banana split math challenge k-3 by kellys3ps

VIEWS: 359 PAGES: 1

More Info
									Name:_____________________

Directions: Try to solve each problem on your own. Show your work using numbers, words, pictures, or symbols.
2. 1. The ice cream store is having a sale on banana splits today! They normally sell for $3.00, but today they are $2.50 off. How much will you save today? There are 6 bananas in a bunch. How many bananas in two bunches?

___________

___________

3. There are 6 bananas in a bunch. If you need 2 bananas to make banana splits for you and a friend, how many bananas will be left?

4.

If you had a five dollar bill, and bought a banana splits for $3.00, how much change would you get back?

___________ ___________

Homeschool Math Challenge

August 25,2009


								
To top