Rancangan Mengajar

Shared by: 7HP701
Categories
Tags
-
Stats
views:
46
posted:
11/29/2011
language:
Malay
pages:
4
Document Sample
scope of work template
							RANCANGAN MENGAJAR
SUBJEK: Kajian Tempatan
TAHUN : Empat



1.   Ciri-Ciri Kelas
                                Tahun 4 ( Kelas pelbagai keupayaan )
     a) Tahun

                                1.Murid-murid telah mengetahui konsep rumah dan bahan
     b) Pengetahuan Sedia Ada
                                   pembinaan rumah.

                                2.Murid-murid telah diajar menggunakan MS Power Point dalam
                                   kelas komputer.


2.    Peruntukan Masa
                                60 minit


                                Tema: Perihal rumah
3.   Tema Pelajaran / Topik
                                      Topik : Jenis Rumah

4.    a) Hasil Pembelajaran     Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran murid-murid
                                dapat menguasai:

                                Aras 1

                                      1. Menamakan jenis rumah yang terdapat di Malaysia.

                                      2. Mengelaskan jenis rumah tradisional dan jenis rumah
                                         moden.

                                Aras 2

                                   1. Membandingkan dan membezakan rumah tradisional
                                       dengan rumah moden.
                                Aras 3

                                      1. Membuat generalisasi tentang kesesuaian sesuatu jenis
                                         rumah dengan kawasan tertentu.


      b) Nilai Murni            -Berbangga dengan adanya pelbagai jenis yang terdapat di
                                negara kita.
                                -Berbangga dengan nilai estetika seni bina rumah di negara kita.

      c) KBKK                   Memerhati, mengkaji, dan banding beza.




                                Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran diharapkan
5.   Objektif Pembelajaran      murid-murid akan dapat:

                                i.         Memahami jenis rumah yang terdapat di Malaysia.
                                ii.        Menyatakan jenis rumah tradisional dan rumah moden.
RANCANGAN MENGAJAR
SUBJEK: Kajian Tempatan
TAHUN : Empat

                          ii. Mengenali dan membandingkan jenis rumah tradisional dan
                              jenis rumah moden.


                          1. Membina BBM menggunakan perisian MS Power Point,
6.   Persediaan TMK           Hot Potato 6 dan, MS Excel.
                          2. Menyediakan komputer yang disambung dengan projektor
                             LCD serta rangkaian internet.


                          1. Penggunaan slaid persembahan MS PowerPoint sebagai
                             BBM.
                          2. Menggunakan perisian MS Word dan menyimpannya dalam
7.   Penerapan TMK
                             My Dokumen.
                          3. Menggunakan tetikus untuk menayangkan slaid
                             menggunakan perisian MS Power Point.
                          4. Menjawab soalan dalam bentuk MS Excel.
                          5. Hantarkan jawapan kepada guru melalui e-mel.


                          1. Menyiapkan soalan dalam MS Excel,MS Word dan Hot
8.   Persediaan Guru         Potato.
                          2. Menyediakan slaid MS PowerPoint.


                          1. Set Induksi :
                            Guru menunjukkan gambar jenis rumah dari MS PowerPoint.
                            ( 5 minit )

                          2. Pencetusan idea :
                            Persembahan MS PowerPoint tentang jenis rumah.
                            Mengelaskan jenis rumah tradisional dan jenis rumah moden.
                            ( 10 minit )

                          3. Penstrukturan semula idea :
                            Menghasilkan tugasan dalam aktiviti pengajaran dan
9.   Aktiviti Pelajaran     pembelajaran dalam MS PowerPoint,MS Excel.( 15 minit )

                          4. Aplikasi idea :
                            Mengadakan perbincangan kumpulan untuk menyatakan
                            perbezaan jenis rumah tradisional dan jenis rumah moden
                            dalam MS Word.( 15 minit )

                          5. Penilaian :
                             Murid-murid membuat latihan objektif dalam Hot Potato 6.
                            ( 15 minit )

                          6. Penutup :
                             Rumusan tentang jenis rumah yang terdapat di negara kita
                            ( 5 minit )


