Embed
Email

RANCANGAN PELAJARAN BAHASA MELAYU KOMSAS

Document Sample
RANCANGAN PELAJARAN BAHASA MELAYU KOMSAS
Shared by: HC111201145810
Categories
Tags
Stats
views:
47
posted:
12/1/2011
language:
Malay
pages:
10
RANCANGAN PELAJARAN BAHASA MELAYU KOMSAS



Genre : Puisi Tradisional (Seloka)



Kelas : Tingkatan 4 Sains 1

Masa : 80 minit

Tajuk : Seloka Pak Kaduk

Bidang : Estetika dan Interpersonal

Objektif : Pada akhir pelajaran, pelajar-pelajar dapat:

i. Menjelaskan maksud seloka Pak Kaduk

ii. Menghuraikan perwatakan Pak Kaduk

iii. Memberikan makna rangkai kata

iv. Membina ayat penyata yang gramatis berdasarkan kosa kata yang

diberi.

v. Menjawab 3 soalan pemahaman dengan lengkap.



FU : 2.0, 2.1, 2.2, Aras 3(i).



FS : 10.0, 10.1, 10.2, 10.4, Aras 1(i), (ii)



Sistem Bahasa : Ayat Penyata, diksi,

Kosa kata: bayu berpuput, menongkah pasang, menongkah surut,

Kematian angin, tergadai, mudik, nyaris.

Pengisian Kurikulum:

: a) Ilmu : Kesusasteraan Melayu

b) Nilai Murni : kerjasama

c) Kemahiran Bernilai Tambah: KBKK, Konstruktuvisme, KP.

LANGKAH-LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

KOMSAS SELOKA PAK KADUK



LANGKAH AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN

SET INDUKSI Guru menunjukkan gambar yang berkaitan Menampalkan

(5 minit) dengan watak Pak Kaduk gambar di papan

Guru bersoal jawab dengan pelajar tentang putih

gambar. Lampiran

Guru mengaitkan aktiviti dengan pelajaran pada

hari ini



Langkah 1 Membaca seloka Pak Kaduk Seni kata seloka

5 minit Guru membaca seloka diiringi paluan kompang (Lampiran 1 )

(rakaman bunyi kompang) dipancarkan

Pelajar lain diminta membacakan seloka tersebut melalui LCD

dengan nada, gaya dan intonasi yang betul



Langkah 2 Guru bersoal jawab dengan pelajar tentang

10 minit maksud seloka

Guru membuat pengukuhan tentang maksud

seloka dengan tepat

Langkah 3 Pelajar dibahagikan kepada 4 kumpulan 1.Kad Tugasan

10 minit Guru mengedarkan kad tugasan dan kad (Lampiran 2)

lembaran jawapan kepada setiap kumpulan .bentuk edaran

dan melalui LCD

Kumpulan 1 - membincangkan maksud rangkai 2.Kad Lembaran

kata jawapan pelajar

Kumpulan 2 - menghuraikan 3 perwatakan Pak dalam bentuk

Kaduk transperansi

Kumpulan 3 -membina 5 ayat penyata daripada (Lampiran 3)

perkataan yang diberi

Kumpulan 4 - menghuraikan 5 pengajaran

daripada seloka



Langkah 4 Pembentangan Hasil Perbincangan Kumpulan Penggunaan OHP

30 minit Guru meminta setiap ketua kumpulan untuk

melaporkan hasil perbincangan kumpulan

Ketua setiap kumpulan melaporkan menerusi

transperansi yang dibekalkan oleh guru.

Guru membuat penilaian dan pengukuhan



Langkah 5 Penilaian Lampiran 4

15 minit Guru mengemukakan 3 soalan penilaian LCD

berdasarkan seloka

Pelajar menjawab soalan-soalan tersebut

Penutup Guru menjemput 5 orang pelajar untuk sama-

5 minit sama mennyanyikan seloka Pak Kaduk

Seorang pelajar diminta untuk menggayakan

Watak Pak Kaduk dengan memakai kostum yang

sesuai dengan perwatakan Pak Kaduk.

Pelajar-pelajar lain dijemput menyanyi beramai-

ramai

Guru membuat rumusan tentang pelajaran pada

hari ini.



