Rancangan Mengajar - Get Now DOC by F598STH6

VIEWS: 29 PAGES: 5

									RANCANGAN MENGAJAR
SUBJEK: GEOGRAFI
TINGKATAN: EMPAT




1.   Ciri-Ciri Kelas

                                Tingkatan 4 ( Sederhana)
     a) Tingkatan
                                Murid telah mempelajari unsur-unsur cuaca dan iklim terhadap
     b) Pengetahuan Sedia Ada
                                kegiatan manusia.

                                Murid telah diajar menggunakan templat MS Word serta
                                melayari internet dalam kelas khas komputer.


2.    Peruntukan Masa           80 minit



                                Tema: Cuaca dan iklim serta pengaruhnya.
3.   Tema Pelajaran / Topik
                                Topik : Pengaruh cuaca dan iklim terhadap kegiatan manusia
                                dan sebaliknya.




4.    a) Hasil Pembelajaran     Pada akhir pengajaran dan pembelajaran diharapkan murid-murid
                                akan dapat :

                                Memahami pengaruh cuaca dan iklim terhadap kegiatan manusia dan
                                sebaliknya.
                                Aras 1
                                -   Menyenaraikan pengaruh kegiatan manusia terhadap cuaca dan
                                    iklim.

                                Aras 2
                                -   Menghuraikan bagaimana kegiatan manusia mempengaruhi
                                    cuaca dan iklim.

                                Aras 3
                                -   Merumus tentang pengaruh kegiata manusia terhadap cuaca dan
                                    iklim.
RANCANGAN MENGAJAR
SUBJEK: GEOGRAFI
TINGKATAN: EMPAT




     b) Nilai Murni
                                 Mencintai alam sekitar dan menjaganya daripada pencemaran udara.




     c) KBKK                     Mencari maklumat, menyenarai , menghurai dan merumus




                                 Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran diharapkan
                                 murid-murid akan dapat:


                                 -    Menyenaraikan pengaruh kegiatan manusia terhadap cuaca dan
5.   Objektif Pembelajaran            iklim.

                                 -    Menghuraikan bagaimana kegiatan manusia mempengaruhi
                                      cuaca dan iklim.

                                 -    Merumus tentang pengaruh kegiata manusia terhadap cuaca dan
                                      iklim.

                                 1. Membina movie maker sebagai bahan set induksi.

                                 2. Membina BBM menggunakan perisian MS Word.

6.   Persediaan TMK              3. Menyediakan satu destop yang disambung dengan projektor
                                    LCD.
                                 4. Mencari maklumat melalui laman web yang telah disediakan.

                                 5. Membuat latihan soalan struktur di perisian MS Word.


                                 1. Penggunaan slaid persembahan MS Word sebagai BBM.

                                 2. Murid membuka laman web yang
                                    mengandungi templat yang telah disediakan serta
                                    menggunakannya untuk membuat persembahan.
7.   Penerapan TMK
                                 3. Menggunakan tetikus untuk menayangkan slaid
                                    menggunakan perisian MS Word.
                                 4. Penggunaan LCD untuk tayangan pengajaran dan
                                    pembelajaran.



                                 1. Memastikan semua murid membawa buku teks dan buku
8.   Persediaan Guru Bukan TMK
                                    latihan.
                                 2. Memastikan murid membawa keratan akhbar berkaitan tajuk
                                    pengajaran.
RANCANGAN MENGAJAR
SUBJEK: GEOGRAFI
TINGKATAN: EMPAT

                          3. Menyemak laman web yang disediakan

                          4. Menguasai topik dan kemahiran yang hendak diajar.

                          5. Memastikan perisian MS Word telah dikuasai oleh murid.

                             1.   Set Induksi:

                             Guru menayangkan gambar- gambar melalui slaid window movie
                             maker tentang kegiatan manusia seperti pengangkutan, pertanian,
                             Perindustrian dan pembalakan.

                             2.   Pencetusan idea:

                             Bersoal-jawab tentang kesan kegiatan manusia terhadap cuaca
                             dan iklim.

                             3.   Penstrukturan semula idea:

                             Murid dikehendaki menyenarai pengaruh kegiatan manusia
                             terhadap cuaca dan iklim dalam bentuk MS Word dan
                             berkumpulan.
9.   Aktiviti Pelajaran
                             Murid dikehendaki membuat perbincangan dalam kumpulan.

                             Murid dikehendaki mencari maklumat tentang pengaruh kegiatan
                             manusia terhadap cuaca dan iklim melalui laman web yang telah
                             disediakan serta merujuk buku teks .

                             4.   Aplikasi idea dan Penilaian:

                             Murid dikehendaki mencatat isi-isi penting tentang pengaruh
                             kegiatan manusia terhadap cuaca dan iklim melalui Perisian MS
                             Word.

                             5.   Penutup:

                             Murid menayangkan hasil kerja kumpulan dan membuat rumusan
                             disamping ulasan oleh guru.




                             1. Guru menayangkan slaid Window movie maker tentang
                                kegiatan ekonomi dan bersoal jawab dengan murid
                                tentang kesan kegiatan ekonomi tersebut.