10. Aktiviti Guru         1. Guru menunjukkan gambar jenis rumah kepada murid-murid
                             dalam MS PowerPoint.
RANCANGAN MENGAJAR
SUBJEK: Kajian Tempatan
TAHUN : Empat
                          2. Guru memperkenalkan jenis rumah di negara kita.
                          3. Guru meminta murid melaksanakan tugasan yang terdapat
                             dalam MS Excel dan Hot Potato.
                          4. Guru meminta murid menyatakan persamaan dan perbezaan
                             antara rumah tradisional dan rumah moden.dalam MS Word.
                          5. Guru memantau dan membimbing murid.
                          6. Guru mengawal kelas ketika murid-murid membuat
                             persembahan dan latihan.
                          7. Guru meminta murid membuat refleksi tentang aktiviti
                             pengajaran dan pembelajaran.


                          1. Murid-murid memerhati gambar dan mendengar penerangan
                             guru tentang jenis rumah.
                          2. Murid-murid menyaksikan dan memnuat catatan mengenai
                             persembahan MS powerPoint yang disediakan oleh guru.
                          3. Murid-murid menjawab soalan-soalan yang ditanya oleh guru
                             secara lisan.
11. Aktiviti Pelajar      4. Murid-murid membuat perbincangan dalam kumpulan tentang
                             perbezaan jenis rumah tradisional dengan jenis rumah
                             moden dalam MS Word.
                          5. Murid-murid membuat latihan dalam bentuk MS Excel.
                          6. Wakil daripada kumpulan membentangkan hasil dari
                             perbincangan.
                          7. Murid–murid menghantar tugasan kepada guru.
                          8. Murid-murid membuat penilaian dalam Hot Potato.
                          8. Murid-murid membuat refleksi pembelajaran.

                          Kurikulum ini meliputi jenis rumah yang terdapat di negara kita
12.   Liputan Kurikulum
                          dan membuat perbezaan rumah tradisional dengan rumah
                          moden.
                          1. Komputer yang disambungkan ke rangkaian internet.
                          2. Projektor LCD.
13.   Keperluan Khusus
                          3. BBM yang disediakan dalam bentuk slaid persembahan MS
                             Power Point.


14.   Literasi            1. Menamakan jenis rumah serta membaca nota dalam MS
                             Power point.


15.   Numerasi            -Tiada



                          1. Murid-murid diminta menjawab latihan lalu menghantar
                             kepada guru melalui e-mel.
16.   a) Penilaian
                          2. Murid-murid membuat perbincangan dan kesimpulan
                             berkaitan dengan bahan rangsangan yang ditonton.
      b) Refleksi
                          1. Adakah slaid persembahan yang dipilih sebagai rangsangan,
                            cukup berkesan untuk membolehkan murid-murid menyatakan
                            nama rumah dan membandingkan dua jenis rumah?
RANCANGAN MENGAJAR
SUBJEK: Kajian Tempatan
TAHUN : Empat
                                      2. Adakah bahan yang disediakan sesuai dengan subtopik yang
                                        diajar ?


                                      3. Adakah kebanyakan murid dapat menyatakan perbezaan dua
                                         jenis rumah?



17.   Bahan Rujukan TMK dan
                                      1. Hammal Umar (1997) Kajian Tempatan Tahun 4,5 dan 6
      bukan TMK
                                         Petaling Jaya, Sasbadi.
      ( ICT and Non-ICT Referrals )


                                         1.   http://myschoolnet.ppk.kpm.my/pakatan/ictic/sejarah/rumah_t
                                              radisional/rumah.htm
18.    Laman Web
                                         2.   http://www.scv.com.my
      ( Web Sites )
                                         3.   http://info.datang.net/M/M0160.htm
                                         4.   http://www.skyscrapers.cn/city/asia/my/kl/5kl_intro.htm

						
Related docs
Other docs by 7HP701
??? 1 - PowerPoint 6
Views: 3  |  Downloads: 0
B151329
Views: 1  |  Downloads: 0
ACSIP 08 09 district
Views: 9  |  Downloads: 0
King john audition notice
Views: 9  |  Downloads: 0
HEGEMONI BARAT DAN GLOBALISASI
Views: 12  |  Downloads: 0
24 THE DIGESTIVE SYSTEM
Views: 3  |  Downloads: 0
Web Roster
Views: 157  |  Downloads: 0
barrio multicipidad
Views: 8  |  Downloads: 0
gi5
Views: 0  |  Downloads: 0