Tugasan/Kerja Rumah Lampiran 5

Guru menayangkan tugasan-tugasan pengayaan

sebagai kerja rumah mengikut kumpulan untuk

disiapkan oleh setiap ahli kumpulan.

Lampiran

PERWATAKAN PAK KADUK









PAK

KADUK









PENGAJARAN

BINA AYAT PENYATA DARIPADA PERKATAAN YANG DIBERI





PERKATAAN AYAT PENYATA



berpuput

mudik

nyaris

bertandang

tergadai







BERIKAN MAKSUD RANGKAI KATA



RANGKAI KATA MAKSUD

bayu berpuput

menongkah pasang

menongkah surut

kematian angin

bertandang duduk









SOALAN PENILAIAN



ARAHAN: Jawab semua soalan berikut:



1. Mengapakah Pak Kaduk bernasib malang? (3 markah)



2. Andaikan anda Pak Kaduk, apakah tindakan yang akan anda lakukan untuk

mengatasi nasib malang itu? (3 markah)



3. Huraikan mesej yang terdapat dalam seloka di atas. (3 markah)

PENGAYAAN



ARAHAN: Anda bebas menentukan perwatakan Pak Kaduk mengikut cita rasa anda

sendiri.



1. Setiap ahli Kumpulan 1 dikehendaki mencipta 3 rangkap pantun berdasarkan

Seloka Pak Kaduk.



2. Setiap ahli Kumpulan 2 dikehendaki mencipta 3 rangkap syair berdasarkan Seloka

Pak Kaduk.



3. Setiap ahli Kumpulan 3 dikehendaki mencipta 12 baris seloka berdasarkan Seloka

Pak Kaduk.



4. Setiap ahli Kumpulan 4 dikehendaki mencipta 12 baris gurindam berbentuk bebas

berdasarkan Seloka Pak Kaduk.

Jawapan



PERWATAKAN PAK KADUK





Bertindak suka

terburu-buru membazir







PAK

panas KADUK Bernasib

baran malang







bodoh

suka sombong

berjudi









Kita hendaklah bersabar apabila menghadapai sesuatu masalah.

Contohnya, Pak Kaduk hendaklah bersabar terhadap isterinya

yang menegur perbuatan bodohnya.



Kita seharusnya berfikir dahulu sebelum melakukan perbuatan

yang memudaratkan diri. Contohnya, Pak Kaduk mesti berfikir

dahulu sebelum bersetuju menukarkan ayamnya dengan ayam

yang menyebabkan kampungnya tergadai.

PENGAJARAN

Kita wajar mengelakkan diri daripada melakukan perbuatan

yang membazir. Contohnya, Pak Kaduk tidak wajar membuang

nasi yang sepatutnya dijadikan makanan keluarganya.



Kita hendaklah menjauhkan diri daripada tabiat suka berjudi.

Contohnya, Pak Kaduk, dalam keadaan miskin sepatutnya tidak

berjudi dengan mempertaruhkan ayamnya dengan ayam raja.



Kita hendaklah memanfaatkan masa yang terluang dengan betul.

Contohnya, Pak Kaduk tidak seharusnya membuang masa luangnya

dengan melakukan pekerjaan yang sia-sia bersabung ayam dan suka

bertandang ke rumah orang.

BINA AYAT PENYATA DARIPADA PERKATAAN YANG DIBERI





PERKATAAN AYAT PENYATA



berpuput Angin yang berpuput lembut menyebabkan saya mengantuk.





mudik Faizah mudik ke hulu untuk menziarahi datuknya yang sakit.





nyaris Ali nyaris maut akibat dilanggar kereta jirannya.





bertandang Pak Abu bertandang ke rumah besannya.







tergadai Maruah Yazid tergadai apabila dia ditangkap polis kerana mencuri.









