? ( P, S )

5. Bagaimanakah pelajar dapat merumuskan hasil tugasan

daripada ketiga-tiga persoalan perbincangan yang

diberikan? ( Idari, P, S).



b) Refleksi

( Reflection )

1. Adakah hasil pembelajaran tercapai pada akhir sesi

pengajaran dan pembelajaran? Jika ya / tidak, sila

berikan ulasan.

………………………………………………………….



2. Adakah proses p & p dapat berjalan lancar dengan

bantuan TMK? Jika ya / tidak, sila berikan ulasan.



…………………………………………………………..

3. Adakah para pelajar berjaya menghasilkan tugasan

yang baik dengan bantuan ruang forum dan internet?

Jika ya / tidak, sila berikan ulasan.

TEMPLAT RANCANGAN MENGAJAR

SUBJEK: KAJIAN TEMPARAN

TAHUN / TINGKATAN: TAHUN 4

..................................................................................

4. Apakah strategi lain yang akan saya gunakan untuk

membaiki kelemahan dan masalah yang timbul

semasa pengajaran?



……………………………………………………………





1. Buku Teks Kajian Tempatan tahun 4

17. Bahan Rujukan TMK dan

2 Laman Web berkaitan tajuk.

bukan TMK

( ICT and Non-ICT Referrals )







1.http://myschoolnet.ppk.kpm.my/pakatan/ictic/sejarah/rumah_tr

adisional/rumah.htm

2. http://www.perzim.gov.my/bkt_palah.htm

18. Laman Web

( Web Sites )


Related docs
Other docs by HC11121501613
13Girls
Views: 2  |  Downloads: 0
THI
Views: 13  |  Downloads: 0
APROVADOS DO BACHARELADO
Views: 73  |  Downloads: 0
Contract Carrier Name
Views: 1  |  Downloads: 0
RPT_AKARMYO
Views: 0  |  Downloads: 0
CHAPTER OVERVIEW
Views: 0  |  Downloads: 0
ALFONZO RIVAS & C�A, S
Views: 1  |  Downloads: 0
Management of Miscanthus sinensis
Views: 0  |  Downloads: 0
doc1309777574
Views: 0  |  Downloads: 0
By registering with docstoc.com you agree to our
privacy policy

You are almost ready to download!

You are almost ready to download!