RANCANGAN MENGAJAR_present_

					                              RANCANGAN MENGAJAR
                            SUBJEK: KAJIAN TEMPATAN
                                   TAHUN: 4




                                    Tahun 4

1.    Ciri-Ciri Kelas
      (Class Characteristics)         1. Pelajar telah mempelajari dan     boleh
                                   menceritakan jenis rumahnya dan keistemewaan
     a) Tingkatan / Tahun          rumahnya
        ( Form / Year )
                                      2. Pelajar telah mempelajari dan                boleh
     b) Pengetahuan Sedia Ada      menggunakan       internet untuk mencari          bahan
         ( Prior Knowledge )       pelajaran dan tahu menggunakan e-mail.

                                     3. Pelajar boleh menggunakan perisian asas MS
                                   PowerPoint, MS Excel dan MS Word.


2.     Peruntukan Masa
                                      60minit
      ( Time Allocation )


                                   Tema           : 1.0    Rumah sebagai keperluan asas
                                                           Manusia
3.    Tema Pelajaran / Topik
      ( Lesson Theme / Topic )     Sub Topik      : 1.3 Perihal Rumah

                                   Perincian topik : iii     Jenis rumah.


4.     a) Hasil Pembelajaran         Pada akhir       sesi    pembelajaran   murid   dapat
          ( Learning Outcomes )    menguasai:

                                     Aras1.

                                       1. Menamakan jenis rumah yang terdapat di
                                          Malaysia.
                                       2. Mengelaskan jenis rumah tradisional dan
                                          jenis rumah moden.
                               Aras2.

                                  1. Membandingkan dan membezakan rumah
     b) Nilai Murni                  tradisional dan rumah moden.
       ( Noble Values          Aras 3.

                                1. Menghargai mempunyai rumah sendiri
                                2. Bersyukur kerana rumah tempat selamat untuk
                                   didiami.
                                3. Rasa sayang dan dapat hidup bahagia.
                                4. Berbangga dengan nilai estetika seni bina
                                    Rumah di negara kita.
                 2.Beke




                                1.   Membuka komputer dan menjawab soalan
                                     latihan dalam MS PowerPoint , MS Word dan
                                     MS Excel .
                                2.   Mengakses maklumat jenis rumah dengan
                                     menggunakan internet.
7.   Penerapan TMK
                                3.   Berkongsi maklumat yang berkaitan dengan
     ( ICT Integration )
                                     topik dengan mengambil bahagian dalam
                                     forum di laman web sekolah.
                                4.   Menghantar tugasan dalam MS Word daripada
                                     My Document kepada pelajar / guru melalui e-
                                     mail.




                                 1. Set Induksi:
9.   Aktiviti Pelajaran
     ( Learning Activities )
                                  Mempamer dan meneliti gambar beberapa buah
                                 ”rumah” melalui persembahan MS Power Point
                               (5 minit) dan bersoal jawab melalui MS
                               WordMMMMnMgage).


                               2. Pencetusan idea:

                                Membuka fail persembahan MS Power Point dan
                               membaca maklumat melalui pesembahan MS
                               Power Point Perihal rumah dan menjawab
                               latihan melalui perisian MS Power Point dan MS
                               Excell (15 minit). (Explore). m

                               3.Penstrukturan semula idea:

                               Meminta pelajar attachement internet melalui e-
                               mail (Rujuk laman Web N0 18) (10 minit}

                               4. Aplikasi idea:

                                Mengadakan sesi perbincangan penyelesaian
                                masalah dalam kumpulan dan sesi berinteraksi
                                antara kumpulan (15 minit). Explore, Explain
                             dan Elaborate).

                               5. Penilaian:

                               Penilaian rakan sebaya dan guru secara lisan
                               berlaku dalam proses pengajaran dan
                               pembelajaran (10 minit). (Evaluate)

                               6. Penutup:
                                   Refleksi pelajaran (5 minit). (Evaluate).




10. Aktiviti Guru              1.Mempamerkan gambar rumah kepada
    ( Teacher’s Activity )       murid melalui persembahan MS Power Point
                                2.Bersoal jawab dengan murid melalui perisian
                                 MS Power Point.

                               3.Minta murid mencari maklumat beberapa aspek
                               rumah seperti ruang dan kegunaan rumah, lokasi
                               dan yang berkaitan dengan perihal rumah melalui
                               persembahan MS Power Point

                               4. Meminta pelajar menjawab soalan
                                  yang dipaut ke MS PowerPoint.

                               5.Meminta pelajar attachement internet melalui e-
                               mail (Rujuk laman Web N0 18)


                               7.Memantau dan membimbing pelajar.

                               8.Menerima e-mail tugasan daripada setiap
                               kumpulan pelajar dan menilainya.

                               9.Meminta pelajar membuat refleksi tentang aktiviti
                               pengajaran dan pembelajaran.




                             1. Menelitii, berfikir dan memberi maklum balas
                             mengenai gambar rumah melalui persembahan
                              MS Power Point (ENGAGE)

                             2.Membaca maklumat untuk memahami isi
11. Aktiviti Pelajar         pelajaran melalui persembahan MS PowerPoint
    ( Student’s Activity )   (EXPLORE)

                             3.Membuka komputer, fail MS PowerPoint
                               untuk menjawab soalan interaktif (EVALUATE)

                             5.Mengakses maklumat menerusi internet mengenai
                             pembinaan rumah (Rujuk lampiran 18)
                             (ELABORATE)
                      6. Perbincangan dalam kumpulan kecil (mengikut
                      tahap kemampuan) dan kolaborasi / komunikasi
                      dengan kumpulan dan        mengakses internet)
                      seterusnya menyelesaikan tugasan yang diberi.
                      Kumpulan A :
                       Membanding dan membezakan dua jenis rumah
                       Menggunakan pengurusan grafik.
                       Kumpulan B :
                       Menjelaskan perbezaan antara rumah moden
                       dengan rumah tradisional.
                       Kumpulan C :
                       Membincangkan keistimewaan rumah.
                        (EVALUATE)

                      6.Wakil daripada salah satu kelompok kumpulan
                      membentangkan hasil tugasan di hadapan kelas
                      menggunakan MS Word. Setiap kumpulan akan
                      memurnikan tugasan mereka dengan bimbingan
                      guru.

                      7. Menghantar tugasan kepada guru melalui e-mail.

                      8. Membuat refleksi pembelajaran.




18.    Laman Web
      ( Web Sites )
                            http://www.geocities.com/CollegePark/Classro
                                 om/8711/bab2.htm
                            KARYANET - PENERBITAN DALAM TALIAN
                            http://www.sciglobal.com/globalite/malay.htm
                            http://www.e-haustek.com/
                            http://www.propertyenet.com/pi/200107/desain
                                 .html
                            http://www.propertyenet.com/asri/200105/ruma
        h.html
   http://www.aesthetics-home.com/case1-b.html

				
DOCUMENT INFO
Shared By:
Categories:
Tags:
Stats:
views:3
posted:11/26/2011
language:Malay
pages:6