BERIKAN MAKSUD RANGKAI KATA





RANGKAI KATA MAKSUD





bayu berpuput Angin berhembus/bertiup





menongkah pasang Melawan arus air yang sedang pasang





menongkah surut Melawan arus air yang sedang surut





kematian angin Angin berhenti bertiup/berhembus





bertandang duduk Menumpang tinggal di rumah orang lain

SOALAN PENILAIAN



ARAHAN: Jawab semua soalan berikut:





1. Mengapakah Pak Kaduk bernasib malang? (3 markah)



 Ayam Pak Kaduk menang sabung tetapi kampungnya tergadai. (1 markah)

 Ketika Pak Kaduk mudik, air surut dan ketika Pak Kaduk menghilir sungai,

air pun pasang. (1 markah)

 Semasa Pak Kaduk belayar, angin berhenti bertiup dan ketika Pak Kaduk

melabuhkan sauh, angin bertiup semula. (1 markah)



2. Andaikan anda Pak Kaduk, apakah tindakan yang akan anda lakukan untuk

mengubah nasib malang itu? (3 markah)



Sekiranya saya Pak Kaduk, tindakan saya ialah:

 saya akan berfikir terlebih dahulu sebelum bertindak melakukan sesuatu perkara.

(1 markah)

 saya akan belajar ilmu pelayaran supaya saya dapat tahu arah tiupan angin.

(1 markah)

 saya tidak akan berjudi atau menyabung ayam. (1 markah)

 saya akan meminta nasihat atau pandangan orang lain sebelum melakukan sesuatu

perkara. (1 markah)

 saya akan mengamalkan sikap berjimat cermat. (1 markah)

3. Huraikan mesej yang terdapat dalam seloka di atas. (3 markah)



Kita hendaklah bersabar apabila menghadapai sesuatu masalah.

Contohnya, Pak Kaduk hendaklah bersabar terhadap isterinya yang menegur

perbuatan bodohnya. (1 markah)





Kita seharusnya berfikir dahulu sebelum melakukan perbuatan yang

memudaratkan diri. Contohnya, Pak Kaduk mesti berfikir dahulu sebelum

bersetuju menukarkan ayamnya dengan ayam yang menyebabkan

kampungnya tergadai. (1 markah)



Kita wajar mengelakkan diri daripada melakukan perbuatan yang membazir.

Contohnya, Pak Kaduk tidak wajar membuang nasi yang sepatutnya

dijadikan makanan keluarganya. (1 markah)

Kita hendaklah menjauhkan diri daripada tabiat suka berjudi. Contohnya,

Pak Kaduk, dalam keadaan miskin sepatutnya tidak berjudi dengan

mempertaruhkan ayamnya dengan ayam raja. (1 markah)







Kita hendaklah memanfaatkan masa yang terluang dengan betul. Contohnya,

Pak Kaduk tidak seharusnya membuang masa luangnya dengan melakukan

pekerjaan yang sia-sia bersabung ayam dan suka bertandang ke rumah orang.

(1 markah)









PENGAYAAN



ARAHAN:



1. Setiap ahli Kumpulan 1 dikehendaki mencipta 3 rangkap pantun berdasarkan Seloka

Pak Kaduk.



2. Setiap ahli Kumpulan 2 dikehendaki mencipta 3 rangkap syair berdasarkan Seloka

Pak Kaduk.



3. Setiap ahli Kumpulan 3 dikehendaki mencipta 12 baris seloka lain berdasarkan

Seloka Pak Kaduk.



4. Setiap ahli Kumpulan 4 dikehendaki mencipta 12 baris gurindam berbentuk bebas

berdasarkan Seloka Pak Kaduk.


Related docs
Other docs by HC111201145810
9 2
Views: 7  |  Downloads: 0
Top Ten Common Algebra Mistakes
Views: 3  |  Downloads: 0
LitPlaceSS G2
Views: 0  |  Downloads: 0
Sheet1
Views: 94  |  Downloads: 0
25_demayo
Views: 1  |  Downloads: 0
SPCA of Southwest Michigan
Views: 0  |  Downloads: 0
6th Grade Supply List for 2011 2012
Views: 0  |  Downloads: 0
Chaparral Basketball
Views: 2  |  Downloads: 0
Welcome to 504 Letter
Views: 2  |  Downloads: 0
StudentPRESCHOOLERSprag sem
Views: 3  |  Downloads: 0
By registering with docstoc.com you agree to our
privacy policy

You are almost ready to download!

You are almost ready to download!