Docstoc

Rancangan Pengajaran Harian_Ruang

Document Sample
Rancangan Pengajaran Harian_Ruang Powered By Docstoc
					                         Rancangan Pengajaran Harian (Ruang)


Mata Pelajaran             : Matematik
Kelas                      : Tahun 1 Pluto
Tarikh/masa                : ( 13 Jun 2011) 9.15 pagi – 10.15 pagi ( 60 minit )
Bilangan Murid             : 24 orang
Bidang Pelajaran           : Sukatan dan Geometri
Tajuk                      : Ruang
Objektif Pembelajaran      : Mengenal pasti bentuk tiga dimensi ( 3D )
Hasil Pembelajaran         : Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat :


        Domain A           : Menguasai isi kandungan pelajaran
                           a. Menyatakan semula maksud bentuk 3D.
                           b. Menyebut semula nama bentuk kuboid, kubus, kon, piramid,
                                 silinder dan sfera


        Domain B           : Membina kemahiran saintifik dan kemahiran berfikir
                           a. Mengenalpasti dan menyatakan bentuk 3 Dimensi
                                 berdasarkan barang-barang yang ditunjukkan.
                           b. Memberi contoh berdasarkan bentuk 3 Dimensi
                                 melalui pencarian di Internet


        Domain C           : Mengamal sikap saintifik dan nilai murni
                           a. Melibatkan diri secara aktif dalam aktiviti kumpulan.
                           b. Bekerjasama dan berhemat dalam menggunakan komputer.


Konsep / Prinsip / Hukum / Teori : Ruang ( 3 Dimensi )
   a. Bentuk 3 Dimensi ( 3 D )                        e.   Piramid Tapak Segiempat Sama
   b. Kuboid                                          f.   Sfera
   c. Kubus                                           g.   Silinder
   d. Kon
          Bahan, Peralatan dan Bahan Sumber :
              a. Bentuk- bentuk tiga deminsi (3D) :
                  ( kuboid, kubus, sfera,silinder,kon, pyramid tapak segiempat sama)
              b. Slaid power point
              c. Komputer
              d. Internet
              e. Kad Huruf
              f. Lembaran kerja




          Langkah Berjaga-jaga :
              a. Berhati-hati ketika membuka dan menutup konputer serta melayari internet
              b. Elakkan daripada berebut-rebut semasa aktiviti kumpulan dijalankan takut terjatuh atau
                 bertolak-tolak.


          Pengetahuan sedia ada murid :
          Murid biasa melihat bentuk tiga dimensi (3D) dalam kehidupan harian mereka.




       Fasa          Isi Kandungan                Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran                    Nota
                                                Aktiviti Guru                 Aktiviti Murid


Permulaan /       Pemerhatian             1. Guru menayangkan          1.Murid memerhati slaid      Strategi /
Mencungkil                                slaid-slaid objek tiga       yang ditayangkan oleh        Teknik
idea                                      dimensi ( 3 D ).             guru                         Penyoalan
  ( 5 min )                               2.Buat kaitan dengan         2. Murid memberi respon      seluruh kelas
                                          pengetahuan sedia ada
                                          murid dan bersoal-jawab.                                        BBMB
                                          ( Lampiran 1)                                             *Power point
    Fasa         Isi Kandungan                Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran                    Nota
                                             Aktiviti Guru                Aktiviti Murid


Menstruktur    Memperkenalkan         1. Guru memperkenalkan      1. Murid melihat bentuk        Strategi /
/ Menstuktur   bentuk tiga dimensi    bentuk-bentuk 3D melalui    3D yang ditayangkan oleh       Teknik
semula         (3D)                   slaid yang ditayangkan      guru.                          Sumbangsaran
 ( 35 min )          Kubus           2. Guru sebut nama bentuk   2. Murid menyebut nama         dan main
                     Kuboid          tersebut dan mengarahkan    bentuk 3D secara kelas,        peranan
                     Sfera           murid menyebutnya dan       individu ( yg dipilih),        berpusatkan

                     Kon             mengeja perkataan           kumpulan.                      guru dan

                     Silinder        ( Lampiran 2)               3. Murid mengeja nama-         berpusatkan

                     Piramid tapak   3. Guru membahagikan        nama bentuk 3D                 murid

                      segiempat       murid kepada beberapa       ( secara kelas, individu

                      sama            kumpulan                    dan kumpulan )                 Sikap
                                      4. Guru mengedarkan         4. Murid Bergerak              saintifik dan
                                      beberapa kad-kad huruf      mengikut kumpulan              nilai murni:
                                      untuk diselesaikan oleh     5. Di dalam kumpulan           Melibatkan
                                      murid mengikut panduan      murid melihat bentuk yang      diri secara
                                      guru                        ditayangkan oleh guru dan      aktif di dalam
                                      5.Guru menunjukkan          murid bersama-sama             kumpulan
                                      bentuk objek 3D di slaid    menyusun huruf-huruf
                                      Contoh:                     menjadi perkataan nama            BBMB
                                                                  bentuk 3D yang diminta         *Power point
                                                                  oleh guru.                     *Bentuk tiga
                                                                  Contoh :                       dimensi
                                                                                                 *Kad huruf
                                                                   K      U    B   O   I     D
                                      6. Guru arah murid
                                                                  6. Aktiviti diteruskan
                                      mencari nama bentuk ini.
                                                                  dengan bentuk yang lain.
                                      (Lampiran 3)
   Fasa          Isi Kandungan                Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran                Nota

                                             Aktiviti Guru            Aktiviti Murid


Aplikasi Idea 1.Kukuhkan              1.Guru mengukuhkan         1.Murid menyelesaikan        Strategi /
 ( 15 min )   kemahiran murid         pengetahuan murid          masalah yang diberikan       Teknik :
              dengan membuat          mengenal bentuk 3D         oleh guru secara             Inkuiri
              persamaan bentuk        dengan objek yang ada      berpasangan                  penemuan dan
              tiga dimensi dengan     dalam kehidupan seharian   2. Murid melayari internet   main peranan
              objek-objek yang        2.Guru Memberi arahan      mencari imej yang
              terdapat dalam          dan menunjukkan cara       diarahkan oleh guru          Sikap
              kehidupan seharian      kepada murid untuk         mengikut panduan yang        saintifik dan
                                      mencari imej di dalam      diberikan                    nilai murni:
                                      internet.                  3. Membentangkan hasil       Bekerjasama
                                      Contoh :                   carian                       dan berhemat
                                                                                              menggunakan
                                                     =                                        komputer.




  Penutup     1.Mengenal       bentuk 1.Taksir kefahaman murid   1.Murid menyelesaikan        Strategi /
  ( 5 min )   tiga dimensi (3D).      dengan mengedarkan         lembaran kerja yang          Teknik
                                      lembaran kerja             diberikan oleh guru          Penyoalan
                                      (Lampiran 4)                                            seluruh kelas
                                      2.Tanya solan pendek
                                      untuk mengukuhkan          2.Murid menjawab soalan         BBMB
                                      pengetahuan murid          guru dengan mengangkat       *Lembaran
                                      Contoh :                   tangan.                      kerja
                                       1. Siapa yang hendak                                   * Bentuk tiga
                                          mengeja SILINDER                                    dimensi

				
DOCUMENT INFO
Shared By:
Categories:
Tags:
Stats:
views:185
posted:12/8/2011
language:Malay
pages:5