                             2. Guru meminta murid menulis kesan kegiatan ekonomi
                                tersebut dalam lembaran kerja 1 (a) dan empat
                                pengaruh kegiatan manusia terhadap iklim dalam 1 (b)
10. Aktiviti Guru
                                sambil merujuk buku teks.

                             3. Guru meminta wakil kumpulan membentangkan hasil
                                perbincangan.

                             4. Guru memberikan ulasan.

                             5. Guru meminta murid merujuk bahan dari internet , buku
                                teks dan bagi menjawab soalan tentang pengaruh
RANCANGAN MENGAJAR
SUBJEK: GEOGRAFI
TINGKATAN: EMPAT
                                  cuaca dan iklim yang di paparkan melalui MS Word.


                             6. Guru memantau perbincangan murid dan mengulas
                                pembentangan kumpulan.

                             7. Guru menyediakan tugasan kerja rumah dalam
                                lembaran kerja 2 murid dan meminta murid menghantar
                                tugasan melalui emai atau buku latihan masing-masing.



                             1.   Murid membentuk kumpulan pembelajaran koperatif
                                  ( 4 ahli bagi setiap kumpulan).
                             2.   Murid berbincang tentang kesan kegiatan ekonomi dan
                                  mencatat dalam lembaran kerja 1 (a)
                             3.   Murid berbincang dan mencatat tentang empat
                                  pengaruh kegiatan manusia terhadap cuaca dan iklim
                                  dalam lembaran kerja 1 (b) .
                             4.   Wakil kumpulan membentangkan hasil perbincangan
                                  menggunakan LCD.
11. Aktiviti Pelajar
                             5.   Dengan merujuk buku teks, keratan akhbar dan bahan
                                  internet yang telah diakses oleh guru, murid berbincang
                                  dan menjawab soalan yang dipaparkan oleh guru.
                             6.   Murid menuliskan jawapan dalam bentuk MS Word dan
                                  membentangkan menggunakan LCD.
                             7.   Murid melengkapkan isi-isi penting tentang soalan
                                  berdasarkan ulasan guru.
                             8.   Murid diminta menjawab latihan dan akan dihantar
                                  kepada guru melalui emal atau buku latihan masing-
                                  masing .


                          Kurikulum ini meliputi kemahiran mencari maklumat, belajar
12.   Liputan Kurikulum   cara belajar, konstruktivisme, kecerdasan pelbagai , pembinaan
                          ayat dalam pembentangan kumpulan dan kerjasama kumpulan.


13.   Keperluan Khusus
                             TIDAK BERKAITAN


14.   Literasi               Kesan Rumah Hijau, Pulau Haba, Jerebu dan Hujan Asid.



15.   Numerasi                TIDAK BERKAITAN



16.   a) Penilaian          1. Berdasarkan slaid movie maker murid boleh
                               menyenaraikan pengaruh kegiatan manusia terhadap
                               cuaca dan iklim.
RANCANGAN MENGAJAR
SUBJEK: GEOGRAFI
TINGKATAN: EMPAT
                                2. Murid membuat perbincangan, menghurai dan
                                    membentangkan hasil perbincangan berdasarkan bahan
                                    Yang telah diekses dalam MS Word dan laman web URL
                                    yang telah dicadangkan.
                                3. Murid dapat melengkapkan semua lembaran kerja dan
                                   tugasan yang diberi dengan cekap dan mudah.
                                4. Murid dapat menghantar tugasan melalui email.


      b) Refleksi               1. Adakah bahan slaid Windows Movie Maker dapat
                                   meransang pengetahuan sedia ada murid untuk
                                   meneruskan P&P?

                                2. Adakah bahan dari laman web yang telah diekses dalam
                                   MS Word dapat membantu murid dalam perbincangan
                                   dan pembentangan kumpulan?
                                3. Sejauhmana murid boleh mendapatkan
                                   maklumat tambahan dari laman web yang disediakan?
                                4. Adakah murid berkemahiran menghantar tugasan melalui
                                   email?

                                 Bahan Rujukan bukan TMK
                                 1. Huraian Sukatan Pelajaran Geografi Tingkatan 4.
                                 2. Buku Teks Geografi Tingkatan 4.
                                 3. Petikan Potongan Akhbar.
17.   Bahan Rujukan TMK dan
                                  Bahan Rujukan TMK
      bukan TMK
                                  1. Slaid Window Movie Maker
                                  2. Latihan murid yang telah diakses MS Word.
                                  3. Alamat URL.
                                  4. Latihan dihantar menggunakan email.




                              http://ms.wikipedia.org/wiki/Hujan_asid
                              http://www.geocities.com/RainForest/Canopy/3145/krh.html
                              http://www.ghcc.msfc.nasa.gov/MSU/msusci.html
18.   Laman Web               http://geography.about.com/library/weekly/aa121500a.htm - urban heat
                              islands
                              http://ms.wikipedia.org/wiki/Jerebu
                              http://volcano.und.nodak.edu/vwdocs/volc_images/ - pencemaran
                              udara( disebabkan gunung berapi)

								
To top